^

Zdraví

Anestézie během extrakce zubů: základní metody a přípravky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V celé historii medicíny, než právě nepoužívají zubní lékaři pro anestezii při extrakci zubu: Aztékové používají výtažek z kořene mandrake, Egypťané aplikaci na kůži tuku posvátného krokodýla, který žil ve vodách Nilu. V roce začal XIX století sprej ether, pak - oxid dusný a chloroform ... Dnes, zubaři na celém světě používají moderní anestetika, které umožňují odstranění zubů a jiné manipulaci je naprosto bezbolestné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Kdo kontaktovat?

Anestézie během extrakce zubů: metody

Lokální anestezie s extrakcí zubů má dvě hlavní metody: neinjekční (vnější) a injekční (pomocí injekce).

Metoda bez injekce poskytuje povrchovou anestezii tkání pomocí léčivých přípravků, s nimiž je potřebné místo mazáno nebo zavlažováno. To je způsob aplikace. Existují i jiné metody, které neinvestují (vystavení se nízkým teplotám, elektromagnetické vlny, zavedení anestetika pomocí elektroforézy), ale v domácí stomatologii se prakticky nepoužívají.

Způsob, jakým aplikace jsou zpravidla, při odebrání mléčné zuby u dětí, nebo jako prostředek proti bolesti jsem umístit jehlu při vstřikování anestezie - zcela zbavit pacienta nepohodlí během návštěvy u zubaře.

Injekční metody anestézie během extrakce zubů jsou dále rozděleny na vodivou, infiltrační, intraligamentární a nitroosovou anestezii.

Vedení anestezie může anestetizovat několik zubů najednou, protože injekce se provádí v oblasti posledního zubu (kde prochází větev nervu) a tím blokuje celý nerv.

Infiltrační anestézie se provádí injekcí anestetika do oblasti projekce vrcholu kořene zubu. Při anestezii se při odstraňování zubů horní čelisti provádí injekce do oblasti špičky kořene do žvýkačky (z rtů a ze strany paže). Pro anestezii s odstraněním zubů umístěných ve středu spodní čelisti se prick vytvoří do oblasti kořene zubu v dásně jen z boku rtu.

Intraligamentarnaya (intraligamentary) anestetikum anesthetizes zub a vedle guma vzhledem k tomu, že se injekční přes dásně do kruhového zubu periodontálního vazu (toto vlákno podporující zub alveolu tkáně). Pro tuto metodu existuje speciální stříkačka s dávkovačem, která umožňuje použití minimálního množství anestetického přípravku.

Intraosseous anesthesia je uznána za nejlepší anestetikum pro extrakci zubů, protože injekce se provádí přímo do houbovité kosti, která je obklopena zubními alveoly.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Anestezie s extrakcí zubů: hlavní analgetika

Ne všechny léky proti bolesti jsou vhodné pro anestetikum při odstranění zubu. Proto v stomatologii je seznam nejpoužívanějších léků, který začíná všemi známými novokainy.

Nyní však novokain není používán tak často jako dříve. Někteří lidé to vůbec netolerují, mnoho způsobí, že je alergický a jeho vedlejší účinek se projevuje závratě, slabostí a snížením krevního tlaku. Navíc není zdaleka nejsilnějším anestetikem a proto je často podáván společně s malými dávkami epinefrinu - pro lepší analgetický účinek. Směs novokainu a epinefrinu je kontraindikována u lidí s vysokým krevním tlakem.

Pro infiltrační anestezii, pokud je zub odebrán od dospělých, je široce používán 0,5% roztok lidokainu a pro vodivou anestezii se používá 1-2% roztok. Jeho maximální celková dávka je 300-400 mg. Vedlejší účinky lidokainu zřídka, nicméně, bolesti hlavy, únava, dočasná ztráta citlivosti na rty a jazyk, narušení srdečního rytmu, snížení krevního tlaku, kopřivka.

K dnešnímu dni, nejmodernější anestetika léky založené na artikainu účinné látky: artikainu a jeho analoga - Ultrakain D-C, Ubistezin, Septanest. Tyto anestetika jsou dostatečně dlouhé a spolehlivé, takže většina zubaři, lékaři se domnívají, že je to nejlepší anestezie pro extrakci zubu. Artikain anestetický účinek se projevuje maximálně po 10 minutách a trvá 1-3,5 hodiny po podání. Nežádoucí účinky léku mohou být vyjádřeny v podobě bolesti hlavy, třes a svalové záškuby, nevolnost, zvracení a průjem. Ve vzácných případech, se může snížit krevní tlak, srdeční arytmie, kožní vyrážky, angioedému. Seznam kontraindikací artikaina: meningitidy, nádory, poliomyelitis, bolest dolní části zad, spondylitida, tuberkulóza nebo metastatické léze páteře, srdeční selhání, nádory dutiny břišní, těžká hypotenze, zhoršená hemostáze. Aplikace během těhotenství může vést ke snížení frekvence srdečního plodu.

Ubistezin přípravku pro anestezii odontectomy kromě artikain obsahuje Epinefrin (adrenalin hydrochlorid), který způsobuje vazokonstrikci v místě podání, komplikuje jeho absorpci a prodlužuje analgetický účinek. Doba nástupu účinku nepřekročí tři minuty, doba trvání akce je asi 45 minut. Tím, všechny výše uvedené nepříznivé účinky artikainu přidá k pravděpodobnosti výskytu ischemické oblasti v místě vpichu při náhodném vystavení cévy nebo poškození nervů při nerespektování injekční technikou.

Lokální anestetika artikain D-C a Septanest ve svém složení obsahovat adrenalin, takže jsou kontraindikovány u paroxysmální tachykardie, arytmie s vysokou srdeční frekvence, a některých forem glaukomu.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Anestézie s odstraněním zubů moudrosti

Pro anestezii s odstraněním zubů moudrosti se používají stejné analgetika jako při odstraňování dalších zubů. A způsob jejich zavedení (infiltrace, intraligamentární nebo intraoséza), kterou si lékař zvolí s ohledem na konkrétní patologii a stav pacienta.

Odstranění zubů moudrosti je nejčastěji způsobeno jejich porážkou, ale abnormální pozicí v chrupu. Nejsložitější patologie jsou dystopie a retence.

Dystopie zubů moudrosti je vyjádřena skutečností, že zub se během erupce posunul směrem k tváři, směrem k jazyku nebo dokonce otočil svou vlastní osu.

A při zadržování zubu moudrosti v čelistní kosti jsou jeho základy a samotný zub se nevyvíjí a nevybuchne. S takovou patologií musí zubní lékařka řezat žvýkačku, odstranit nenápadný zub a poté položit stehy na dásně. Takové operace k odstranění zubu moudrosti jsou prováděny v lokální anestézii.

trusted-source[18]

Anestézie při odstraňování mléčných zubů

Dětské zuby, které nejsou léčitelné nebo způsobily různé akutní záněty (kosti nebo periosteum), vyžadují odstranění. Volba metody a metody anestézie při odstraňování kojeneckých zubů je dána specifickými situacemi.

Například mléčný zub je tak mobilní, že doktor uzavírá: kořen zubu se téměř zcela vyřešil. V tomto případě stačí nanášet anestezii na aplikaci - gel nebo aerosol. Například aerosol Lidocaine (maximální doporučená dávka pro děti je 3 mg na 1 kg tělesné hmotnosti), děti se doporučují aplikovat s bavlněným tamponem.

Nejčastěji se používá pro zubní anestezii za účelem odstranění mléčných zubů u děti infiltrační anestezie: anestetické je vstřikován drog (lidokain, Ubistezin Forte a jeho analogy) se dvěma výstřely - z dásní a z jazyka. Pokud je aplikován Ubistezin, pak jeho dávkování závisí na hmotnosti těla dítěte. Děti s tělesnou hmotností 20-30 kg mají dostatek 0,25-1 ml, s tělesnou hmotností 30-45 kg - 0,5-2 ml.

Ve většině případů jsou tyto anestetika dobře tolerovány dětmi. Nicméně, zubař musí nutně vědět o alergii dítěte na jakékoli léky nebo o tom, že má problémy s kardiovaskulárním systémem.

PS Pro vaši informaci, v Evropě, na první anestezie pro extrakci zubu ve formě etherové anestezie byla oficiálně zaregistrována dne 19. Prosince 1846, ale již v první čtvrtině XX století, ve většině případů, „extrakce zubů“ prováděné bez anestezie, i když všechny známé Novocaine byl syntetizován v roce 1904 rok.

trusted-source[19]

Anestézie po extrakci zubů

Po anestezii začíná, jak se často říká, "ustoupit", když je zub odstraněn, rana začne bolet - místo zubního extrakčního zákroku. Někdy je bolest tak silná, že potřebuje anestezii po extrakci zubů. V takových případech musíte užívat léky proti bolesti a nejčastěji doporučují lékaři Ketanov.

Anestetikum Ketanov rychle potlačuje silnou bolest, včetně pooperační léčby. Je užívána jedna tableta každých 6 hodin. Ale tento lék může trvat ne více než 7 dní. Mohou se objevit vedlejší účinky, které se projevují ospalostí, dyspeptickými jevymi, zvýšenou suchostí v ústech a palpitacemi. Pokud má pacient takové nemoci jako bronchiální astma, žaludeční nebo duodenální vřed, stejně jako problémy s ledvinami, je užívání tohoto analgetika kontraindikováno. Stejně jako těhotné a kojící ženy.

Mimochodem, v první den po extrakci zubů nemůžete vypláchnout ústa, brát alkohol a pít horké. A jestliže, tři dny po extrakci zubu, najednou došlo opět k opuchu a bolesti, pak byste měli rychle jít ke svému zubnímu lékaři.

trusted-source[20], [21], [22]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.