^

Lze dusit s gastritidou?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 14.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pro pacienty s gastritidou jsou nejvhodnějšími metodami tepelné kulinářské úpravy potravin při vaření vaření (včetně vaření v páře) a dušení. Proto lze guláš na zánět žaludku zařadit do jídelníčku téměř každé diety při zánětu žaludeční sliznice.

Výhody dušeného masa

Dušené maso a zelenina jsou užitečné, protože si při své tepelné úpravě tímto způsobem - na mírném ohni, pod pokličkou - zachovají významnou část vitamínů (zejména rozpustných v tucích) a pro tělo nezbytných makro- a mikroprvků. Ale menší množství vlákniny v zelenině snižuje tvorbu střevních plynů.

Protože ve většině případů je u pacientů se zánětem žaludku čerstvá (tj. Syrová) zelenina kontraindikována (s výjimkou období přetrvávající remise), můžete a měli byste jíst dušenou zeleninu na gastritidu.

Viz -  Zelenina na gastritidu s vysokou kyselostí

Dušené brambory s gastritidou se připravují s přidáním lžíce rostlinného oleje (nejlépe olivového oleje) a strouhané nebo jemně nakrájené mrkve; voda se musí přidat na začátku vaření (čím více brambor, tím více vody).

Můžete také vařit dušenou cuketu na gastritidu a s nízkou kyselostí - dušenou cibuli na gastritidu.

 Zeleninový guláš je považován za klasickou variantu  diety při gastritidě.

Aby se nezvyšovala tvorba plynů ve střevech, dušené zelí na zánět žaludku, stejně jako dušené papriky na  zánět žaludku s vysokou kyselostí  , odborníci na výživu nedoporučují jíst.

Kontraindikace platí pro bílé zelí, ale můžete jíst květák a brokolici, ale je lepší je vařit nebo dusit.

A při  gastritidě s nízkou kyselostí  lze do jídelníčku zařadit i dušené bílé zelí. Více informací v článku -  Čerstvé, dušené a kysané zelí na zánět žaludku: pokrmy a recepty

O tom, zda stojí za to jíst dušená rajčata s gastritidou, více podrobností v publikaci -  Rajčata na gastritidu

Dušené maso na zánět žaludku (telecí, králičí maso) nezatěžuje žaludek a lépe se vstřebává. Vařené kuře může být trochu suché a dušené kuře s gastritidou je měkčí, šťavnatější a chutné a vaří se téměř dvakrát rychleji.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.