Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Krvácení v šestinedělí

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Krvácení v časném období po porodu

Zahrnují ztrátu více než 500 ml krve během prvních 24 hodin po porodu. Tato komplikace je pozorována u 5% všech narozených dětí.

Nejčastější příčinou je atonie dělohy, stejně jako trauma tkáně nebo hemoragická diatéza.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Faktory předisponující ke špatné kontrakci dělohy

  • Atony dělohy s krvácením v poporodním období v anamnéze.
  • Zpoždění placenty nebo jejích laloků.
  • Toto anestetikum, včetně použití fluorotanu.
  • Wide placentární lůžko (dvojčata, těžká Rh-konflikt, velké plody), nízká poloha místa placenty, přetížené dělohy (polyhydramnios, vícečetné těhotenství).
  • Extravazace krve v myometriu (následované prasknutím).
  • Novotvary dělohy nebo fibroidů.
  • Prodloužený doručení.
  • Špatná kontrakce dělohy v druhém stadiu porodu (například u dospělých víceletých žen).
  • Zranění dělohy, děložního čípku, vagíny nebo perinea.

Poznámka: poruchy srážlivosti se mohou vyvinout v průběhu těhotenství nebo komplikace objevují předčasné odloučení normálně umístěné placenty, embolie plodové vody, nebo dlouhodobé úmrtí plodu došlo.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Taktika řízení pro krvácení v šestinedělí

Zaveďte 0,5 mg ergometrinu intravenózně. V případech, kdy došlo k krvácení mimo nemocnici, byste měli zavolat "létající" brigádu porodnické péče. Je nutné vytvořit systém pro intravenózní infuzi. S rozvojem hemoragického šoku se podává Haemaccel nebo čerstvé krve 1 (0) skupiny, Rh-negativní (v nepřítomnosti souběžné skupiny a Rh-faktor). Infuze by měla být provedena rychle, dokud hladina systolického tlaku nedosáhne 100 mm Hg. Minimální množství krevního transfúze by mělo být 2 lahvičky (balení). Močový měchýř je katetrizován, aby jej vyprázdnil. Zjistěte, jestli se narodila placenta. Pokud se exfoliuje, zkontrolujte, zda se úplně oddělila, pokud se tak nestalo, prohlédněte dělohu. V případě, že placenta oddělila úplně do polohy litotomické žen při porodu a zkontrolujte, zda jde o adekvátní analgezie a dobrým osvětlením, aby zajistily plnou kontrolu studium a dobré hojení poškozených částí druhové cestě. V případě, že placenta není zcela odděleny a od sebe odděleny, je proveden pokus o ruční odstranění placenty, zatímco hladil na vnější straně dělohy pečlivé prsty stimulovat její kontrakce. Pokud se tyto manipulace jsou neúspěšné, pak se uchýlit k pomoci zkušeného porodníka k placentě v celkové anestezii (nebo v již existujícím epidurální anestezie). Je to možné, strach z funkce ledvin (akutní selhání ledvin - prerenální jeho tvar způsobený hemodynamické účinky šoku).

Pokud krvácení po porodu pokračuje přes všechny manipulace uvedených výše, se podávají 10 jednotek oxytocinu v 500 ml fyziologického roztoku dextrózy při rychlosti 15 kapek / min. Bimanualní tlak na dělohu může snížit nejbližší ztrátu krve. Zkontrolujte, zda koaguláty krev (krevní - 5 ml - by složit do lahvičky standardní skleněné 10 ml baňky s kulatým dnem po dobu 6 minut; formální konvenční testy: počet krevních destiček, parciální tromboplastinový čas, stanovení času srážení kaolin-kefalinovoe degradačních produktů fibrinu). Prohlédněte dělohu pro případné prasknutí. Je-li příčinou krvácení je děložní atonie, a všechny výše uvedené činnosti jsou neúspěšné, injekcí 250 ug carboprost (Carboprost) (15 metilprostaglandin F2a), např, ve formě léku Hemabate - 1 ml hluboko do svalu. Nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, průjem, horečka (vzácné - astma, hypertenze, plicní edém). Injekce léku lze opakovat po 15 minutách - až do celkového počtu 48 dávek. Tato léčba umožňuje převzít kontrolu nad krvácením přibližně v 88% případů. Příležitostně je nutná vazba vnitřní iliační arterie nebo hysterektomie k zastavení krvácení.

Krvácení v pozdním po porodu

Jedná se o nadměrnou ztrátu krve z genitálního traktu, který se vyskytl nejdříve 24 hodin po porodu. Obvykle se takové krvácení vyskytuje mezi 5. A 12. Dnem po porodu. Jsou způsobeny zpožděním ústupu placenty nebo krevní sraženiny. Sekundární infekce se často vyvine. Postpartální involuce dělohy může být neúplná. Pokud je špinění malá a nejsou žádné známky infekce, taktika takového postupu může být konzervativní. Pokud je ztráta krve významnější, u ultrazvukové studie se objevují podezření na zpoždění oddělení dělohy od dělohy od dělohy nebo u bolesti dělohy se zjevnými ústy, jsou nutné další studie a manipulace. Pokud jsou známky infekce, jsou předepsány antibiotika (například ampicilin 500 mg každých 6 hodin intravenózně, metronidazol 1 g každých 12 hodin rektální). Pečlivě vytvářejte kyvetu děložní dutiny (je snadné ji perforovat v poporodním období).

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.