^

Zdraví

Biofeedback metoda

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Biofeedback (z anglického biologické zpětné vazby.) -. Konkrétní druh výcviku libovolné regulace fyziologických parametrů jako bioelektrických oscilace potenciálů mozku, srdeční frekvence, respirační parametry, teplota, kožního odporu, svalového napětí, atd vazbu lze přeložit jako „zpětná vazba „termín«biofeedback»v rusky mluvících literatury obsahuje různá provedení -“ BioControl „“ BioControl zpětnou vazbu ‚nebo (častěji v posledních 10 letech) jako‘ biofeedback“.

Metoda biofeedback může ovlivnit hladinu v bezvědomí. Zvláštnost metody spočívá v nešpecifickém terapeutickém účinku - snižování emočního napětí, které je mimořádně důležité při léčbě hraničních "duševních poruch.

Před aplikací metody biofeedback je nutné:

  • provádět polygrafickou registraci řady fyziologických funkcí organismu;
  • Určete parametry bioelektrických nebo biomechanických procesů vybraných pro řízení;
  • Zadejte poplachový systém, který označuje "trest" nebo "zesílení" ("povzbuzení") v závislosti na změně parametrů regulovaných funkcí (fáze, frekvence, amplituda);
  • zapsat registraci biologických procesů pro následnou systematickou matematickou analýzu;
  • provádět objektivní kvantitativní analýzu patologických projevů, rychlou analýzu jednotlivých bioelektrických, biomechanických a vegetativních indexů;
  • zapojit pacienta do léčby.

Hlavní atributy terapie jsou biofeedback:

  • průběžné sledování studovaných funkcí;
  • pacient je poskytován v reálném čase s reverzní senzorickou přípojkou pro regulovanou funkci ve formě zvuku nebo obrazu;
  • Pokyny, které povzbuzují pacienta, aby změnil své funkce.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace pro použití terapie s biofeedbackem

Metoda biologické zpětné vazby elektromyogramem se používá pro relaxační trénink a terapii motorických poruch. Používá se s disociativními motorickými poruchami, poruchami spánku, chronickým únavovým syndromem.

Biofeedback v parametrech kardiovaskulárního systému (srdeční frekvence, krevní tlak, doba šíření pulsní vlny a další.), Uvedený v úzkosti a fobie, somatoformní autonomní dysfunkce, poruchy přizpůsobení, poškození centrálního a autonomního nervového systému (s CCT a cerebrovaskulárních oběh, projevující neuro dystonie, srdeční arytmie).

Metoda biologické zpětné vazby při teplotě pokožky. Tato technika je zaměřena na zvýšení přívodu krve do různých částí těla. Reakce stresu je doprovázena centralizací krevního oběhu, "čerpáním" krve do životně důležitých orgánů, zvýšením krevního tlaku, urychlením průtoku krve, snížením průtoku krve do končetin a křečemi periferních cév. Zvládnutí libovolné kontroly nad teplotou špiček prstů je účinným způsobem rozšíření cév končetin, snížení periferní rezistence a tím předcházení vzniku psycho-emocionálního stresu nebo snížení jeho úrovně.

Metoda biologické zpětné vazby na dermálně-galvanickou reakci. Tyto metody jsou založeny na trénink potlačení pacienti odezvu podmíněného strachu v simulovaných situacích, kdy sledování galvanické kožní reakce pomocí prvků konverzační psychoterapie a následný přenos získaných znalostí v konkrétních životních situacích. Pacienti s převládající úzkosti a úzkostný syndrom panický snížená hladina dezaktualizyruyutsya panický příznaky. U pacientů s hraniční duševní poruchy vyvolané hypertenzí, ve většině případů, tam je subjektivní zlepšení zdraví - snížení úzkosti, zlepšení nálady, normalizace spánku, zvýšená aktivita, výrazné snížení neurastenického, astenodepressivnyh úzkost-deprese, obsedantní, hysterické a isterodepressivnogo syndromů. Biofeedback galvanické reakci pokožky - zvýšení podpory ve výši psychického stresu.

Metoda biologické zpětné vazby na respirační indikátory se úspěšně používá při hyperventilačním syndromu, bronchiálním astmatu, somatoformních dysfunkcích respiračního systému. Byla zaznamenána vysoká účinnost korekce řeči, srdeční frekvence, respirační arytmie srdce při léčbě koktání u dětí a dospělých (metoda Smetankin AA). Podstata metody spočívá ve výuce kontroly pacienta a účelné změny ve fyziologických funkcích spojených s formací řeči (dýchání, svalovina a vegetovaskulární tón, psychoemotický stav).

Metoda biofeedback založená na rheoencephalogramu se používá k regulaci pulzní krevní náplně, ke snížení arteriálního tónu a k usnadnění žilního odtoku. Aplikováno na vegeta-vaskulární dystonii, somatoformní autonomní dysfunkci, migrénu, neurotické somatogenní a organické poruchy traumatické a vaskulární geneze.

Metoda biofeedback pro EEG nebo neurofeedback se používá k léčbě různých funkčních poruch. V literatuře anglického jazyka jsou obecně uznávány pojmy "EEG biofeedback" a "neurofeedback" (jako synonyma). Biologická zpětná vazba o EEG (spolu s dalšími metodami) umožňuje pacientovi cítit stav, který normálně není normálně kontrolován.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.