^
A
A
A

Léčba a prevence blech u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Běžná kočka (Ctenocephalides felis) je nejčastějším parazitem na kůži kočky. Jakákoli kočka může infikovat, kromě těch, které žijí ve vysoké nadmořské výšce, protože blechy nežijí nad 1500 metrů. Kočky žijící v domcích mohou mít blechy po celý rok.

Blechy přežívají tím, že skočí na hostitelské zvíře, vykopávají do kůže a krmí krví. Ve většině případů způsobují jen mírné svědění, ale v případě těžké infekce, zejména koťat nebo starších nemocných koček, mohou způsobit těžkou anemii nebo dokonce kočkovou smrt. Také jsou blechy středními hostiteli helmintů. Některé kočky mají přecitlivělost na sliny blech. To způsobuje vážné svědění a lokální nebo celkovou kožní reakci.

Infekce blechami může být zjištěna nalezením blech na kočce nebo vidět v vlně černých a bílých zrn, podobně jako zrna soli a pepře. Tyto částice jsou výkaly blech ("pepř") a jejich vejce ("sůl"). Feces se tvoří z trávené krve. Pokud je vyseknete na vlhký papír, stanou se načervenaloží.

Dospělý blech je malý tmavě hnědý hmyz o velikosti asi 2,5 milimetru, který lze vidět pouhým okem. Ačkoli blechy nemají křídla a nemohou létat, mají silné zadní nohy, s nimiž mohou skákat po dlouhých vzdálenostech. Blechy se rychle pohybují v vlně a jsou obtížné chytit.

Hledejte blchy na zadní straně kočky a v oblasti ocasu a zadní části kufru. Chcete-li to provést, procházejte hřeben podél vlny. Někdy jsou blechy viditelné v oblasti svalů, kde je teplo a méně vlny. Svědění je nejvýraznější v těchto oblastech.

Nové metody boje proti blechám

Nové léky, jako jsou Program, Advantage a Frontline, prakticky nahradily použití roztoků, prášků, aerosolů a šamponů při léčbě a prevenci blech. Nové léky jsou účinnější a bezpečnější než tradiční insekticidy. Jsou také snadněji použitelné.

Program léků (obchodní název lufenuronu) byl první a zůstává jedním z nejoblíbenějších léků na boj s blýskami u koček. Program je tableta nebo kapalina, která se podává jednou za měsíc s jídlem. Také lék je ve formě injekcí, které jsou podávány každých šest měsíců.

Aktivní složka se hromadí v podkožní tkáni kočky a působí, když blecha kousne kočku. Program zabraňuje růstu vajec a odstranění blech. To vede k trvalému poklesu počtu nových blech v prostředí. Jeho účinek je omezen na pevnou vnější membránu blechy, droga je absolutně neškodná pro savce. Vzhledem k tomu, že lék nepracuje na dospělých blechách, může trvat 30 až 60 dní nebo déle než dospělé blechy umírají z věku a zjistíte, že se sníží svědění a poškrábání. Program musí zacházet se všemi zvířaty v domě, aby léčba byla účinná.

Výhoda léku (imidakloprid) je lokální kapalný přípravek, který zabíjí blechy přímým kontaktem a užívá se jednou měsíčně.

Po aplikaci 98 - 100% dospělých blech umírá do 12 hodin. Takže všechny nové blechy infikující kočku musí zemřít předtím, než budou moci dát vajíčka. To roztrhává životní cyklus blech a nakonec zničí všechny blchy v životním prostředí. Výhoda léku není absorbována tělem kočky, a proto není toxická. Lidé touto chemikálií tráví při léčbě ošetřené kočky. S Advantage můžete ošetřit koťata od 8 týdnů.

Přípravky Frontline a Frontline Spray obsahují účinnou látku fipronil, která zabíjí blechy na kontakt po dobu 24 až 48 hodin. Lékařům jednal, blecha nemusí kousat kočku. Přípravek Frontline je kapalný přípravek pro topickou aplikaci v tubách, je aplikován stejným způsobem jako Advantage.

Frontline Plus obsahuje S-methopren, který zabíjí dospělé blechy, vejce a larvy. To také léčí proti puffers a je používán jako součást programu pro léčbu svědivých svrabů. Přípravek Frontline Plus je určen pro koťata od 8 týdnů a více.

Revoluce (selamektin), profylaktika proti srdečním červům, je lokální kapalina, která se jednou měsíčně aplikuje na kůži krku kočky mezi lopatkami, jako je Advantage. Také léčí dospělé blechy a zabraňuje odstranění blech z vajíček. Selamektin může být také použit v léčbě roztočů ušních, okrouhlých a nematod, stejně jako některých roztočů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.