^

Zdraví

Celkový protein v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Koncentrace celkového proteinu v séru závisí hlavně na syntéze a rozkladu dvou hlavních albuminových frakcí, albuminů a globulinů. Fyziologické role krevních proteinů jsou četné, hlavní jsou následující:

 • udržovat koloidní-onkotický tlak, udržovat objem krve, vázat vodu a držet ji, neumožňující opuštění krevního řečiště;
 • účastnit se procesů srážení krve;
 • udržuje konzistenci pH krve a tvoří jeden z vyrovnávacích systémů krve;
 • propojení s řadou látek (cholesterol, bilirubin atd.), stejně jako s léky, jsou dodávány do tkání;

Referenční hodnoty (norma) koncentrace celkového proteinu v séru jsou 65-85 g / l.

 • udržení normálních hladin krevních kationtů sloučeniny tvořící s nimi nedialyzované (například, 40-50% sérového kalcia vzhledem k proteinům, významná část železa, mědi, hořčíku a dalších stopových prvků, jsou také spojeny s proteiny);
 • hrají zásadní roli v imunitních procesech;
 • slouží jako rezerva aminokyselin;
 • (hormony, enzymy a další biologicky aktivní bílkovinné látky).

Příčiny zvýšení a poklesu celkového obsahu bílkovin v krvi

Syntéza plazmatických proteinů se provádí hlavně v buňkách jater a retikuloendoteliálním systému. Snížená koncentrace proteinů v krvi nazývaná hypoproteinemie, zvýšená - hyperproteinémie.

Hypoproteinémie nastává následkem:

 • nedostatečné podávání bílkovin (s prodlouženým nalačno nebo prodlouženým dodržováním bez bílkovin);
 • zvýšená ztráta bílkovin (s různými onemocněními ledvin, ztrátou krve, popáleninami, novotvary, cukrovkou, ascitem);
 • Narušení syntézy proteinů v těle při nedostatku funkce jater (hepatitida, cirhóza, toxické poškození), dlouhodobé léčby glukokortikoidy, malabsorpce (enteritida, enterokolitida, pankreatitida);
 • kombinace různých faktorů uvedených výše.

Hyperproteinémie se často vyvine jako důsledek dehydratace v důsledku ztráty části intravaskulární tekutiny. K tomu dochází při těžkých poraněních, rozsáhlých popáleninách, choleře. U akutních infekcí se často zvyšuje koncentrace celkového proteinu v důsledku dehydratace a současného zvýšení syntézy proteinů akutní fáze. Při chronických infekcích může celkový obsah bílkovin v krvi vzrůst v důsledku aktivace imunologických procesů a zvýšené tvorby Ig. Hyperproteinémie se vyskytuje, když paraproteiny se objevují v krevních - patologických proteinech produkovaných ve velkém množství v myelomu s Waldenströmovou chorobou.

Celková koncentrace proteinu může být ovlivněna tělesnou polohou a fyzickou aktivitou. Aktivní fyzická práce a změna polohy těla z horizontální na vertikální zvyšuje obsah bílkovin o 10%.

Stanovení celkové koncentrace proteinů umožňuje stanovit závažnost poruchy metabolismu bílkoviny u pacienta a předepisovat odpovídající terapii.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.