Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Reiterova nemoc

Lékařský expert článku

Urolog, androlog, sexopatolog, onkourolog, uroprotesista
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Reiterova choroba je onemocnění nejasné etiologie, často spojené s kompatibilitou tkáňového antigenu B27.

Pod Reiterův syndrom (. Syn: uretrookulosinovialny syndrom, Reiterova choroba) je kombinace artritidy periferních kloubů, který trvá více než jeden měsíc se uretritida (žen - cervicitida) a zánět spojivek. Reiterova nemoc doprovázena charakteristickou poškození kůže a sliznice - blenoreynoy keratoderma, tsintsinarnym balanitidou a stomatitidy.

Nemoc se vyskytuje hlavně u pacientů mladších 22 let, u 90% pacientů - mužů. U dětí a starších pacientů je onemocnění extrémně vzácné.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny Reiterova nemoci

Patogeneze a příčiny Reiterova nemoci nejsou plně pochopeny. Onemocnění začíná 1-4 týdny po předchozí infekci - úplavice, salmonelóza nebo jiné střevní infekce NGU (chlamydie, ureoplazmoz). Infekční agens hrají roli spouštěcího mechanismu a pak jsou zahrnuty autoimunitní a další mechanismy s dalším průběhem onemocnění a jeho relapsy, které se vyskytují po eliminaci patogenu. 

U 75% pacientů byla nalezena alela HLA-B27. Reiterova nemoc je častá u lidí infikovaných HIV.

trusted-source[10], [11]

Patomorfologie Reiterova choroby

Ve vyznačených ohniska psoriaziformnyh papuly silné otoky papilární dermis, acanthosis, parakeratóza velké abscesy typu Munro a spongiformních puchýřky koho. Na rozdíl od psoriázy obsahují pustuly především eosinofilní granulocyty, ložiska parakeratózy jsou nahrazeny kortikálními prvky. V papilární vrstvě dermis je kromě edému také krvácení.

Lymfatické uzliny - edém, hyperplazie lymfatických folikulů s významnými zárodečných center (B-zóna), vazodilatace v míše, proliferace buněk stromatu, které jsou mezi plazmatických buněk, neutrofilní a eosinofilní granulocyty. V dutinách - fenomén zánětu s expanzí jejich lumenů, okolo nich - ložiska hemosiderinu.

V kloubech kapslí se také objevují zánětlivé změny podobné psoriáze a revmatickým onemocněním. Avšak na rozdíl od těchto infiltrátů s Reiterova chorobou se zjistí velké množství eozinofilních granulocytů (eozinofilní revmatoidní).

Symptomy Reiterova nemoci

Použití dvě fáze ve vývoji patologických procesů: časný a pozdní stadium infekční imunitní zánět vysoké cirkulujících imunokomplexů a další funkce hyperglobulinemia porucha imunitního stavu. Klinicky uretritida, prostatitida, onemocnění kloubů, zejména velké, zánět spojivek a polymorfní kožní vyrážka, z nichž nejčastěji se vyskytujících psoriaziformnye kapsy a palmoplantární keratózy, chronická balanopostitida. Méně časté hemoragické eroze, změny sliznice dutiny ústní ve formě erytematózní edematózní skvrn a „geografické“ jazyk. Může se jednat o příznaky vnitřních orgánů (průjem, myokarditidy, nefritidy, atd.) Ill většinou mladí muži, pro akutní, u mnoha pacientů, dochází k zotavení po prvním útoku, ale recidivy jsou časté, zejména v udržování urogenitální místa infekce nebo reinfekce. Prominutí období (měsíce nebo roky), pro chronické, často recidivující, což může vést ke zdravotním postižením, ve výjimečných případech i smrt.

Symptomy Reiterové nemoci jsou tvořeny uretritidou, artritidou a konjunktivitidou. Mohou však být ovlivněny kůže, sliznice, kardiovaskulární systém a další orgány. Na počátku onemocnění nejsou všechny symptomy triády vždy přítomny současně. U 40-50% pacientů se objevují příznaky onemocnění po 1-3 měsících a později.

Uretritida je nejčastější u tohoto onemocnění se projevuje nebakteriální Piura, gematouriey a dysurie, často komplikovaný tím, cystitida, prostatitida a vesiculitis. Uretritida a prostatitida se mohou objevit s minimálními příznaky, aniž by došlo k subjektivním poruchám.

Konjunktivitida a sekundární pyodermie tváře u pacienta s Peetepa syndromem

Konjunktivitida se vyskytuje u 1/3 pacientů a je úhlová, dorzální a bulbární.

Oči jsou zarudlé a pacienti pocítí fotofobii. Někdy vzniká keratitida a iridocyklitida. Došlo ke snížení zrakové ostrosti a dokonce i oslepnutí.

Zánět kloubu má častěji formu synovitidy se středním výdejem, otoky měkkých tkání a omezení funkce. Méně časté jsou artralgie nebo naopak závažná deformující artritida. Artritida kolenního kloubu je často doprovázena bohatým vylučováním do kloubní dutiny. Dokonce i prasknutí synoviální membrány kolenního kloubu a odtok tekutiny do lýkových svalů jsou možné. Pro Reiterův onemocnění jsou charakteristické asymetrické sakroileitidy a léze intervertebrálních kloubů, které jsou detekovány radiologicky. Někdy je poškození kloubu doprovázeno horečnatým stavem. Teplota těla je často subfebrila.

Reiterova choroba, kdy zjištěna kožní léze téměř u 50% pacientů. Kožní vyrážky se mohou měnit, ale nejčastější a typický - tsirtsinarny balanitis a eroze ústní dutiny s oblastmi deskvamace sliznice bělavé barvy, který je někdy umístěn na jazyku, připomínající „geografické“ jazyk, a na obloze - tsirtsinarny uranu. Patogmonichnym je "blennoreynaya" keratoderma. Keratodsrmiya začíná vyrážkou červených skvrn na dlaních, chodidlech, genitálu nebo jiných částí těla. Skvrny se potom přemění pustuly a později - v kuželovitými nadržené papuly nebo tlustých, křupavým, plakety. Společný keratoderma a psoriazoformennye vyrážka je obvykle doprovázena vážnými formami Reiterova nemoc. Někdy subunguální hyperkeratóza, zahušťování, křehké nehtové ploténky. Vnitřních orgánů nejčastěji postižených kardiovaskulárního systému (myo nebo perikarditida, aortální insuficience), alespoň - zánět pohrudnice, glomerulonefritidy nebo pyelonefritida, flebitida, lymfadenitida, různé gastrointestinální poruchy, neuralgie, neuritida, periferní parézou. V závažných možných funkčních poruch nervové aktivity ve formě deprese, podrážděnost, poruchy spánku, a tak dále. Pro. Občas, existují případy, kdy spontánní vyléčení v 2-7 týdnů. Akutní forma, stejně jako s prodlouženým skončí kompletní klinické remise bez ohledu na závažnost onemocnění. Chronické formy, ve kterém je proces zahrnoval sacroiliac a obratlů spoje, mohou tvořit ztuhlost a přetrvávající destrukci kloubů a vazů, což vede k omezené práce a postižení.

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Nemoc se musí odlišit od pustulární psoriázy, revmatoidní artritidy, Behcetovy nemoci.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Kdo kontaktovat?

Léčba onemocnění Reitera

V akutní fázi onemocnění Reiter protivohlamidiynye předepsané léky: azithromycin (azimed) směrem dovnitř g jednotlivě nebo doksitsiklii 100 mg 2 x denně perorálně po dobu 7 dnů, nebo roxithromycin (Roksibel) 150 mg 2 x denně po dobu 5 dnů. Současně jsou předepsány detoxikační, desenzibilizující, protizánětlivé léky. Ve velmi těžkých případech se doporučují perorální podávání glukokortikosteroidů.

Ve stadiu imunitních poruch (autoimunizace) se společně s výše uvedenými léky užívají imunosupresivní činidla a cytostatika.

Je třeba vyšetřit sexuální partnery. I při absenci klinických příznaků urogenitální infekce je předepisována preventivní léčba Reiterova nemoci.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.