Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v jednom kloubu

Lékařský expert článku

Břišní chirurg
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Monoartikulární bolesti mohou být způsobeny kloubní poruchami, mohou být odrazeny nebo rozvíjeny s lézemi periartikulárních struktur (například u bursitidy nebo tendovaginitidy). Bolest způsobená intraartikulárními lézemi je častější při zánětlivé artritidě, ale může být také neinvazivní (např. U osteoartrózy, intraartikulárních poruch).

Akutní bolest monosustavnaya vyžaduje mimořádná diagnostiku, protože v některých případech, zejména u infekčních (žumpa) a mikrokrystalická artritida, je nutné okamžitě zahájit adekvátní léčbu. Obě tyto situace jsou doprovázeny zánětem a mohou vést k intraartikulárnímu krvácení. Mikrokrystalická artritida je častěji způsobena ukládáním monosodného urátu (pro dnu) nebo pyrofosforečnanu vápenatého (pro pseudogout). Také akutní léze jednoho kloubu může být počátečním projevem psoriatické artritidy nebo různé zánětlivé polyartritidy. Méně časté příčiny jsou monoartrita osteomyelitida kostí, které tvoří společnou, aseptická nekróza, druhou, cizích těles, hemartrózy (např., Hemofilie nebo koagulopatii) nádorů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Diagnostika bolesti v jednom kloubu

Mělo by být určeno, které struktury (kloubní nebo periartikulární) jsou příčinou vývoje symptomů a zda je zánět. Pokud je přítomen zánět nebo je nejasná diagnóza, je nutno prověřit přítomnost symptomů polyartikulárních lézí a systémových projevů spolu s vyšetřením všech kloubů.

Anamnéza. Silná bolest kloubů, které se vyvíjí v průběhu několika hodin, důkaz mikrokrystalické (nebo, méně často, infekční artritida). S historií epizod mikrokrystalické artritidy, doprovázený podobnými klinickými příznaky, je třeba vycházet z opakování stavu. Na dnu rizikové faktory patří mužské pohlaví, vyšší věk, užívání diuretik a dalších léků, které zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi. Rizikové faktory pro infekční artritidy patří probíhající imunosupresivní a léčba kortikosteroidy, diabetes, intravenózní podání, včetně užívání drog, extraartikulární léze infekce přenese klíště kousnutí nebo žijící v oblasti endemické pro lymské nemoci, převedou intraartikulární podávání kortikosteroidů a instalace implantáty kloubů. Přítomnost uretritidy mohou svědčit o reaktivní artritida nebo gonokokové infekce, ale je třeba připomenout, že gonokoková artritida je často doprovázen klinickými příznaky uretritidy.

Bolest v klidu nebo na začátku pohybu v kloubu zahrnuje zánět artritidy, zatímco bolest zhoršuje pohybem, a mizí v klidu, to je typické pro mechanickému poškození (např., Osteoartritidy). Postupné zvyšování bolesti se často projevuje u revmatoidní nebo neinfekční artritidy, může se však vyskytnout i u specifické infekční artritidy (např. Tuberkulózy nebo houby).

Fyzikální vyšetření. Bolest, která je posílena pasivním pohybem jiné struktury (například bolest v kolenním kloubu s pasivní rotací stehna), zahrnuje odraženou bolest. Bolest, jejíž intenzita je vyšší při aktivních pohybech než při pasivním, může naznačovat tendonitidu nebo bursitidu; Zánět v kloubu obvykle omezuje jak aktivní, tak pasivní pohyby. Naléhavost nebo otoky pouze na jedné straně kloubu znamenají porážku extraartikulárních struktur (tj. Lokalizace patologického procesu v oblasti vazů, šlach nebo kloubních sáčků); naopak, přítomnost bolesti z různých stran naznačuje intraartikulární příčiny.

Místní zvýšení teploty a přítomnost erytému pokožky naznačují zánět, ale erytem může často chybět. Navzdory skutečnosti, že několik kloubů může být současně postiženo dnou, zvláště akutní artritida metatarzofalangeálního kloubu prstů je pro ni zvlášť charakteristická.

Laboratorní a instrumentální výzkum. Často bývá diagnostikována bursitida a tendonitida bez dalšího výzkumu. Při vyslovené nebo nevysvětlené akutní monoartritidě, ke které dochází při edému tkání, je nutné provést výzkum synoviální tekutiny; artrotsentez s aspirace obsahu kloubního pouzdra potvrdí přítomnost výpotku, a potřeb pro specifické diagnostice (např., izolace mikroorganismů z kultury synoviální tekutiny v infekční artritidy). Naopak, detekce krystalů v synoviální tekutině potvrzuje diagnózu mikrokrystalické artritidy, ale nevylučuje souběžnou infekci. Radiologie se obvykle provádí v případě podezření na přítomnost anatomických abnormalit kostí (pro zlomenin a infekcí), pyrofosforečnanu vápenatého, podsítí (chondrokalcinózou) nebo kalcifikací periartikulární tkání. Jiné metody vyšetřování jsou pomocné a potřeba je provést podle předpokládané diagnózy. Studie ESR, antinukleárních protilátek, revmatoidního faktoru jsou užitečné v případě podezření na vznik neinfekční zánětlivé artritidy.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Léčba bolesti v jednom kloubu

Léčba by měla být zaměřena na příčiny vzniku artritidy. Symptomatická léčba zánětu kloubů se obvykle provádí pomocí NSAID. Imobilizace kloubu pomocí pneumatiky, dlouhého nosu nebo opěrného obvazu (například šátek v případě poranění kloubního ramene) může také pomoci snížit závažnost bolestivého syndromu. Tepelné postupy mohou vést ke snížení křeče periartikulárních svalů, naopak, studie může mít analgetický účinek při zánětlivé artritidě.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.