^

Zdraví

Adrenalin a norepinefrin v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Referenční koncentrace (norma) v krevní plazmě: adrenalin - 112-658 pg / ml; norepinefrin - méně než 10 pg / ml.

Adrenalin je hormon adrenálních medul. Z adrenální medully vstupuje do krevního řečiště a působí na buňky vzdálených orgánů. Jeho obsah v krvi závisí na tónu sympatického systému. V hepatocytech stimuluje epinefrin rozklad glykogenu a tím zvyšuje hladinu glukózy v krvi. V adipózní tkáni adrenalin aktivuje lipázu a proces štěpení TG. Adrenalin také aktivuje glykogenolýzu ve svalových buňkách. Zvyšuje srdeční kontrakce a zvyšuje jejich frekvenci, zvyšuje krevní tlak hlavně kvůli systolickému. Adrenalin rozšiřuje cévy svalů a srdce a zužuje cévy kůže, sliznic a orgánů břišní dutiny. On hraje velkou roli v reakci těla na stresové situace. Pod jeho vlivem se zvyšuje produkce ACTH a následně kortikosteroidy. Zvyšuje citlivost štítné žlázy na působení TSH. Koncentrace adrenalinu v krvi charakterizuje humorální část sympatického nervového systému.

Na rozdíl od adrenalinu norepinefrin vstupuje do krevní plazmy hlavně z sympatických nervových zakončení (většina z nich je opět absorbována neurony a 10-20% se dostává do krve). Pouze velmi malá část norepinefrinu krve se tvoří v nadledvinové medulce. Účinek norepinefrinu je spojen s převažujícím účinkem na alfa-adrenergní receptory, zatímco adrenalin působí na alfa a beta-adrenergní receptory. Koncentrace norepinefrinu v krvi charakterizuje aktivitu neuronů v sympatickém nervovém systému.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Definice adrenalinu a noradrenalinu

Definice epinefrinu a norepinefrinu se používá v klinické praxi především pro diagnózu feochromocytomu a diferenciální diagnostiku arteriální hypertenze.

U pacientů s feochromocytomem se koncentrace katecholaminů v krvi zvyšuje 10 až 100krát. Souvislost mezi velikostí nádoru, koncentrací katecholaminů v krvi a klinickým obrazem neexistuje. Malé nádory mohou syntetizovat a vylučovat velké množství katecholaminů do krve, zatímco velké nádory metabolizují katecholaminy do vlastních tkání a vylučují pouze malý zlomek. Většina feochromocytomů nejprve vylučuje norepinefrin v krvi. U hypertenze jsou koncentrace katecholaminů v krvi v horní hranici normy nebo se zvyšují o 1,5-2 krát. Pokud je v klidu koncentrace katecholaminů v krevní plazmě vyšší než 2000 μg / l, pak by měla být podezření na přítomnost feochromocytomu. Koncentrace 550-2000 μg / l by měly vyvolat pochybnosti o přítomnosti nádoru, v takových případech jsou nutné další studie, zejména klonidinový test. Test je založen na schopnosti klonidinu snížit tón sympatického nervového systému a tím snížit koncentraci norepinefrinu v krvi. Krev se užívá dvakrát: na prázdný žaludek a 3 hodiny po perorálním podání 0,3 mg klonidinu. Pacienti s koncentrací feochromocytom noradrenalinu po užití léku významně nemění, nebo se sníží na méně než 50% výchozí hodnoty u pacientů s hypertenzí jiného původu a u zdravých lidí, noradrenalin koncentrace klesne o více než 50%.

Je třeba mít na paměti, že adrenální feochromocytom v krvi se zvyšuje koncentrace adrenalinu a noradrenalinu, extraadrenal feochromocytom obvykle způsobí zvýšenou hladinu norepinefrinu sám.

Studium koncentrace katecholaminů v krvi a jejich vylučování močí je důležité nejen pro diagnostiku feochromocytomu, ale také pro sledování účinnosti léčby. Odstranění radikálního nádoru je doprovázeno normalizací vylučování těchto látek a rekurence nádoru vede k jeho opakovanému zvýšení.

Citlivost metod stanovení koncentrace adrenalinu a norepinefrinu v krvi pro diagnózu feochromocytomu je nižší než u jejich stanovení v moči.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.