^
A
A
A

Jak dávat léky kočce

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nedávejte kočce žádný lék, dokud nepromluvíte s veterinářem, abyste se ujistili, že tento přípravek je vhodný pro kočku a je vhodný za daných okolností. Měli byste také požádat o radu, jak dávat lék a najít správnou dávku pro vaši kočku.

Tablety, kapsle a prášky

Nepochybně nejlepším způsobem, jak dát kočce pilulku, je použít komerční léčbu vyrobenou speciálně pro tento účel. Navzdory skutečnosti, že kočka může jemně vyjmout tabletu z celé nádoby s konzervami, jsou tyto lahůdky poměrně lepkavé, což znemožňuje odstranění tablety. Jsou také měkké, takže snadno držet pilulku. Mezi příklady patří kapsy na pilulky a aroma Doh.

Zavedení tablet tímto způsobem umožňuje vyhnout se každodennímu boji s kočkou ve snaze poskytnout jí léčivý přípravek, který může oba způsobit úzkost. To také pomáhá vyhnout se zdravotním potížím spojeným s tlačením pilulky do hrdla kočky.

Můžete také zkusit udělat malé "masové kuličky" z konzervovaného kočičího jídla nebo chutných kusů masa. Dejte kočkám jednu - dvě masové kuličky bez pilulky, pak jednu s pilulkou. Pak dát další maso bez pilulky, aby se kočka i nadále užívala léků, i když cítila chuť léku.

Samozřejmě tyto metody budou fungovat pouze, pokud je přijatelné dávat kočce lék s jídlem. V této věci vždy konzultujte s veterinářem. Pokud tablety nelze podávat s jídlem, budete muset pokorně pokorit a dát ji pilulce přímo.

Pokud pouze kočka není zvyklá užívat pilulky, může být užitečné zabalit její tělo a tlapy do ručníku.

Umístěte palec a ukazováček na boky boty kočky nad a za knírek. Jemně stiskněte oblast mezi zuby. Když kočka otevře ústa, stiskněte dolní čelist a pilulku umístěte co nejvíce na jazyk. Zavřete kočičí ústa a masírujte jí nebo si jej hubte, dokud nebude polknout. Také mnoho koček polyká, pokud je tiše vyhodí do nosu nebo do tlamy. Pokud kočka olizuje nos, je pravděpodobné, že tableta je spolknutá. Po tabletu vždy dát kočce nejméně jednu čajovou lžičku (5 ml) vody ze stříkačky nebo pipety. To pomáhá pilulce dostat se do žaludku, kde může jednat, spíše než zůstat v jícnu, kde to nefunguje a může skutečně způsobit škody. Tablety, uvíznuté v jícnu, mohou způsobit zvracení a dokonce i podráždění jícnu jícnu. Pokud jsou pilulky neustále uvízlé v jícnu, může se pažerák zúžit nebo se mohou objevit vředy. Totéž platí pro kapsle. Protože po pilulkách, které jsou užívány bez jídla, je vždy nutné dát kočkovitou vodu.

Tablety nerozbijte. Tablety, práškové v prášku, mohou mít nepříjemnou chuť, a to se kočkám nelíbí. Mnoho tablet má ochrannou membránu, která je důležitá pro zpožděné uvolňování ve střevě.

Kapaliny

Tekuté léky, včetně elektrolytů a vodných roztoků, se injektují do lícního vaku mezi zuby a tváří. K zavedení kapaliny lze použít láhev s lékem, pipetu, plastovou injekční stříkačku bez jehly.

Dospělé kočky mohou dávat až 3 čajové lžičky (15 ml) tekutého léku najednou. Změřte požadované množství v lahvi, stříkačce nebo pipetě. (Použijte plastovou pipetu, pokud ji kousne kousnutí). Fixujte kočku, jako při zavádění tablet (popsaných výše). Zaveďte špičku dávkovače do lícního pouzdra a zvednutím brady kočky postupujte pomalu do léku. Kočka ji pohltí automaticky.

Injekce

Zavedení cizích látek do těla vždy nese nebezpečí akutní alergické a anafylaktické reakce. Léčba anafylaktického šoku vyžaduje okamžitou intravenózní injekci epinefrinu (epinefrinu) a kyslíku. Proto je lepší, aby injekční léčba prováděla veterinární lékař. Jako varování je třeba poznamenat, že lék nemůžete vstříknout injekcí kočky, která už měla alergickou reakci na tento přípravek.

Pokud potřebujete provést injekci doma (například kočka je nemocná diabetem), nechte veterináře ukázat, jak to udělat. Některé injekce se provádějí subkutánně, jiné - intramuskulárně. Pokyny na obalu vám řeknou, jak správně provádět injekci.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.