^
A
A
A

Kapalina, pěna ve dítěti žluté, zelené

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pediatři vždy věnují pozornost jakýmkoli změnám v povaze stolicí u kojenců jako základního ukazatele stavu trávicího systému, na správném fungování kterého závisí vývoj dítěte. Výskyt symptomů, například pěnivé stolice u dítěte, vyžaduje objasnění jeho příčin a přijetí vhodných opatření.

Epidemiologie

V domácí pediatrii prakticky chybí statistika enzymatických patologií u kojenců. Ale v oboru endokrinologie novorozenecké odborníci zdůrazňují, že vrozený nedostatek laktázy je extrémně vzácné, a mnohem častější diagnózy: malabsorpcí glukózy a galaktózy (deficit laktázy) a alergií na mléčnou bílkovinu.

U předčasně narozených dětí narozených v 28. Týdnu těhotenství jsou hladiny laktázy ve střevě minimálně nízké. Ale u téměř 40% dětí narozených ve 34. Týdnu je aktivita laktázy mnohem vyšší, což jim umožňuje krmit mateřským mlékem.

Podle některých zpráv má celosvětově téměř 4 miliardy lidí na celém světě malabsorpci laktózy, ale u dětí do šesti let věku vznikají zřídka se projevují nesnášenlivost laktózy.

Nedostatek laktoglobulinů u kravského mléka je zaznamenán u 2-5% kojenců prvních tří měsíců života.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny pěnovou stolici u kojenců

Bez ohledu na typ kojenecké výživy se objevují první známky podvýživy s lehce pěnoucí zelenou barvou stolice; také zelená pěnivá stolice v dítěti může být způsobena poruchou střevní mikrobioty a výskytem patogenních mikrobů v něm.

V jiných případech, příčiny pěnivé stolici u kojenců spojená s geneticky určenou fermentopathy a vrozenou nesnášenlivostí mléčného cukru (laktózy), mléčné bílkoviny kravského (laktoglobulin), bezlepkové obiloviny (pšenice, žito, oves a ječmen) - lepku.

Podle pediatrů, časté nadýmání, křeče a pěnivé stolice u dětí kojených okamžitě vyvolává podezření, že dítě hypolactasia nebo sekundární malabsorpcí laktózy (nedostatečné trávení), běžně označované jako  nedostatkem laktázy u dětí  , nebo jsou alergičtí na laktózu. Je třeba poznamenat, že celková vrozená absence laktázy, autosomálně recesivní, je diagnostikována velmi zřídka.

Ve většině případů, patogeneze poruch metabolismu laktózy spojených se sníženou expresi nebo aktivitu laktázy (glikozidgidrolazy) - střevní enzym, který je lokalizovaný v membránách enterocytů slizniční epiteliální kartáčový lem (mikroklky) tenkého střeva.

S tímto typem fermentopathy nadýmání a žluté pěnové stolici kojenců se objeví v důsledku skutečnosti, že prakticky žádné štěpen s nedostatečnou expresí laktázy sacharidů mateřského mléka laktózy [a-D-glukózy, β-D-galaktopiranozil- (1-4)], tj. Neštěpí v tenkém střevě na tělo stravitelné monosacharidů - D-glukózy a D-galaktózy.

Studie ukázaly, že částečné selhání laktázy v důsledku nezralosti střeva má předčasně narozené děti, ale není možné zvýšit aktivitu tohoto enzymu, protože se týká enzymů, které nejsou inzulínovány. Avšak jakmile se bakterio-symbionty Lactobacillus a Bifidobacterium rozkládající laktózu objevují ve střevě dítěte, normalizuje se stolice.

Kromě toho, snížená exprese laktázy u dětí může být v důsledku příliš vysoké hladiny hormonů štítné žlázy tyroxinu, i když požadované úrovně všechny novorozenci pro vývoj centrálního nervového systému a trijodthyroninu tyroxinu poněkud zvýšené.

Malabsorpce laktózy je plná infekční enteritidy a zánětu střeva jakékoli etiologie, léků (zejména antibiotik), vrozeného syndromu tenkého střeva u kojence. Přítomnost kteréhokoli z těchto faktorů může být způsobena pěnivou stolicí s krví u dítěte.

Když je napěněné stolici u dětí na smíšené krmení, může to být důvodem nejen deficitem laktázy nebo střevní reakce na nové krmení produktu, ale k alergické reakci na lepek bílkovinných plodin -  celiakie. Její patogeneze je abnormální imunitní odpověď organismu a produkce autoprotilátek lepku nebo gliadinu, což vede k zánětlivé reakci v epitelu tenkého střeva s mikroklky atrofie části.

Ztráta chuti k jídlu, nadýmání, chronický průjem a pěnivá stolice u kojenců s umělým krmením mohou být také způsobeny nesnášenlivostí lepku.

Žlutá pěnivá stolice v dítěti a někdy tekutá pěna s krví mohou být výsledkem alergie na  mléko u dětí, konkrétně syrovátkových bílkovin z kravského mléka.

A v případě intolerance sacharózy dědičný, způsobuje nevýhodou isomaltázy střevní enzymy a alfa-glukosidázy pěny se objeví vodnaté stolice u dětí, jejichž strava vstoupily mléčné směsi obsahující cukr, ovocné pyré a šťávy.

trusted-source[6]

Rizikové faktory

Pravděpodobnost pěnivých stolicí u kojenců se zvyšuje, pokud:

 • matka nemá mateřské mléko;
 • dítě má poruchy střevní mikroflóry;
 • dítě se narodilo před termínem (předčasně narozené děti, s výjimkou nezralého střeva, liší se tím, že špatně nasávají prsa a často trpí nedostatečným podáváním);
 • rodiče nesprávně zavádějí doplňkové potraviny;
 • v rodinné anamnéze existují enzymatické patologie;
 • v rodu dítěte (příbuzní prvního stupně) je celiakie;
 • v krvi dítěte se zvyšuje hladina hormonů štítné žlázy.

trusted-source[7], [8], [9]

Komplikace a důsledky

Neschopnost trávit laktózu dítě střevo vede nejen ke zpomalení růstu užitečných Bifidobacteria v něm zdravé mikroflóry a formace, ale také snižuje příjem galaktózy, část laktózy a nebhodimo tvořit glykolipid buněčnou membránu.

Komplikace mléčné intolerance - pokud není správná výživa provedena včas - vede k poškození sliznice tlustého střeva, chronické průjmy a zpožděného vývoje dětí.

Nedostatek živin, vitamin B skupiny, anémie a inhibice růstu jsou možnými důsledky alergie na glutenové bílkoviny.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Diagnostika pěnovou stolici u kojenců

V pediatrii je diagnóza pěnivých stolicí u kojenců založena na anamnéze a stížnostech rodičů, vyšetření dítěte, hodnocení jeho vývoje a dynamiky přírůstku tělesné hmotnosti.

Analyzuje se:

 • analýza stolice (mikrobiologická, pro uhlohydrátové složky, pH);
 • obecný krevní test;
 • krevní test hormonů štítné žlázy (T3 a T4);
 • Krev ELISA pro imunoglobulin IgE (pro laktoglobuliny z kravského mléka) a protilátky proti gliadinu (IgA).

trusted-source[16], [17], [18]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza je potřebná k přesnému určení povahy stávající patologie - enzymu nebo imunitního systému.

Kdo kontaktovat?

Léčba pěnovou stolici u kojenců

Jediná léčba pro pěnovou stolici u dítěte s výše uvedenými patologickými metabolismy je strava závislá na etiologii: bez laktózy, bez mléčných výrobků, bez sacharózy, bez lepku.

Přečtěte si také -  co když dítě netoleruje laktózu?

Doporučené pediatry, probiotika pomáhají pouze v případě poruchy intestinální mikroflóry.

Prevence

Dosud neexistují preventivní opatření k zabránění vzniku malabsorpce laktózy, vrozená intolerance mléčných proteinů nebo glutenu.

trusted-source[19], [20]

Předpověď

Pěnové stolice v dítěti se vrátí k normálu, podléhají omezením, která jsou zavedena do dětského výživového systému. V případě celiakie musí být tato omezení dodržována po celý život.

trusted-source[21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.