^

Zelenina pro pankreatitidu: doporučení od odborníků na výživu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 15.05.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Omezením příjmu některých potravin dieta pomáhá léčit pacienty s onemocněními trávicích orgánů včetně zánětu slinivky břišní. Kromě tučných, kořeněných a smažených existuje omezení zeleniny pro pankreatitidu.

Vědět přesně, která zelenina může a nemůže být konzumována, je možné nejen výrazně zlepšit stav tohoto nejdůležitějšího orgánu trávicího a endokrinního systému, ale také zabránit opakování akutní pankreatitidy. [1]

Jakou zeleninu nelze jíst s pankreatitidou?

Funkční specifičnost slinivky břišní a povaha jejího poškození zánětem vede na jedné straně k uvolnění nadměrného množství enzymu trypsinu (přesněji k jeho předčasné aktivaci) a autofagii vlastních buněk orgánu. Na druhé straně, když se zánětlivý proces stane chronickým, dojde k narušení exokrinní funkce slinivky břišní, což vede k nedostatku pankreatických enzymů (lipáza, amyláza, proteáza) nezbytných pro normální trávení.

Proto je u této nemoci regulována jak strava, tak způsoby kulinářského zpracování produktů. A v gastroenterologii  je dieta pro chronickou pankreatitidu již dlouho uznávána jako součást léčby , navíc nejdůležitější. Obvykle je pacientům předepsána  dieta 5 pro pankreatitidu  (č. 5P podle Pevznera). [2]

Speciálním dietním přístupem je také konzumace zeleniny, která se může ve stravě vyskytovat – při akutním zánětu, jeho ústupu či chronické formě pankreatitidy.

Při záporné odpovědi na otázku, zda je možné při pankreatitidě jíst syrovou zeleninu, dávají odborníci na výživu pádný argument: vláknitá rostlinná pletiva (vláknina), která nebyla tepelně zpracována, i když nejsou trávena v žaludku, mají stimulující účinek na trávicí systém, včetně slinivky břišní, a když je zánět nepřijatelný. Naopak je nutné snížit zátěž na minimum – zejména při akutním zánětu slinivky břišní nebo exacerbaci chronické formy onemocnění.A toho lze dosáhnout, pokud se zelenina s pankreatitidou vaří, peče nebo dusí bez tuků a koření.. Ale nesmažte!

Nejen, že ani vláknina zpracovaná během vaření nezpůsobuje dodatečné uvolňování trávicích enzymů, zelenina by měla být co nejvíce homogenizována, tedy rozdrcena do stavu kaše - aby se usnadnilo trávení potravy. Když se stav žlázy stabilizuje, v období oslabení zánětlivého procesu (remise) přecházejí na používání méně nakrájené vařené a dušené zeleniny a poté nějaké syrové.

Stále však přetrvávají omezení sortimentu zeleninových plodin ve stravě a týkají se například bílého zelí, viz -  Zelí s pankreatitidou .

Kvůli schopnosti veškeré brukvovité zeleniny způsobovat plynatost se výživovým poradcům také nedoporučuje jíst při zánětu slinivky květák a růžičkovou kapustu, kedlubnu a brokolici.

Mimochodem, ředkvičky, ředkvičky, vodnice, rutabaga a vodnice patří do stejné čeledi brukvovitých a kromě nadýmání zvyšují sekreci žaludeční šťávy (a po ní pankreatických enzymů), takže vodnice s pankreatitidou jsou zakázány. [3]

Také šťovík, hlávkový salát, špenát, cibule (syrové) a přes všechny užitečné vlastnosti česnek na pankreatitidu byly přidány na seznam zakázaných odborníků na výživu.

Obyčejné fazole na pankreatitidu, stejně jako zelené fazolky, jsou z jídelníčku vyloučeny kvůli plynotvornému účinku luštěnin.

Přestože kukuřice a houby nesouvisejí se zeleninou, stojí za to zvážit následující: konzervovaná ani vařená kukuřice se na pankreatitidu nepoužívá, protože i pro zdravý gastrointestinální trakt je považována za nestravitelnou obilovinu. S touto diagnózou také nepoužívejte kukuřičný olej.

Pokud jde o bazidiální makromycety, jako jsou žampiony, houby nebo lišky, houby s pankreatitidou jsou právem zařazeny do seznamu absolutních zákazů. Faktem je, že buněčné membrány dužiny hub se skládají z chitinových vláken, která nejsou trávena v žaludku.

Kdy je možný dietní kompromis?

Existuje řada oblíbených zeleninových plodin, které lze zařadit do jídelníčku pro zotavení z akutního stavu (vydržení tří až čtyř týdnů) a dlouhodobé oslabení / absenci příznaků v případě chronické pankreatitidy.

Pouze za těchto podmínek povolují odborníci na výživu - ne často a v malých množstvích - sladkou papriku na pankreatitidu: pečenou nebo dušenou (bez kůže).

Ve formě dušeného kaviáru (z blanšírovaného a oloupaného ovoce) nebo smíchaného s dušenou vařenou mrkví je lilek povolen při pankreatitidě.

Jako přílohu (bramborovou kaši) nebo přísadu do zeleninové polévky můžete použít zelený hrášek při zánětu slinivky břišní, ale ne denně a v malém množství.

Vzhledem k terpenovým sloučeninám silice a hrubé vláknině nelze celer konzumovat při akutní pankreatitidě. Pokud je však pankreatitida chronická, pak při absenci příznaků příležitostně - aby nedošlo k zácpě - můžete jíst polévku s přidáním celerového kořene a také ji zařadit do jídelníčku ve vařené formě (během vaření vlákna změknou a nezpůsobují podráždění a nezvyšují střevní motilitu). [4]

Je možné mít rajčata s pankreatitidou, přečtěte si podrobně v článku -  Rajčata na chronickou pankreatitidu a zároveň viz -  Okurky na pankreatitidu

Jakou zeleninu můžete jíst s pankreatitidou?

Podle nutričních specialistů může zelenina při pankreatitidě poskytnout tělu živiny (sacharidy, vitamíny, makro a mikroprvky), ale neměla by zatěžovat zanícenou slinivku.

Klinické studie odhalily u většiny pacientů s touto diagnózou přítomnost chronické metabolické acidózy spojené s podvýživou nebo abúzem alkoholu – pokles pH krve (aktivita vodíkových iontů) na kyselou stranu, což negativně ovlivňuje schopnost organismu udržovat acidobazickou rovnováhu..

Organické, ovocné nebo alfa-hydroxykyseliny a jejich soli obsažené v zelenině se v těle přeměňují na alkalické uhličitany a mohou pomoci při řešení biochemického problému acidózy - alkalizací pankreatické šťávy (na hodnotu pH 7,1-8,2), která normalizuje aktivitu svých proteolytických enzymů.

Mrkev na pankreatitidu (i vařená) je tedy cenným zdrojem sacharidů, minerálů (vápník, fosfor, hořčík, měď, zinek, železo), karotenoidů, folátů, thiaminu, riboflavinu, niacinu, kyseliny askorbové (vitamin C) a cukrů. Kromě toho kořenová zelenina obsahuje antokyany a kávovou fenolovou kyselinu, které jsou aktivní proti volným radikálům a snižují záněty, a také organické kyseliny – jantarovou a hydroxyjantarovou (jablečnou) – ve formě kyselých solí, které podporují alkalizaci.

Stejně jako syrová mrkev ani syrová řepa se při pankreatitidě nepoužívá, ale pouze vařená nebo pečená. Podrobnosti v článku -  Červená řepa na pankreatitidu .

Při zánětu slinivky můžete jíst dušené nebo dušené cukety, které si i po zmrazení zachovávají antioxidační účinky a neztrácejí kyselinu listovou a askorbovou, draslík, hořčík, vápník a fosfor. Pravda, jejich kůže obsahuje hodně vlákniny, ale tepelná úprava zvyšuje její stravitelnost bez následků na trávicí systém u pacientů s problémy slinivky a žlučníku. [5]

Nezapomeňte jíst brambory s pankreatitidou. Vzhledem k obsahu škrobu se jedná o výživný produkt a vzhledem k přítomnosti organických kyselin (šťavelové, citrónové, jablečné, fumarové a askorbové) a pH ≤ 6,1 ve svém složení jsou brambory středně zásadotvornou potravinou.

Smažené ani syrové brambory se při pankreatitidě nepoužívají: pouze jako přísada do prvních chodů (vařených), bramborové kaše, dušeného masa a také pečeného.

Nepijte syrovou bramborovou šťávu s pankreatitidou: je to domácí lék na pálení žáhy se zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy.

Ideálním dietním produktem je dýně při pankreatitidě. Je těžké vyjmenovat všechny jeho užitečné látky, ale bezpodmínečné zdravotní přínosy zahrnují přítomnost silných antioxidantů - beta-karotenu, alfa-tokoferolu a kyseliny askorbové; riboflavin, thiamin, kyselina listová a pyridoxin; draslík, měď, hořčík, železo a fosfor.

A to vše navíc k alkalizovanému účinku (díky organickým kyselinám - citronové, jablečné a fumarové), nízkému obsahu kalorií, příjemné chuti a jemné dužině. Syrová dýně se nepoužívá na pankreatitidu, připravuje se na různé způsoby a používá se jak na první chody, tak na dezerty.

Závěrem nelze pominout některé rozdíly v doporučeních domácí dietoterapie pankreatitidy a západní. Odborníci z Academy of Food & Nutrition (USA) se proto domnívají, že zelenina bohatá na antioxidanty (především zelená listová, včetně špenátu) a ovoce, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky a libové maso jsou užitečné pro pacienty se zánětem slinivka břišní.

A odborníci z National Pancreas Foundation (NPF) doporučují ke zmírnění stavu při akutním zánětu slinivky používat výtažky z kurkumy, ostropestřce, zázvoru a kořenů pampelišky a také pitnou vodu s přídavkem citronové šťávy - pro sekreci alkálií (bikarbonát ) slinivkou a normalizací stavu jejích vylučovacích cest. Ke stejnému účelu se doporučuje použít protizánětlivý zelený nápoj ze směsi šťáv z okurky, zelí, celeru, zázvoru a citronu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.