^

Zdraví

Ceruloplasmin (oxidáza obsahující měď) v séru

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ceruloplasmin v séru je oxidáza, která obsahuje v plazmě až 90% mědi. Tseroloplasmin je také globulin, přesně jeden z jeho druhů - alfa globulin. Ceruloplasmin - protein s molekulovou hmotností 150.000 daltonů, obsahující ionty 8 Cu 1+ a 8 iontů Cu 2+. Hlavní plazmatický protein obsahující měď označuje alfa- 2- globulin; to představuje 3% celkového množství mědi. Výrazná katalytická funkce prováděná ceruloplasminem v séru reguluje proces oxidace-redukce v buňkách. Kromě tohoto důležitého proteinu, který řídí množství železa a poskytuje „start“ oxidace noradrenalinu (neurotransmiter, hormon „probuzení“), vitamin C, serotonin (neurotransmiter regulační práh bolesti, cévní tonus a částečně emocionální stav), a také zabraňuje abnormální oxidační komplex molekuly, které dodávají buňce energii - lipidům.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace ceruloplazminu v séru u dospělých jsou 180-450 mg / l.

Ceruloplasmin v séru je také důležitý pro: 

  • Stabilní stav buněčných membrán; 
  • Aktivní eliminaci antigenů a včasná reakce imunity na invazi různých infekcí; 
  • Obecný antioxidační proces; 
  • Stimulace nukleace (hemopoéze) erytrocytů a bílých krvinek - leukocyty v hematopoetickém orgánu - kostní dřeň; 
  • Sloučeniny hemoglobinu se železem.

Ceruloplasmin v séru se v lymfocytech méně formuje, ve větším - je syntetizován v játrech. Normální hladina ceruloplazminu podporován část hormonálního systému - kortikosteroidy, a prostaglandin a hormon slinivky - glukagon, navíc některé mediátory imunitní systém - interleukin a další. Sérová hladina ceruloplazminu je také přímo ovlivněna hladinou estrogenu, což je důvodem, proč těhotenství nebo dlouhodobé užívání antikoncepčních prostředků může u žen vyvolat nadbytek tohoto proteinu.

Ceruloplasmin v krvním séru, pokud by byl převládajícím prvkem krve, mohl by nás všechny "krále" a "krále", protože má krásný nebe-modrý odstín. "Modrá" krev, přesněji její část, se vysvětluje skutečností, že jedna proteinová molekula může obsahovat velké množství mědi, až 8 atomů. Přes své "královské" barvení je ceruloplasmin poměrně aktivní a závažný ve vztahu k jakýmkoli zánětlivým procesům, infekcím a zraněním. Při jakékoliv invazi viru, bakterie, která ohrožuje tělo, tento alfa globulin reaguje okamžitě na signál. A pokud jste saturovat ceruloplazminu organismu na různé patologické krvácení, jako je například dělohy, ztráta krve se zastaví doslova během půl hodiny, tak rychle to úžasné protein saturuje krevní plazma, základní stopový prvek.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Ceruloplasmin v séru je zvýšený a snížen

Jakýkoli typ anémie jednoznačně způsobuje narušení výměny všech existujících stopových prvků, zejména mědi. Proto nabízí farmakologie účinnou léčbu krevních onemocnění, stejně jako anémii, nejen přípravky obsahující železo, ale také měď a samotný ceruloplasmin. Obecně platí, že měď jako stopový prvek je velmi důležitá pro jakýkoliv organismus, a to i pro rostoucí organismus. Pediatrie již dávno popsala případy anémie u kojenců prvního roku života, který se nazývá fyziologický. Je to způsobeno krmením mateřského mléka, které je považováno za užitečné, ale jednostranné. U novorozenců během prvního měsíce dochází i přes přítomnost plného objemu mateřského mléka k významnému poklesu důležité složky krve - hemoglobinu, změnám barvy a kvantitativních parametrů červených krvinek. Po roce, kdy dítě začne postupně přijímat a "dospělé" potraviny, jsou všechny tyto ukazatele normalizovány.

Existuje ještě jeden důvod pro snížení hladiny mědi, konkrétněji ceruloplasminu. Hovoříme o potíže s anémií, tj. O nedostatečné nebo nedostatečné výživě.

Ceruloplasmin je zvýšený u těch, kteří trpí infekčními onemocněními, a to zejména v latentní nebo chronické formě, u takových diagnóz je zaznamenán i nadbytek ceruloplazminu - jaterní cirhóza, různé hepatitidy. Jakékoli systémové nemoci a některé duševní poruchy, například schizofrenie, kromě jiných klinických abnormalit, jsou doprovázeny vysokou koncentrací ceruloplazminu v plazmě. Sérum může obsahovat ceruloplasmin více než normálně as onkologickými procesy s různou etiologií. Současně indexy přesahují hranice v délce jeden a půl až dvakrát, zejména u novotvarů v plicích, děložních členech, mléčných žlázách, žaludku a střevech. Pokud byla chemoterapie úspěšná, potom se ceruloplasmin rychle vrátí na normální úroveň. Je-li stále pod požadovanou úrovní, indikuje neúčinnost terapeutických opatření nebo závažnou, konečnou formu nemoci.

Ceruloplasmin v séru - důležitá pro život na plazmatické bílkoviny, jehož výše je závislá nejen na přítomnosti chorob, ale spíše na prevenci nemocí, z normální, správné výživy a zdravého respektu k pravidlům, přiměřené životní styl.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.