^

Bran na dietu pro hubnutí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mnozí slyšeli o otrubách, ale ne každý ví, co jsou otruby. Jedná se o produkt zpracování obilí, odpadu vzniklého jeho mletím. Majitelé tento odpad nikdy nevyhodili, ale nakrmili je hospodářskými zvířaty. A když se ukázalo, že otruby mají spoustu užitečných věcí, začali se o ně zajímat lidé vedoucí zdravý životní styl. Ukázalo se, že otruby pomáhají upravit váhu a léčit některé nemoci. Od té doby dietní produkt pevně vstoupil do stravy nejen zvířat, ale také lidí, kteří se starají o zdravé stravování.

Je možné otrubovat na stravě?

Na otázku: „Je možné otrubovat na dietě?“ - nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na tom, jaký druh stravy. Pokud je to lékařské, musí být akce dohodnuty s lékařem. Pokud se otrubová strava používá výhradně pro hubnutí, je také vhodné vzít v úvahu zdravotní stav, aby se nezhoršovaly stávající problémy, například s trávicími orgány.

 • Bran je dodavatelem vlákniny a v tomto smyslu dobrou alternativou k ovocné a zeleninové stravě. Bez vlákniny leží obsah střeva uvnitř a způsobuje nepříjemné pocity a důsledky: těžkost, zácpa, nevolnost.

Bran, navlhčený vodou a žaludeční tekutinou, bobtná, vyplňuje lumen střevních dutin a tlačí vše, co je tam, k východu. Po vyprázdnění problém zácpy zmizí - spolu se všemi doprovodnými projevy nepohodlí.

 • To není jediná výhoda otrub používaných pro dietní účely.

Produkt také podporuje hubnutí, protože potlačuje chuť k jídlu. Mechanismus je jednoduchý a jasný: žaludek naplněný otrubami odolává potřebě nalít do něj další jídlo nebo „hodit ho“. Proto člověk jí méně, než je obvyklé, a ještě více se nepřeblíží.

Produkt je také zdrojem užitečných složek - stopových prvků a vitamínů, které jsou důležité pro jakoukoli stravu. Normalizační účinek na metabolismus zvyšuje rychlost hubnutí.

Jak jíst otruby na stravě?

Zpracovaná jídla, která si každý užívá, slouží chudému modernímu člověku. Jsou chudí na látky, které stimulují střeva, ale obsahují něco, co zvyšuje tělesnou hmotnost. Používají otrubovou dietu k aktivaci peristaltiky, odstranění přebytku ze střev, stejně jako z tukového depotu a zhubnutí.

 • Nejužitečnější jsou tři druhy otrub: z ovsa, pšenice a žita. Mohou být míchány nebo střídány, podle chuti.

Způsob, jakým se otruby konzumují ve stravě, závisí na chuti a účelu. Takže pro postupnou adaptaci na stravu a hubnutí začněte polévkovou lžící a přiveďte porci na 3. Není vhodné konzumovat více než 30 g, aby nedošlo k nadýmání nebo zhoršení střevních chorob.

Chcete-li potlačit chuť k jídlu: 15 minut před večeří, jíst část otrub s malým množstvím vody, vypít sklenici vody.

 • Chcete-li smíchat chutě, přidejte lžíci otrub do salátů, polévek, masa.

Dalším způsobem je smíchání produktu předem nabobtnalého s vodou nebo mlékem s tvarohem a sušeným ovocem. Nebo nahradit snídani, večeři směsí kefir-otrub. Během stravy nezapijte denně až 3 litry vody.

Zdravý dietní nápoj se vyrábí ze sklenice otrub a litru vody. Poté, co jsme vše vařili čtvrt hodiny na mírném ohni, stojte a napněte. Pijte půl šálku před každým jídlem.

Indikace

Hlavní věcí v otrubové dietě je důkladné očištění od balastu, uzdravení a omlazení těla. Strusky, kapaliny, toxiny - všechny zbytečné, znečišťující a otravné orgány a systémy, které snižují vitalitu a účinnost těla, zmizí.

 • Proto indikace pro jmenování: objevují se spolu s potřebou očistit, ulevit a zlepšit tělo.

Otruby působí jako druh kartáče pro střevo, osvobozují jej od produktů hniloby, fekálních kamenů, urychlují metabolismus a tukové procesy, vykládají po „prázdninách obžerství“ a periodické potravinové intemperanci. Obzvláště užitečné při chronické zácpě.

Jako další složka se produkt používá v proteinových dietách, například v Ducane, když množství bílkovin inhibuje trávení a peristaltiku, vyvolává gastrointestinální přetížení.

 • Bez vyčištěného střeva vám žádná strava pomůže zhubnout.

Otruby eliminují stagnaci, latentní a viditelnou otoky, pomáhají ztratit až 4 kg týdně bez zdravotních rizik. Jsou předepisovány nejen gastroenterology, ale také dermatology - k odstranění kožních problémů způsobených poruchami trávicího traktu.

Hubnutí otrub

Účinnost otrubové stravy je hodnocena podle výsledků. Před rozhodnutím o postupu je však vhodné předvídat pravděpodobné výsledky a také to, zda je takový produkt vhodný pro hubnutí pro vás osobně.

 • Otruby se používají pro dietní účely, protože absorbují tekutinu a bobtnají v žaludku lépe než všechny ostatní nízkokalorické potraviny.

Odpad z mletí mouky sestává výhradně z vlákniny, snadno stravitelný a prospěšný pro trávicí trakt. Vytvářejí pocit sytosti a obohacují vitamíny osoby, která je na dietě.

 • K hubnutí také dochází v důsledku snížení chuti k jídlu.

Snížení porcí samotných přispívá ke snížení hmotnosti a stimulace metabolismu, ke kterému dochází v důsledku čištění střev, působí stejným směrem.

 • Můžete zhubnout jednoduchým způsobem, aniž byste se uchýlili k přísným stravovacím požadavkům.

Stačí pokaždé před hlavním jídlem jíst lžíci otrub. Pak hodně pijte, aby jídlo absorbovalo maximum tekutiny. Jinak nenastane otok a saturace nebude pociťována. Měli byste nejen pít produkt, ale také pít hodně vody po celý den, čistit vysoce kvalitní vodu.

Zbytek stravy nepodléhá radikálním změnám nebo omezením. Stačí snížit počet mouky a sladkých jídel a také odstranit alkohol. Místo toho poskytněte tvaroh, čerstvé saláty, ovoce v nabídce.

Obecná informace otruby stravy

Základem otrubové stravy je kromě samotné otruby přírodní dietní maso a mléčné potraviny, neslazené ovoce a zelenina. Mouka muffin, mastné maso, těstoviny, pečivo jsou vyloučeny. Omezeno na kávu: pro milovníky kávy, kteří ji nemohou úplně opustit, - ve 2 porcích. Pro ty, kteří nepijí více, to není omezení, proto na tom nezáleží.

 • Tato technika neznamená přísné zákazy.

Systém je navržen na 5-15 dní a záleží na tom, jaký výsledek potřebujete. Podstatou stravy je každodenní používání otrub třikrát, snížení obsahu kalorií a velikosti porcí. Průměrná denní dávka je až 1300 - 1500 kcal, příjem potravy - 5-6krát denně, v malých dávkách. Během práce spojené se zvýšeným zatížením je kalorický obsah zvýšen na 1700 kcal. Kvalita otrub je důležitá.

 • Aktuální funkce - první den nemůžete používat nic z kyselých mléčných výrobků.

Skutečnost je taková, že otruby se nekombinují s kyselými mléčnými mikroorganismy, které jsou na tyto produkty bohaté. Způsobují aktivní kvašení, nadýmání, nepohodlí a nutnost být neustále blízko záchodu. Což nefunguje vždy, když jste v práci nebo mimo domov.

Později kvašené pečené mléko, kefír, jogurt jednou denně k pití je nejen možné, ale také žádoucí. (Zákaz se nevztahuje na samostatnou verzi stravy s kefírem a otrubami.)

Výhody

Stejně jako u každé speciální stravy se otrubová strava používá ke specifickému účelu. Na jaký druh příjmu stravy se může spolehnout osoba, která se rozhodne změnit způsob stravování?

Studie z roku 2013, kterou provedli Lawton CL a kol., Prokázala, že krátkodobá (14 dnů) konzumace nerozpustných cereálií, které obsahují vlákninu z pšeničných otrub, zlepšuje subjektivní zažívací pocity, celkovou pohodu a funkci střev. [1]

Spotřeba obilných vláken, směsí celých zrn a otrub, jakož i celých zrn snižuje riziko cukrovky typu 2, obezity a kardiovaskulárních chorob. [2], [3]

Výhody lze získat v bodech:

 1. Čištění trávicího traktu.
 2. Dodávka vitamínů a minerálů.
 3. Potlačení chuti k jídlu.
 4. Normalizace metabolismu.

Pravidla stravování jsou jednoduchá, ale důležitá. Otruby vyžadují bez ohledu na způsob použití dostatečné množství vody. Bez něj nebude produkt bobtnat a nebude fungovat správným směrem.

 • Přínos se zvyšuje, je-li normální nabídka upravena na zdravou stránku a škodlivé jídlo a alkohol jsou zcela dočasně opuštěny, alespoň dočasně.

Odborníci na výživu doporučují nezvolit si jeden, ale smíchat různé druhy otrub. Připomeňme, že se jedná o odpad ze zpracování různých plodin. Pšenice, žito, oves - pouze nejslavnější, ale jsou proso, pohanka a rýže.

Rýžové otruby obsahují aminokyseliny, vitaminy a kofaktory, jakož i fytochemikálie s léčivými a nutričními vlastnostmi. [4]

Potravinové rýžové otruby mohou mít příznivé účinky na určité typy rakoviny, jako je rakovina prsu, plic, jater a tlustého střeva a konečníku. Chemoprofylaktický potenciál je spojen s biologicky aktivními fytochemikály přítomnými v rýžových otrubách, jako je kyselina ferulová, tricin, p-sitosterol, y-oryzanol, tokotrienoly / tokoferoly a kyselina fytová. Studie ukázaly, že protinádorové účinky bioaktivních složek pocházejících z rýžových otrub jsou zprostředkovány jejich schopností indukovat apoptózu, inhibovat proliferaci buněk a měnit postup buněčného cyklu v maligních buňkách. Biologicky aktivní složky rýžových otrub chrání před poškozením tkáně odstraněním volných radikálů a blokováním chronických zánětlivých reakcí. Bylo také prokázáno, že fytochemikálie rýžových otrub aktivují protinádorové imunitní odpovědi a také ovlivňují mikroprostředí nádoru tlustého střeva ve prospěch zvýšené chemoprofylaxe kolorektálního karcinomu. Toho je dosaženo modulací střevních mikroflórových komunit a regulací enzymů. Nízké náklady na produkci rýže a dostupnost rýžových otroků z ní činí atraktivního kandidáta na celosvětovou profylaxi výživy. Vytváření potravinových rýžových otrub jako praktického chemoprofylaktického produktu na bázi potravin tedy může mít významný dopad na prevenci rakoviny u celé populace na světě. [5]

Ovesné otruby příznivě ovlivňují sytost, jakož i metabolismus uhlohydrátů a lipidů po jídle. [6] Ovesné otruby významně snižují celkový cholesterol, nízkohustotní lipoproteinový cholesterol a apolipoprotein B. [7]

Fyziologické účinky pšeničných otrub lze rozdělit na nutriční účinky (z přítomných živin), mechanické účinky (hlavně na gastrointestinální trakt, v důsledku obsahu vlákniny) a antioxidační účinky (vznikající v důsledku přítomnosti fytonutrientů, jako je kyselina fenolová a alkylresorcinoly). ) [8]

Studie prokázaly, že pšeničné otruby mohou mít příznivý účinek na prevenci nemocí, včetně určitých typů rakoviny (zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku), kardiovaskulárních chorob,  [9]obezity a některých gastrointestinálních chorob, včetně divertikulárních chorob, zácpy a syndromu dráždivého tračníku (IBS). ) [10]

 • Kolik druhů obilí - tolik různých otrub.

Výhody závisí na délce stravy. Jednorázové, třídenní, 2týdenní, těžké - možnosti pro každou příležitost. Aby nedošlo k poškození, měli byste postup správně přistoupit: nepoužívejte, pokud existují kontraindikace, a nepřekračujte jej, pokud chybí. Předávkování vlákny způsobuje plynatost, oslabuje vstřebávání léků, některých kovů, včetně železa.

Co může a co nemůže?

Co můžu kromě otrub jíst? Otázka není nečinná: často je to odpověď, která určuje, kdo si vybere ve prospěch jakékoli stravy (nebo naopak). Během otrubové stravy se doporučuje opírat se o sezónní zeleninu, kyselé ovoce, libové maso a ryby, nízkotučné výrobky z kyselého mléka včetně nápojů.

 • Chcete-li zabránit stresu způsobenému omezením potravin, potěšte se čerstvým ovocem a ovocnými saláty, vašimi oblíbenými pokrmy z povolených složek.

Přednost se dává rostlinným tukům: olivový, lněný, kukuřičný olej. Jsou ochuceny saláty. Mezi nápoje na prvním místě patří vysoce kvalitní voda, neslazené skvrny a kompoty, ovocné nápoje, zelený čaj. Tekutina je nezbytná, proto se pije více než kdy jindy: od 2 do 3 litrů denně.

Takové jídlo se doporučuje s 2týdenní dietou, kdy se lžička otrub by měla být snědena třikrát denně, smytá třemi šálky vody. Obecně se denně získají 3 lžíce otrub a 9 porcí tekutiny. Poté můžete jíst až po 3 hodinách.

 • Druhá varianta je navržena na tři měsíce a slibuje hubnutí 10 kg.

Strava se moc nemění, otruby se jednoduše přidávají do obvyklého jídla: polévky, nápoje. První dva týdny, porce - 1 polévková lžíce, Zbytek dní - 1 polévková lžíce. Lžíce třikrát denně. Nezapomeňte pít hodně vody, jinak otruby nebudou fungovat správným směrem.

Navrhovaná strava navíc zahrnuje použití dalších látek: jablečný ocet s medem. Nápoj se připravuje takto: vezměte čajovou lžičku octa a trochu medu do sklenice vody, promíchejte a vypijte dvakrát denně (tj. Dvě skleničky denně).

Co nelze jíst pomocí otrub? Co může negovat úsilí o hubnutí a pečlivě dodržovat doporučení výživového odborníka?

 • Charakteristickým rysem otrubové stravy je absence přísných omezení a související nepohodlí s jídlem.

Doporučuje se, aby se to ukázalo hlavně z potravin uznaných jako nezdravé: buď v kvalitě, nebo ve způsobu vaření. Smažená, tučná, příliš slaná a sladká jídla, alkoholické nápoje různých sil, se do žádné stravy nehodí a za žádných okolností nejsou vítána.

 • Člověk je sní, exkluzivně si oddává své nutriční slabosti a nezdravé chuti k jídlu.

Stačí alespoň mírně snížit porce, snížit obsah kalorií a zkontrolovat nabídku tak, aby část váhy zmizela „bez ohlédnutí“. Není nutná ani speciální strava.

Strava je osvobozena od uzeného masa a rybích produktů, konzervovaného zboží a nakládaných produktů, skvělé mouky a pečiva se smetanou, sladkostí a sladkým ovocem, bramborami. Kulinářské zpracování - jemné: pomalý vařič, dvojitý kotel, vroucí ve vodě. Obvazy - s přírodními oleji, nízkotučným kefírem nebo jogurtem místo zakysané smetany a majonézy.

Výše uvedená doporučení platí pro všechny konzumní otruby pro dietní nebo terapeutické účely. Nezáleží na tom, které z nich: pšenice, oves nebo směsi různých odrůd, jak doporučuje většina odborníků na výživu.

Kontraindikace

Bran je kontraindikován u lidí s chronickými gastrointestinálními patologiemi, s adhezí, vředy a vysokou citlivostí na lepek. Další kontraindikace - užívání léků: nemůžete kombinovat otruby s vitamíny, doplňky stravy a léky. To znamená, že dietní produkt a všechno ostatní by mělo být časem naředěno, jinak otruby váže nejen toxiny, ale také užitečné složky. Souhlasíte, že je obtížné očekávat od společné identifikace užitečného a škodlivého produktu.

Ze stejného důvodu se nedoporučuje nepřetržité používání: odstraňování nečistot, otrub začne adsorbovat a odstraňovat užitečné látky, stejný přísun minerálů a vitamínů nebo živiny potřebné pro tělo mimo tělo.

Možná rizika

Předávkování, nekontrolované použití je plné vedlejších účinků otrub. Rizika spojená s dietou vyplývají z porušení pravidel, zejména z nedostatečného pití tekutin a zkombinování otrub s příjmem vitamínu a farmakologických přípravků. Hrubá textura s ostrými prvky nezpracovaného odpadu může poškodit sliznici trávicích orgánů, počínaje ústní dutinou.

Komplikace po postupu

Četnost možných komplikací na prvním místě - plynatost, průjem. U otrubové stravy dochází k otoku. Užitečné složky, včetně vápníku, se odstraňují společně se struskami. Hrubá vlákna mohou poškodit stěny jícnu a žaludku.

Zpětná vazba a výsledky

V moderním světě je obtížné něčeho překvapit, včetně množství různých diet. Vypadá to, že na jakémkoli produktu lze vytvořit dietní systém.

 • Ale soudě podle počtu lidí s nadváhou nejsou výstřední diety všelékem. Zajímají vás lidé nebo jsou příliš líní na to, aby opustili zónu pohodlí? Nebo jsou diety neúčinné?

V recenzích a výsledcích lidé o tom argumentují a stěžují si, že se často nežádoucí kilogramy vracejí na svá „oprávněná“ místa. Hubnutí a hubnutí ochotně sdílejí zkušenosti a recepty na otrubovou stravu. Většina si všimne zlepšení zdraví a pohody.

Kdyby neexistovaly žádné otruby, bylo by dobré za to přijít. Produkt dodává tělu potřebnou látku jako přírodní vlákno. Díky ní otrubová strava normalizuje hmotnost a trávicí procesy, odstraňuje zácpu a obnovuje krásu pokožky. Spolu s korekcí stravy ve směru snižování obsahu kalorií a přiměřeného zadržování působí otruby účinně a efektivně ve všech případech, kdy neexistují kontraindikace.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.