^
A
A
A

Kolik u novorozenců

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kolik u novorozenců se projevuje útoky křik a vzrušení dítěte v prvním roce života. Přes skutečnost, že termín "kolika" znamená intestinální původ, etiologie není známa. Kolik u novorozenců často začíná někde v 6. Týdnu života a spontánně prochází mezi třetím a čtvrtým měsícem života.

Útoky křik a úzkost se vyvíjejí bez zjevného důvodu přibližně ve stejnou denní nebo noční dobu a trvají několik hodin. Některé děti křik téměř nepřetržitě. Nadměrný pláč a dítě pláče může vést k aerofagii, která vede k rozvoji nadýmání a břišní vzdugiyu. Obvykle děti trpící kolikou, jíst a získávat váhu dobře, i když silné sání, nikoliv během krmení, se podobají hladu dítěte, když je podvyživena. S největší pravděpodobností nemá kolika souvislost s vývojem naléhavé a netrpělivé osoby.

trusted-source[1], [2], [3]

Co když má novorozenec koliku?

Anamnéza a všeobecné vyšetření

Z historie musíme zjistit, zda dítě pláč přesahuje normální (až 3 hodiny denně v 6 týdnů staré dítě). Pak je třeba rozlišovat koliky u novorozenců z jiných příčin pláče, včetně vysoké horečky dítě, infekce močového systému (IMS), zánětu středního ucha, špatná péče o dítě. Pečlivé dotazování může ukázat, že pláč není hlavním problémem, a z důvodu, že využil rodičů, aby odůvodnil návštěvu lékaře, ve skutečnosti ochotna diskutovat o jiný problém, jako je úzkost, protože o smrti předchozího dítěte nebo pocitem bezmocnosti a neschopnosti vypořádat se s novorozené dítě. Pečlivé vyšetření, zpravidla neodhalí žádné anomálie však ujišťuje, rodičům, že lékař ví, jak dítě kolikou je stresující situace pro rodiče.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Laboratorní testy

Při provádění laboratorního vyšetření není nutné, pokud pouze při sběru anamnézy a během vyšetření nedošlo k žádnému konkrétnímu porušení.

Jak zacházet s kolikou u novorozence?

Rodiče by měli být ujištěni, že jejich dítě je zdravé, že jeho úzkost není spojena se špatnou péčí a že kolika sama projde bez dlouhodobých negativních účinků. Děti, které dlouho neříkají, se mohou uklidnit, pokud jsou zvednuty a lulovány. Dítě s vysokou sací aktivitou, které se začne obávat krátce po jídle, by mělo být živeno více. Pokud krmení z lahve trvá méně než 15-20 minut, můžete zkusit používat struky s menšími otvory; Figurína může také uklidnit dítě. Velmi aktivní, neklidné děti mohou, paradoxně, napomáhat pevnému otáčení. Hluk, hudba a hluk domácnosti (hluk vysavače, motor auta, vysoušeč vlasů, žehlička) může také mít uklidňující efekt.

Přizpůsobená směs může být podávána několik dní, aby se zajistilo, že nedojde k mléčnému intoleranci, avšak je třeba se vyvarovat častých změn směsi. Koliky u kojenců, kteří jsou na kojení může být snížena eliminace carry mléka nebo jiných výrobků z matčina jídelníčku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.