^

Zdraví

Fyzioterapie onemocnění střev u dětí

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

U dětí se kromě organických onemocnění gastrointestinálního traktu vyžadují funkční onemocnění střev (až 80%) často fyzioterapeutické metody léčby. Tato onemocnění jsou polyethiologická, vyžadují léčbu zaměřenou na hlavní vazby patogeneze, především normalizace funkcí nervového a endokrinního systému, obnovení poškození motorických a sekrečních funkcí střeva.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Indikace pro fyzioterapii střevních onemocnění u dětí

Fyzioterapie u onemocnění střev u dětí je předepsána v závislosti na typu poruchy. U syndromu dráždivého tračníku se zácpou, s funkční zácpou byly vypracovány následující doporučení.

  • Při dyskinezi hypermotoru, elektroforéze papaverine, platyphylline, no-shpy na břiše. Léková elektroda je připojena k anodě, indiferentní elektroda je umístěna na segmentální zóně (hrudní nebo bederní páteř). U starších dětí může být použita induktivní terapie břišní oblasti. Použijte přístroj ICV-4, přiřaďte každou další den dávku nízkého tepla. 5-8 procedur za kurz. Při prodloužené zácpě se doporučuje podávat parafinové nebo ozokeritové aplikace na břicho, sinusoidně modulované proudy (I a IV typy práce) po dobu 3-5 minut, průběh 8-10 procedur.
  • Při hypomotorické dyskinezi by měla být zvýšená motorická aktivita (venkovní hry, procházky). Povinné aktivní vytvrzení, stírání, sprchování, v zimním období celkové ozařování ultrafialovým zářením podle základního schématu. Pro zvýšení regulační funkce centrálního nervového systému je indikována endonasální elektroforéza vitaminu B6.
  • Chcete-li zlepšit tón střeva, zlepšit funkci motoru, přiřaďte sinusoidně modulované proudy z přístroje "Amplipulse". Elektrody jsou umístěny v průmětu tlustého střeva (střídavě přes vzestupné, příčném a sestupných divizí) a segmentových zón (v verhnepoyasnichnom páteře), PP-P, FM: 30 - 50 Hz, GM; 75-100% po dobu 5-10 minut, 10-12 procedur denně. Proveďte také elektroforézu prosirinu.

U dětí s poruchami autonomního nervového systému jsou předepsány postupy s ohledem na vegetativní homeostázu. Při sympatikotonii je předepisována obecná elektroforéza podle Vermel SB, elektroforéza zóny límce podle E. Shcherbak. S euphylinem, papaverinem, bromem, hořčíkem. Pro kurz je postačující 10-12 procedur.

Přiřaďte vodní procedury a zklidněte nervový systém - jehličnaté koupele. Esenciální oleje a terpeny obsažené v extraktu pronikají dobře přes mazové žlázy a vlasové folikuly do povrchových vrstev pokožky, čímž snižují citlivost. Páry těkavých aromatických látek vznikají z povrchu vody, vzbuzují čichové receptory nosní dutiny a sliznice dýchacích cest. Postup snižuje excitabilitu centrálního nervového systému, posiluje inhibiční procesy v mozkové kůře. Aromatické látky z jehel reflexně zvyšují průtok krve do vnitřních orgánů a svalů, což přispívá ke snížení celkové periferní rezistence cév (spasmolytický účinek).

U vagotonie je elektroforéza předepsána chloridem vápenatým v oblasti límce, elektroforézou s kofeinem, mezatoniem. V průběhu 10-12 postupů.

Aplikované léčebné lázně: sůl-jehličnan (200 g mořské soli a 100 g extraktu z borovice na 200 litrů vody), oxid uhličitý (1000 g hydrogenuhličitanu sodného na 200 litrů vody).

Pro děti jsou lázně předepsány po dobu 5-10 minut, v závislosti na věku od 2-3 let ve dne nebo denně. Kurz stačí na 10-15 lázní, teplota vody je 36-37 °.

S funkčními onemocněními střeva je pití minerálních vod působících na nervové receptory zabudované do střevní stěny a zmírnění křeče, čímž se zlepšuje motorická funkce. Voda malá a střední mineralizace je ukázána, hypomotorická dyskineze může používat vysoce mineralizované minerální vody.

Uhličitan sodný-sodík-hořčík pitné vody zvyšuje uvolňování pankreatické šťávy a žluči, obnovuje zhoršenou motorickou a evakuační aktivitu střeva, koriguje různé druhy metabolismu v těle. Studená voda zvyšuje motorickou aktivitu žaludku a zvyšuje motilitu střev, zpomaluje transport iontů v buňkách sliznice. Minerální voda rychle prochází ze žaludku do střev, má laxativní účinek.

Hydrogen ionty inhibují cAMP-dependentní fosforylace enzymů snižuje sekreci kyseliny chlorovodíkové. Deficit protonů inhibuje tvorbu pepsinu, gastrinu a sekretin, zvyšuje peristaltiku. Sulfátové ionty ve střevě se prakticky neabsorbuje, ale zvýšit motorické funkce, poskytující laxativní účinek. Vápenaté a hořečnaté ionty zvyšují kontraktilní funkce buněk hladkého svalstva na střevní stěny a snížení motorické aktivity, naftyl, humins, bitumen a fenoly se rychle absorbuje do krve v žaludku a horní části tenkého střeva, stimulaci střevní flóry a podporovat rozvoj antibiotik a biologicky aktivních složek.

Při léčbě onemocnění trávicího traktu, doprovázen snížením střevní motility, děti předepsané Ekateringofsky minerální voda, Essentuki №17, Izhevskoye Karmadon, Lipetsk Semigorsky, Batalinskaya, Lysogorskaya, Galicia et al.

Hydro-chlorid a sodno-vápenato pitné vody ve formě tepla normalizovaným zvýšenou motilitou, zpomalit rychlost přenosu vody z žaludku do duodena, střevní svalové relaxační vrstva zpomaluje židle. Ve střevě teplá minerální voda obnovuje poruchy sekreční, motorické a evakuační aktivity a koriguje různé druhy metabolismu.

Kationty sodíku, které se dostanou do meziprotétu a krve, obnovují osmolaritu, která oslabuje intestinální peristaltiku. Ionty vápníku zvyšují kontraktivní funkci prvků hladkého svalu střevní stěny. Draselné ionty obnovují zvýšenou funkci motoru a funkci evakuace.

Používejte minerální vody Borjomi, Krainka, Narzan, Slavyanovskaya, Smirnovskaya atd. Tyto vody se také používají pro syndrom dráždivého tračníku s hnusem pro průjem.

Při dyskinezi gynermotoru je minerální voda předepsána v teplé formě (40-45 ° C), je užívána na prázdný žaludek po dobu 35-60 minut před jídlem, pomalu, v malých douškách 3-4krát denně.

Při hypomotorické dyskinéze, chladné minerální vodě (18-25 ° C) pijte na prázdný žaludek 40 minut před jídlem, pomalu, v malých doušcích 3-4krát denně.

Denní objem minerální vody se počítá z výpočtu 3 ml / kg tělesné hmotnosti u dětí ve věku 4-5 let.

Průběh léčby minerální pitnou vodou na ambulantním základě činí 28-40 dní, v resortu 21-26 dní. Opakovaný průběh pitné léčby se provádí po 3-4 měsících.

V komplexech léčby dyskineze střeva je nutné zahrnout terapeutickou gymnastiku a masáž břišní oblasti pro reflexní působení na střevní funkci, tón svalů břišní stěny.

Při hyperkinetické dyskinezi jsou ukázány gymnastické cviky pro uvolnění svalů kufru, břišní stěny a končetin. Vyžaduje bránicí výcvik na dýchání, lehká masáž břicha. S pečlivou vibrační masáží a jemným hnětením svalů břišní stěny je možné u dětí vnímat reflexně křeče střeva.

V hypomotorickém variantě poruch má terapeutická gymnastika, která posiluje svaly břišního lisu a zády, velmi důležitá. Periodické zvýšení intraabdominálního tlaku stimuluje funkci střev. Dopřejte také koupání v bazénu.

Při funkční enkodéze je možné stimulovat anální svěrák na zařízení SNIM-1. Nicméně, diadynamické proudy způsobují silnou stimulaci pod elektrodami, což omezuje jejich použití u dětí. Z tohoto důvodu, v Smolensk Oblast dětské nemocnici se v současné době používá elektrická stimulace pomocí „Amplipuls-4, -5,“, kde je používání sinusový modulovaných proudů v méně dráždivý.

Léčení pacientů trpících encopresis, prováděné následujícím způsobem: rektální elektroda před vložením do konečníku do hloubky 2,5-5 cm (v závislosti na věku) a umístí se do sterilní gázou „vytvořena jako váček z 8 vrstev tenká. Namočte podložku fyziologickým roztokem nebo teplou vodou. Rektální elektroda je připojena k kladnému pólu zdroje proudu. Druhý (indiferentní) elektroda jako vedoucí talíř 100 cm 2, s těsněním navlhčeným teplou fyziologickým roztokem nebo vodou, je umístěn přes pochvy a připojen k zápornému pólu zdroje proudu.

Vystavení určitým typům proudu se provádí v režimu rektifikace (režim II) v následujícím pořadí.

  1. Pro 15 s průběžně modulovaný sinusový proud (1. Typ provozu) je napájen modulační frekvencí 100 Hz s hloubkou modulace 50%. V tomto případě pacient pocítí mírné vibrace v konečníku. Proud se postupně zvyšuje a vyjadřuje, ale bezbolestné pocity se zvyšují na 1-5 mA.
  2. Do 3,5 minut plynule dodávány modulovaný sinusového proudu (1 druh práce) s modulací kmitočtu 50 Hz s hloubkou modulace 100%, proud se postupně zvyšuje, dokud pacientů síla Feel bezbolestné rytmické kontrakce svalů břišní stěny, hráze, močová trubice svěrače a vnějšího svěrače anus,
  3. Po dobu 2,5 minut se střídavý proud aplikuje se střídavým proudem modulovaným s frekvencí 50 Hz a 150 Hz (provoz typu TY-Y) s hloubkou modulace 100%. Proud je přiveden do smyslů malé vibrace, střídající se s rytmickými kontrakcemi svalů.
  4. Během 6 minut se vysílá proud ve formě pauzy. V tomto případě dochází ke střídání modulovaných oscilací s frekvencí 50 Hz s hloubkou modulace 100% s přestávkami po 1 sekundě (typ TT). Tento druh proudu způsobuje krátkodobé výrazné kontrakce svalů s následným uvolněním. Proud se postupně zvyšuje na pocit intenzivních, ale bezbolestných a dobře snášených svalových kontrakcí.

Postupy se provádějí denně. Počet procedur v průběhu léčby nepřesahuje 10. V případech, kdy po 5 až 6 postupech je zaznamenáno zlepšení, léčba by měla být zastavena a obnovena po dvou týdnech odpočinku. V případě recidivy by měl být průběh elektrostimulace opakován za měsíc. Tato metoda se používá u dětí od 6 do 7 let.

Děti předškolního věku (ve věku od 4 do 6 let) mohou používat techniku elektrostimulace svalů pánevního dna. Jedna elektroda (75 cm 2 ) je fixována podšívkou v dolní části břicha nad lýnem a připojena k zápornému pólu zdroje proudu. Dvě další elektrody (50 cm 2 ) spojené dohromady jsou umístěny na zadní ploše horní třetiny stehna pod gluteálním záhybem a připojeny k kladnému pólu zdroje proudu. Aktuální parametry a doba expozice jsou stejné jako v předchozím postupu,

U dětí s funkční enkodézou dochází při terapii MIL k pozitivnímu účinku. Léčba magnetolaserů se provádí podle standardního programu v 10denním kurzu na aparátech "Milta", "Rikta", "Mustang" atd. Účel laserové úpravy:

  • normalizace metabolických procesů v buňkách střevní sliznice, účinky na nervové zakončení a kovovenosnye cévy střeva a mezenterii pro zlepšení mikrocirkulace, normalizace motility. Ovlivňuje oblast projekce hrubého střeva.
  • přední břišní stěna; paravergebral na obou stranách na úrovni lumbosakrálních obratlů. Během 6 měsíců po léčbě pozoruje většina dětí trvalý pozitivní účinek.

Při léčbě zácpy u dětí je také široce využívána reflexní terapie. Tato technika je účinná pro korekci vegetativních dysfunkcí a motorických (hypo- a hypermotorových) poruch, včetně různých způsobů ovlivňování akupunkturních bodů. Mezi odrůdami reflexní terapie, akupunktury, moxibusce, masáže kanálů, magnetické vakuové terapie, akupresury, laserové punkce se vyznačují. Akupunkturní body jsou vybrány s ohledem na povahu vegetativních dysfunkcí a motorických poruch v hrubém střevě.

Sanatorium-a-spa léčba dětí s patologií orgánů gastrointestinálního traktu

Sanatorium-a-spa léčba dětí s patologií trávicího systému je nejdůležitější etapa rehabilitačního systému. Bohatost různých lékařských faktorů převládajících v různých oblastech Ruska otevírá dostatečné možnosti pro postupnou rehabilitaci zdraví dětí.

V místě zařízení jsou dětské sanatoria rozděleny na místní a umístěné v oblasti resortu. Přednost by měla být věnována zlepšování zdraví dětí v místních sanatoriach, pokud nedojde k prudké změně klimatu a nedojde k dlouhému pohybu.

Výběr dětí s chronickými onemocněními zažívacího traktu pro sanatorium se provádí v následujícím pořadí. B detské sanatoria umístěné mimo střediska, vezměte děti ve věku od 1 do 14 let včetně, v dětských sanatoriach a ve střediscích - od 3 do 14 let. V oblasti Smolenska mohou být nemoci gastrointestinálního traktu u dětí léčeny v sanatoriach "Matka a dítě" (obec Borovoi), stejně jako v sanatoriu. NM Przhevalsky (okres Demidov).

V Rusku a zemích SNS, tam je významné množství místních motelů a středisek, které poskytují rehabilitační a rehabilitační léčba pro děti s onemocněním zažívacího traktu: Anvakan (Arménie) Arzni (Arménie), Arshan (Rusko), Borjomi (Georgia), Darasun (Rusko), Jermuk (Arménie), Druskininkai (Litva), Essentuki (Rusko), Zheleznovodsk {Rusko), Karáčí (Rusko), Morshin (Ukrajina), Nalčik (Severní Osetie), Pyatigorsk (Rusko), je známý pro NSC (Ukrajina), Staraya Russa (Rusko ), Ta E s (rusky), Truskavec (Ukrajina), Ust-Kachka (Rusko), Chmielnik (Ukrajina ), Shira (Rusko). Shmakovka (Rusko).

V uplynulých letech, velká popularita začala používat cizí střediska pro rehabilitaci dětí s onemocněním trávicího traktu: Bad Durkheim (Německo) Baden-Baden (Německo), Bad Ischl (Rakousko) Bad Kissengen (Německo), Bad- Frankenhausen (Německo) Balve (Maďarsko), Bormio (Itálie) Borsec (Rumunsko), Vittel (Francie) Vichy (Francie) Gorna Banya (Bulharsko), Duszniki Zdroj (Polsko), Kayyafa (Řecko), Caldas de -Melavelya (Španělsko), Karlovy Vary (česká republika), Contrexeville (Francie), Kyachano Terme (Itálie) a další.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.