^

Čokoláda na gastritidu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při slovu „čokoláda“ se mnoha lidem sbíhají sliny jako při pohledu na citron. Tuto pochoutku má jistě drtivá většina ráda a každý ji jí, aniž by skutečně přemýšlel o výhodách, škodách nebo možných kontraindikacích. V některých případech se však čokoláda stává zakázaným dezertem. Z této kategorie produktů je čokoláda na gastritidu. Proč?

Je možné čokoládu s gastritidou?

Jednou z příčin gastritidy je podvýživa. Nepravidelná, kořeněná, suchá jídla, silný alkohol podrobují žaludek „silovým“ zkouškám, proto podrážděná sliznice často reaguje „revoltou“, tedy zánětem. A jak funguje čokoláda při zánětu žaludku?

Akutní gastritida se vyvíjí rychle, je doprovázena ostrými bolestmi a léčí se asi za týden. V tomto období je dokonce nesprávné ptát se, zda je při gastritidě možná čokoláda. Sladkost je považována za těžký produkt a dokonce i malá část může zvýšit bolest, způsobit zvracení a nevolnost u pacienta a zhoršit situaci jako celek.

 • Bohužel milovníkům dezertů se čokoláda na gastritidu bez exacerbace také nedoporučuje. Způsobuje zvýšenou produkci žaludeční šťávy a dále dráždí stěny. To je nebezpečné zejména při vysoké kyselosti.

Pokud není gastritida vyléčena, stává se chronickou. Kakaové máslo a kofein, stejně jako cukr, které jsou bohaté na čokoládové sladkosti, jsou škodlivé produkty pro zanícené trávicí orgány: mohou tento proces zhoršit. To platí pro všechny druhy čokolády, včetně bílé.

Maximum, které je povoleno s dlouhou remisí, je plátek nebo dva z celé dlaždice. Do jídelníčku je potřeba zadávat velmi opatrně, doslova trochu. Čokolády jsou z hlediska škodlivosti ještě horší, protože obsahují různé náplně, které postižený žaludek nevnímá.

Čokoláda na gastritidu s vysokou kyselostí

Optimální výběr typu čokolády pro gastritidu s vysokou kyselostí neexistuje. Hlavními kritérii pro takový výběr jsou minimální obsah tuku, kofein, absence kyselin a mléčných složek. V období rekonvalescence je žaludek vhodnější pro jiné sladkosti: marmeládu, baklavu, turecký med, karamel, med, džem. Vše je v malých dávkách.

 • Čokoláda s gastritidou není zahrnuta ve stravě.

Jedná se o produkt zpracování kakaových plodů s přidáním různých přísad - rozinky, ořechy, vafle, sušené ovoce. Pro nemocný žaludek je to zátěž navíc. Nepříznivý je zejména kofein a theobromin: povzbuzují chuť k jídlu a vylučování žaludeční šťávy, které je již nadbytek a intenzivně dráždí jeho stěny.

 • Rád bych vyvrátil některé mýty o nebezpečí čokolády, například pro zuby.

Je známo, že sladkosti slouží jako vynikající živná půda pro ústní bakterie. A pokud jíte před spaním sladké a budete líní si čistit zuby, pak je kaz zaručen. Čokoláda je však jiná, stejná černá není příliš sladká, takže souvislost mezi hořkou čokoládou a zčernalými zuby je pochybná. Důvodem je nejspíš špatná ústní hygiena nebo nevyvážená strava.

Kromě toho může mírná dávka pamlsků při absenci kontraindikací snížit riziko srdečních onemocnění, zabránit cukrovce a předejít depresi. Půl tabulky čokolády denně zvyšuje výkonnost a náladu, stimuluje duševní činnost a stabilizuje krevní tlak. Konečně se produkt projevuje jako kvalitní afrodiziakum.

Hořká čokoláda na gastritidu

Hořká čokoláda je považována za nejzdravější. Sladký produkt je nejen užitečný, ale má také léčivé vlastnosti. Obsahuje maximálně strouhané kakao (50+ %) a minimum cukru. Vysoká kvalita se dá určit organolepticky: taková dlaždice se krásně leskne a voní.

Výhody tmavé čokolády jsou různé a jsou následující:

 • aktivace mozkové aktivity;
 • doplnění energetických zásob;
 • optimalizace tlaku;
 • spalování tuků;
 • snížení cholesterolu;
 • normalizace práce srdce;
 • posílení kostní tkáně.

Čokoláda patří mezi afrodiziaka. Přispívá k tvorbě hormonu štěstí, to znamená, že zlepšuje pohodu a náladu, odolává depresím.

Bohužel poškození čokolády při gastritidě převyšuje její výhody, takže odborníci na výživu ji důrazně vyloučili z diety při gastritidě. S exacerbací zánětu je nežádoucí nejen čokoláda, ale i jiné tučné sladkosti, protože způsobují opakované záchvaty bolesti a zvracení.

Pokud je neúnosné abstinovat a nic v životě netěší, můžete si při gastritidě dovolit trochu hořké čokolády – pokud je přetrvávající remise a pacient se cítí spokojeně. To by měla být opravdu minimální porce: pouze 1-2 kusy z celé dlaždice.

Mléčná čokoláda na gastritidu

Mléčná čokoláda je považována za nejnevhodnější pro gastritidu. Obsahuje všechny škodlivé složky: kakaové máslo a prášek, cukr, sušené mléko s vysokým obsahem tuku. Proto jsou všechny její vychvalované vlastnosti, užitečné pro zdravého člověka, redukovány na nic ve srovnání s potenciálním nebo skutečným poškozením konzumované čokolády při gastritidě.

 • Mléčné odrůdy se vyrábějí z mléčných tuků a cukru. Kakao v takových výrobcích - až 40%.

Zdravý člověk smí sníst až 50 g dobrot, s gastritidou, v remisi, až 2 kusy dlaždice. Současně je důležité sledovat reakci těla: pokud se objeví říhání, pálení žáhy, nevolnost, znamená to, že žaludek nevnímá sladkosti tohoto druhu.

 • V žaludku mléčná čokoláda vyvolává zvýšenou produkci kyseliny chlorovodíkové. Takto působí kofein obsažený v produktu. Takový účinek je zvláště nebezpečný u překyselené formy gastritidy.

Tučné kakaové máslo také nepatří mezi dietní potraviny. Nemocný žaludek má potíže s trávením tuků, což vede k exacerbaci procesu.

Přísady a plniva, kterými výrobci tradičně diverzifikují čokoládové výrobky, jsou pro zanícený orgán nepřijatelné. Není pochyb o tom, že je velmi chutné a takové produkty vypadají esteticky a slavnostně. Drsná realita nám však připomíná nebezpečí všech těchto příchutí, barviv, zvýrazňovačů chuti a dalších chemikálií, které mohou podkopat zdraví každého, kdo sladkosti zneužívá.

Bílá čokoláda na gastritidu

Mezi několika odrůdami se bílá čokoláda na gastritidu zdá být nejnebezpečnější. Neobsahuje totiž hlavní složku, díky které je čokoláda vlastně čokoládou, a ne jen jedním ze sladkých dezertů. Bílé tyčinky jsou zbaveny nejen charakteristického čokoládového vzhledu: neobsahují kofein, který způsobuje, že čokoláda škodí gastritidě.

 • Nadbytek bílé pochoutky má však i další nevýhody, kvůli kterým je produkt vyloučen z jídelníčku pacientů se zažívacími potížemi. Tyto nedostatky jsou vysoký obsah kalorií a množství rostlinných olejů.

Není divu, že bílá čokoláda je nejsladší a nejkaloričtější. Ale přesto, pokud je již nemožné vzdát se čokolády jednou provždy, můžete občas povolit příjem malé části bílé odrůdy. Na nezdravý žaludek působí mírněji než mléko, zvláště s přídavkem ořechů nebo alkoholických přísad. Přípustná dávka je až dva čtverečky z běžné čokoládové tyčinky.

 • Je zajímavé, že bílá odrůda nejoblíbenějších cukrovinek se objevila ne tak dávno: před méně než 100 lety.

Neobsahuje strouhaný a kakaový prášek a kakaové máslo dodává charakteristickou chuť. V levných odrůdách výrobci místo přírodních surovin míchají dochucovadla a dochucovací přísady. Při nedostatku kakaa chybí theobromin a kofein, které mají tonizující účinek. Milovníci čokolády, kteří těmto látkám škodí, rádi vymění tradiční tyčinky za bílé. Bohužel tato alternativa není vhodná pro lidi s gastritidou.

Hořká čokoláda na gastritidu

Podle složení se čokoláda dělí na černou, bílou, mléčnou. Moderní výrobci vytvořili receptury pro porézní a smíšené odrůdy, kombinující kontrastní barvy, stejně jako produkty pro diabetické a veganské účely. O všech druzích plniv a přísad můžete psát samostatně, ale toto není téma článku.

 • Ne všichni lidé rozlišují mezi tmavou a černou variantou a v souvislosti s čokoládou na gastritidu to může být důležité. Poznávají se podle množství kakaa: ve tmě je to až 40%, v černé - přes 50%.

Právě vysoký obsah hlavní složky a o něco méně cukru dodává charakteristickou hořkou chuť a činí přírodní produkt nejužitečnějším.

U černých odrůd je minimum cukru a žádné sušené mléko, zato vysoké procento kakaa a potažmo kofeinu. A žaludek tuto látku nemá rád. Ani horkou čokoládu. Jedinou možnou možností je sníst pouze jeden nebo dva kousky, pouze v období přetrvávající remise. Měli byste si vybrat kvalitní výrobek známých značek.

 • Pokud to oči chtějí, ale žaludek se brání a reaguje nepohodlí, pak by se ani takové minimální uvolnění stravy nemělo dopustit.

Hořkou čokoládu pro gastritidu a jiné žaludeční patologie je nejlepší nahradit povolenými sladkostmi. Patří sem marshmallows, marshmallows, marmelády, džemy, želé, karamel. Pokud je to možné, připravují se doma za použití přírodních surovin.

Výhody

Čokoláda prošla dlouhou historickou cestou: ze země Aztéků na americkém kontinentu - do každé evropské země a od drahého elitního nápoje - do obecně dostupné pevné cukrárny. Nám známé dlaždice se objevily v Anglii a Francii kolem poloviny 19. Století.

Flavonoly a methylxantiny jsou nejaktivnějšími složkami kakaa. Flavonoly jsou polyfenolické struktury, které v kakau zahrnují katechin a jeho deriváty, stejně jako prokyanidiny B2, B3 a C1. Nedávný zájem o tyto sloučeniny souvisí s jejich antioxidačními vlastnostmi. [1]

Mezi mnoha zdraví prospěšnými účinky předloženými u antioxidantů se protizánětlivé účinky zdají slibné. [2] Flavonoly ve skutečnosti inhibují peroxidaci lipidů a ovlivňují produkci lipidů nebo molekul regulujících imunitní odpověď odvozenou od lipidů a nedávno se ukázalo, že dietní kakao snižuje záněty související s obezitou u myší s vysokým obsahem tuku. [3] Čokoláda mění střevní flóru stejně jako prebiotika a probiotika. [4]

Porce hořké čokolády (70–85 % kakaa) na 100 kcal obsahuje 1,7 g vlákniny, polosladká čokoláda a mléčná čokoláda 1,2 g a 0,6 g na 100 kcal. Jejich konzumace zlepšuje poměr LDL:HDL. [5]

Přestože obsah lipidů v čokoládě je relativně vysoký, jednu třetinu lipidů v kakaovém másle tvoří kyselina stearová (18:0), která je považována za neaterogenní a má u lidí neutrální cholesterolovou odpověď. [6]

Hořká čokoláda (70%-85% kakaa) obsahuje 36 mg hořčíku na 100 kcal porci, což je 9% doporučené dietní dávky (RDA) v USA pro muže středního věku, více než trojnásobek množství, které poskytuje mléčná čokoláda. Hořčík je kofaktor pro syntézu bílkovin, svalovou relaxaci a produkci energie. Hořčík je antiarytmikum a hypotenzní činidlo. 

Čokoláda je důležitým zdrojem mědi; mléčná čokoláda poskytuje 10 % RDA pro měď v USA na 100 kcal porci, zatímco hořká čokoláda poskytuje 31 % a kakaový prášek 23 % na polévkovou lžíci.

 • Čokoláda s gastritidou je však zcela nevhodná - z toho důvodu, že způsobuje pálení žáhy, nevolnost, progresi patologických procesů v trávicích orgánech.

Čokoláda zlepšuje imunitu, předchází kazům, zpomaluje stárnutí, aktivuje mozkovou činnost. Produkt, který obsahuje 50 nebo více procent kakaa, je schopen zastavit vleklý kašel. Může za to teobromin, který je bohatý na kakaové boby.

Pravidelná konzumace sladkostí snižuje riziko fibrilace síní, zmírňuje bolest v krku, zlepšuje prokrvení mozku a sítnice. To má za následek dočasné zlepšení vidění.

Čokoláda neutralizuje volné radikály a udržuje mládí. Na této vlastnosti je postaven celý kosmetologický trend - salony nabízejí procedury pro čokoládové masky a tělové zábaly, aktivně bojují proti celulitidě. Nakonec chuť a vůně dezertu vždy vyvolává pozitivní emoce, povzbuzuje, zlepšuje náladu a fungování nervového systému.

Kontraindikace

Čokoláda má vlastnosti, které jsou pro lidi s nadváhou nežádoucí. To je množství tuků a vysoký obsah kalorií: ve 100 g dlaždice - více než 500 kcal. U lidí náchylných k alergiím může vyvolat reakci. A dokonce i závislost – v případě, že se „chytnete“ natolik, že sníte půl kila sladkostí denně. Tento problém se týká spíše dětí. Kontraindikace se týkají právě takových kategorií lidí.

 • Čokoláda s gastritidou je škodlivá kvůli kofeinu. Stejnou složku považuji za zvlášť nebezpečnou pro muže: může způsobit zvětšení prostaty.

Alternativou k čokoládě jsou neagresivní, méně tučné a sladké sladkosti: karamely, karamelové bonbóny, marshmallows, želé, marmelády, marshmallows, džemy a med v minimálním množství. Diabetické a levné transmastné produkty nejsou vhodnou náhradou. Nestřídmost v této věci hrozí nepříjemnými a nebezpečnými následky.

Možná rizika

Kvalitní přípravek s mírou neumožňuje u zdravých lidí možné komplikace. Existují však produkty, které jsou místo kakaového másla plné palmových nebo kokosových tuků. Takový produkt je schopen narušit rovnováhu hormonálního systému, vyvolat nadváhu, aterosklerózu a další problémy.

 • Čokoláda s gastritidou způsobuje nevolnost, pálení žáhy, říhání, bolest a další nepříjemné příznaky z trávicích orgánů.

Jsou možné komplikace ve formě alergických projevů. Když se objeví alarmující příznaky, pamlsky by měly být zlikvidovány. Vzácně, ale může se vyvinout závislost - vzhledem k tomu, že přípravek má účinek podobný narkotiku.

Při zažívacích potížích si člověk musí odepřít mnoho návyků. Oblíbené sladkosti: pečivo, sladkosti, čokoláda na gastritidu a pankreatitidu jsou nezdravá jídla, takže z jídelníčku mizí, něco dočasně a něco navždy. Dobrou zprávou ale je, že vždy se dá najít sladká alternativa. V našem případě se jedná o nečokoládové dezerty: želé, marshmallow, marmeláda, karamel, karamel nebo med.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.