^

Zdraví

Adenosin "Ebewe"

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Adenosin "ebove" je léčivo ze skupiny purinových nukleotidů. Podávání léků vede ke stabilizaci koronárního průtoku krve a k normalizaci srážení krve. Lék má metabolický, antiarytmický a arteriodilatantní účinek. Adenosin "ebove" je léčivo ze skupiny purinových nukleotidů. Podávání léků vede ke stabilizaci koronárního průtoku krve a k normalizaci krevní srážlivosti. Lék má metabolický, antiarytmický a arteriodilatantní účinek.

Indikace Adenosin "Ebewe"

Lék je předepisován pacientům pro rychlou prevenci SVT (reciproční AV, stejně jako ventrikulární vratný pohyb), které jsou symptomatické a vyžadují terapii. Určení pacientů by mělo být provedeno pouze v případě selhání vagálního manévru.

Formulář vydání

Vydává se ve formě injekčního roztoku.

Farmakodynamika

Adenosin je spojen se závislým na dávce negativním dromo-, chrono- a také inotropním účinkem, který ovlivňuje srdce. Vzhledem k tomu, že lék má krátký poločas, negativní inotropní účinek není kritický.

Antiarytmický účinek nastává po rychlém zavedení adenosinu intravenózně, kvůli dromotropnímu účinku. Inhibuje AV-vodivost snižuje chemických reakcí kanály buněčného vápníku, jakož i zvyšuje propustnost buněk iontů kardiomyocyty draslíku. Zároveň zabraňuje působení cyklického AMP v kardiomyocytů, což vede u pacientů s paroxysmální SVT (zahrnout AV uzlu opětovného vstupu mechanismus puls) obnoví normální srdeční rytmus.

Negativní chronotropní účinek může způsobit vznik dočasné sinusové bradykardie, která pak přechází do sínusové tachykardie.

Adenosin nemá žádný účinek v případě síňového flutteru nebo fibrilace síní, protože AV uzel nevstupuje do mechanismu opětovného vstupu pulzu.

V dávce 6-12 mg nemá systémové hemodynamické účinky. Pokud se infúze provádí ve velkých dávkách, léčivo může způsobit pokles krevního tlaku.

Farmakokinetika

Endotelové buňky a erytrocyty přispívají k rychlému odstranění adenosinu z krve - poločas rozpadu je 10 sekund. Proces nukleosidové metabolizace mění adenosin na kyselinu močovou odvozenou z ledviny.

Dávkování a aplikace

Adenosin je povolen pouze pro hospitalizaci za použití zařízení, které se používá k resuscitaci srdce. Během aplikace adenosinu je nutné průběžně sledovat EKG, protože existuje riziko arytmií.

První dávka je 3 mg; pokud tachykardie pokračuje po 1-2 minutách, je podána druhá dávka (6 mg); pokud po dalších 1-2 minutách nebylo pozorováno žádné zlepšení, podává se třetí dávka (9 mg); pokud se po 1 až 2 minách nezúčastní tachykardie, byla podána čtvrtá dávka (12 mg).

Protože první dávka (3 mg) má špatnou účinnost, léčba adenosinem obvykle začíná druhou dávkou (6 mg).

Pokud 4. Dávka (12 mg) nedosáhla požadovaného výsledku, lze roztok znovu podat ve stejné dávce nebo jej zvýšit na 18 mg. Po podání léku ve stejné dávce nebo vyšší se nedoporučuje.

Všechny výše uvedené dávky by měly být sníženy, pokud se léčba provádí po transplantaci srdce nebo v kombinaci s dipyridamolem. Ale při léčbě v kombinaci s methylxantinem by měla být dávka adenosinu zvýšena.

Adenosin se podává formou bolusové injekce, která trvá 1-2 sekundy. Měl by být vložen do velkých periferních žil a doporučuje se okamžitě injektovat 0,9% roztok chloridu sodného (10 ml).

Použití adenosinu v procesu diagnostiky srdeční ischémie.

Rádioizotopy a adenosin by měly být nalité do různých žil - to je nezbytné, aby se zabránilo bolusovému efektu.

V procesu SPECT s použitím thallium-201 se podává intravenózní adenosin během 6 minut (rychlost je 140 μg / kgCmin). Thallium-201 by měl být v tomto případě rychle zaveden do žíly 3 minuty po zavedení adenosinu.

Aby se zabránilo výskytu bolusového efektu, je nutno v průběhu údržby adenosinu monitorovat krevní tlak v druhé ruce.

Používejte Adenosin "Ebewe" během těhotenství

Vzhledem k tomu, že adenosin je přirozená složka přítomná ve všech buňkách těla a její poločas je velmi krátký, lék by neměl mít negativní vliv na dítě. Protože však není dostatek informací o důsledcích léčby tímto lékem, doporučuje se užívat během těhotenství pouze pro důležité indikace.

Kontraindikace

Mezi kontraindikace užívání léků:

 • Přecitlivělost na adenosin;
 • AV blokáda o 2-3 stupních, stejně jako syndrom Shortova (s výjimkou pacientů s kardiostimulátory);
 • Obstrukční patologie plic (např. Bronchiální astma);
 • Syndrom dlouhého intervalu QT.

S opatrností určit drogu v takových případech:

 • S CHF v těžké formě;
 • Nestabilní angina pectoris;
 • Po nedávném infarktu myokardu;
 • TP a AF (u pacientů s dalšími cestami vedení je možné přechodné zvýšení vedení);
 • Po nedávné transplantaci srdce;
 • Hypotenze v těžké formě;
 • K dispozici v anamnéze stopy dýchání ve snu;
 • Při posunu krve zleva doprava;
 • Souběžná léčba dipyridamolem (v tomto případě může být adenosin podáván v malých dávkách a pouze v případě, že existuje ohrožení života pacienta).

Vedlejší efekty Adenosin "Ebewe"

Mezi častými vedlejšími účinky léku: dyspnoe, spavost kůže na kůži, bronchiální křeče, nevolnost, pocit zmačkání v hrudi a závratě.

Navíc takové projevy jsou možné: pocení, nevolnost, zvýšená tepová frekvence, závratě, zvýšený nitrolební tlak, zrychlené dýchání, vznik „závoj před očima,“ bradykardie, bolesti hlavy, asystolie. Kromě toho může být bolest v hrudníku, parestézie, ospalost, bolesti zad a krku, kovová chuť v ústech příznaky a hltanu.

Obecně platí, že tyto nežádoucí účinky trvají déle než 1 minutu.

Ve vzácných případech může být důsledkem podávání adenosinu snížení krevního tlaku a AF.

Příležitostně jsou vedlejší účinky delší a potenciálně život ohrožující jevy (fibrilace a flutter komor, stejně jako asystole). V takových případech je někdy nutná elektroterapeutická intervence.

Předávkovat

V případě přijetí v kombinaci s dipyridamolem lze pozorovat projevy předávkování léky. Vzhledem k tomu, že adenosin má velmi krátký poločas, příznaky předávkování nastanou dostatečně rychle.

Ale jsou zde i těžké případy, ve kterých se mohou stabilní bradykardie se vyskytují v těžkou formou, stejně jako AF a asystolii, k odstranění, které vyžadují dočasné kardiostimulátor nebo elektrické kardioverzi (záleží na typu arytmie).

Interakce s jinými léky

Dipiridamol snižuje sílu buněčného zachycení adenosinu, takže může zvýšit jeho účinek. Důsledkem je, že při léčbě dipyridamolem dochází k podávání adenosinu v malých dávkách a pouze v případě ohrožení života.

Kofein, stejně jako teofylin a další deriváty xanthinu jsou antagonisty adenosinu, které snižují sílu svého účinku na tělo.

Karbamazepin zvyšuje negativní dromotropní účinek adenosinu.

Adenosin účinně interaguje s jinými látkami, které ovlivňují AV-vodivost - to jsou ß-blokátory, modulátory sodíkového kanálu, CCB, přípravky Digitalis a také propanorm amiodaron.

Podmínky skladování

Uchovávejte přípravek na místě, které je mimo dosah světla a přístup malých dětí. Teplota by neměla překročit 25 ° C. Zmrazení roztoku je zakázáno, protože účinná složka je náchylná k krystalizaci.

Skladovatelnost

Adenosin "ebove" lze používat po dobu 3 let od data výroby.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Adenosin "Ebewe"" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.