^
A
A
A

Změny chování u starších koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když kočky stárnou, často trpí abnormalitami v tělesné aktivitě, včetně kognitivních funkcí. Předpokládá se, že kognitivní pokles, který se nazývá kognitivní dysfunkce u koček, postihuje více než 55% koček ve věku 11 - 15 let a více než 80% koček ve věku 16 - 20 let. U koček trpících kognitivní dysfunkcí může být narušena paměť, schopnost učit se, vizuální a sluchové vnímání. Takové zhoršení může způsobit poruchy spánku, dezorientaci a sníženou aktivitu. Kočky mohou zapomenout na to, co dobře zná, například na umístění misky nebo krmení. To může zvýšit úzkost a tendenci reagovat agresivně. Může také změnit vztah s vámi a jinými zvířaty v domě. Pochopení změn, ke kterým dojde při vaší kočce, vám pomůže soucitně a účinně bojovat s problémy chování, které mohou nastat v jejím stáří.

Některé účinky stárnutí nejsou spojeny s kognitivní dysfunkcí. Často mohou tyto účinky přispívat ke změnám v chování, které jen vypadají jako kognitivní pokles. Nezapomeňte hlásit všechny změny, které si všimnete u kočky, veterináře. Nemyslete si, že vaše kočka prostě zestárla a nic jí nemůže pomoci, aby jí pomohla. Mnoho změn chování je příznakem léčitelných onemocnění a existuje řada léčby, které mohou zmírnit příznaky, včetně bolesti, kterou může kočka zažít.

Kognitivní dysfunkce

Následující vzorce chování mohou indikovat kognitivní dysfunkci u starších koček:

Učení a paměť

 • Jde na toaletu kolem podnosu
 • Půjde na toaletu, kde spí nebo jí
 • Někdy se zdá, že nepozná známé lidi a zvířata

Zmatená / prostorová dezorientace

 • Ztrácí na známých místech
 • Vypadá pečlivě nebo pevně na objekty, nebo jen hledá
 • Beznadějně putuje
 • Stuck a nemůže se dostat kolem nebo překonat překážky

Vztahy / Sociální chování

 • Méně se zajímá o laskavost, přátelství, nesedí s lidmi ani známými zvířaty atd.
 • Potřebujete konstantní kontakt, stává se příliš závislým a rušivým

Snížení aktivity, lhostejnost

 • Méně kontroluje něco a méně reaguje na věci, které se kolem něho dějí
 • Menší péče o srst
 • Méně jí

Úzkost / zvýšená podrážděnost

 • Vypadá neklidně nebo strach
 • Výkřiky hlasitěji a / nebo více rušivě
 • Obecně se to chová dráždivěji

Cyklus spánku / probuzení / změna denního a nočního režimu

 • Spí neklidně, probouzí se v noci
 • Během dne spíte více
 • Další křik v noci

Odstranění dalších příčin chování kočky

Pokud je vaše kočka má příznaky nebo změny výše uvedených, první věc, kterou byste jej museli ukazovat k veterináři, aby zjistit, zda v souvislosti s jednotlivými zdravotních důvodů pro její chování. Jakékoliv lékařské nebo degenerativní onemocnění, které způsobuje bolest, nepohodlí nebo snížené motility, jako je například artritida, zubní onemocnění, dysfunkce štítné žlázy, rakoviny, ztráta zraku nebo sluchu, a onemocnění močových cest, může vést ke zvýšené citlivosti nebo podrážděnost, úzkost, když zvýšená její dotek nebo přiblížení to, zvýšená agresivita (protože kočka může ohrozit a kousat, a ne utíkat), zvýšená citlivost na váš hlas, snížená schopnost přizpůsobit na změny a sníženou schopnost dostat se na obvyklé místo, kde chodí na toaletu.

V případě, že onemocnění jsou vyloučeny, stejně jako v případě vyloučena nejčasnější problémy s chováním, které nejsou spojené se stárnutím (jako jsou problémy, které začaly mnohem dříve než na začátku stárnutí kočičí) chování vaší kočky lze vysvětlit vlivem stárnutí mozku.

Léčba kognitivní dysfunkce

Pokud je kognitivní dysfunkce jediným logickým vysvětlením změn chování kočky, dalším krokem je nalezení léku. Léčba se skládá především z užitečných změn v životním prostředí kočky a udržení stabilní denní rutiny.

Existují také léky, které mohou pomoci kočkám s kognitivní dysfunkcí, jako je hydrochlorid selegilinu (obchodní název Anipril®). Tento lék je v současné době licencován pouze pro použití u psů s kognitivní dysfunkcí, ale někteří behavioristé a veterináři také hlásili zlepšení koček.

Váš veterinář může také předepsat lék na úzkost. Chcete-li se dozvědět o různých lécích na úzkost, které jsou používány k pomoci kočkám, přečtěte si článek "Léčba behaviorálních problémů u koček".

Cvičení / močení na nesprávných místech

Cvičení / močení na nesprávných místech je častým příznakem kognitivní dysfunkce u koček. Ve skutečnosti je to nejčastější důvod, proč jsou starší kočky vystavovány behavioristům. Močení / exkrementy v nepřijatelných místech mohou přispět k mnoha nemocem, včetně smyslové recese, neuromuskulárních onemocnění, které ovlivňují mobilitu, mozkové nádory, dysfunkci ledvin a narušení endokrinního systému. Krátce řečeno, každé poškození, které zvyšuje frekvenci pohybů střev / močení nebo snižuje kontrolu nad močovým měchýřem nebo střevami, může vést ke změnám střeva / močení na nesprávných místech. Proto je prvním krokem k léčbě tohoto problému u každé kočky, bez ohledu na věk, že ji provede veterinární lékař pro důkladné vyšetření.

Pokud veterinář vyloučí onemocnění, mohou vám pomoci následující návrhy:

 • Zvyšte počet kostek dostupných pro kočku. Na každém patře svého domu položte alespoň jeden podnos, pokud je vaše kočka těžko chodit po schodech.
 • Umístěte další podnosy, kde je lze snadno najít. Kočky s kognitivní dysfunkcí mohou zapomenout na umístění zásobníku. Udržujte staré tácky na svém místě, ale v otevřených prostorech položte nové tácky, aby mohla kočka vždy najít to pravé místo, kam jít na toaletu.
 • Používejte zásobníky s nízkými stěnami. Mnoho starších koček má potíže a bolesti, snaží se vylézt a dostat se z podnosu s vysokými stěnami.

Zmatenost a dezorientace

Často dezorientace je první známkou, kterou hostitelé uznávají jako kognitivní pokles starších koček. Předpokládá se, že dezorientace nastane u alespoň 40% koček ve věku 17 let a starších.

Dezorientaci lze snížit zvýšením předvídatelnosti životního prostředí a režimu kočky. Vyhněte se výměně krmiva a plniva, stejně jako umístění misky s potravinami a zásobníkem. Snažte se udržovat stabilní denní rutinu, pokud je to možné. Pokud je kočka stlačena, může být nejlepším řešením její udržení na poměrně malém místě, například na jednom patře domu nebo v přísnějších případech v jedné místnosti. Takže pro ni bude snazší najít vše, co potřebuje.

Úzkost / probuzení v noci

Cyklus spánku-bdění kočky může být narušen kognitivní dysfunkcí. Přesto, stejně jako u většiny příznaků kognitivní dysfunkce, existuje mnoho dalších důvodů pro zvýšení noční aktivity. Například kočka, která spí během dne více, může být v noci neklidnější a aktivní. Senzorické změny, jako je ztráta zraku nebo sluch, mohou ovlivnit hloubku spánku kočky. Zvýšená potřeba jít na toaletu v kombinaci se sníženou schopností najít nebo se dostat do podnosu může povzbudit kočku, aby se probudila a bloudila. Zeptejte se veterináře, aby provedl úplné vyšetření k určení onemocnění, které mohou způsobit úzkost, nepohodlí nebo zvýšenou potřebu jít na toaletu. Současně se pokuste obnovit normální hodiny spánku a bdění. Nejlepší je zvýšit její úroveň činnosti tím, že si s ní hrajete během dne a večer, takže chce spát v noci.

Úzkost může také v noci způsobit zvýšenou úzkost. Charakteristickým znakem senilní úzkosti je to, že se může projevit jako noční úzkost. Může to být úzkost, protože kočka je oddělena od členů rodiny (kteří spí) nebo úzkosti z pohybu v domě ve tmě. Vaše kočka vás nemusí nechat spát, křičet a běhat po místnosti, třepat se v hlavě a dotýkat se vaší tlapou, abyste získali pozornost. Úzkost způsobená kognitivní dysfunkcí může být zmírněna lékovou terapií. Také můžete konzultovat s certifikovaným veterinárním lékařem a vaším veterinářem, zda lék může pomoci.

Nadměrné sečení

Starší kočky mohou způsobit močení z různých důvodů, včetně dezorientace, ztráty sluchu nebo bolesti v důsledku jedné nebo více onemocnění. Stejně jako u ostatních příznaků kognitivní dysfunkce, první věcí, kterou je třeba udělat, je vzít kočku k veterinárnímu lékaři za důkladné vyšetření a vyloučení nebo léčbu nemocí.

Obecně se kognitivní dysfunkce zvyšuje mír, spojená s úzkostí, dezorientací nebo úzkostí způsobenou odloučením. Znepokojivá moč je obvykle žalostná. Zmrznutí starší kočky může být problémem, pokud to dělá příliš často nebo v nesprávné době, například když spíte. Zobrazením vlastního nepříjemnosti nebo potrestáním kočky za zmrazení můžete zvýšit úzkost a zhoršit problém. Je lepší bojovat s nadměrným močením, zvyšovat aktivitu kočky během dne a postupně měnit jeho cyklus spánku-bdění.

Feromon nebo léčebná terapie může pomoci kočkám méně obávat. Můžete použít feromonové spreje nebo difuzory pro kočky na místech, kde kočka obvykle stráví čas. Snížit moč může také pomoci drogy před úzkostí. Také můžete konzultovat certifikovaného praktického specialistu na chování zvířat a svého veterináře.

trusted-source[1]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.