^

Těhotenství: co člověk musí změnit ve stylu života?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kromě výživy a sportu existuje mnoho dalších věcí, které ovlivňují zdraví těhotné ženy. Kouření nebo sekundární kouř, užívání alkoholu, léků, včetně "zakázaného", zejména léčivých rostlin, mohou mít vliv na zdraví těhotné ženy a jejího dítěte. Mimo ně bude muž chránit svou ženu a dítě.

trusted-source[1], [2], [3]

Kouření

Žena, která kouří během těhotenství, může vážně poškodit její počáteční dítě. Studie ukázaly, že riziko intrauterinní a dětské úmrtnosti se zvyšuje o více než 50%, pokud těhotná žena nejprve kouří více než 1 balení cigaret denně.

Tabákový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek. Inhalovaný cigaretový kouř dosáhne placenty a může snížit přívod kyslíku do plodu o více než polovinu. Toxiny obsažené v cigaretovém kouři omezují krevní cévy, což může poškodit placentu a snížit rychlost růstu dítěte. Tento problém je tak závažný, že varování pro těhotné ženy je na každém balení cigaret.

Látky, které žena vdechuje, když kouří, také snižují schopnost těla absorbovat určité vitamíny a zvyšují riziko komplikací během těhotenství. Kouření může způsobit některé patologie porodu včetně patologií srdce a neurální trubice, zejména spina bifida (spina bifida - spina bifida).

Závažné patologické stavy těhotenství se nejčastěji objevují u žen, které kouří. Riziko vývoje placentální abrupce nebo placenty previa roste. Existuje také riziko předčasného porodu, předčasné prasknutí membrány a úmrtí plodu nebo dítěte krátce po porodu.

Pokud žena kouří, člověk by měl být přesvědčen, aby přestal kouřit. Měla by být podpořena pokusy, ale nebyla nucena k tomu, aby tak učinila silou. Muž mu může nabídnout léčebný postup pro závislost na nikotinu nebo podpůrnou skupinu. Další možnosti najdete v rámečku níže. Muž by měl pomáhat své ženě, aby pochopila, že její kouření může dítě ublížit.

ÚČINKY PASIVNÍHO FUKI. Dokonce i když žena nefajčí, pasivní kouření může způsobit problémy. Vdechování kouře z cigaret někdy zvyšuje riziko, že dítě má nízkou hmotnost, což pro něj není dobré.

Pokud muži či někdo blízký kouří, jsou nutné významné změny. Kouření mimo domov může být nevhodným řešením tohoto problému. V cigaretovém kouři se vyskytují mikroskopické částice, které jsou karcinogenní (způsobují rakovinu). Tyto částice se mohou usadit na vlasy, kůži a oblečení kuřáků a odlétají jej pokaždé, když se pohybuje. Plovou ve vzduchu a mohou je vdechnout všichni, kteří jsou v blízkosti. Dokonce i když se člověk rozpadne, aby kouřil nebo kouří někde jinde, mohou být tyto částice přeneseny do domu.

Kvůli zdraví dítěte, ženy a pro zdraví člověka by se měl pokusit přestat kouřit. Nemůžete dovolit, aby někdo kouřil a pak přišel do domu dvojice. Pokud člověk nemůže přestat kouřit, měl by podniknout neobvyklé kroky k ochraně své ženy a později i novorozenému dítěti před negativními účinky cigaretového kouře. Opatření zahrnují sprchování, mytí hlavy a výměnu oblečení pokaždé, když člověk kouří cigaretu, aby ochránil svou ženu a vyvíjel dítě před škodlivými vlivy pasivního kouře.

Použití léčivých rostlin během těhotenství

V současné době existuje více než 400 léčivých rostlin - mnoho z nich jsou preventivními prostředky pro různé nemoci. Jsou prodávány v tabletách, kapslích, tinkturách, čajech a extraktech v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách a dalších obchodech.

Mnoho lidí se domnívá, že vzhledem k tomu, že tyto látky jsou "přirozené", jsou kdykoli bezpečné. Ve skutečnosti to není úplně pravda. Některé léčivé rostliny jsou bezpečné, některé nejsou. Předtím, než se váš manžel vezme někdo z nich, poraďte se s lékařem. Navzdory skutečnosti, že oba můžete věřit, že bylinky pomáhají zvládat ranní nemoci, zabraňují předčasnému porodu nebo jiným problémům souvisejícím s těhotenstvím, ve skutečnosti samy o sobě mohou způsobit problémy.

Účinek většiny léčivých rostlin na těhotenství není plně prozkoumán a bezpečnost jejich příjmu během těhotenství není prokázána. Některé z nich mohou být velmi nebezpečné pro těhotnou ženu nebo její rostoucí dítě, takže se ujistěte, že rostlina je bezpečná, než váš partner začne užívat to.

Jak muž může pomáhat své ženě přestat kouřit

Není snadné, aby někdo přestal kouřit. Těhotná žena je ještě obtížnější, protože zažívá spoustu svého života a kouření může být pro ni uvolněním. Ale kouřící matka poškozuje její počáteční dítě. Níže je několik tipů, jak může člověk pomoci své ženě přestat kouřit.

Vezměte si něco s prsty, jako míč, a vezměte si něco s ústy, například žvýkačky nebo nízkokalorické jídlo.

Požádejte svého manžela, aby si nekoupil cigarety a "nestřílel" je od někoho (pokud má žena "střílet" každou cigaretu, může ji zastavit).

Můžete dát peníze uložené na cigarety v prasátko a použít je k obědu společně nebo koupit něco pro dítě.

Muž může dát své ženě dětskou pletené papuče nebo udělat kopii obrazu dítěte získaného ultrazvukem a požádat ji, aby ji s sebou přinesl jako připomínku, proč by neměla kouřit.

Muž by měl přesvědčit svou ženu, aby mu nebo někoho zavolala, kdykoli si myslí, že potřebuje kouř.

Bylinné čaje

Bylinné čaje jsou považovány za bezpečnější než jiné rostlinné léčivé přípravky, protože jejich účinné složky jsou v nižších koncentracích. Mnoho bylinných čajů se prodává v obchodech s potravinami; jiné jsou těžké najít a měly by být zakoupeny v obchodě se zdravou výživou.

Některé bylinné čaje mohou pomoci odstranit různé nepohodlí spojené s těhotenstvím. To dělá bylinné čaje dobrou alternativou k kávě nebo obyčejnému čaji. Bylinné čaje, které jsou uvedeny níže, jsou pro těhotné bezpečné:

  • heřmánek - pomáhá trávení
  • pampeliška - proti otoku a změkčuje bolest v žaludku
  • Kořen zázvoru - proti nevolnosti a ucpanému nosu
  • listy kopřivy - bohaté na vápník, železo a další vitamíny a minerály
  • Pepř - zabraňuje tvorbě plynů a zklidňuje bolest žaludku
  • červená malina - dobrá proti nevolnosti

Pití alkoholu během těhotenství

Kdykoli těhotná žena konzumuje alkohol, dítě ji také používá, tím víc žena pije, tím více dítě pije. Dokonce i množství alkoholu škodlivé pro dítě, které má být poraženo, je škodlivé, což způsobuje pouze lehkou intoxikaci u dospělého. Ovoce nemůže zpracovávat alkohol tak rychle jako dospělý, protože alkohol trvá déle ve své krvi. Pít alkohol během těhotenství nese významné riziko pro plod. Mírné užívání alkoholu může způsobit potrat nebo narození předčasného dítěte a spina bifida.

Nejlepší radou, kterou můžeme dávat těhotným ženám, není pít alkohol v žádné formě. Zní to přísně, ale je to jediný způsob, jak si žena může být jistá, že chrání své rostoucí dítě před účinky alkoholu. Použití tak malého množství, jako 2 sklenice denně, může způsobit různé patologické stavy: vystavení plodu alkoholu a alkoholického fetálního syndromu. Oba způsobují abnormální vývoj plodu.

Užívání drog spolu s alkoholem zvyšuje riziko poškození plodu. Nejnebezpečnější je použití analgetik, antidepresiv a antikonvulzí. Jiné léky, o kterých si myslíte, že neobsahují alkohol, mohou obsahovat. Mnoho "lidových" léků na kašel a nachlazení a některé garáže pro ústa obsahují alkohol - až 25%!

Muž by měl přesvědčit svou ženu, aby během těhotenství konzumovala žádné léky obsahující alkohol. V případě potřeby může člověk také odmítnout. A spolu s dieta a sporty bude dosažení tohoto cíle přínosem pro manželské vztahy a pro každého z manželů. Měli byste mít na paměti, že je to pro zdraví dítěte.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Použití drog

Léky mohou významně ovlivnit těhotenství. Žena, která akutně užívá omamné látky během těhotenství, zažívá velké množství problémů. Patří sem mimo jiné nutriční nedostatky, anémie, preeklampsie a abnormality růstu plodu.

Pokud žena používá nějaké drogy, dokonce i zřídka, musí ji přesvědčit, aby přestala. Život jeho dítěte je ohrožen. Látky, které jsou pro rostoucí dítě nebezpečné, jsou popsány níže.

Používání marihuany během těhotenství může způsobit problémy dítěte, včetně nedostatku pozornosti, problémů s pamětí a rozhodování.

Stimulanty centrálního nervového systému, jako je amfetamin, zvyšují riziko kardiovaskulárních patologií, známky závislosti na nich, nedostatek výživy, záchvaty a další problémy.

Zesilovače, například benzodiazepin (Valium a Librium), zvyšují pravděpodobnost vrozených patologií.

Léky, zejména morfin, demerol, heroin a kodein, mohou vést k preeklampsii, předčasnému porodu, patologii růstu plodu a závislosti na drogách u narozeného dítěte. Pravděpodobnost syndromu dětské úmrtnosti (SDS) u dětí, jejichž matky užívaly drogy během těhotenství, bylo desetkrát vyšší než u těch, jejichž matky je nepoužívaly.

Předpokládá se, že léky, které mění mysl, jako je LSD, meskalin, hašiš, peyotl a ataxjpheninclidin ("andělský prach"), vedou k abnormálnímu vývoji embrya.

Používání kokainu poškozuje těhotenství, protože osoba, která ho konzumuje, může jíst a pít příliš málo, což má vážné důsledky pro plod. Použití kokainu může být spojeno s potížím, předčasným porodem, krvácením, poškozením placenty a vrozenými patologií. Kokain může dítě poškodit, i když byl užíván v tak brzkém časovém úseku až 3 dny po koncepci!

trusted-source[9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.