^

Zdraví

Antihistaminika

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 10.08.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Antihistaminika blokují H1-receptory histaminu (včetně bronchiálního), čímž se sníží bronchokonstrikce kapilární permeabilitu a edém průdušek, inhibuje nadměrnou bronchiální odpovědi na histamin. Nevyřeší problém bronchiálního astmatu, avšak v některých případech, zejména v přítomnosti polyvalentních alergií, mohou být použity při komplexní terapii atonického bronchiálního astmatu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace Antihistaminika

Antihistaminika se obvykle používá v kombinaci bronchiálního astmatu s dalšími alergiemi (kopřivka, vasomotorická rýma atd.). Při závažném bronchiálním astmatu a během záchvatu je použití antihistaminik neúčinné a nevhodné (způsobují zhrubnutí hlenu).

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Dávkování a aplikace

Používají se 2 generace antihistaminik.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Antihistaminika první generace

Antihistaminika první generace jsou klasické antihistaminiky.

 • Dimedrol - jmenujte 0,03-0,05 g orálně 2-3krát denně po dobu 10-15 dnů nebo jako 1% roztok intramuskulárně 1 ml 1-2krát denně. Často způsobuje ospalost.
 • Fenkarol - se uvolňuje v tabletech o 0,025 g, užívá 1 tabletu 3-4 krát denně po jídle po dobu 10-20 dnů. Na rozdíl od drog difenhydramin nejen bloky gisgaminovye H1-receptory, ale také snižuje množství histaminu v tkáních (od aktivuje diaminooksidazu - enzymu degradujícího histaminu). Nemá výrazný sedativní účinek, nezpůsobuje ospalost.
 • Pipolfen (diprazin) - se uvolňuje v tabletách o koncentraci 0,025 g, 1 tabletu 2-3 krát denně po jídle nebo intramuskulárně 1-2 ml 2,5% roztoku. Lék má poměrně výrazný sedativní účinek.
 • Diazolinum - je vydáván v tabletách 0,05 a 0,1 g, je podáván perorálně 1 tabletu 3krát denně, zpravidla nezpůsobuje sedativní a hypnotické účinky.
 • Dimebon - je vyráběn v tabletách o obsahu 0,01 g, aplikován orálně 1 tabletu 3krát denně (bez ohledu na příjem potravy). Může mít sedativní účinek. Spolu s protivogistaminnym působením způsobuje částečný antiserotoninový účinek.
 • Suprastinum - se vydává v tabletách na 0,025 g av ampulích s 1 ml 2% roztoku. Při intramuskulárně přiřazení do dávky 0,025 g třikrát denně během jídla můžete intramuskulárně vložit 1-2 ml 2% roztoku. Lék má antihistaminovou a periferní anticholinergní aktivitu.
 • Tavegil - se vydává v tabletách s 1 mg ampulek s 2 ml 0,1% roztoku. Blíží se k dimedrolu, ale je aktivnější a trvá déle (8-12 hodin po podání jedné dávky). Předepsaná dávka je 1 mg ráno a večer, denní dávka může být zvýšena na 3-4 tablety. Způsobuje mírný sedativní účinek.

Nevýhody antihistaminik I generace:

 • mají sedativní a hypnotický účinek v důsledku dobré penetrace přes hematoencefalickou bariéru a blokádu centrálních histaminových receptorů;
 • poruší koncentraci pozornosti a způsobuje ataxii (kontraindikace pacientům, pracovním řidičům, operátorům, dispečerům atd.);
 • show holinoliticheskoe akce, která je vyjádřena v suchu v ústech, tachykardie, zpoždění moče, zámky, porušení ubytování;
 • zvyšuje viskozitu sputa u pacientů s bronchiálním astmatem, což zhoršuje bronchiální obstrukci;
 • mají antihypertenzní účinek;
 • způsobuje rozvoj návyku s prodlouženým užíváním, v souvislosti s kterým je vhodné léky měnit každé dva týdny.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Antihistaminika druhé generace

Antihistaminika druhé generace má v porovnání s přípravou první generace následující výhody:

 • nemají sedativní a hypnotické účinky, protože jsou lipofobní a špatně pronikají do hematoencefalické bariéry;
 • selektivně blokují H1-histaminové receptory, nemají cholinolytickou a adrenolytickou aktivitu;
 • rychle vykazují terapeutický účinek (po 30-60 minutách) kvůli dobré absorpci z gastrointestinálního traktu;
 • vytvářejí silné vazby s receptory H1-histaminu a jsou pomalu vylučovány z těla, takže mají dlouhodobý účinek a mohou být aplikovány 1-2 krát denně (kromě akrivastinu);
 • nestanou návykovou ani při dlouhodobém užívání;
 • snižuje uvolňování mediátorů z mastocytů a bazofilů spolu s blokádou receptorů H1-histaminu a do jisté míry může mít protizánětlivý účinek.
 1. Terfenadin (terfen, triludan, teldan) se aplikuje na 0,06 g dvakrát nebo 0,12 g jednou denně.
 2. Astemizol (gismanal) - je předepsán pro dávku 10 mg jednou denně.
 3. Terfenadin a astemizol mohou způsobit poruchy srdečního rytmu, takže se nepoužívají k souběžným onemocněním kardiovaskulárního systému.
 4. Loratidin (klaritin) - předepisuje se 0,01 g (1 tableta) jednou denně.
 5. Acryvastin (semprex) - se používá v kapslích, 1 kapsle 2-3krát denně.
 6. Cetirizin (zirtek) - aplikován 10 mg jednou denně (během večeře).

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Antihistaminika" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.