^

Zdraví

Bolest zad pod žebry - jako příznak onemocnění

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.07.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest zad pod žebry může být příznakem různých onemocnění. Pro laika je velmi obtížné porozumět takovému množství nemocí, proto se diagnóza, kterou si sám stanoví, často neshoduje s diagnózou, kterou nám stanoví kvalifikovaný lékař. A dokonce i tehdy, aby stanovili konečnou diagnózu, lékaři se obvykle neomezují na objasnění příznaku, ale předepisují další studie.

Jaká je lokalizace bolesti

My, kteří nemáme dostatečné znalosti a schopnosti, můžeme jen hádat, s jakou bolestí pod žebry v zádech může souviset. To nám řekne přesnou lokalizaci bolesti.

Bolest na pravé straně

Když se bolest objeví na pravé straně zad pod žebrem, musíte si pamatovat, které orgány má člověk v této oblasti. Napravo od páteře máme: pravou plíci, odpovídající část bránice, játra (její pravá část), žlučník, nějakou část žaludku, hlavu slinivky břišní, jednu ze dvou ledvin. Při absenci těsnění ve svalech a vazech na zádech, traumatických ložiscích, epizodách zvýšeného stresu na zádech (páteře a svaly), stejně jako onemocnění páteře, lze mít podezření, že příčinou bolesti je onemocnění vnitřní orgány (jeden z výše uvedených).

Bolest na pravé straně zad pod žebrem je charakteristická pro onemocnění jater. Je pravda, že musíte pochopit, že tento orgán je špatně inervován a začíná bolet pouze se silnou lézí. Bolestivý syndrom různé intenzity je charakteristický pro zánětlivý proces v játrech (hepatitida), cirhózu, tukovou degeneraci orgánu (tuková hepatóza je zřídka doprovázena nevyjádřenou bolestí v pravém hypochondriu), nádorové procesy v orgánu. Bolest na pravé straně pod žebry není spojena s poškozením hepatocytů (jaterních buněk, jeho parenchymu), ale s přechodem patologického procesu do pouzdra orgánu, kde jsou umístěny citlivé receptory.

U závažných onemocnění jater jsou také zaznamenány charakteristické příznaky: změny ve složení krve, zvýšení bilirubinu v krvi a tkáních pacienta (žloutenka), poruchy krevního oběhu, příznaky intoxikace těla. Bolest je trvalá, ale může se zvyšovat tlakem na oblast jater.

Vedle jater je žlučník s vývody. Při stagnujících procesech v orgánu mohou vznikat kameny (kameny), které jsou žlučovou šťávou vytlačovány do žlučovodů. Tento proces je doprovázen silnou bolestí v pravém hypochondriu vpředu, ale může být také podán do zad. Bolest není trvalá. Ustupují, když je kámen vyveden (do střev).

Onemocnění žlučových kamenů je často doprovázeno zánětem žlučníku, který může být i infekční. V tomto případě bude bolest také lokalizována na pravé straně blíže k dolní části zad, ale může také vyzařovat do lopatky a klíční kosti. Při akutní cholecystitidě je bolest silná, pronikavá, doprovázená hypertermií, nevolností a zvracením. Někdy, stejně jako u onemocnění jater, může dojít ke zvýšení hladiny bilirubinu, což se projeví na barvě kůže a očního bělma.

Pokud onemocnění probíhá v chronické formě, pak má bolest obvykle mírnou sílu, zvyšuje se pouze s použitím tučných a smažených jídel, pak se také objeví zvracení. Pacienti si také mohou stěžovat na říhání a hořkou chuť v ústech, která není spojena s konzumací hořkých potravin.

Většina patologií pankreatu není charakterizována bolestí pod žebry vpravo vzadu, tzn. Zezadu, protože většina orgánu, s výjimkou jeho hlavy, je umístěna vlevo od páteře. Odtud však začíná zánět slinivky, tzn. Z místa vstupu do duodena, kde vyúsťují žlučovody. Zánět orgánu je doprovázen nevyjádřenými nebo ostrými bolestmi odpovídající lokalizace. Pokud je zanícená pouze hlava slinivky břišní, pak bude bolest lokalizována hlavně vpravo. Při akutním zánětu je bolest silná, skoro jako u apendicitidy, ale její ohnisko je o něco vyšší. Chronický zánět je charakterizován nevyjádřenou bolestí, která se objevuje s chybami ve výživě a ustupuje poté, co má slinivka břišní možnost si odpočinout.

Pro pankreatitidu je charakteristická bolest pletence pod žebry a v zádech blíže k dolní části zad (přeci jen velikost žlázy není malá, u dospělého člověka se délka orgánu pohybuje mezi 15-22 cm). Pacienti si přitom častěji než na pravostranný příznak stěžují na bolest vlevo v zádech a břiše, možná proto, že většina slinivky břišní je umístěna vlevo a cítíme odraženou bolest.

Další příznaky jsou: tíže v žaludku po jídle po 1,5-2 hodinách, slabost, nechutenství, změna barvy kůže (zbledne nebo zežloutne), pankreatický průjem (porucha stolice s bolestivými křečemi), hyperhidróza, někdy zvracení.

Pokud bolest při chronické pankreatitidě nabývá trvalého charakteru, lze podezření na onkologii, tzn. Rakovina slinivky břišní, která se obvykle vyvíjí v hlavě orgánu u lidí s dědičnou predispozicí.

Vývody slinivky břišní a žlučníku ústí do té části střeva, která se běžně nazývá duodenum. Jeho stěny nejsou obvykle poškozeny kyselinou, jako v žaludku, ale u některých patologií je žaludeční šťáva vržena do střeva, jehož sliznice není navržena pro tak agresivní účinek. Zásady ve složení žluči a pankreatické šťávy by měly uhasit kyselinu, ale to se nestane při dysfunkci jater, žlučníku nebo slinivky, což vede k zánětu stěn počátečního střeva a tvorbě vředů na něm.

Bulva a sestupná část duodena se nacházejí na pravé straně páteře a hraničí s játry a pravou ledvinou. Při zánětu těchto segmentů se vpravo v epigastriu objevuje bolestivá bolest, která často vyzařuje do zad, připomínající bolest při pankreatitidě. Při vředu pravých segmentů (a ty jsou nejčastěji postiženy) dvanáctníku se objevují nepříjemné bolestivé bolesti, zejména večer a v noci (hladové bolesti), které mohou vystřelovat do zad a dokonce i do paže. Bolest je nejčastěji lokalizována v bederní a hrudní oblasti, odeznívá nějakou dobu po jídle.

Žaludek jako součást trávicího traktu se nachází v oblasti průchodu dolních žeber, není divu, že při onemocněních tohoto orgánu může dojít k bolesti zad pod žebry. Charakterističtější je stále bolest břicha zepředu (epigastrická), ale může dávat i do zad. Tento příznak je typický pro gastritidu, která se často vyskytuje v chronické formě, ale může být i akutní se silnou bolestí v oblasti zánětu.

Při zánětech žaludeční sliznice se také často vyskytují: říhání, pálení žáhy, nevolnost, plynatost, tíže v břiše po jídle, nechutenství, poruchy stolice.

Bolest zad je i v případě ulcerózních erozivních lézí žaludeční sliznice, která často zasahuje až do dvanáctníku.

Pokud se vřed nachází v té třetině žaludku, která se nachází vpravo od páteře nebo zasahuje do počátečních úseků dvanáctníku, pak se mohou vpravo objevit bolesti zad. Bolest zesílí, pak ustoupí. Při exacerbaci má dýkový charakter, nutí pacienta ohnout se v pase. Silné bolesti se objevují při hladu, bezprostředně po požití kořeněného nebo horkého jídla nebo ve stresových situacích.

Další příznaky žaludečních vředů jsou: nevolnost a zvracení (často s krví), říhání, pálení žáhy, plynatost, krev se může objevit i ve stolici. Při perforaci stěny žaludku (perforovaný vřed) se objevují příznaky zánětu pobřišnice: zvracení, horečka, silné bolesti a ostré bolesti v břiše a zádech.

Ledviny jsou párovým orgánem vylučovací soustavy. Jedna z ledvin je umístěna vpravo, druhá vlevo. U onemocnění ledvin zánětlivé povahy je bolest zad jedním z nejcharakterističtějších příznaků. Pokud je postižena pouze pravá ledvina, pak bude mít bolest také pravostrannou lokalizaci. Při bilaterálním poškození ledvin bude bolest pociťována jak na pravé, tak na levé straně zezadu. Intenzita bolesti bude záviset na závažnosti patologického procesu.

Další příznaky pyelonefritidy (glomerulonefritidy) jsou: horečka (při akutním průběhu onemocnění), otoky obličeje a končetin, časté močení. Moč se zakalí a ztmavne. V důsledku špatné filtrace a intoxikace organismu se objevuje nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, celková slabost, závratě.

V důsledku městnání v ledvinách a také ve žlučníku se mohou tvořit kameny, které jsou proudem moči periodicky vyplavovány do močovodu. Pro nefrolitiázu je charakteristická renální kolika, která doprovází postup močových kamenů nebo písku. Bolest vpravo se objeví, pokud kámen vychází z pravé ledviny. Oboustranná kolika je vzácná.

Bolest u nefrolitiázy je akutní, záchvatovitá, může vyzařovat do třísel a břicha. Lokalizace bolesti při pohybu kamene se neustále mění. Vyskytuje se v oblasti spodních žeber na zádech, přesouvá se do lumbosakrální oblasti.

Zákal moči je také charakteristický pro nefrolitiázu, ale časté nutkání na močení nekončí vždy pozitivně. Často dochází k zadržování moči v těle a v důsledku toho k otokům.

Na rozdíl od pyelonefritidy symptom bolesti ledvinových kamenů dobře reaguje na léčbu antispasmodiky. Zmírňuje bolest a tepelné ošetření.

Bolest v pravém hypochondriu vyzařující do zad, dolní části zad, konečníku může být jedním z příznaků akutní apendicitidy (zánětu slepého střeva). Pacienti přitom většinou pociťují nejsilnější bolest v oblasti pánve vepředu, ale pocity, které vyzařují do zad, mohou být podobné ledvinové kolikě. Na zánět slepého střeva mohou poukazovat i další příznaky: horečka, zácpa v kombinaci se zvracením, průjem s příměsí krve, hyperhidróza, zimnice atd. Přitom tlak na oblast slepého střeva je méně bolestivý než okamžik prudkého odtažení ruky.

Podobnost příznaků apendicitidy s renální kolikou někdy způsobuje vážné komplikace. Tišení bolesti pomocí spazmolytik, pacient pouze znesnadňuje diagnostiku zánětu slepého střeva a zpoždění ho v tomto případě může stát život. Při prasknutí zaníceného apendixu se jeho obsah vylije do břišní dutiny a způsobí zánět pobřišnice (peritonitida), potenciálně život ohrožující stav.

Při výše uvedených onemocněních se bolesti zad pod žebry obvykle objevují v oblasti beder a dolní části hrudníku, i když v některých případech mohou vyzařovat do horní části zad. Pokud je bolest lokalizována pod žebry v oblasti lopatek, lze mít podezření na onemocnění dolních cest dýchacích (bronchitida, pneumonie, pleurisy).

Při bronchitidě se bolesti zad pod žebry obvykle objevují při kašli. Těžko přitom říci, ve které části zad je cítit silnější. U pneumonie a bronchopneumonie lokalizace bolesti udává, která část dýchacího systému je onemocněním postižena. U pravostranné léze bude vpravo bolet záda v oblasti lopatek a trochu níže. Bolest se také zvýší při kašli. Často je bolest zad v této patologii jediným příznakem, který komplikuje diagnostiku a léčbu této nebezpečné nemoci.

Bolest zad pod žebry při nádechu může mít různé příčiny. Posun kostí hrudníku a pohyby přední stěny břišní dutiny mohou zvýšit tlak na nemocný orgán, což má za následek vzhled (nebo zesílení bolesti). Vlivem posunu kostí se právě v takových chvílích často projevuje interkostální neuralgie, bolest, která zejména ve středních partiích hrudníku pod mléčnými žlázami připomíná záchvaty anginy. Ale zároveň se neobjevují příznaky charakteristické pro srdeční onemocnění: zvýšené pocení, pocity nedostatku vzduchu, pocity tlaku na hrudi, dušnost, nevolnost. Problémy s dýcháním se vysvětlují pouze tím, že s hlubokým nádechem se bolest zesiluje (stává se akutní, dýka), takže se člověk snaží dýchat povrchně, což stále nemusí být dostatek vzduchu.

Neuralgie, navzdory silné bolesti, nepředstavuje zvláštní nebezpečí pro lidský život, na rozdíl od kardiovaskulárních onemocnění a pleurisy. Posledně jmenovaná je zánětlivá patologie a nejčastěji působí jako komplikace infekčních onemocnění dýchacího systému (pneumonie). Jak u suché, tak u efuzní formy pohrudnice je bolest při dýchání jedním z charakteristických příznaků onemocnění spolu s mělkým, častým dýcháním. Bolest, nutící pacienta zaujmout vynucenou polohu, se objevuje také při kašli, škytavce, při snaze naklonit se v opačném směru od léze. Například, pokud je ohnisko zánětu lokalizováno na pravé straně pohrudnice, pak se při ohýbání doleva objeví ostrá bolest na pravé straně zad.

Lámavé odražené bolesti v zádech pod pravým spodním žebrem se někdy objevují u žen s onemocněním reprodukčního systému, například s abnormálním umístěním dělohy nebo zánětem endometria, stejně jako s dysmenoreou (bolestivá období), kdy břišní bolest může vyzařovat do zad, ale s menší intenzitou. Pravostranná povaha odražené bolesti může být důkazem zánětlivého procesu v pravém vaječníku. Bolest zad přitom není intenzivní, nemá jasnou lokalizaci, ale je nepříjemná tím, že vyvolává úzkost a úzkost, což situaci jen zhoršuje.

Těhotné ženy si často stěžují na bolesti zad pod žebry a v kříži. V patologii těhotenství mluvíme nejčastěji o pravostranné bolesti. I když často bývá příčinou bolestí únava páteře, která se v bederní oblasti musí při růstu plodu uvnitř dělohy ohýbat dříve nezvykle silně.

Bolest na levé straně

Na levé straně páteře v našem těle jsou: srdce, levá plíce a z ní vyčnívající levý bronch, levá strana bránice, slezina, hlavní část žaludku a slinivky břišní, levá ledvina.

Bolest na levé straně zad pod žebry může svědčit o zánětu levé ledviny nebo tvorbě kamenů v ní, které při pohybu po vývodech jen způsobují bolest vyzařující do zad a do boku. U žen je bolest menší intenzity zaznamenána se zánětem levého vaječníku. Při silném zánětu jsou prokládány ostrými bolestmi v břiše.

Bolest v levém boku zezadu si mohou stěžovat i nastávající maminky, zejména v pozdějších fázích. V počátečních stádiích se může během pronikání embrya do dělohy a během placenty objevit dočasný slabý symptom bolesti (vpravo nebo vlevo), což vůbec nesvědčí o patologii. Pravda, takový příznak by se neměl brát na lehkou váhu. Někdy si ženy stěžují na bolest v hypochondriu (vpravo nebo vlevo), u kterých je následně diagnostikováno mimoděložní těhotenství. Dalšími příznaky této patologie jsou hnědý výtok a poměrně silná bolest v břiše níže na jedné straně (lokalizace bolesti naznačuje umístění embrya).

Přibližně stejná lokalizace vlevo má bolest při pankreatitidě. Pokud zánět pokrývá nejen hlavu slinivky břišní, bolest se stává pásem. Nejčastěji vyzařují na levou stranu zad, ale mohou dosáhnout i na pravou. Pro pacienta je přitom velmi obtížné přesně určit, kde to bolí a jaký charakter má bolest. Intenzita bolesti u chronické pankreatitidy je malá a v akutním stavu se stává dýkou, z epigastrické oblasti postupně klesá do hypochondria a níže, obklopuje žaludek a záda. K výraznému snížení bolesti přitom nepomáhají ani spazmolytika, ani analgetika. Další příznaky jsou: nevolnost, zvracení, rozrušená stolice, silná slabost.

Bolest zad vlevo pod žebry často pociťují pacienti s patologickými stavy žaludku (zánět nebo vřed). Bolest zad není v zásadě pro gastritidu typická, zvláště v rané fázi rozvoje zánětlivého procesu. Pacienti si obvykle stěžují na nepohodlí a bolest v břiše, říhání, nevolnost, pálení žáhy. Bolesti zad se k těmto příznakům připojují později, s exacerbacemi onemocnění, které získalo chronický průběh. Chronická onemocnění mají tendenci oslabovat tělo, takže člověk vyvíjí nebo zhoršuje další patologie. Může se jednat o onemocnění ledvin, jater, žlučníku. Je pravděpodobné, že bolest může být spojena s těmito orgány, takže mohou být buď levostranné, nebo pravostranné (v závislosti na lokalizaci nemocného orgánu).

Ale hrozí, že se pokročilá gastritida (zejména s vysokou kyselostí žaludeční šťávy) promění v žaludeční vřed. V tomto případě jsou bolesti mnohem silnější, přísně vázané na příjem potravy (hladové bolesti a ty, které se objevují při konzumaci kořeněných jídel) a psycho-emocionální stav člověka. Bolest v zádech je lokalizována v bederní oblasti, ale může vystřelovat i pod lopatky. Jejich intenzita je poněkud nižší než bolest břicha. Ale když je vřed perforován, bolest se stává pásem, dýkou, člověk nemůže najít pohodlnou polohu, má hematemezu, tělesná teplota stoupá.

Gastritida a žaludeční vředy jsou onemocnění, která nemohou být po dlouhou dobu asymptomatická, takže bolest zad pod žebry při absenci příznaků z gastrointestinálního traktu pravděpodobně nebude spojena se zánětlivými nebo erozivními a ulcerativními procesy v trávicím systému. S největší pravděpodobností je třeba hledat jejich příčinu ve stavu ledvin nebo páteře.

Bolest v horní části břicha pod žebry, vyzařující do zad, je také charakteristická pro patologie sleziny. Bolest se obvykle vyskytuje, když je orgán zvětšen, což se zase vyskytuje při poranění sleziny, lymfomu, leukémii, hemolytické anémii, infekční mononukleóze, hepatické hypertenzi, endokarditidě, lupus erythematodes a některých dalších patologiích. Čili bolest zad se zvětšenou slezinou může být příznakem mnoha nemocí, které se tohoto orgánu týkají jen nepřímo. A dokonce i prasknutí sleziny, které je možné jak při nehodě, tak v důsledku zvýšení orgánu a je doprovázeno modrou tkání v blízkosti pupku, vyžaduje důkladnou studii příčin toho, co se stalo.

Co může naznačovat onemocnění sleziny, kromě bolesti zad a břicha vlevo, zhoršené jakýmkoli pohybem? Vzhled zimnice, horečka, nevolnost, zvracení mohou být také příznaky onemocnění sleziny. Někdy pacienti zaznamenávají nepochopitelné svědění na těle.

Bolest na levé straně pod žebry v oblasti lopatek a těsně pod je typická pro levostranný zápal plic, který je diagnostikován méně často než pravostranný, ale má závažnější průběh, problémy s terapií a vysoké riziko komplikací, stejně jako levostranná pleuristika a poškození bránice na stejné straně. Bolest zad spojená s patologií dýchacího traktu je obvykle spojena s nádechem a výdechem. Při nádechu se bolest zesiluje, při výdechu slábne.

Bolest ze zad pod žebry na levé straně může být příznakem kardiovaskulárních onemocnění: angina pectoris, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, mrtvice míchy. Při infarktu myokardu někteří z pacientů nepociťují bolest na hrudi v obvyklé lokalizaci, ale stěžují si na bolesti zad. Nejčastěji se jedná o bolesti mezi lopatkami (často vlevo), které mohou vyzařovat do levého ramene, dolní čelisti.

Bolest a nepohodlí v zádech, které se objevují při chůzi, fyzickém a emočním stresu a okamžitě odezní po odpočinku, mohou být jedním z příznaků rozvoje srdeční ischémie. Bolest při angině pectoris a onemocnění koronárních tepen se snadno zmírňuje nitroglycerinem.

Při aneuryzmatu a disekci srdeční aorty se objevuje bolest na levé straně hrudníku, která může vyzařovat do tříselné a okcipitální oblasti nebo do zad.

Při mrtvici míchy lze bolest za žebry nazvat předzvěstí této vzácné, ale extrémně nebezpečné nemoci, která se často ukáže jako komplikace osteochondrózy nebo herniovaných plotének (někdy se nádor stává příčinou mrtvice). Právě s exacerbací základního onemocnění je spojena ostrá bolest v zádech spojená s napětím jeho svalů. Pokud následně člověk začne pociťovat slabost a bolest nohou, snížení jejich citlivosti, poruchy vyprazdňování a močení, výskyt pohyblivého kulhání v kombinaci s bolestmi zad – to jsou již alarmující příznaky, které vyžadují návštěvu lékaře.

Lokalizace bolesti u neurologických onemocnění a patologií páteře (osteochondróza, herniované ploténky, spondylitida, skolióza atd.) označuje oblast postiženého nervu. Ale je třeba mít na paměti, že vzruch se může přenášet podél nervového vlákna. Jeho stlačení nebo zánět jsou lokální dráždivé faktory, které zvyšují citlivost nervu, ale signál bolesti se bude přenášet z neuronu na neuron, takže bolest může vyzařovat do krku, končetin, hráze, což znemožňuje okem přesně určit kde je poškozen nerv.

Povaha a intenzita bolesti

Bolesti zad pod žebry mohou mít nejen různé příčiny a lokalizaci, ale liší se i svou intenzitou. Je jasné, že silné bolesti vždy přitahují naši pozornost, i když se často nestávají příznakem nebezpečné nemoci.

Například u neurologických onemocnění pacient většinou pociťuje silnou bolest, protože mluvíme o dopadu na nervy – struktury odpovědné za naše pocity. Neuralgie jako onemocnění stlačeného nervu je však méně nebezpečná než žaludeční vřed, při kterém jsou bolesti zad jen zřídka velké intenzity, nebo infarkt myokardu, který se projevuje nepříjemnými pocity v zádech.

Neuralgie a onemocnění páteře, při kterých se často objevují bolesti pod žebry, které vyzařují do zad, jsou nebezpečnější samy o sobě, ale ve svých komplikacích, proto je také nelze ponechat náhodě.

Obvykle více informací o patologii není dáno intenzitou bolestivého syndromu, ale jeho povahou. S ohledem na typy bolesti není vždy možné diagnostikovat konkrétní onemocnění, ale je možné určit povahu průběhu onemocnění. Bolestivá bolest v zádech pod žebry tedy nejčastěji hovoří o pomalém současném zánětlivém procesu. Stejná bolest se může objevit i při únavě zad, v důsledku únavy svalů a páteře, při menstruaci a těhotenství.

Tupá bolestivá bolest vlevo od zad pod žebry může být předzvěstí infarktu myokardu nebo následkem jiného postupně progredujícího kardiovaskulárního onemocnění. Vyskytuje se také se zvýšením sleziny, chronickými onemocněními žaludku, ledvin, osteochondrózou v předvečer exacerbace atd. Ale s relapsy jakýchkoli patologií bolest obvykle mění svůj charakter.

Takže ostrá bolest v zádech pod žebry může být buď důsledkem neuralgie nebo osteochondrózy (objevuje se při pohybu, také se z ní zesiluje) a důsledkem exacerbace různých onemocnění vnitřních orgánů zánětlivé povahy, průchod kamenů ledvinami nebo žlučovými cestami, akutní srdeční infarkt, exacerbace apendicitida, perforovaný žaludeční vřed.

Ostrá bolest v zádech pod pravými žebry je typičtější pro akutní cholecystitidu a cholelitiázu, při cirhóze jater a hepatitidě pacient trpí tupou bolestivou bolestí, která se objevuje při fyzické námaze. S jaterní kolikou na pozadí latentní cholelitiázy bolest opět získává akutní bodavý charakter.

Diagnóza bolesti v zádech pod žebry je komplikována skutečností, že u stejného onemocnění může mít bolest různou intenzitu a charakter a přítomnost odražené bolesti neumožňuje přesně určit polohu nemocného orgánu nebo struktury.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.