^

Sirupy během těhotenství: co může a co nemůže?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nejčastěji se otázka - jaké sirupy lze použít během těhotenství - týká léků proti kašli. Obecně se uznává, že jelikož většina těchto sirupů obsahuje bylinné extrakty, znamená to, že je mohou bezpečně užívat těhotné ženy. Ale není.

Některé lékopisné rostliny obsahují biologicky aktivní látky, které mohou poškodit, například způsobit děložní stahy, potraty nebo narušit normální vývoj embrya a plodu.

Jaký sirup na suchý a vlhký kašel lze použít v těhotenství?

Navzdory tomu, že všechny indikace k užívání  sirupů na suchý kašel  jsou redukovány na boj s neproduktivním kašlem způsobeným záněty horních cest dýchacích (od nachlazení po bronchitidu a zápal plic), při předepisování léků je potřeba ředit a odstraňovat je třeba vzít v úvahu výsledné sputum.

Kromě toho se při výběru sirupu na suchý a vlhký kašel v těhotenství musíte zaměřit nejen na povahu kašle, ale také na gestační věk, protože mnoho mukolytických a expektoračních léků - včetně těch rostlinného původu - jsou kontraindikovány pro použití během 1. Trimestru, kdy jsou položeny všechny orgány a tvoří se život podporující systémy těla nenarozeného dítěte.

Při suchém kašli se těhotným ženám doporučuje užívat jitrocelový sirup (3x denně dezertní lžičku), jitrocelový sirup Dr. Theiss a sirup Gerbion s extraktem z listů jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata) a květů slézu (Malva silvestris). Jak se to bere, viz -  Herbion na suchý a vlhký kašel .

Při vlhkém kašli je potřeba sekretomotorický lék nebo expektorans - v těhotenství vykašlávací sirup a zde se nejčastěji doporučuje lék s extraktem z kořene Althaea officinalis - sirup z proskurníku lékařského. Všechny podrobnosti o jeho použití, včetně kontraindikací a možných nežádoucích účinků, jsou uvedeny v materiálu -  Althea kašel na bronchitidu .

Farmakodynamika rostlinných sirupů tradičně popisuje konečný výsledek jejich působení, aniž by se ponořila do jeho biochemického mechanismu (který je v mnoha případech neznámý). Farmakologický účinek je však dán specifickými bioaktivními látkami. Například v listech jitrocele organické karboxylové a fenolové kyseliny zmírňují zánět a antikatarální a antispasmodické účinky jsou výsledkem expozice aukubinu a jeho derivátů souvisejících s monoterpenovými sloučeninami.

Zmírnění kašle a usnadnění vykašlávání sputa při použití kořene proskurníku se vysvětluje působením flavonoidů (kaempferol, hypolaetin-8-glukosid, isoquercitrin) a vysokomolekulárních kyselých polysacharidů - hlenu.

Jaké sirupy proti kašli v těhotenství v 1., 2., 3. Trimestru není nutné užívat?

Bez extrémní potřeby byste neměli riskovat užíváním léků, jejichž pokyny naznačují, že by měly být během těhotenství používány s opatrností nebo že neexistují žádné informace o bezpečnosti během těhotenství, to znamená, že možnost bezpečného použití nebyla testována a nebyl nijak potvrzen.

Aniž bychom se dotkli farmaceutických podrobností, mohli bychom jednoduše vyjmenovat názvy takových léků, ale - abychom pochopili, proč výrobci dělají výhrady ohledně jejich použití během těhotenství - je třeba stručně charakterizovat jejich složení.

Aby expektorační sirup během těhotenství neškodil, neměl by obsahovat výtažky z rostlin používaných při léčbě kašle, ale kontraindikováno u těhotných žen. Patří mezi ně lékořice (Glycyrrhiza glabra), tymián nebo tymián (Thymus serpyllum), břečťan (Hedera helix), oregano (Origanum vulgare), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), podběl (Tussilago farfara), Elecampane (Inula helenium), kurkuma longa).

Bylinkáři si na mátu peprnou (Mentha piperita) nestěžují, ale penízovka (Mentha pulegium), zvláště její silice, způsobuje silné stažení dělohy s hrozbou potratu.

Čtěte také -  Bylinky v těhotenství

Lékořicový sirup

Kontraindikace užívání lékořice během porodu jsou spojeny s hormonální (estrogenní a antiestrogenní) aktivitou jejích organických sloučenin ze třídy flavonů.

Kromě toho hlavní účinná látka kořene rostliny a jejího extraktu - saponin glycyrrhizin (derivát kyseliny glycyrrhizové) je podobný endogennímu hormonu adrenokortikotropinu (ACTH) nejen strukturou, ale i účinkem, zadržuje ionty sodíku a vodu, což způsobuje edém, zvýšený krevní tlak, ztráta iontů draslíku a svalová slabost.

Sirup Pertussin a jeho analogy

Pertussin, který se používá k léčbě kašle u dětí od tří let, není vhodný pro těhotné ze dvou důvodů. Za prvé, základem tohoto léku je extrakt z tymiánu (tymiánu), který je kontraindikován pro těhotné ženy kvůli stimulačnímu účinku jeho fytosterolů (luteolinu a apigeninu) na estrogenové receptory ve svalové tkáni dělohy. Za druhé, Pertussin obsahuje bromid draselný, který má sedativní účinek, zpomaluje vedení nervových signálů do centrálního nervového systému.

Extrakt z tymiánu je součástí takových léků proti kašli, jako je sirup Bronchicum,  Altemiks broncho, sirup Eucabal  (kromě tymiánu obsahuje extrakt z jitrocele, synonymum pro Stoptussin phyto), Bronchipret.

Sirupy s extraktem z břečťanu

Gederin sirup s extraktem z břečťanu, stejně jako jeho analogy - sirup  Gedelix , Pectolvan, Prospan, Herbalor - zmírňují kašel, mají mukolytický, spazmolytický a expektorační účinek díky saponinům α-hederin a hederakosid C, které nepřímo zvyšují odpověď β2- adrenergní receptory bronchiolů. Břečťan ale zároveň pomáhá odstraňovat z těla sůl a vodu a snižuje krevní tlak.

Potenciální hrozba negativního vlivu těchto léků v léčbě kašle v těhotenství může být spojena i s přítomností významného množství steroidů v břečťanu, včetně sitosterolu, stigmasterolu, α-spinasterolu. Odborníci znají schopnost těchto sloučenin ovlivňovat metabolismus cholesterolu, jehož hladina se v těhotenství zvyšuje – zajistit syntézu hormonů podporujících jeho normální vývoj. A zásah do tohoto procesu je vysoce nežádoucí, proto jsou rostlinné steroidy zařazeny do seznamu kontraindikací pro těhotné ženy.

Vícesložkové sirupy proti kašli

Těhotným ženám se také nedoporučují sirupy obsahující mnoho složek rostlinného původu. Na jejich seznamu:

  • sirup  proti kašli Linkas , který obsahuje výtažky z devíti rostlin, včetně kořene lékořice (byl zmíněn výše), listů justice vascular (s obsahem alkaloidu vasicin, který stimuluje myometrium dělohy) a yzopu (třezalka modrá), dále kontraindikováno během těhotenství.
  • Sirup Dr. MOM obsahující spravedlnost a kurkumu, více podrobností -  Dr. MOM v těhotenství v 1., 2., 3. Trimestru .
  • Ajurvédský sirup Travisil - díky obsahu extraktů z lékořice, spravedlnosti a kurkumy.
  • homeopatický sirup Stodal, mezi jehož účinné složky patří extrakt z lumbago černého (Pulsatilla pratensis), jehož triterpenoidní saponiny se vyznačují hemolytickou aktivitou a cytotoxicitou; emetický kořen (ipecac) obsahující rostlinné steroly (α-spinosterol, stigmasterol atd.); zakázáno v těhotenství jedovatý krok bílý (bryonia).

Sirupy proti kašli se syntetickými přísadami

Ambroxol sirup, stejně jako další obchodní názvy pro mukolytické (ředění hustého sputa) léky proti kašli na bázi ambroxol hydrochloridu - Ambrobene, Ambrohexal, Lazolvan, Bronchoval, Koldak broncho, sirupy Halixol - jsou kontraindikovány v 1. Trimestru těhotenství. Nežádoucí účinky, způsoby podávání a dávky - v podrobném popisu  sirupu Lazolvan .

Přes výrazný mukolytický účinek a usnadnění vylučování sputa se bromhexinový sirup v 1. Trimestru nepředepisuje těhotným ženám. Bromhexin je syntetický analog vaskulárního alkaloidu spravedlnosti, prochází placentou, a to je dobrý důvod k pozdějšímu odmítnutí užívání tohoto sirupu.

Omnitus sirup (jiné obchodní názvy - Sinekod, Panatus) se používá při léčbě suchého kašle; jeho účinná látka butamirát působí na oblast mozku, která řídí kašlací reflex a tlumí jej. Ačkoli nebyly provedeny kontrolované studie, je tento lék kontraindikován v 1. Trimestru těhotenství a ve 2. A 3. Trimestru je předepisován pod dohledem lékaře, který musí vyvážit přínos pro těhotnou ženu s potenciálním rizikem pro těhotenství. Dítě, které se má narodit. Jedna dávka sirupu - 30 ml, počet dávek během jednoho dne - ne více než čtyři. Nežádoucí účinky se mohou projevit závratěmi, nevolností, střevními potížemi.

Podobné doporučení má sirup Stoptussin, kromě butamirátu, k usnadnění odstranění bronchiálního sekretu obsahujícího anxiolytikum guaifenesin a léky této farmakologické skupiny jsou v těhotenství kontraindikovány. V tomto případě si lékař předepisující tento lék musí být jistý, že výsledný mezní přínos pro matku bude vyšší než riziko pro plod, zejména v raných stádiích, kdy je nejzranitelnější. Podle některých zahraničních studií zvyšuje užívání guaifenesinu na pozadí horečky v 1. Trimestru riziko defektů neurální trubice plodu.

Jak je uvedeno v pokynech, sirup Ascoril, který obsahuje bromhexin, salbutamol a guaifenesin, je v těhotenství kontraindikován pro obstrukční bronchitidu a bronchiální astma.

Erespal sirup, předepisovaný na chronickou bronchitidu a bronchiální astma, obsahuje antihistaminikum fenspirid, které může mít teratogenní účinek a je kontraindikováno u těhotných žen.

Některé další sirupy během těhotenství

Během těhotenství může být potřeba užívat léky proti bolesti a antipyretika. Paracetamolový sirup lze užívat při bolestech hlavy a horečce, ale je třeba mít na paměti, že je kontraindikován v 1. Trimestru těhotenství. Vše je podrobně popsáno v materiálu -  Paracetamol v těhotenství . Synonymum pro paracetamol, které obsahují stejnou účinnou látku acetaminofen, panadol sirup.

Ale Nurofen sirup Dr. Theiss (synonyma - Ibuprofen, Ibuprof, Ibufen atd.) je kontraindikován pro těhotné ženy. Užívání nesteroidních antirevmatik po celou dobu těhotenství není bezpečné, ani když, jak praví návod, „očekávaný přínos pro matku převáží možné ohrožení plodu“. A hrozbou pro plod je ukončení těhotenství a výskyt vrozených vad (v prvních třech měsících) a předčasné uzavření arteriálního kanálu a rozvoj srdečních patologií u dítěte později.

Gaviscon sirup na pálení žáhy (alginát sodný + hydrogenuhličitan draselný) se vztahuje na antacida, veškeré informace v článku jsou  Gaviscon forte mint suspenze .

Při stagnaci žluči a cholecystitidě jsou zapotřebí choleretická činidla:

Při zánětech močového měchýře a ledvinových potížích se doporučuje Canephron sirup s výtažky z kořene libečku (Levisticum officinale), listů rozmarýnu (Rosmarinus officinalis) a setovky lékařské (Centaurium erythraea) -  Canephron v těhotenství . Je však třeba mít na paměti, že centaury podporuje chuť k jídlu a může stimulovat střevní motilitu a křeče svalové membrány dělohy.

Zatím není známo, zda vaření  javorového sirupu  pomáhá v boji proti infekcím a zda je jeho užívání pro těhotné ženy bezpečné.

Je možné použít hyperosmotické projímadlo Dufalac sirup (obsahující laktulózu, která se ve střevě rozkládá a zvětšuje objem jeho obsahu), podrobně v materiálu -  Duphalac v těhotenství .

V těhotenství je nedostatek železa v těle nepřijatelný a k jeho krytí se používají přípravky obsahující tento důležitý stopový prvek. Jedním z nich je sirup Ferrum lek s polyisomaltózou železa. Podrobný popis naleznete v publikaci o léku  Maltofer , což je synonymum (jiný obchodní název) Ferrum lek.

Jakékoli léky a doplňky stravy, které stimulují imunitní systém, jsou kontraindikovány pro použití během těhotenství, včetně sirupu Tsitovir 3, který je umístěn jako antivirotikum.

Během těhotenství je nepřijatelné užívat jakékoli léky se zaměřením na pozitivní recenze ostatních. Lék, který někomu pomohl, může způsobit vážné poškození zdraví, protože každý organismus a  účinek léků na plod je  individuální. Proto se důrazně doporučuje neužívat léky na radu přátel, i když je předepsal lékař.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Sirupy během těhotenství: co může a co nemůže?" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.