^

Zdraví

Bakteriolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bakterie jsou všude a všude, proto je "chytající" nemoc způsobená bakteriemi jednoduchá. Kromě toho mohou tyto mikroskopické bytosti ovlivnit tělo nejvíce nepředvídatelným způsobem. Z těchto důvodů se ptáme sami sebe, kdo léčí onemocnění, jejichž provokátorem jsou onemocnění, bakteriolog a jeho kompetence, a samozřejmě co dělat, aby se minimalizovala pravděpodobnost onemocnění.

Bakteriolog je důležitý nejen v přítomnosti určité nemoci, ale i pro preventivní účely, zvláště u těch s malými dětmi doma. Může poradit o opatřeních, provádět diagnózu a předepisovat léčbu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Kdo je bakteriolog?

Z názvu je zřejmé, že bakteriolog je lékař, který se specializuje na bakteriologii. Ale proč tak úzké jméno? Proč zde nejsou zahrnuty viry ani jiné mikroorganismy? Proč jen bakterie?

Bakteriolog

Za prvé, bakterie a jiné mikroorganismy mají odlišnou povahu, strukturu a proto mají různé vlastnosti, které vedou k určitým důsledkům - k nemocem.

Za druhé, existuje celá řada nemocí, jejichž příčinou jsou bakterie, které jsou stejné. A pokud v bakteriologii přidáme další a houbové mikroby a viry, pak bude mít obecnější název - mikrobiologie.

Z těchto důvodů bylo rozhodnuto učinit užší specializaci - bakteriologa, který se přímo zabývá studiem bakterií.

Kdy mám jít k bakteriologovi?

Bakteriolog je stejný odborník na infekční onemocnění, jen v užším smyslu. Proto by měla být řešena, pokud existují podezření na výskyt onemocnění, které vznikly na základě těchto mikroorganismů:

 • aerobes - streptokoky, stafylokoky, enterokoky, enterebakterie, nefermentační),
 • naýroba - Veilonella, Porphyromonas, Prevotella, Peptostreptococcus, Propionibacterium, Bacteroides, Fusobacterium, Actinomyces, Gemella, Eubacterium, Clostridium.
 • Před provedením analýzy je bakteriolog předepsán vyšetření na základě testů včetně bakteriologické kultury.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na bakteriologa?

Je zřejmé, že bakteriolog jmenuje odevzdání bakteriologických testů. Odkládají se v bakteriologických laboratořích, které mohou být samonosné struktury nebo se nacházejí v nějaké instituci, například venerologii, sanitární a epidemiologické stanici.

Pojďme k analýze. Bakteriologická analýza krve se provádí v případě granulocytopenie, leukocytózy, nízké tělesné teploty, horečky. V těchto případech se krev vyšetří na bakterémii, která je způsobena prakticky jakýmikoli mikroby. Samozřejmě, pokud osoba používá antimikrobiální látky, výsledky testů mohou být mírně zkreslené. Nejspolehlivějším výsledkem je, když pacient krvácí v době, kdy trpí zimnice a vysokou horečkou, protože během tohoto období intenzivněji napadá lidské tělo než v jeho obvyklém stavu.

Množství krve potřebné k identifikaci příčiny onemocnění:

 • novorozenci: 1 - 2 ml,
 • děti: 2 - 5 ml,
 • dospělí: 10 ml.

Analýzy moči na udržování bakterií nevyžadují předběžnou přípravu pacienta. Před provedením testů byste měli umýt vaše genitálie a shromáždit ranní moč ve sterilní nádobě. Taková analýza se obvykle provádí k identifikaci bakterií v močovém měchýři, ledvinách.

Analýza stolice odhaluje okamžitě střevní infekce a dysbakteriózu salmonely.

Podobně, pokud je infekce v ráně získané během traumatu, mohou diagnostikovat hnis z rány.

Kromě toho biochemické analýzy provádí gynekologové za přítomnost STD, například chlamydií, neboť se tento přípravek odebírá od genitálií. Stejné testy a vede venereologistu. Ale analýza provádí bakteriolog se speciálními zařízeními.

Jaké diagnostické metody používá bakteriolog?

V současné fázi vývoje medicíny se pro zjištění infekce v těle objevuje několik typů diagnostiky, uvažujeme o tom, které bakteriolog používá:

 • identifikace čistých kultur. Přítomnost bakterií je určována biochemickými, kulturními, morfologickými, tinktrickými a toxigenními rysy týkajícími se virulence a antigenní struktury. Tento proces se provádí bakteriologickými, biologickými a imunitními vyšetřeními. Tato metoda se nazývala mechanická separace mikrobů. Vzhledem k tomu, že je příliš časově náročné, je zřídka používán v laboratorních studiích,
 • kolonie - koncentrace bakterií jednoho druhu, která byla vytvořena v procesu dělení jedné bakteriální buňky za kultivovaných podmínek,
 • kulturní charakteristiky bakterií jsou určovány morfologií kolonií a charakteristikou vývoje kultury na stanovišti živin,
 • Biochemické vlastnosti bakterií jsou stanoveny pomocí souboru enzymů jedné odrůdy.

Bakteriolog zvolí metody pro analýzu, která je považována za optimální pro detekci onemocnění, jako je tuberkulóza může prozkoumat kultivační metoda, fluorescenční mikroskopie, BACTEC systému, a tak dále.

Co dělá bakteriolog?

Pokud je odborník, jehož kvalifikace směřuje ke studiu bakterií, se samozřejmě bude zabývat příčinami infekčních onemocnění, při nichž jsou zapleteny bakterie, jejich morfologické, genetické, antigenní a podobné vlastnosti. Stejně tak bakteriolog určuje metody a metody diagnostiky, léčby a prevence bakteriologických onemocnění.

Kromě onemocnění bakteriolog kontroluje potraviny! Takže pokud někdo má podezření na sterilitu některých potravin, můžete se k němu bezpečně obrátit. Pod mikroskopem analyzuje objekt pro přítomnost bakterií. Nebudeme se zhoršovat v metodách zkoumání výrobků, budeme zvažovat jeho způsobilost jako lékař.

Jaké nemoci jsou léčeny bakteriologem?

Odpověď na tuto otázku je možná brzy: bakteriolog ošetřuje všechny nemoci, které vznikly na půdě bakterií.

Zvažme, jaké choroby mohou být:

 • dysbacteriosis. Nejčastěji trpí dětmi, které se všichni vtahují do úst. Také příčinou tohoto účinku mohou být antibiotika,
 • salmonelóza. Vysílače bakterií této choroby zpravidla jsou zvířata a produkty živočišného původu, například vejce,
 • Gramnegativní tyčinkovité bakterie nebo E. Coli, které vyvolávají celý komplex onemocnění, například průjem, cystitida, prostatitida a tak dále,
 • Staphylococcus je muk, který se zdá být všudypřítomný. A navíc se často vyskytuje u dětí. Tento druh bakterií může způsobit dysbiózu a řadu dalších onemocnění.

Ve skutečnosti jsou onemocnění, které ošetřuje bakteriolog, mnohem větší, zvláště jelikož je známo téměř 10 000 druhů bakterií a každá z nich vyvolává několik nemocí.

Poradenství bakteriologa

Bakteriolog, stejně jako každý jiný lékař s infekční chorobou, vždy dává nejmocnějším radu mikrobiologa: dodržujte hygienická pravidla! Při přepravě cestou do obchodu nebo domů přicházíme do kontaktu s prostředím, který je plný "živých tvorů", včetně mikroorganismů. Pokud se mikroby dostanou do těla, může dojít k závažným onemocněním, například úplavicím. Kromě toho nevíme, s kým jsme mluvili, to znamená se zdravou nebo nemocnou osobou. Co se týče střevních infekcí, chtěl bych říci, že vznikají častěji, protože nemastné nebo nezamýšlené produkty obecně vstupují do našeho jícnu. Dále nemůžete koupit neprokázané potraviny od babiček, například domácí mléko nebo vejce, které mohou vyplynout z salmonelózy.

Další není důležité varování: chránit se během pohlavního styku, no, všichni jsou dospělí, důvěra je důvěra a kapavka je vážná a bolestivá věc.

Bakteriolog radí všem, kteří jdou kempování nebo strávit aktivní dovolenou, nezapomeňte na antiseptikum jako otevřené rány (kteří se dostanou do kampaně, především děti, SNAP) - nejlepší místo rozmístění různých mikrobů, a to nejen bakterie. Proto je třeba je zpracovávat, například zeleně.

trusted-source[9], [10], [11]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.