^

Co se stane v těle, když hladina glukózy stoupá?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když vzroste hladina glukózy v krvi, produkuje se inzulin. Tato látka pomáhá přesunu glukózy z krve do svalové tkáně. Když inzulín plní tuto důležitou roli, její hladina prudce klesá na normální.

Když žena zestárne

... Inzulín již nemůže plnit svou roli stejně jako předtím. Inzulínové receptory jsou oslabeny, již nemohou vázat glukózu a nést ji po celém těle.

A poté se hladina inzulínu nesníží po plnění své role. Navíc ovlivňuje glukózu velmi špatně, jinými slovy, je od něj málo užitečné.

Hladina glukózy v těle zůstává stále vysoká, zejména po jídle. Tato situace okamžitě reaguje na mozek, který vysílá signály do pankreatu, takže produkuje více inzulinu pro zpracování a potlačení hladiny glukózy.

A pak jsou tělní buňky a krev naplněny inzulínem, stává se hodně, mnohem víc než normální. Přivádí glukózu do buněk a její hladina v krvi je výrazně snížena.

Opakovaná hypoglykemie

Tento reakční lékař nazývá opakovanou hypoglykemii. Jedná se o stav, kdy je hladina cukrů v krvi významně snížena. Z toho člověk cítí záchvaty brutálního hladu, může zvracet, na čele a nosovém můstku působit pot, závrat, srdeční tep zrychluje, pocit, že se srdce objeví.

Tento stav lze zastavit jen na chvíli, jíst sladkosti a mouku. A pak všechno začíná znovu.

Kvůli zvýšené hladině glukózy se člověk cítí pomalý, zlomený, slabý, rychle unavený, nespí dobře. A opět - začarovaný kruh: inzulín se stává víc, glukóza méně. Poté osoba má opět studený pot a všechny ostatní příznaky uvedené výše.

Pokud je žena v období před menopauzou

... Může být také narušena změnami v menstruačním cyklu. Existuje nesprávný poměr hormonů a v důsledku toho špatný zdravotní stav.

Pokud žena nalezne všechny tyto změny nálady a jiné příznaky ve svém pokoji, je čas vidět endokrinologa pro konzultaci. Nevypisujte svůj stav pouze kvůli únavě a životu v neustálém stresu.

Tímto dalším znamením můžete zjistit, zda má žena inzulínovou rezistenci, tj. Inzulínovou rezistenci. Nejprve musíte měřit pas. Pokud je váš pas větší než 83 cm, je načase zvonit poplach a provést testy na inzulínovou rezistenci a hladinu glukózy v krvi.

Co je rezistence na inzulín?

Přebytek inzulinu v krvi vede k nárůstu tuků a přírůstku hmotnosti. Tato glukóza je uložena ve formě tuku, místo aby vám poskytla energii pro život.

S rezistencí na inzulín tato látka již není schopna transportovat glukózu do svalových buněk a pak dochází k ostrému chuti - více než obvykle. Zdá se, že člověk je podvyživený, ale není.

Navíc glukóza, která nepronikuje do buněk, ale zůstává v krvi, nedává tělu dostatečnou vitalitu. A pak se objevuje paradoxní situace: v krvi je hodně glukózy, ale stále chcete jednat brutálně. A jíte: je velmi těžké bojovat s hladem. Takže se zlepšuješ.

V tomto případě se zvýší glukóza s přebytkem tukových buněk a množství tuku v těle. Ale buňky vyžadují "palivo" znovu a znovu. Přijmou, rozdělují a rostou. Zde se zdá, že u žen s necitlivostí na inzulín je nadbytečná váha. I když minimalizujete kalorie v nabídce.

Účinky inzulínové rezistence

 1. Oslabení imunity
 2. Otevřenost vůči infekcím a nachlazení v důsledku slabé imunity
 3. Ztráta svalové tkáně uvnitř stěn tepen, kvůli tomu, co krevní tok zpomaluje, a krev nepřechází špatně do vnitřních orgánů a zbavuje je užitečných látek.
 4. Plaky v tepnách, což zvyšuje riziko srdečních záchvatů
 5. Krevní destičky (krevní buňky) se začnou držet spolu, což zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin.

Už jste si uvědomili, že se zvýšením hladiny glukózy v krvi člověk riskuje nejen získáním nadváhy, ale může začít s vážnými problémy s cévami a srdcem. Je velmi pravděpodobné, že došlo k infarktu nebo jinému srdečnímu záchvatu.

Tento stav je zhoršen vznikem tzv. Syndromu X.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Syndrom X

Jedná se o komplexní onemocnění, které je spojeno s metabolickou poruchou. Zvláště často postihuje ženy. Syndrom X je stále smrtící kvintet. To znamená, že její smrtelné komponenty jsou následující.

 • Zvýšená hladina inzulínu
 • Imunita vůči němu
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšení tělesné hmotnosti (zejména v oblasti boků a pasu)
 • Zvýšený cholesterol
 • Zvýšené počty triglyceridů
 • Na úrovni chování - zvýšená úzkost, neklidný spánek

Syndrom X se říká W syndrom, ale jeho účinek je mnohem užší - toto onemocnění definují lékaři jako onemocnění žen. Symptomy jsou stejné jako u syndromu H.

Jak zabránit imunitě inzulínu?

Pokud má žena dostatek estradiolu (ženský hormon) v těle, pak inzulínová rezistence bude méně pravděpodobné. Je to proto, že estradiol má schopnost zlepšit reakci buněk na příjem inzulínu v nich.

Problémem však je, že když se vyvíjí inzulínová rezistence, ovlivňuje činnost vaječníků, což se ukázalo, že mají inzulinové receptory uvnitř.

Inzulín, který se pohybuje uvnitř vaječníků, mění hormony, které produkují vaječníky. Například, androgen začne být produkován více než estradiol, ženský hormon. Beta-estrola, která má schopnost podílet se na regulaci hmotnosti, se zmenšuje.

Když je androgens v ženském těle příliš mnoho, hladina glukózy je velmi obtížná. Inzulin se produkuje ještě víc, jako jsou tukové usazeniny.

Takový problém se může objevit v jakémkoli věku, a to i u žen mladších 30 let.

Žena v menopauze a inzulínu

Taková nerovnováha hormonů, jak jsme popsali výše, se může objevit u žen po nástupu menopauzy. V těle mají spoustu androgenů, estradiol je katastroficky malý a testosteron již neplní své prospěšné funkce.

Vzhledem k tomu, že androgen potlačuje působení ženských hormonů, stane se příliš mnoho, nahromaděné tukové ložiska a žena se zotaví.

A tato váha je již obtížně ovladatelná. V tuku a břichu vznikají především tukové nánosy a postava ženy se podobá muži.

Pokud je žena stále na dietě, pankreas začne produkovat ještě více inzulínu. Přispívá k tomu, že tuky jsou i nadále uloženy a dokonce i na stěnách orgánů. Tento takzvaný viscerální tuk, který se nejprve příliš nezobrazuje v tvarových tvarech, ale významně zvyšuje hmotnost a vede ke špatnému zdraví.

Současně se stále více projevuje inzulinová rezistence těla.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Chcete-li předejít této situaci, musíte provést následující kroky

 • Jezte pravidelně a v pravidelných porcích
 • Ve večerních hodinách příliš nejezte - vede k nárůstu hladin inzulinu v krvi a tukových ložisek, které jsou výsledkem
 • Nejezte potraviny s množstvím sacharidů (sladké, moučné) - což zvyšuje hladinu inzulínu
 • Jděte pro sport

A samozřejmě se ujistěte, že budete vyšetřováni lékařem - to vám dá příležitost vidět úplný obraz o vašem zdraví

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.