^

Zdraví

Parazitolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Parazitolog je lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu nemocí způsobených parazity. Zvažme, jaká je zodpovědnost parazitologa, co dělá lékař a kdy má být řešen.

Parazitolog se zabývá prevencí a léčbou onemocnění, které vznikají kvůli parazitům a helminthům členovců. Lékař parazitolog musí být skutečným profesionálem, a to jak v oblasti lékařské parazitologie, tak orientovat se v cyklech života a vývoji parazitů mimo lidské tělo. Hlavním úkolem parazitologa je prevence infekce, učení pacientů preventivním a hygienickým opatřením, které je ochrání před infekcí.

trusted-source[1]

Kdo je parazitolog?

Kdo je parazitolog? Jedná se o lékaře, jehož hlavním úkolem je diagnostikovat a léčit různé nemoci způsobené parazity. Parazitolog studuje a odstraňuje všechny parazity, které se objevují na lidském těle a v těle.

Práce parazitologa je založena na lékařské parazitologii. Jedná se o samostatnou vědu, která studuje nemoci způsobené různými parazity, stejně jako patologické stavy, symptomy a metody prevence infekce. Úloha parazitologa včas nalézt příčinu onemocnění, tj. Parazita a léčit tělo jejích patogenních účinků.

Kdy mám kontaktovat parazitologa?

Když je nutné se obrátit na parazitologa - na první příznaky infekce parazity. Podívejme se na hlavní příznaky infekce parazity. Všimněte si, že infekce některými druhy parazitů je asymptomatická, ale jiné způsobují vážný klinický obraz. Takže příznaky onemocnění způsobených působením parazitů:

 • Chronická únava a bolesti hlavy.
 • Problémy s chuť k jídlu (náhlé záchvaty silného hladu nebo naprosté averze k jídlu).
 • Problémy s gastrointestinálním traktem (změna stolice, průjem, zvýšená tvorba plynu, zácpa, průjem).
 • Těžká svalová bolest a bolesti kloubů, stejně jako silná salivace (zejména v noci).
 • Anémie, bronchiální astma a různé alergické reakce.
 • Ekzém, dermatitida, kožní vyrážky, vzhled hrbolů.
 • Problémy s hmotností (není možné ztrácet nebo zvětšit váhu).
 • Zvýšená úzkost, depresivita.
 • Pokles síly a imunitního systému (časté virové a respirační onemocnění).

Jaké testy musíte předat parazitologovi?

Otázkou, která se zajímá o mnoho pacientů, jsou testy, které by měly být vyšetřeny při oslovení parazitologa. Pokud se jedná o parazitologa, stejně jako o jakéhokoli jiného lékaře, měly by se provést standardní testy: analýza výkalů, krev, moč a samozřejmě i fluorografie. Na základě výsledků těchto testů a symptomů pacienta předepisuje parazitolog další testy.

Parazitolog

Mnoho pacientů je předepsáno imunologické studie: giardiáza, amoebiáza, toxoplasmóza, askariáza a další. Nejčastěji se provádí podrobná analýza výkalů, aby se zkontrolovala hlízová vejce. Vyškrabáním pharyngeal phalanx a perianal oblasti, analýzy pro duodenal obsah, sputa jsou prováděny. Přesný seznam testů závisí na příznacích, které narušují pacienta a rozhodnutí parazitologa.

Jaké diagnostické metody používá parazitolog?

Parazitolog, stejně jako všichni lékaři, diagnostikuje onemocnění pomocí určitých metod a příznaků. Zvažme, jaké diagnostické metody používá parazitolog.

 • Helminthovocoproskopia je studie výkalů na vejcích helminthů a jiných parazitů.
 • Biopsie - zachycení postižené tkáně excizní metodou pro analýzu parazitických mikroorganismů a patologických procesů.
 • Histocopologie - pro diagnostiku používejte speciální činidlo, ve kterém jsou umístěny tkáně nebo výkaly. 
 • Vegetativní rezonanční testování - pacientovi je podána histologická příprava, která umožňuje identifikovat postižené orgány, patologické procesy v těle a rozpoznat příčinný činitel nemoci (parazita).
 • Ultrazvuk se používá k diagnostice gastrointestinálního traktu a dalších orgánů postižených parazity.
 • Elektronová mikroskopie je metodou diagnostiky založené na studiu postižených tkání nebo mikroskopických testů k identifikaci parazitů.

Co dělá parazitolog?

Co dělá parazitolog - doktor vyšetří parazity, jejich vzhled, životní cyklus, dopad na lidské tělo, způsoby infekce a toleranci parazitů z jedné osoby na druhou. Profesní povinnosti parazitologa zahrnují vývoj metod diagnostiky a prevence, které závisí na druhu parazita a jeho vlivu na lidské tělo.

Po prozkoumání příznaků provede parazitolog diagnostiku onemocnění. Na základě výsledků diagnózy stanoví lékař komplexní účinnou léčbu. Po léčbě sleduje rehabilitační období (zvláštní výživa, hygienická pravidla apod.), Stejně jako preventivní bezpečnostní opatření.

Jaké nemoci jsou léčeny parazitologem?

Práce parazitologa souvisí s identifikací a léčbou nemocí způsobených parazity. Zvažme, jaké choroby parazitolog ošetřuje.

 • Houby - způsobují různé nemoci, včetně rakoviny.
 • Pinworms - patogeny střevních onemocnění - enterobióza.
 • Toxoplasma - způsobuje vrozená onemocnění a vnější deformity.
 • Fascioliáza je příčinou hepatitidy (chronické), alergických reakcí, dyskinézy žlučových cest.
 • Giardia - způsobuje různé (včetně patologických) onemocnění jater.
 • Trichomonas (vaginální, orální, střevní) je onemocnění způsobené parazity, které se pomalu a prakticky množí asymptomaticky a postihují okolní orgány a tkáně.
 • Opisthorchiáza - onemocnění se objevuje v důsledku použití surových a polotovarů (hlavně masa a ryb) lokalizovaných v žlučových cestách.
 • Cestosis - patologické nemoci způsobené infekcí s pruhovanými helminty.
 • Diphyllobothriasis vzniká při konzumaci syrových nebo nedopečených ryb.
 • Tenióza je příčinným činidlem vepřového zubního kamene, který lze nalézt v surovém a nesprávně vařeném masa.
 • Echinokokóza je onemocnění doprovázené výskytem malých cyst lokalizovaných v játrech. Zdrojem onemocnění je vlna zvířat infikovaných hlísty, špinavou zeleninou, ovocem a bobulí.

Tipy parazitologa

Poradna lékaře parazitologa je druh prevence onemocnění, které se mohou objevit kvůli parazitním účinkům. Podívejme se na některé tipy a doporučení parazitologa, které musí pozorovat jak dospělí, tak děti, aby chránili své tělo před parazity.

 • Pokud budete jíst v kavárně nebo v restauraci, máte šanci vyzvednout hlísty nebo parazity vážněji. Při objednávání masa nebo ryb opatrně posypte misku citronovou šťávou před použitím. To vás ochrání před parazity.
 • Důkladně omyjte zeleninu a ovoce, protože mají vždy zárodky, bakterie a parazity. Odmítnout nakupovat na spontánních trzích, zejména u masných výrobků.
 • Umyjte si ruce důkladně a nechte nehty čisté. Taková hygiena vás ochrání před mnoha parazitickými onemocněními. Takže například vajíčka hlístů mají lepkavou látku, která jim umožňuje bezpečně připevnit k povrchu, na kterém zasahují. Můžete je odstranit mýdlem a teplou vodou.
 • Pokud máte malé děti, které rádi hrají v pískoviště, ujistěte se, že písek není kontaminován výkaly zvířat a lidí. Písek musí být uvolněn pohybem spodních vrstev parazity pod slunečním paprskem, aby se zničily.
 • Nikdy nepoužívejte výrobky pro osobní péči jiných osob (hřeben, kartáček na zuby). Protože se jedná o nejčastější příčinu (po špinavých rukou) infekce parazity.
 • Pravidelně měňte spodní prádlo a sprchu.
 • Nezapomeňte, že jste v domě čistí. Mokré čištění pomocí speciálních nástrojů a větrání vás a vaši rodinu ušetří od parazitů.
 • Pokud máte domácí mazlíčky, udržujte je hygienické a čisté, protože zvířata jsou jedním z nejnebezpečnějších zdrojů napadení parazitem.

Parazitolog je lékař, jehož úkolem je diagnostikovat onemocnění způsobenou parazity a vyléčit člověka ze svého patologického účinku. Ve své práci parazitolog používá celou řadu diagnostických metod, které mohou přesně určit příčinný činitel nemoci. Pamatujte, že udržování hygieny a udržování čistoty je hlavní ochranou proti parazitům a jejich patogenním účinkům.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.