Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Přípravky na stabilizaci membrán

Lékařský expert článku

Internistické infekční onemocnění
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Za účelem ovlivnění pathochemické fáze zánětu bronchiálního astmatu se používají následující nástroje:

 • Látky stabilizující membránu, které brání degranulaci žírných buněk;
 • léky, které blokují působení mediátorů alergie, zánětu a bronchospazmu;
 • antioxidanty.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodynamika

Mezi činidla stabilizující membránu patří kromoglykát sodný (intal), nedokromil sodný (dlaždice), ketotifen (zaditen) a antagonisté vápníku.

Kromoglykát sodný

Kromoglykát sodný (intal) - nesteroidní protizánětlivé léčivo je dostupný v následujících dávkových formách. Mechanismus působení kromoglykátu sodného (intala):

 • stabilizuje membránu žírných buněk, brání jejich degranulaci a uvolnění mediátorů zánětu a bronchospazmu (gastamina, leukotrieny). Tento mechanismus je způsoben potlačením aktivity fosfodiesterázy, což vede k akumulaci cAMP v buňce. Na druhé straně to usnadňuje potlačení vápníkového proudu v buňce nebo dokonce stimuluje jeho vylučování a snižuje funkční aktivitu žírných buněk;
 • stabilizuje membránu jiných cílových buněk (eozinofily, makrofágy, krevní destičky), inhibuje jejich aktivitu a uvolňování zánětlivých mediátorů a alergií;
 • blokuje Cl-kanály membrán žírných buněk, které inhibují tok vápníku do buňky, podporuje vývoj protizánětlivého účinku;
 • potlačuje excitaci citlivých zakončení nervu vagus, který zabraňuje vzniku bronchokonstrikce;
 • snižuje zvýšenou propustnost cév slizniční membrány a omezuje přístup k alergenům a nespecifickým stimulům k žírným buňkám, nervovým a hladkým svalům průdušek.

Léčivé formy sodné kromoglikaty

Dávková forma

Složení

Indikace pro předpis

Dávka

Intal v kapslích pro spalovač

Jedna tobolka obsahuje 20 mg kromoglikátu sodného a 20 mg laktózy

Jako prostředek základní terapie a pro prevenci bronchospazmu po fyzické námaze a styku s alergenem

1-2 kapsle 3-4krát denně ve formě inhalací pomocí spinhapery

Intra dávkovací inhalátor

1 dávka léčiva obsahuje 1 mg kromoglykatu sodného

Totéž

1-2 inhalace 3-4krát denně

Intal roztok pro rozprašovač

1 ampule obsahuje 20 mg kromoglikátu sodného ve 2 ml izotonického roztoku chloridu sodného

Totéž

1-2 inhalace 3-4krát denně

Naekkrom

1 ml obsahuje 40 mg kromoglykatu sodného

Prevence a léčba sezónní a celoroční rinitidy

1 inhalaci v každé nosní cestě 5-6krát denně

Opticom

1 ml roztoku obsahuje 40 mg kromoglykatu sodného

Léčba alergické keratitidy a konjunktivitidy

1-2 kapky na oko 4-6krát denně

 

Bronchiální astma, kromolyn sodný se nejčastěji používá v kapsli (1 kapsle obsahuje 20 mg účinné látky), která inhalační pomocí speciálního inhalátoru spinhalera 1-2 kapsle 3-4 krát denně. Doba trvání léku asi 5 hodin, aby se zvýšil účinek, se doporučuje 5-10 minut před aplikací kromoglykátu sodného, aby se vytvořil inhalační sympatomimetický krátkodobě působící (salbutamol, berotek). Výrazný účinek léku začíná 1 měsíc po zahájení léčby.

Klinické a farmakologické vlastnosti intalu (kromoglikátu sodného):

 • se aplikuje profylakticky a nikoliv pro úlevu od záchvatu astmatu;
 • snižuje počet astmatických záchvatů a jejich ekvivalentů;
 • snižuje závažnost bronchiální hyperaktivity;
 • snižuje potřebu sympatomimetik;
 • umožňuje vyhnout se určování glukokortikoidů nebo snížit jejich potřebu;
 • účinnost při dlouhodobém užívání neklesá.

Po inhalaci se asi 90% drogy usadí v průdušce a velké průduchy, pouze 5-10% se dostane do malých průdušek. Indikace pro určení kromoglykatu sodného:

 • jako základní protizánětlivé léky, které zabraňují bronchospasmu u pacientů s jakoukoliv formou bronchiálního astmatu. Největší účinnost je pozorována při atonické formě bronchiálního astmatu a astmatu fyzické námahy u pacientů mladého a středního věku;
 • redukovat potřebu glukokortikoidů v kortikálně závislém bronchiálním astmatu.

Doporučuje se dlouhou dobu ošetřit kromoglikátem sodným (3-4 měsíce nebo déle). Nejlepší výsledky jsou pozorovány u sezónního bronchiálního astmatu, ale zlepšení je možné s celoročním bronchiálním astmatem.

Lék je dobře snášen, avšak v některých případech jsou možné malé vedlejší účinky (podráždění dýchacího traktu, kašel, pocit bolestí v krku, smutek za hrudní kostí). Intal nemá toxické účinky na plod a může být použit v II-III trimestru těhotenství.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Ditk

Kombinované léky ve formě dávkovaného aerosolu, sestávající z beta2-adrenostimulátoru beroteka a intaly. Používá se jak pro zastavení záchvatu astmatu, tak pro preventivní léčbu bronchiálního astmatu pro stejné indikace jako intal.

S preventivním účelem je lék inhalován čtyřikrát denně pro 2 dávky aerosolu, s výskytem útoku udušení, můžete navíc inhalaci dalších 1-2 dávek.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Nedokromil sodný

Sodná sůl kyseliny pyranochinolinkarboxylové, nesteroidní protizánětlivé léky, je k dispozici v aerosolových kanystrech s dávkou 56 a 112 dávek. 1 dávka (1 dech) poskytuje vstup do bronchopulmonálního systému 2 mg léku. Obvykle se užívá v dávce 2 dýchání (4 mg) 3-4krát denně, pak když se stav zlepšuje, můžete snižovat příjem až 2krát denně.

Mechanismus účinku nedocromilu sodného (tileeda):

 • inhibuje aktivaci a uvolňování mediátorů z buněk zapojených do vývoje zánětu v bronchiálním astmatu (žírné buňky, eozinofily, neutrofily, makrofágy, krevní destičky). Pro protizánětlivou aktivitu je nedocromil sodný 4-10krát účinnější než intal.
 • inhibuje uvolňování chemotaktických faktorů z bronchiálního epitelu; potlačí chemotaxi alveolárních makrofágů a eozinofilů, které jsou odpovědné za zánětlivé reakce alergické geneze;
 • inhibuje uvolňování neuropeptidů z konců nervových vláken, které způsobují bronchospastické reakce, čímž se zabrání vzniku bronchospasmu.

Indikace pro určení nedocromilu sodného jsou:

 • prevence všech typů bronchiálního astmatu. Je účinný při léčbě alergického a nealergického astmatu u pacientů různého věku, brání rozvoji časné a pozdní astmatické reakce na alergeny, stejně jako bronchospasmu způsobené chladem, fyzické námaze;
 • snížení potřeby glukokortikoidů v bronchiálním astmatu závislém na kortikoadě.

Tolerance léků je dobrá. Možné nežádoucí účinky: poruchy chuti, bolesti hlavy, podráždění horních cest dýchacích.

Ketotifen (pohřben, positane)

Produkovaná v tabletách o hmotnosti 0,001 g ovlivňuje pathochemickou a patofyziologickou fázi patogeneze bronchiálního astmatu.

Mechanismus účinku:

 • snížení sekrece mediátorů žírnými buňkami a bazofily pod vlivem alergenů (v důsledku inhibice fosfodiesterázy, následné akumulace cAMP a inhibice transportu Ca ++);
 • blokáda H1-receptorů histaminu;
 • inhibice působení leukotrienů a faktor aktivace destiček na respiračním traktu;
 • inhibice aktivity alergických buněk (eozinofily a krevní destičky).

Ketotifen se používá k prevenci úrazů udušením. Léčba ketotifenem snižuje potřebu beta2-adrenomimetik a teofylinu. Úplný terapeutický účinek je pozorován po 2-3 měsících od zahájení léčby. Lék může být užíván nepřetržitě po dobu 3-6 měsíců. Obvyklá dávka ketotifenu je 1 mg dvakrát denně. Je účinný také u extrapulmonálních alergických onemocnění (pollinóza, alergická rýma, konjunktivitida, kopřivka, edém Quinck) kvůli antihistaminovému účinku. Možné nežádoucí účinky: ospalost, zvýšená chuť k jídlu, zvýšení hmotnosti.

V posledních letech bylo navrženo kombinované užívání ketotifenu a intalu.

Inhalace furosemidu mají terapeutický účinek podobný tomu u intalu. Pod vlivem furosemidu snižuje toku sodíkových a chloridových iontů v bronchiálním sekretu, který mění jeho iontové složení a osmotického tlaku, v důsledku inhibuje uvolnění mediátorů z žírných buněk a snižuje reakčních zakončení smyslových nervů průdušek.

Kromě toho furosemid podporuje uvolňování epitelu bronchiálních prostaglandinů, které mají bronchodilatační účinek.

Při orálním podání furosemid neovlivňuje reaktivitu průdušek. Nicméně otázka použití inhalací furosemidu pro léčbu bronchiálního astmatu nebyla konečně vyřešena.

Antagonisté vápníku

Zablokujte potenciální vápníkové kanály, snižte příjem Ca ++ v cytoplazmě z extracelulárního prostoru a vylučování zánětlivých mediátorů, alergií a bronchospazmu žírnými buňkami. Antagonisté vápníku mají preventivní účinek, protože snižují specifickou a nespecifickou hyperaktivitu průdušek. Kromě toho snižují potřebu pacientů s β2-adrenomimetiky a teofylinu. Antagonisté vápníku jsou nejúčinnější při fyzické námaze astmatu, jsou také prokázány při kombinaci bronchiálního astmatu s IHD a arteriální hypertenzí.

Nejčastěji používaný verapamil (phinoptin, izoptin) na 0,04 g 2-3krát denně, nifedipzh pro 0,01-0,02 g třikrát denně.

Jako antagonista vápníku lze jako inhalaci použít 6% roztok síranu hořečnatého (1 inhalace denně nebo každý druhý den, průběh léčby - 10-14 inhalací).

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]


Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Přípravky na stabilizaci membrán" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.