^

Dieta Mary Chaumont v léčbě hypotyreózy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nejdříve pár slov o Mary Chaumontové. Jedná se o slavného amerického spisovatele, který ví o hypotyreóze z první ruky. Ona sama byla konfrontována s touto chorobou, a tak neustále hledala všechny možné způsoby léčby. V důsledku důkladné práce a výzkumu se Mary dostala k vlastním závěrům a závěrům. Tak byla vyvinuta strava Mary Chaumont, která byla zaměřena na udržitelnou ztrátu hmotnosti při onemocnění štítné žlázy. Všechna praktická znalost a doporučení, Mary nastínila ve své knize - nejprodávanější "dieta v hypotyreóze".

Připomeňme terminologii této nemoci. Hypotyreóza je patologická změna hormonálního systému v těle, charakterizovaná nižší produkcí hormonů T3 a T4 s nadhodnocenými hladinami TSH (hormonu stimulujícího štítnou žlázu). T3 - hormon trijodthyronin, T4 - tyroxin.

V důsledku narušení štítné žlázy se objevují následující příznaky: přírůstek hmotnosti, depresivní nálada, snížený výkon. Zvláštní onemocnění způsobuje toto onemocnění ženám. V souvislosti s nižší produkcí hormonů dochází k poruchám ve fungování pohlavních orgánů, což vede k různým novotvarům ve vaječnících, děloze a mléčných žlázách. Také v důsledku hypotyreózy může dojít k časné menopauze nebo neplodnosti.

Při léčbě hypotyreózy obvykle endokrinologové předepisují hormonální terapii a speciální dietu, protože v tomto případě je důležitá normalizace hmotnosti pacienta. Strava Mary Chaumontové se ukázala jako velmi dobrá v hypotyreóze.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikace

 • Navzdory poklesu chuti k jídlu se zvyšuje tělesná hmotnost a je velmi obtížné ho vypustit.
 • Charakteristické otoky oblasti obličeje, stejně jako ruce a dolní končetiny. Je třeba poznamenat, že v této situaci nemají diuretika správný účinek.
 • Křehká nehtová kůže a zvýšená ztráta vlasů.
 • Celkový stav lidského těla je charakterizován únavou, apatií, poruchou spánku.
 • Nástup zvýšeného pocení.
 • Přítomnost patologických změn ve výsledcích krevních testů ( zvýšená hladina cholesterolu, triglyceridy, zvýšení indexu aterogenity ).
 • Poruchy kardiovaskulárního systému, charakterizované arytmií, bradykardií a dušností.
 • Hormonální selhání, které přeruší menstruační cyklus u žen.

trusted-source[9]

Obecná informace strava Mary Chaumontové

Mary říká, že není nutné se omezovat na množství přijatých potravin. Hlavní věcí je správné výpočty optimálního denního příjmu kalorií. Pro tento účel se používá určitý vzorec: tělesná hmotnost (v kilogramech) se vynásobí 25, poté se odečte 200 kilokalorií z přijaté částky. To znamená, že omezení počtu kilokalorů v denním menu by nemělo přesáhnout 500. Jinými slovy, pokud je množství každodenní spotřeby kilokalorií nižší než 1200, dochází k výraznému zpomalení metabolických procesů. Nakonec pacient získává váhu.

Autor si je jistý, že se nemusíte starat o to, jestli kalorická hodnota vypadá působivě po výpočtech. Je lepší jíst hodně, ale v malých porcích. Po každém jídle se metabolismus urychluje. Výsledkem je trvalý pokles tělesné hmotnosti.

Kromě výživy je třeba věnovat zvláštní pozornost fyzickým cvičením. Maximálním účinkem je cvičení na cvičení, časté procházky na čerstvém vzduchu, plavání. Díky tomu se nálada zlepšuje, spánek se normalizuje. Člověk se cítí odpočinutý a plný energie.

Základní principy stravy Mary Chaumontové v hypotyreóze

Je důležité si uvědomit, že u pacientů s hypotyreózou má proces zbavování se nadváhy něco málo odlišného charakteru než u zdravých lidí. Nejprve je třeba se ujistit, že výsledky testů s TSH jsou nízké. Faktem je, že mnoho odborníků se domnívá, že je správné omezit dávku thyroxinu, jakmile hladina TSH klesne pod 5 mU / l ( norma pro zdravou osobu je 0,5 až 5 mU / L).

Americké biochemisty však v důsledku klinických experimentů přečetli další názor. Dokázali, že u lidí s hypotyreózou není normální hodnota TSH vyšší než 2,5 mU / l. Paradoxně je velmi mnoho odborníků na endokrinní onemocnění jisté, že optimální index TSH je 1 mU / l. Jinými slovy, pro blaho pacientů užívajících hormonální léky je nutné dosáhnout nižší hladiny TSH.

Důležité je také věnovat pozornost skutečnosti, že některé léky a potraviny snižují účinek L-thyroxinu. Tato skupina zahrnuje antikoncepce (estrogeny ), přípravky vápníku ( včetně vitamínů ). Ze stravy by neměly být zahrnuty produkty obsahující sóju.

Výhody

Přínosy stravy Mary Chaumontové spočívají v tom, že její aplikace poskytuje efektivní výsledek v procesu snižování hmotnosti a zlepšení fyzického a emočního stavu těla. Důležitým kritériem je také absence kontraindikací pro stanovení této stravy. Tak, strava Mary Chaumont na minimum, snižuje riziko komplikací a závažnější formy hypotyreózy.

trusted-source[10]

Co může a co nemůže?

Jaké potraviny můžete jíst dietou Mary Chaumontové?

 • Zvyšte v nabídce počet potravin, které obsahují vitamíny (zelenina, nesladené ovoce a čerstvé bylinky). Tyto potraviny obsahují hodně vlákniny. V důsledku jejich použití se zlepšují metabolické procesy, vyloučí se nadbytek tekutiny a soli, což vede ke snížení edému a úbytku hmotnosti.
 • Zahrnujte obiloviny ve své každodenní stravě. Ovesné vločky a pohanková kaše jsou zvláště užitečné při hypotyreóze.
 • Zvyšte používání produktů obsahujících tyrosin (libové maso, ryby, kuře). Také tam je spousta tyrosinu v avokádě, mandlích, dýňových semenách, čočkách, banánů a lima. Je povoleno používat jogurt s nízkým obsahem tuku a mléko.
 • Zvláštní důraz je kladen na produkty, které obsahují jód. Většina této látky se nachází v mořských plodech. Je však třeba poznamenat, že konzumace jodované soli se doporučuje maximálně dvakrát týdně.
 • S hypotyreózou jsou užitečné produkty obsahující selen (mořské plody, maso, bramborový ořech, česnek, cibule, nevařené zrno).

Co nemůžeš jíst dietou?

 • Doporučuje se omezit nebo úplně vyloučit ze sójových výrobků sójové produkty, jejichž použití vede k porušení štítné žlázy.
 • Je třeba zapomenout na takové potraviny jako cukr, pečené pečivo a také různé cukrářské výrobky.
 • Použijte vodu k řezání na půl dne.
 • Raději nepoužívejte hořčici, kukuřici, kapustu, brokolici a okurky (rodinu křižníků).
 • Odstraňte z masa a rybích tuků, stejně jako uzené výrobky a rychlé občerstvení.
 • Nedoporučuje se jíst tučné mléčné výrobky (domácí mléko, máslo, zakysanou smetanu, tvaroh).
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.