Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bílé bradavice na kůži rukou a nohou

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Bradavice jsou vysoce kvalitní nádory kůže související s jeho virovými lézemi. Mohou být umístěny kdekoli: paže, nohy, obličej, trup a dokonce i v intimních prostorách. Na prominentních místech vypadají neesteticky a snaží se jich zbavit, zejména žen. Mezi jejich velké odrůdy patří tzv. Bílá nebo bezbarvá.

Příčiny bílé bradavice

Vědci prokázali, že příčinou bradavic je lidský papilomavir. Byl otevřen v roce 1971. Přenáší se z osoby na osobu prostřednictvím fyzického kontaktu, běžných předmětů domácnosti. I přes malé kožní vady proniká, ale okamžitě se neobjeví. Snížená imunita, časté nachlazení, nadměrné pocení a špatná hygiena, hormonální změny, stres se stávají impulsem pro jejich tvorbu.

Přicházejí v různých tvarech a barvách, včetně těch bílých. Proč bradavice zbarví bílou? Tento druh je považován za anomální, protože vzhledem k povaze lidských buněk nejsou melanocyty v nich schopny produkovat melanin kožního pigmentu.

trusted-source[1], [2]

Rizikové faktory

Bradavice sama o sobě nepředstavuje zdravotní riziko, i když s sebou nese riziko transformace na zhoubný nádor. Obvykle to trvá několik desetiletí od dne infekce do znovuzrození a faktory jako metabolické poruchy, snížená obrana těla v důsledku kouření, alkohol a hormonální změny mohou proces urychlit.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Formuláře

Bílé bradavice mají různou lokalizaci:

 • na těle, ve všech jeho částech;
 • na osobu;
 • na pažích a nohách;
 • v jazyce.

Ploché (jsou také označovány jako juvenilní) bílé bradavice jsou tvořeny u dětí a dospívajících hlavně na obličeji a zadních rukou. Vystupují nad povrch o 1-2mm, mají přísný obrys a zaoblené tvary.

Je-li na kůži uzlina s dentem uprostřed a bílou tečkou, pak je to další typ virové infekce patřící k druhům neštovic - molluscum contagiosum. Při stisknutí z ní stojí kýčovitý korek. Nejčastěji nevyžaduje léčbu a zmizí sám během šesti měsíců.

Suché bílé bradavice pocházejí z keratinové tkáně infikované virem. Na obličeji jsou vzácné, často na rukou a nohou.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Komplikace a důsledky

Zranění bradavice přináší nebezpečí jeho znovuzrození. Opožděný přístup k lékaři v případě, že je roztržená a zapálená, je plná komplikací a nepříjemných následků.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Diagnostika bílé bradavice

Diagnóza bradavic je stanovena vizuálně dermatologem. Pokud je podezření na maligní proces, provede se biopsie. 

trusted-source[23]

Diferenciální diagnostika

Rozlišujte ji s bradavičnatou kožní tuberkulózou, která je charakteristickým znakem červeného okraje po obvodu a červeného zploštění, i když u bílých bradavic není jejich barva relevantní.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Léčba bílé bradavice

Bílá bradavice se během několika let sama mizí. Ale pokud to kazí vzhled nebo je v místě potenciálního zranění, pak je třeba uchýlit se k jeho odstranění.

Jako každý bradavice se jedná o vnější projev lidského papilomaviru, takže problém není vyřešen pouze jeho odstraněním. Protokol o léčbě zahrnuje několik kroků:

 • odstranění zahrnující různé metody: chirurgické, radiové vlny, laser, kapalný dusík, kauterizace léky;
 • posílení imunity pomocí imunomodulátorů;
 • užívání antivirotik.

Léky

Většina lidí není amatéři s jakýmkoliv problémem okamžitě kontaktovat specialistu a věřit, že se s ním vyrovnávají sami. V lékárnách můžete najít spoustu léků, které vám umožní pokusit se to udělat spálením. Jejich seznam je značný: solkoderm, verrukatsid, duofilm, kollomak, salicyl, oxolinic, masti, wartox atd.

Solkoderm - tento roztok obsahuje řadu kyselin (kyselina šťavelová, octová, dusičná, mléčná), díky čemuž dochází k jejich farmakologickému účinku. Pokyn upozorňuje, že postup musí provádět pouze zdravotnický personál. Naraz můžete zpracovat maximálně 3 formace.

Za prvé, oblast je potřena etherem nebo alkoholem, pak se ampulka látky otevře (pokaždé nová) a pomocí aplikátoru se obsah aplikuje na bradavici. Během následujících 5 minut by měla změnit barvu na žlutavou nebo šedou.

Vzhled zarudnutí přirozeně, po několika dnech se změní na strup, který sám zmizí. Pokud se tak nestane, můžete opakovat.

Při nadměrném užívání látky je možné hlubší poškození kůže, zanechání jizev. Solkoderm může být používán od 5 let, pro těhotné ženy je lepší postup odložit na pozdější datum, po porodu.

Wartox - lék obsahuje močovinu, která má tendenci měknout bradavici, po které se snadno odstraní pomocí pemzy. Krémová pasta se aplikuje se silnou vrstvou na vzdělání, na ní se nanese vrstva vaty, fixovaná sádrou nebo obvazem. O den později byl odstraněn, po kterém byl aplikován škrabák nebo pemza. Postup lze opakovat znovu. Kontraindikováno v případě individuální nesnášenlivosti složek.

Posílit odolnost organismu vůči infekcím pomocí léků: polyoxidonium, Roncoleukin a další.

Polyoxidonium - tablety, které zvyšují odolnost dýchacích cest, nosohltanu, gastrointestinálního traktu vůči infekčním agens.

Doporučeno pro použití v dávce 12 mg 2-3 krát denně půl hodiny před jídlem pod jazykem mladistvým nad 12 let, dospělým - 24 mg. Ve vzácných případech může způsobit hypersenzitivní reakce.

Antivirová léčiva zahrnují isoprinozin, epigen atd.

Isoprinosin - inhibuje syntézu virů. Tablety jsou předepsány v závislosti na tělesné hmotnosti: 1 kus na 10 kg pro děti, po 12 letech - tableta na kilogram hmotnosti, rozdělená do 3-4 dávek, ale ne více než 4 g denně.

U virových onemocnění je průměrná doba léčby 2 týdny. Nejsou předepsány pro vysoké hladiny kyseliny močové v krvi, exacerbaci dny, těhotenství a kojení, pro děti do 1 roku.

Vedlejší účinky zahrnují zvýšenou nervozitu, poruchy spánku, bolesti hlavy, nevolnost, průjem, zácpu.

trusted-source[29], [30]

Alternativní léčba

Mezi lidmi je mnoho receptů bez bradavic:

 • Na strouhanku nastrouhejte hřebíček, smíchejte se stejným množstvím medu a másla. Namažte uzel, aplikujte obvaz přes noc, ráno jej vyjměte. Opakujte po dobu jednoho měsíce;
 • zmáčknout citrónovou šťávu, zpracovat je bradavice každé 2-3 hodiny. Můžete také použít jablečný nebo běžný potravinářský ocet;
 • kus vaty je nasáklý 5% jódem, aplikován přes noc, dokud nezmizí.

Viz také:  Odstraňování bradavice

trusted-source[31], [32]

Bylinná medicína

Od bylin k odstranění bradavic často používají jarní. V létě si můžete jednoduše odtrhnout kus papíru a k formaci připojit omítku. Na zimu si můžete připravit infuzi. Drcené stonky rostliny jsou umístěny ve skleněné misce, nalije se alkoholem nebo vodkou, trvají 2 týdny. Může být skladován v chladničce po dlouhou dobu.

Stejným způsobem se lék z pelyňku.

Kalanchoe listy jsou lehce lisované, aby se šťáva, platí na bradavice, pak vrstva líbání a těsný obvaz. Mějte den. Den lze opakovat.

Semena chrpy hněteme a smícháme s vepřovým masem, namažeme.

trusted-source[33], [34]

Homeopatie

Homeopati mají také co nabídnout z bradavic:

 • medorrinum;
 • oksidentalis smysl;
 • causticum;
 • antimonium krudum;
 • nitricum acidum.

Homeopatické léky se užívají uvnitř. Specialista volí dávkování a délku léčby individuálně.

trusted-source[35]

Chirurgická léčba

Vyluhování bradavice se provádí skalpelem v lokální anestézii za použití  odstranění dusíku. Pokud je léze rozsáhlá, aplikují se stehy. Chirurgická léčba není jen metodou, jak se zbavit růstu, ale také zabránit nebezpečí onkologie.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Prevence

Hlavním preventivním opatřením proti výskytu různých porostů je zdravý životní styl, správná výživa, nedostatek stresu. Tyto faktory poskytují dobrou imunitu, zabraňují infekci lidským papilomavirem, nevyvolávají tlak na její projev.

Je velmi důležité dodržovat hygienu, po kontaktu s majiteli bradavic, důkladně si umýt ruce, včas očistit řezy a oděrky.

trusted-source[40], [41], [42]

Předpověď

Navzdory různým alternativním metodám, jak se zbavit bradavic, je bezpečné odstranit nádor s pozitivní prognózou pouze ve stěnách zdravotnického nebo kosmetického zařízení.

trusted-source[43]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.