^

Zdraví

Reumatolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

All známý termín „revmatické“ byl představen jeden z velikánů starověké medicíny Claudius Galen, princip stanovení diagnózy vychází z anatomie a fyziologie lidského těla. Označení různých onemocnění pohybového systému konceptu revmatismu přišel do dnešních dnů, ačkoli oddělená část vnitřního lékařství, tedy léčení, revmatologie začaly není to tak dávno - méně než před 50 lety. O něco později existovali také "úzké" specialisty v této oblasti - revmatologové.

V tomto případě jsou citace odůvodněné: bez znalosti základních znalostí prakticky všech úseků vnitřního lékařství a klinických oborů nemá lékař v revmatologii nic společného.

Kromě toho, je spektrum revmatických onemocnění je tak široká, a mechanismy těchto patologií jsou tak rozmanité, že revmatolog musí mít dostatečnou znalostní základnu v oblastech, jako je kardiologie, nefrologie, hematologie, imunologie.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je revmatolog?

To je lékař, který se zabývá léčbou „bolesti hlavy v nohách ...“ veselý aforismus „Revmatická horečka - bolest hlavy v nohách,“ patří do slavného španělského spisovatele minulého století, Ramon Gomez de la Serna. A stále existuje takový výraz: "Reumatismus olizuje klouby a kousne srdce". A to je bez vtipy ...

Protože revmatolog má vážnou zodpovědnost - diagnostiku a léčbu více než dvě stě různých onemocnění svalového a kosterního systému člověka, to jest kloubů a pojivových tkání. Říkáte, že pro léčbu nemocí muskuloskeletálního systému jsou traumatologové, chirurgové, ortopédové a neurologové a budete mít pravdu. Ale u revmatoidní artritidy, systémové sklerodermie nebo dny se může vypořádat jen s revmatologem.

Statistické údaje naznačují, že bolesti v kloubech postihují téměř 40% populace naší planety a nedostatek včasné a vysoce kvalitní léčby revmatických patologií ve většině případů vede k invaliditě ...

Kdy mám jít do revmatologa?

Podle oficiálních doporučení Evropské antirevmatické ligy (EULAR) by se osoba měla poradit s revmatologem, pokud:

 1. Ráno, po probuzení, se zdá, že kloub (v rukou, ramenou nebo kolenou) se nepohybuje dobře a nemůže být kontrolován. Po 30-40 minutách (během kterých vede k nepohodlí) se vše vrátí k normálu. Pokud si odpočinete asi hodinu, pak se vše může stát znovu ... Jedná se o tuhost, která je prvním příznakem osteoartrózy, tj. Patologických změn v chrupavkové tkáni.
 2. Zjistili jste, že kloub se zvětšil, zvětšil, otoky. A to je špatné, protože otoky nebo otoky v oblasti některých kloubů mohou být příznakem stejné artritidy.
 3. Bolest v kloubu, která může začít večer nebo vás obtěžovat při každém pohybu. Někdy se bolest stává velmi těžkou, neumožňuje vám normální pohyb. Taková bolest může naznačovat zánět a začátek destrukce intraartikulární chrupavky - osteoartrózy. Měli byste se obrátit na revmatologa, i když máte pocit bolesti v laterálním stlačení rukou a nohou.

Jaké testy mám vzít, když navštívím revmatologa?

Dobrý terapeut, při nejmenším podezření na nějaké revmatické onemocnění, by neměl předepisovat "masti z bolesti", ale nasměrovat pacienta na specialista - revmatologa.

Pokud má pacient čerstvé výsledky obecného vyšetření krve, musíte je vzít. Navíc, pokud se obrátíte na revmatologa, budete potřebovat následující testy:

 • biochemický krevní test (provedený na prázdný žaludek, krev odebraná z žíly),
 • krevní test ESR (krev je odebrána z prstu),
 • krevní test a C-reaktivní protein (krev je odebrána z žíly),
 • krevní test na revmatoidní faktor (prováděný na prázdném žaludku),
 • krevní test anti-citrulinových protilátek a antinukleárních protilátek (imunologická studie krve, krev je odebrána z žíly).

Jaké diagnostické metody používá revmatolog?

Za prvé, je revmatolog naslouchá stížnostem pacienta, kontroluje ho a studuje historii onemocnění (absolutně všechny patologické procesy v těle). Na použití v diagnostice výsledků laboratorních studiích krve jasně ukazuje seznam testů, které musí projít odkazem na revmatologa. Na jejich základě odborník vyvozuje závěr o činnosti zánětlivého procesu a stavu imunitního systému pacienta. Tedy, určení ESR pomůže identifikovat zánět, revmatoidní artritida je diagnostikována na základě indikátorů revmatoidního faktoru, a přesná diagnóza systémového lupus erythematodes poskytnout údaje o antinukleární protilátky.

Pro objektivní posouzení organických změn v muskuloskeletálním systému pacienta a stanovení správné diagnózy revmatolog jmenuje takové diagnostické testy jako:

 • elektrokardiogram,
 • Rentgenové vyšetření kloubů,
 • ultrazvuk (ultrazvuk),
 • počítačová tomografie (CT),
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI),
 • denzitometrie (metoda diagnostiky osteoporózy),
 • Elektromyogram (studium elektrické aktivity svalů).

Co dělá revmatolog?

Stejně jako každý jiný lékař, revmatolog provádí vyšetření pacientů, kteří se na něj hlásí, diagnostikuje, předepisuje léčbu a sleduje jeho účinnost a provádí úpravy založené na klinickém obrazu konkrétní nemoci.

Reumatolog se nejprve pokusí zastavit zánětlivý proces a také odstranit nebo alespoň minimalizovat bolest. Pro tento účel jsou předepsány vhodné léky - nesteroidní protizánětlivé léky a léky proti bolesti.

Po zlepšení stavu pacientů a zmírnění bolesti provádí revmatolog ošetření zaměřené na obnovení normálního fungování kloubů a pojivových tkání postižených onemocněním. Chcete-li to udělat, různé fyzioterapie, masáže, soubor terapeutické tělesné výchovy (třídy prováděné speciálními metodology LFK). Vývoj kloubů a normalizace motorických funkcí lze provádět s využitím různých rehabilitačních zařízení (simulátorů).

Jaká onemocnění revmatologa léčí?

V oblasti klinické praxe zahrnují revmatologové takové nemoci jako:

 • reaktivní artritida (akutní, rychle progresivní zánět kloubů, který vzniká přenosem akutní nebo exacerbace chronické infekce);
 • revmatoidní artritida (chronické systémové onemocnění pojivové tkáně s progresivním poškozením periferních kloubů a vnitřních orgánů);
 • osteoartritida (patologie kolenního, kyčelního a kotníkového kloubu, doprovázené změnami v chrupavkové tkáni, vzniká po mechanickém přetížení a dislokaci kloubních ploch);
 • osteochondróza (degenerativní-dystrofická choroba páteře);
 • osteoporóza (progresivní systémové skeletické onemocnění, které se projevuje snížením kostní denzity);
 • dna (akutní bolestivé otoky kloubů, spojené se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi);
 • Ankylozující spondylitidy (ankylozující spondylitida, nebo chronický zánět kloubů sakroiliakálních kloubů, páteře a přilehlé měkké tkáně - s přetrvávajícím omezenou schopností pohybu a orientace);
 • systémová sklerodermie (nebo systémová skleróza, progresivní onemocnění, způsobená zánětem malých krevních cév a celého organismu, což vede k Fibro-sklerotické změny na kůži, pohybového aparátu, a vnitřních orgánů).

A přesto: systémový lupus erythematodes, Reiterova choroba, granulomatózní arteritidy, artropatie hydroxyapatit, více retikulogistiotsitoz, chondromatosis klouby villonodulární synovitida a bursitidy, zánět šlach, periarthritis, a další.

Poradenství revmatologa

Podle WHO nejméně 15% lidí po celém světě trpí artrózou - onemocnění kloubů. To je v případě, že v kloubu nebo mezi obratlům chrupavčitá vrstva postupně "vyčerpá" (to znamená, že se zhroutí). Současně slyšíte výrazné "křupavé" klouby, cítit bolest a nemůžete se volně pohybovat. Co vede k výskytu artrózy?

Klíčovou roli ve výskytu této patologie kloubů hrají tyto faktory:

 • nadměrné zatížení,
 • nadváhu,
 • sedavý životní styl,
 • zranění,
 • dědičnost,
 • stařec.

Je-li poslední dva faktory (rodinná anamnéza, a věk), musíme prostě přijmout, že ve srovnání s prvními čtyřmi předpoklady pro vznik osteoartrózy lze použít následující tipy revmatolog lékaři:

 • zabránit zranění (to znamená, buďte opatrní na pracovišti, v tělocvičně, v zemi atd.);
 • fyzická aktivita je nepostradatelnou podmínkou pro udržení zdraví, ale "která je také, není zdravá";
 • extra kilo - dodatečné zatížení muskuloskeletálního systému a celého muskuloskeletálního systému: racionální konzumace a přejídání. Pamatujte, že opotřebení chrupavky je nevratné, ale je možné ji zablokovat.

trusted-source[4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.