Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v kloubech prstů

Lékařský expert článku

Ortoped, onkoortoped, traumatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Lidská ruka je nejpohyblivější částí těla. Má velký rozsah pohybu. S pomocí rukou provádíme nejlépe práci, psát, vytvářet umělecká díla. Z tohoto důvodu je tak důležité udržet klouby prstů zdravým způsobem.

Vertikální pozice těla, která vyplynula z antropogeneze, vedla k tomu, že horní končetiny přestaly působit muskuloskeletální funkce a staly se "pracovním orgánem". Toto zlepšení funkce vedlo ke změnám v anatomické struktuře ruky, předloktí a celku ramenního pletence.

Bolest v kloubech prstů

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Nemoci, které způsobují bolest v kloubech prstů

Bolest kloubů prstů nastává, když kloubní onemocnění nastanou. Nejčastější z nich: trauma nebo protahování vad a svalů, které obklopují kloub prstů, artritidu určitého kloubu, osteoartrózu, dnu, revmatoidní artritidu. Mohou existovat další nemoci, ale mnohem méně často.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Revmatoidní artritida

V případě revmatoidní artritidy může být diagnóza provedena pouze lékařem, založeným na rentgenovém záření, přítomností změn v analýzách a spíše charakteristickými příznaky těchto onemocnění. Například reumatoidní artritida je charakterizována symetrickým poškozením kloubů (stejné klouby na obou koncích). Často to jsou klouby nohou a kotníků. V tomto případě existují zjevné známky zánětu (omezená pohyblivost v kloubech, otoky, zarudnutí).

Rheumatoidní artritida může postihnout jak děti, tak dospělé. Tento proces často zahrnuje zapojení rukou. Artróza nejčastěji projevuje bolestí kolenních nebo kyčelních kloubů a příznaky zánětu, zpravidla chybí. Mimochodem, téměř ve všech případech, toto onemocnění postihuje lidi starší a starší, i když někdy lze nalézt v důsledku genetické predispozice forem osteoartrózy, v nichž může tato nemoc začíná v dospívání a ještě mladý. Pro osteoartrózy jsou charakteristické bolesti kloubů prstů, objevit po fyzické aktivitě, na konci dne, zatímco u revmatoidní artritida bolest je obvykle mírně snížena po cvičení.

U revmatoidní artritidy jsou především dotčeny klouby prstů, stejně jako zápěstí. Bolestivý syndrom je obvykle středně silný. Klouby jsou charakterizovány zarudnutím a otokem, navíc symetricky na obou stranách a nejméně dvěma skupinami. Ráno může docházet k rušení několika hodin. Bolest v kloubech prstů může být pravidelná i trvalá.

Léčba. Je nutné co nejdříve vyhledat poradce revmatologa. Přestože reumatoidní artritida nemůže být úplně vyléčena, změny v kloubech je možné dočasně pozastavit pomocí protizánětlivých léků nebo chirurgických zákroků s použitím synovektomie.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Pryč

Dna, který byl nazýván „nemoc jedlíci masa“, dochází v důsledku usazenin v kloubech mikroskopických krystalů látky, která se vytváří při metabolismu purinů (látek, z nichž kapacita je zvláště velký v masa a masných výrobků. Pokud je tato výměna je přerušeno, se začíná vyvíjet dnu. Onemocní častěji než muži zralého věku. Ta bolest je akutní, někdy to prostě nemůže být tolerováno. útok začíná spontánně. K dispozici je otok postiženého kloubu, stává se purpurově červené zabarvení.

Dna se týká především takových kloubů rukou, jako jsou kloubní klouby, klouby kloubů, klouby prstů. Bolest může být extrémně silná a může mít spalující, lisovací, pulzující nebo trhací charakter. Jeho maximální intenzita je zaznamenána v noci, oslabení je obvykle blíž k nástupu rána. Útok může vyvolat příjem alkoholických nápojů, nadměrnou konzumaci masa a nadměrně mastných potravin, návštěvu sauny nebo lázně. Útoky se mohou opakovat přibližně 2-6krát ročně a trvají průměrně 3-4 dny.

Léčba. Abychom ulehčili záchvat dny, je nutné užívat analgetika (mohou být předepsány pouze lékařem). Dále musíte přísně dodržovat dietu, která stanoví omezení používání masa, ryb, mastných potravin a alkoholu. Na doporučení lékaře je nutné pravidelně podstupovat léky, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi. Také existují speciální léky, které přinášejí výměnu purinů zpět do normálu.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Osteoartróza kloubů prstů

S touto chorobou je bolest v kloubech prstů, stejně jako metacarpální kloub palce.

Bolest v kloubech prstů je nudná, rušivá, zpravidla během dne se stává intenzivnější během pohybů, fyzické aktivity po delším pobytu ve vzpřímené poloze. Je výrazně oslabena ráno a po dobrém odpočinku. Někdy může na kloubech prstů dojít ke zkreslení a kliknutí. Bolestné pocity mohou obtěžovat po dlouhou dobu (několik týdnů a dokonce i měsíců) a na krátkou dobu - až 1 den.

Léčba. Léky jsou vyžadovány velmi zřídka. Ve většině případů se můžete omezit na masáže, fyzioterapii, plavání a bahno.

Artritida kloubů prstů

V této nemoci trápit neustálé bolesti při pohybu, stejně jako omezená pohyblivost a bolesti v kloubech prstů, určité tuhosti po spánku, otok a zarudnutí v oblasti kůže na kloubech pacientů je pravděpodobné, že zvýšení tělesné teploty na tomto pozadí. Artritida se může objevit v akutní formě, pak je tu nesnesitelnou bolest a otok kloubů, nebo chronické formy - pak nemoc postupuje pomalu, pravidelně připomínat sami bolest. Druhá forma je mnohem nebezpečnější vzhledem k měkce vyslovených příznaky jako dlouhotrvající zánět může způsobit společné deformity a jeho úplné zničení. Artritida často dochází v důsledku infekce, která vede přímo do kloubů prstů, nebo jiných orgánů s průtokem krve.

trusted-source[26], [27], [28]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.