^
A
A
A

Stížnosti a nemoci v těhotenství - učíme se s nimi bojovat

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Během těhotenství čeká očekávaná matka řadu onemocnění, jejichž příčinou jsou hormonální změny v těle a zvýšená zátěž. Některé z těchto problémů jsou specifické pouze pro určité trimestery, některé pro všechny 9 měsíců. Ale ne všechno je tak špatné! Těhotenství je přirozený stav ženy a se stížnostmi, které vznikly, můžete úspěšně bojovat.

U prvního trimestru jsou charakteristické následující onemocnění:

 • Toxikóza. Je povzbudivé, že do konce 12. Týdne většina žen na něm úplně zapomněla. Metody boje s toxikózou těhotných žen jsou tradiční: jíst malé porce, ale často; Během nevolnosti pít kyselou vodu nebo pomalu žvýkat sušenku. V zásadě každá budoucí matka nakonec pochopí, jaká metoda je pro ni vhodnější;
 • Závratě v důsledku prudkého poklesu krevního tlaku. Proto z posezení a ležení pozvedněte pomalu, bez náhlých pohybů;
 • Časté močení (typické pro 3. Trimestr). Rostoucí děloha komprimuje močový měchýř, takže se snažte v noci nečerpat mnoho tekutin.

Druhý trimestr je pro takové problémy "známý":

 • Hemoroidy - tlak, který vytváří hlavu dítěte, vede k rozšíření žil rektu. Prevence krvácení v těhotenství: vyhnout se zácpě, jíst potraviny bohaté na vlákninu, snažte se dlouho sedět. V závažných případech se poraďte s lékařem, abyste předepsal speciální čípky nebo masti;
 • Stretch na břicho - se objeví s poklesem pružnosti pokožky. Abyste zabránili jejich výskytu, používejte speciální kosmetiku;
 • Zvýšené pocení - způsobuje hormonální změny a intenzivní krevní oběh. Snažte se nosit oblečení pouze z přírodních materiálů.

Ve třetím trimestru jsou typické stížnosti:

 • Dýchavičnost - rostoucí plod tlačí proti membráně. Přibližně jeden měsíc před doručením tento problém zmizí. Dalším důvodem dušnosti může být anémie, takže pravidelně sledujte hladinu hemoglobinu v krvi;
 • Edém. Pokud nejsou doprovázeny vysokým krevním tlakem nebo výskytem bílkovin v moči - nic strašného. Pokuste se zbytek odpočinout a jít do bezolejné stravy. Aby se zabránilo edému a dušnosti kvůli snížené hladině hemoglobinu, je nutné neustále sledovat ukazatele tím, že v laboratořích jsou testovány těhotné ženy;
 • Křeče svalů - často způsobené nedostatkem vápníku v těle. Poraďte se s lékařem na gynekologických klinikách;
 • Pálení žáhy - je způsobeno uvolněným stavem ventilu při vstupu do žaludku. Vylučte z jídelníčku smažené a uzené jídlo a v případě útoku vypijte malý džbánek sklenky teplého "Borjomi".

Pro všechny 9 měsíců jsou charakterizovány:

 • Krvácejí gumy kvůli jejich změkčení. Zuby kartáčujte speciálními pastami a měkkým kartáčkem na zuby;
 • Zácpa během těhotenství - hormon progesteron působí relaxační a na svaly střeva. Jezte potraviny bohaté na vlákninu;
 • Křečové žíly. Vyhněte se dlouhé statické poloze a zvyku sedět "nohou pěšky";
 • Zvýšení vaginálního výtoku v důsledku hormonálních změn v těle. Nepoužívejte dezodorizované denní podložky a navštěvujte lékaře, abyste odstranili bakteriální infekce.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.