^
A
A
A

Vysoká a nízká tělesná teplota u novorozenců: co dělat

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Teplota novorozeného dítěte je jedním z indikátorů normálního stavu dítěte v prvním měsíci po porodu. Zvýšení nebo snížení tělesné teploty v tomto období u dítěte může způsobit patologii. Proto je velmi důležité sledovat teplotu těla v prvním měsíci života dítěte jako indikátor jeho celkového stavu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemiologie

Statistiky rozšíření problému horečky naznačují, že se jedná o nejčastější příznak, který způsobuje, že rodiče hledají pomoc. Bez ohledu na nárůst teploty se jedná o úzkost rodičů. Více než 87% rodičů považuje zvýšení tělesné teploty za patologické a pouze 65% případů zvýšené teploty je známkou infekce. To naznačuje nedostatečnou diagnózu a preventivní práci s rodiči ohledně problému tělesné teploty u dítěte.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Příčiny teploty u novorozence

Nejprve musíte pochopit, co znamená tělesná teplota a kdy se zvedne. Teplotní normy pro novorozence se pohybují od 36,5 do 37,4. Je třeba říci, že teplota dítěte v prvním měsíci života je velmi labilní a může se změnit pod vlivem mnoha faktorů. Snížení tělesné teploty, jako je zvýšení, je pro dítě nebezpečné a může znamenat onemocnění.

Mluvíte-li o poklesu teploty, musíte vědět, že u malých dětí to může být velmi často při chůzi na ulici při plavání. Nejčastěji je důvodem tohoto poklesu tělesné teploty ochlazení dítěte. Koneckonců během tohoto období střed termoregulace v mozku dítěte ještě není plně zralý, a proto jakékoliv teplotní výkyvy jsou velmi kriticky vnímány tělem. Proto pokud je dítě během chůze špatně oblečeno, nebo pokud se během koupání ochladí, může dojít k poklesu tělesné teploty. Dokonce i v nemocnici bezprostředně po narození může dítě snížit tělesnou teplotu pod vlivem hypoglykémie. Pokud je dítě špatně krmená, nebo spí více než tři hodiny bez krmení, může to způsobit pokles tělesné teploty. Jedná se o ochrannou reakci těla dítěte v reakci na snížení hladiny glukózy v krvi.

Důvody pro zvýšení teploty těla u dítěte mohou být mnohem větší a to nemusí vždy znamenat onemocnění. Nejběžnější zvýšení tělesné teploty u dítěte v blízkosti 36,8 - 37,4 může být s jednoduchým přehřátím. Stává se to v létě nebo v zimě, pokud dítě není oblečené na počasí. Může být také doma, když je teplota těla příliš vysoká v místnosti bez větrání. Je třeba si uvědomit, že být na ulici pod přímým slunečním světlem pro dítě je škodlivé a nebezpečné, protože může způsobit nejen nárůst tělesné teploty, ale také úpal.

Zvýšení tělesné teploty na subfabetické číslice u dítěte prvního měsíce života může způsobit obyčejnou koliku. To není pro takový problém příliš typické, ale vzhledem k nezralosti termoregulačního centra může být považováno za normální. Také se může u dítěte nahromadit zácpa nebo průjem, což může způsobit mírné zvýšení tělesné teploty.

Když hovoříme o zvýšení tělesné teploty jako o znaku onemocnění, pak můžeme říci, že v závislosti na patogenu existují různé ukazatele. Příčinou zvýšení tělesné teploty u novorozence může být virové infekce. Může to být jednoduchý runny nos nebo faryngitida. V tomto případě může dojít ke zvýšení tělesné teploty na 38-38,5 stupňů, což je typické pro virovou infekci. Pokud je teplota vyšší než tyto hodnoty, pak stojí za to naléhavě kontaktovat lékaře, protože to často naznačuje bakteriální infekci. Lokalizace zánětu může být odlišná, ale častěji se jedná o pneumonii, bronchitidu nebo infekci močových cest.

Patologicky vysoká tělesná teplota může být s patologií centrálního nervového systému vrozeného nebo získaného charakteru. To může být přechodné kolísání tělesné teploty po dětském traumatickém poškození mozku. Pak může dojít k oscilacím, které za chvíli zmizí. Pokud se dítě narodilo v hypoxii nebo mělo problémy při porodu, mohlo by to být také faktorem pro takové přechodné zvýšení teploty na pozadí normálního blahobytu.

Patogeneze zvýšení tělesné teploty během infekce je práce termoregulačního centra. Toto centrum je v medulla oblongata a je zodpovědné za kontrolu teploty těla. Když světlo virové činidlo vstoupí do těla dítěte, aby se tento virus zničil, teplota těla stoupá. Koneckonců, tento virus může normálně žít a množit se pouze při teplotách až 36,8. Tím je aktivována ochranná reakce. Pokud je příčinou bakteriální činidlo a pak ji zničit, musíte mít teplotu těla mírně vyšší než u bakteriální infekce. Proto, když do těla vstoupí bakterie, zánětlivé faktory, které se uvolňují do krevního oběhu, zvyšují aktivitu termoregulačního centra a zvyšují tělesnou teplotu.

trusted-source[15], [16]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro snížení tělesné teploty lze identifikovat následovně:

 • nízká teplota v místnosti, kde se nachází novorozené dítě;
 • hypoglykémie nebo velké intervaly mezi krmivem;
 • vrozené nebo získané patologické stavy centrální nervové soustavy s porušením termoregulace.

Rizikové faktory pro horečku u novorozenců:

 • přehřátí dítěte nebo nesprávné teploty v místnosti;
 • hypoxie nebo asfyxie po narození;
 • virové a bakteriální onemocnění;
 • přítomnost chronických ložisek infekce nebo jiných patologií;
 • související stolice nebo kolikové poruchy.

Tyto faktory se mohou za určitých podmínek stát příčinou vážné patologie, takže je musíte opravit včas.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Symptomy teploty u novorozence

Symptomy teploty u novorozence mohou být kombinovány s dalšími příznaky nebo mohou být jediným příznakem. Existuje několik typů hypertermie.

Typy zvýšení teploty:

 1. nízký stupeň - 37-37,9 ° С
 2. febril 38-38,9 ° С
 3. pyretik 39 až 39,9 ° C
 4. Hyperpyretikum ≥ 40 ° C.

Pokud je teplota novorozence zvýšena na 37,5 stupňů a nejsou žádné další projevy, pak to s největší pravděpodobností znamená, že dítě prostě přehřáto. Pokud takový důvod neexistuje, může to být právě takový rys kvůli nedokonalosti termoregulačního centra. V takovém případě sama projde kolem konce prvního měsíce života.

Pokud existují další příznaky, pak to znamená onemocnění. Tělesná teplota podkožního těla u novorozence může být s virovou infekcí. Obvykle obvykle začíná zima s obecnou malátností, kýchání, bolesti v krku, nosní kongesce nebo výtok z nosu, které jsou dobře označeny ve dnech 2-3 této nemoci. Často je ARVI doprovázena horečkou, pocity bolesti v celém těle, svaly, klouby, bolesti hlavy, zimnice. Někdy kašel, chrapot nebo změna v hlase hlasu se připojí k uším. U dětí může být v důsledku nasálního dýchání a suchého suchého kašle narušen spánek. Když dítě nemůže spát v noci, může kochat, kašlat a špatně jíst. Všechny tyto příznaky mohou být s jednoduchou rinitidou způsobenou virovou infekcí. Pokud se proces zánětu šíří do hltanu, může být kombinován s faryngitidou. V tomto případě existují příznaky kašla, pocit bolesti nebo poškrábání v krku. Ale kluk se o to nemůže stěžovat, takže s prostým bolavým krkem špatně jí a je rozmarný. Tyto virové infekce jsou nejčastěji doprovázeny subfebrilovou tělesnou teplotou.

Vysoká teplota novorozence, která dosahuje 39 stupňů, je velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitý zásah. Nejčastěji se to stává s bakteriální infekcí dýchacích cest, močových cest nebo jakékoliv jiné infekce. Pneumonie je nejčastější příčinou vysoké teploty těla u novorozeného dítěte. V tomto případě se objevuje zánět v alveoli s narušeným odtokem sputa v důsledku fyziologicky horizontální polohy dítěte. Proto spolu se zvýšením tělesné teploty se rychle objevují další symptomy intoxikace. Dítě začíná jíst špatně, je rozhořčené, nespí, je kašel. Na počátku onemocnění může být suchá, ale pak se stává hluboká a mokrá, zvláště po spánku. Spolu s těmito příznaky existují náznaky dechu. U pneumonie je charakteristický první stupeň druhu dušnosti. U novorozenců se to projevuje bledostí kůže a cyanózou kolem úst, která se objeví, když je dítě neklidné. Navíc se na dýchání podílejí další svaly - můžete si všimnout opuchu křídla nosu dítěte, zatažení supraclavikulárních oblastí. Pokud existuje alespoň jeden z příznaků dušnosti nebo kašle, které se kombinují s vysokou tělesnou teplotou, pak je velmi vysoká pravděpodobnost vzniku pneumonie.

Dýchavičnost u novorozence bez teploty může také hovořit o pneumonii, protože kvůli neúplnému vývoji termoregulačního centra může reagovat nesprávně. Proto nepřítomnost tělesné teploty na pozadí příznaků respiračního selhání nebo kašle nevylučuje pneumonii.

Infekce močových cest u novorozenců má málo příznaků, protože v tomto věku je obtížné sledovat močení dítěte. Ale jakékoliv zvýšení tělesné teploty bez znamení na straně dýchacího systému může být považováno za možnou infekci močových cest. Jediným příznakem, který maminka může zaznamenat, je porušení procesu močení. Dítě může být méně nebo více pravděpodobně močit a barva moči může být zakalená. Je však obtížné zjistit, zda dítě nosí plena. V moči může být malé množství krve, což je také obtížné vidět. Pokud se jedná o otázku dívky, může být vývoj cystitidy vzestupné etiologie s větší pravděpodobností možný než jiné patologie. Na pozadí zvýšení tělesné teploty mohou být v moči nebo vaginálním výboji kapky krve.

Teplota novorozence 38 bez příznaků může být buď přechodným stavem, ke kterému dojde, když se dítě přehřeje. Ale někdy to může být první známka patologie, která ještě nebyla zpívána, aby se projevila a pak člověk musí čekat na výskyt dalších příznaků dnes nebo zítra.

Je třeba vědět o další komplexní podmínce, že novorozené dítě může způsobit významné zvýšení tělesné teploty. K tomuto stavu patří omfalitida. Je to zánět kůže a vláken kolem pupku způsobený bakteriální flórou. Pro novorozence je to zvlášť nebezpečný stav, protože děti jsou často propuštěny domů a pupeční šňůra se ještě nezhojila nebo pupok vůbec nezmizel. To může být brána k infekci, která se zde velmi rychle šíří. Klinicky, na pozadí zvýšení tělesné teploty, lze vidět, že z pupku se objevuje tekutina nebo se zčervená. Je-li již začal zablokovat, pak již hrozí sepsí. Proto, když teplota těla stoupá, je třeba věnovat pozornost pupku a jeho stavu.

Je třeba rozlišovat mezi dvěma druhy horečky - bílou a červenou. Odlišují se v klinických rysech a přístupech k léčbě. Bílá horečka se vyznačuje zvýšenou tělesnou teplotou dítěte a křečemi periferních cév. Klinicky se to projevuje tím, že na pozadí teploty a horkého čela má dítě bledé a studené ruce a nohy. Tento typ horečky vyžaduje okamžitý pokles tělesné teploty. Při červené horečce se naopak rozšiřují periferní cévy, takže dítě je horké a červené. To přispívá k tomu, že teplota klesá rychleji než u zúžené nádoby. Proto je to méně nebezpečná forma horečky.

Nízká teplota u novorozenců může znamenat hypotermii nebo hypoglykemii. Pokud dítě ostře na pozadí celkového zdraví snižuje tělesnou teplotu, musíte se ujistit, že není chladný a že nemá hlad. Poté, po jídle a oblékání, může být vše normalizováno.

Komplikace a důsledky

Důsledky zvýšené tělesné teploty u novorozenců mohou být velmi vážné. Giperpiretichesky horečka (> 41 ° C), - zvyšuje tonus sympatického nervového systému, dýchací centrum, potřebu orgánů pro kyslík, zpožděný sodík, chlór a vodu, edém, dochází vasospasmus, centralizace krevního oběhu dochází. Existuje hypoxie myokardu s poklesem kontraktility, hypoxie mozku s edémem, křeče.

Nejčastější komplikací horečky mohou být záchvaty. Vzhledem k tomu, že dítě ještě nemá zralé nervové spojení v mozku, příliš vysoký skok v tělesné teplotě může vést ke zvýšené aktivitě mozkové kůry a k rozvoji záchvatů. Může to být jen jednoduché záškuby svalů nebo se mohou rozšířit do celého těla. Zpravidla to nezpůsobuje žádné komplikace, jen rodiče jsou velmi vyděšeni. Proto je pro novorozence povinné snížení vysoké teploty těla.

Pokud jde o komplikace patologických stavů, které způsobují zvýšení tělesné teploty, mohou nastat často i další infekční komplikace. Pyelonefritida nebo cystitida v tak brzkém věku mohou být komplikovány rozvojem ledvinových abscesů, porušení funkce močového měchýře v budoucnu. Pneumonie může způsobit plicní absces nebo pleurisy. Nejčastějšími komplikacemi omfalitidy je sepsa, protože z tohoto zdroje infekce se bakterie šíří velmi rychle. Proto je zánět pupku s horečkou velmi nebezpečný a vyžaduje okamžitou léčbu. 

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Diagnostika teploty u novorozence

Diagnóza teploty u novorozeného dítěte by měla začínat správným měřením. Často se stává, že není důvod snížit nebo zvýšit tělesnou teplotu, ale teploměr ukazuje opak. Pak stačí se ujistit, že máte dvě věci: že proces měření je správný a že teploměr sám ukazuje správně.

Jak správně měřit teplotu novorozence? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte nejprve zjistit, jaké teploměry jsou. Nejčastěji používaný rtuťový teploměr, který je považován za nejpřesnější. Hlavním mechanismem jeho působení je zvýšení koncentrace rtuťové páry s nárůstem tělesné teploty, která je určena gradientem hodnot. Takový mechanismus poskytuje téměř ideální měření teploty, ale správnou technikou. K měření rtuťového teploměru je nutné, aby se dítě nepohybovalo a co nejvíce fixovalo pero s teploměrem. Doba měření by měla být nejméně deset minut. S takovou správnou technikou se výsledek považuje za nejpravděpodobnější. Kromě oblasti podpaží můžete měřit teplotu novorozenců ve svazích. K tomu je třeba také fixovat nohu po dobu nejméně deseti minut. Takový teploměr může měřit teplotu v konečníku. Ale musíte to udělat velmi opatrně, protože dítě se může otáčet a snadno se poškodit. Je třeba si uvědomit, že teplota na sliznicích je o 1 stupeň vyšší než na pokožce. To je třeba vzít v úvahu při měření teploty v ústní dutině.

Elektronické teploměry získávají popularitu kvůli jednoduchosti měření. Takový teploměr může být držen pouze na minutu a bude ukazovat výsledek. Je však velmi důležité, aby po zvukovém signálu zůstal teploměr na místě alespoň 10 sekund. Toto je velmi důležité pravidlo, které není vždy respektováno, ale výrazně ovlivňuje výsledek. Také existuje jeden mínus takových teploměrů - často dávají chybu, takže je třeba po jejich použití kalibrovat. Proto je lepší měřit s konvenčním rtuťovým teploměrem a ujistěte se o výsledku.

Nejrychlejší a nejpřesnější je infračervený teploměr. Toto zařízení je schopno zachytit infračervené záření z kůže nebo sliznic, což je zesíleno, když teplota těla dítěte stoupá. Může být jednoduše aplikován na kůži nebo do oblasti tympanické membrány, a výsledek se zobrazí za pár sekund. Náklady na takové zařízení však neumožňují koupi každé rodiny. Proto je hlavní věc, že technika měření je správná, pak se nemusíte obávat správnosti výsledku.

Pokud je přesně známo, že teplota je zvýšena, pak je třeba dále diagnostikovat a hledat příčinu. Lékař by měl pečlivě prozkoumat dítě a poslouchat, protože častěji může být příčinou patologického procesu v průduškách nebo plicích. Pokud dojde k pneumonii, můžete slyšet při auskultaci krepitace a asymetrický mokrý sipot v plicích. Bicí nápisy bloudí. Při těžké pneumonii může saturace kyslíkem klesat. Pokud existují znaky slyšitelnosti, je nutné provést další vyšetření. Analýza krve a moči se nutně musí provést na začátku onemocnění před léčbou. U pneumonie se mohou objevit změny v analýze krve - zvýšení počtu leukocytů v dynamice a zvýšení počtu prutů, zvýšení ESR. Instrumentální diagnóza při potvrzení pneumonie je hlavní metodou. K tomu dochází k rentgenovým paprskům hrudní dutiny a zánětlivé ložiska v plicích jsou vidět ve formě infiltračních stínů.

Pokud nejsou na straně dýchacích cest žádné příznaky, pak další příčinou horečky může být pyelonefritida nebo cystitida. Proto je hlavní metodou diagnostiky analýza moči. Nyní pro novorozence jsou speciální nádoby pro sběr moči. Mají pohodlnou sponou a jsou sterilní pro přesnou analýzu. Proto je lepší sbírat moč v tomto kontejneru. Obecný test moči pro infekci močových cest může určit následující změny: tmavá barva, hlen, zvýšený počet bílých krvinek, bakterie a také může určit specifický patogen. To umožňuje podezření na problém se zánětem močových cest a potvrzení instrumentální diagnostiky. Pro tento účel se používá ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. Pokud dojde k rozšíření pánevního systému, znamená to pyelonefritidu. V závislosti na dalších příměsích v močovém měchýři mluví o cystitidě.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika teploty by se měla provádět především mezi dvěma druhy - "červená" a "bílá" horečka. To je nezbytné k určení taktiky snížení teploty. Dále musíme rozlišit důvod, který způsobil toto zvýšení. Je velmi důležité, aby se časem určily další metody výzkumu, které se týkají patologie.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Kdo kontaktovat?

Léčba teploty u novorozence

Pokud teplota novorozence vzrostla nad 38,5 stupňů, pak je třeba ji zlikvidovat, aby se zabránilo vzniku záchvatů. Je důležité určit typ horečky - červené nebo bílé. Léky ke snížení teploty jsou uvedeny jak u takového typu, tak i u druhého, ale taktika léčby se mírně liší.

Chcete-li porozumět lékům a jak je léčit, potřebujete vědět o hlavních principech zvýšení tělesné teploty. Existují po sobě jdoucí stadia snížení teploty:

 1. stupněm zvýšení tělesné teploty je období, kdy teplota stoupá;
 2. plošina "plošiny" je stupeň, kdy teplota dosáhne svých maximálních hodnot. V této fázi je třeba léky podávat nižší tělesné teplotě, pokud je hodnota vyšší než 38,5 stupňů, teplota nemůže sama o sobě klesat.
 3. stupeň snížení teploty - toto může nastat samo o sobě, pokud je nižší než 38,5. Snížení teploty subfebrilů se proto nepoužívá, protože tento proces je řízen tělem samotným.

Antipyretika jsou v takových léčebných formách:

 1. Tablety - ale ne všichni pacienti mohou polknout, pomalý účinek, podráždění sitile GIT, alergie na balastní látky.
 2. Instantní - šumivé tablety.
 3. Kapsle s mikrogranulemi.
 4. Sirupy / suspenze.
 5. Čípky / čípky.

Obvykle se užívání antipyretik začíná zvyšováním tělesné teploty nad 38 ° C. Děti prvních 3 let jsou předepsány antipyretiky při 38 ° C, pokud dříve zaznamenaly křeče. U kojenců je použití léků ve formě čípků přijatelnější, ale v případě průjmu se nepoužívají čípky. Před zavedením čípku je nutné čistit střeva pomocí klystýru.

Léky, které mohou být použity ke snížení tělesné teploty u dětí, jsou omezené.

 1. Paracetamol  je léčivo, které patří do skupiny analgetik-antipyretik ze skupiny nehormonálních protizánětlivých léků. Hlavním mechanismem účinku paracetamolu je potlačování syntézy prostaglandinů. Tyto látky potencují zánětlivou reakci způsobenou syntézou zánětlivých látek. Lék blokuje uvolňování těchto látek a snižuje teplotu a další příznaky zánětu. Kromě snížení tělesné teploty má paracetamol analgetický účinek. Pro novorozence je nejlepší způsob, jak je použít, ve formě sirupu. Dávkování 10-15 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti najednou. Recepci můžete opakovat nejméně 4 hodiny po posledním čase. Sirup je uvolněn v dávce 120 miligramů v pěti mililitrech, což je již vypočteno na základě tělesné hmotnosti. Vedlejší účinky - na části gastrointestinálního traktu, ve formě dyspeptických onemocnění, eroze a vředy žaludku a dvanáctníku, může být krvácení a perforace.
 2. Ibuprofen  je druhý antipyretický lék, který lze použít v pediatrii. Antipyretický účinek ibuprofenu je detekován pouze s horečkou, lék nemá vliv na normální tělesnou teplotu. Stejně jako u kterékoli z těchto skupin léčiv, ibuprofen má analgetické vlastnosti. Dávkování léku je 5 až 10 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti dítěte. Vyrábí se v sirupu na 100 miligramů v 5 mililitrech. Nežádoucí účinky léčiva - mohou mít přímý vliv na strukturu ledvin, způsobují intersticiální nefritidu. Bezpečnostní opatření - nepoužívejte u dětí s patologií ledvin.
 3. Pro léčbu rýmy, která může být doprovázena horečkou nízké, že je důležité, aby správně pečovat o dítě, pak léky na snížení tělesné teploty nemusí být nutné. Povinným postupem pro léčbu rinitidy u dětí je mytí nosních průchodů fyziologickým roztokem nebo infuzí (odvarů) léčivých bylin. Použití decongestantu je přípustné pouze v případech těžkého nazálního kongesce, zejména v noci. Výhodou jsou roztoky ve formě kapiček, sprejů a koncentrace odpovídající věku dítěte. Novorozené děti se nedoporučují vstřebávat olejové roztoky do nosní průchodky, protože to může vést k rozvoji pneumonie v důsledku vstupu do plic.

Nazol-baby  je lék, který zužuje cévy v nosní dutině. Účinnou látkou léčiva je oxymetazolin. U novorozenců je 0,01% roztok použit v nosu oxymetazolinu. Dávkování - jedna kapka nejvýše třikrát denně a lépe je užívat pouze v noci. Nežádoucí účinky - je možné vyvinout závislost a mukózní atrofii s prodlouženým užíváním.

 1. Antivirová léčiva mohou být použita k léčbě virové infekce, i když je teplota subfebrila, pak bude průběh onemocnění jednodušší.

Imunoflazid  je antivirový prostředek, jehož hlavní účinnou látkou je proteflazid. Tato látka, která se získává z výtažků z bylinkové šťávy a turecké trávy. Látka má přímé antivirové vlastnosti a imunomodulační účinky. Způsob aplikace je ve formě sirupu a dávka je 0,5 mililitru pro novorozence dvakrát denně. Nežádoucí účinky jsou bolest hlavy, alergické projevy.

Vitamíny mohou být použity po zotavení dítěte, aby se zabránilo respiračním a jiným onemocněním.

Alternativní tepelná úprava

Alternativní metody léčby zvýšené teploty u dospělých se používají velmi široce, ale je třeba si uvědomit, že u dětí jsou takové metody velmi omezené.

Pokud je dítě nemocné, je nutno dodržovat plnohodnotnou stravu pro matku, pokud kojí. Je velmi důležité dodržovat hygienické normy (dvakrát denně - mokré čištění, konstantní větrání).

 1. Pokud dítě má "červenou" typ horečky, pak je nutné, aby dítě ve výšce teploty dítě otevřelo nebo otřilo vodou při pokojové teplotě. To pomůže snížit teplotu, zatímco jde o drogy.
 2. Když "bílá" horečka zachází s dítětem naopak, potřebujete si ruce brousit, až se zahřívají. To pomůže zlepšit tok krve v periferních cévách pokožky. Taková opatření je třeba provést i při podávání léků.
 3. Při teplotě dítěte je třeba dostat spoustu k pití. Pro novorozence to může být speciální dětský čaj vyrobený z heřmánku nebo dětské vody. Je třeba dávat z čajové lžičky každých dvacet až třicet minut v akutní době.

Bylinné ošetření lze použít v akutním období se zvýšením tělesné teploty, stejně jako u infekčních onemocnění. Bylinné léky mohou být podány dítěte nebo matce, pokud kojí.

 1. Lime strom je dobře známý strom, který má antiseptické a antitoxické vlastnosti, proto může být použit pro nachlazení, bronchitidu nebo pneumonii. Pro výrobu tinktury na sklenici horké vody je třeba vzít 20 gramů suchých listů s květem. Poté, co trváte, můžete dát dítěti čajovou lžičku několikrát denně.
 2. Čaj z heřmánek by měl být opilý na nachlazení, rinitidu nebo faryngitidu. Má antiseptické vlastnosti, díky nimž může zabíjet viry v dutině ústní. Chcete-li dělat čaj pro dítě, je lepší vzít dětský čaj z heřmánku a zředit vařenou vodou. Dát, že potřebujete půl hodiny na poloviční lžičku.
 3. Infuze trávy měsíčku také má antiseptické vlastnosti a podporuje normalizaci lokální imunity u virových infekcí respiračního traktu. Pro přípravu infuze musíte vzít 50 gramů trávy a přidat 250 gramů vařené vody. Po podání roztoku po dobu dvou hodin může matka užít čajovou lžičku ráno a večer, jestliže kojí. Nadměrná dávka může způsobit alergii.

Homeopatie pro léčbu tělesné teploty v akutním období se nepoužívá. Pro virové infekce je možné použít antivirové a imunomodulační látky.

 1. Aflubin je komplexní antivirotikum, které obsahuje extrakt z akonitu, bryonia a dalších látek. Léčivo má antivirovou aktivitu a imunomodulaci. Způsob aplikace je ve formě kapiček. Dávkování pro děti do jednoho roku je 1 kapka sedm až osmkrát denně. Nežádoucí účinky - závratě, ospalost.
 2. Vokara je komplexní homeopatický přípravek, který lze použít u malých dětí s faryngitidou s výraznou hyperemií zadní faryngální stěny. Dávkování - jedna kapka třikrát denně. Nežádoucí účinky jsou velmi vzácné, může se zvýšit slinění.
 3. Viburkol je komplexní homeopatické čípky s výraznou antivirovou aktivitou. Léčivo se používá k léčbě akutních patologií a předchází jejich komplikacím. Dávkování - jeden čípik dvakrát denně a s eliminací akutních příznaků lze aplikovat jednou denně.
 4. Influcid je komplexní šestikomponentní homeopatický přípravek s antivirovou aktivitou. Používá se v akutním období pro léčbu nachlazení a rovněž snižuje tělesnou teplotu v důsledku imunomodulačního účinku. Dávka léku - jedna tableta pětkrát denně. Způsob použití - u dětí je lepší tabletu rozemlet na prášek. Bezpečnostní opatření - používejte novorozené pouze na radu lékaře.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50]

Prevence

Prevence zvýšení tělesné teploty u dítěte zahrnuje všechna preventivní opatření zaměřená na zdravý životní styl matky a dítěte. Je velmi důležité správně učit dítě k tepelnému režimu a počasí bezprostředně po narození, nepřehřívejte ho a nevyvoláváte hypotermii. Je nutné se vyvarovat kontaktu s pacienty a provádět všechny očkování proti infekčním chorobám.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55]

Předpověď

Prognóza zvýšené tělesné teploty je příznivá, se správnou taktikou její redukce a kontroly v průběhu průběhu onemocnění. Pokud jde o křeče: jestliže dítě mělo epizodu záchvatů na pozadí teploty, potom pravděpodobnost 95%, že takové křeče se neopakují a mohou absolutně bez následků.

Teplota novorozeného dítěte je indikátorem, který by měli rodiče sledovat, a neumožňují je omezovat ani zvyšovat. Nepochybně může zvýšit tělesnou teplotu znamenat onemocnění dítěte, ale to není vždycky případ. Proto byste měli vždy zvážit všechny příznaky a konzultovat s lékařem. 

trusted-source[56], [57]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.