Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest v kloubech prstů

Lékařský expert článku

Chirurg, onkosurgeon
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Klouby prstů se účastní chůze a slouží jako "tlumič nárazů" změknutím třesů, které se přenášejí do těla a vznikají při chůzi, skákání, běhu.

Bolest v kloubech prstů nastává, když se objeví onemocnění kloubů. Nejběžnější z nich jsou: vyvrtání a svaly, které obklopují prstové klouby, trauma, artritidu určitého kloubu, osteoartrózu, dnu nebo revmatoidní artritidu. Někdy existují i jiné, ale jsou mnohem méně časté. V případech revmatoidní artritidy může diagnostiku provádět pouze lékař. Při tom jsou založeny na rentgenových snímcích, změnách v analýzách a poměrně specifické symptomatologii těchto onemocnění. Například reumatoidní artritida je charakterizována symetrickým poškozením kloubů (jinými slovy stejnými klouby na obou končetinách), často kloubů a kloubů nohou. Současně se vyskytují známky zánětu (zčervenání kloubů, otoky a rovněž omezená pohyblivost kloubů).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Nemoci, které způsobují bolest v kloubech prstů

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Revmatoidní artritida

Rheumatoidní artritida může postihnout jak děti, tak lidi ve věku dospělosti. Často tento proces ovlivňuje klouby rukou. Osteoartróza často způsobuje bolest v kolenních a kyčelních kloubech, přičemž zánětlivý proces zpravidla chybí. Navíc, téměř vždy tato nemoc se vyskytuje u lidí starších a starší, i když se může objevit a typy rodin osteoartrózy, zděděné, ve kterém nemoc začíná v dospívání nebo dokonce mladším věku. Pro charakteristiky osteoartrózy je bolest v kloubech prstů po cvičení, na konci dne, zatímco u revmatoidní artritida bolest je obvykle mírně snížena po menší fyzické aktivitě.

U revmatoidní artritidy může narušit kloubů prstů a zápěstí a způsobuje bolest v kloubech prstů, kotníků a dokonce v časových kloubů.

Bolestivé pocity mají zpravidla průměrný stupeň síly, zarudnutí a otoky kloubů, a na obou stranách stejně a ne méně než 2 skupiny kloubů (například temporální a kotník). Ráno může být několik hodin narušena určitá tuhost, je třeba "rozptýlit". Bolest v kloubech prstů se může objevit jak pravidelně, tak trvalá.

Přijmeme opatření. Potřebujete okamžitě vyhledat radu od revmatologa. Navzdory tomu, že revmatoidní artritida nelze zcela vytvrzený, změny v kloubech může být potlačeno včas prostřednictvím protizánětlivých léků, nebo v extrémních případech, chirurgie (synovektomii).

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Pryč

Dna, která je stále jen „masožravci onemocnění“ se zdá vzhledem k tomu, že spoje jsou vyloučené krystaly látku, která se tvoří při výměně puriny (látky, které kapacita je zvláště vysoké při masa a výrobků z nich vyrobených). Pokud dojde k porušení této výměny, dojde k dnu. Nejčastěji je vystavena muži zralého věku. Bolest je akutní, někdy netolerovatelná, se objevuje spontánně. Často kloub, který leží na spodní straně špičky, trpí. Kloub nabobtná, kůže získává purpurově červený odstín. Vyšetřit tuto nemoc, nejprve může být dietou, ve které je spotřeba masa omezená. A také existují léky, které vyrovnávají výměnu purinů.

Když dna obvykle postihuje klouby prstů, zápěstí, lokty, a tam je bolest v kloubech prstů (zejména - v palci u nohy), kloub nohy (nártu), kotník, kolenní klouby.

Trpící dny zaznamenávají nejsilnější spálení, lisování, pulzující nebo trhající bolest v kloubech prstů. Maximální intenzita dosahuje bolesti v noci a blíží se ráno. Útok může vyvolat příjem alkoholických nápojů, bohatou konzumaci masa a příliš tlustého jídla, návštěvu lázně. Útoky se mohou opakovat v průměru 2-6krát ročně a trvají asi 3-4 dny.

Přijmeme opatření. Aby se ulehčilo záchvat dny, je nutné užívat analgetikum (je třeba je poradit lékařem). Po tomto byste měli přísně dodržovat dietu být omezen ve stravě potravin, jako je maso, ryby, tuku a alkoholu, na základě doporučení ošetřujícího lékaře pravidelně muset podstoupit léčebnou kúru s léky, které snižují rychlost hladiny kyseliny močové v krvi.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Osteoartritida kloubů prstů

Při této nemoci se bolest v kloubech prstů, zejména v prvním metatarzofalangeálním kloubu, obvykle obtěžuje.

Bolest je tupá, lokalizovaná v kloubech prstů, která se zpravidla projevuje ve dne a stává se silnější během pohybů, fyzické aktivity po dlouhém pobytu ve vzpřímené poloze. Bolestivý syndrom je výrazně snížen ráno a po odpočinku. Někdy v kloubech lze pozorovat křik a kliknutí.

Mezi hlavní příznaky na omezenou schopností pohybu a bolesti v palci u nohy, obtíže při chůzi, finger vychýlení vnější zakřivení kloubu (kvůli osteofytů) .Iskrivlenny spoj je často zraněného (ve většině případů je to způsobeno nepohodlných bot), také často objevují v zánětlivého procesu periartikulární vak (bursitida).

Bolestné pocity mohou dlouho trvat (týdny a celé měsíce) a krátké období - až 1 den.

Přijmeme opatření. Potřeba léčby je vzácná. Ve většině případů je dostatek masáží, fyzioterapie, plavání, bahenní terapie.

Artritida kloubů prstů

Při této nemoci narušuje konstantní bolest v kloubech prstů během pohybu, a omezenou pohyblivost kloubů, pocit tuhosti po spánku, otok a zarudnutí kůže nad postiženého kloubu oblasti je pravděpodobné, že zvýšení tělesné teploty. Artritida je zánět kloubů prstů. Mohou se vyskytnout v akutní formě, pak se vyskytují silné bolesti v kloubech prstů, otoky. Také artritida může proniknout do chronické formy - v tomto případě se onemocnění objevuje zpomaleným tempem, které pravidelně projevuje bolestivé pocity. Druhá forma je nebezpečnější kvůli nevyjádřeným příznakům, protože prodloužený zánětlivý proces může vést k deformaci kloubu a v důsledku toho ke zničení. Často se artritida vyskytuje v důsledku infekce, která klesá přímo do kloubu prstů nebo z nějakého jiného orgánu spolu s průtokem krve.

trusted-source[24], [25]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.