^

Zdraví

Cerebrolysin

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lék pro intramuskulární a / nebo intravenózní injekci cerebrolysinu (cerebrolysin) pro jeho léčivo patří k psychostimulačním a nootropním lékům.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace Cerebrolysin

Léčivo určené k léčbě demence různého původu, akutní cerebrovaskulární ischemické typu, chronická onemocnění mozkové hemodynamiky, poranění hlavy, poranění páteře, endogenní maniodepresivní stavu (psychóza) (součást léčebného režimu), záněty mozkových membrán, cerebrovaskulárních encefalopatie, kognitivní zklidnění u dětí. Cerebrolysin může být také přidělena ve fázi rehabilitace po mrtvici typu hemoragické chirurgických operacích na mozku a ADHD.

trusted-source[6], [7], [8]

Formulář vydání

Kapalina pro intravenózní a / nebo intramuskulární podání ampulí z tmavého skla na bázi amberu na vodní bázi.

Jeden mililitr drogy obsahuje 215,2 mg hydrolyzátu peptidové frakce z mozku prasat.

Další složky: Natrii hydroxidum, aqua pro injekce.

Farmaceutický průmysl cerebrolysinu se vyrábí:

 • v ampulích z tmavého skla o objemu 1 ml, 2 ml 10 ks. Balené v plastových voštinových vložkách z továrních kartonových krabic;
 • v ampulích z tmavého skla o objemu 5 ml, 10 ml, 20 ml na 5 kusů v kartonovém obalu s plastovými vložkami;
 • v lahvích z tmavého skla o objemu 30 ml, 50 ml uzavřených se speciální zátkou s hliníkovou sponou, jsou baleny v originálních krabicích z lepenky.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakodynamika

Nízkomolekulární bioaktivní neuropeptidy obsažené v Cerebrolysin překonat BBB (hematoencefalická bariéra) a spadají do nervové tkáně, stimulující a poskytující aktivační vliv na funkčnost a trofiku.

Pod působením léčiva se syntéza proteinů v buňce zrychluje zvýšením produktivity energetického metabolismu mozkových tkání.

Neuroprotektivní účinky na buňky CNS je chránit neurony před škodlivými účinky volných radikálů a toxinů, což výrazně zvyšuje přežívání buněk za ischemických a hypoxických faktory. Cerebrolysin má schopnost zabránit nadměrnému otoku v lézi mozku. Normalizuje mikrocirkulaci v tkáních. Díky neurotrofické aktivitě, která má podobný účinek jako přirozený neuronální růstový faktor (NGF), inhibuje Cerebrolysin vývoj degenerativních procesů nervové tkáně. Účinek léčiva na imunitu, tvorbu glykoproteinů nebyl stanoven. Nemá stimulační vlastnosti histaminových receptorů H1 a v důsledku toho neovlivňuje agregaci erytrocytů.

Pozitivní dynamika cerebrolysin aplikace během měsíce byly získány při léčbě demence a Alzheimerovy choroby. Všichni pacienti s výsledky vaskulární demence elektroencefalografie prokázalo významné na dávce závislé zvýšení v aktivitě neuronů (maximální zvýšení výšky o alfa rytmu a beta rytmu), byla pozitivní reakce na kognitivní terapii (mnohem lepší schopnosti samoobslužných, paměti a intelektuálních schopností). Pozitivní dynamika se začaly objevovat po dvou týdnech a postupoval v průběhu dalšího zpracování. Pozitivní účinek byl pozorován bez ohledu na příčinu demence. To je důležité pro dlouhodobou normalizací kapacity pro každodenní činnosti. To snižuje potřebu neustálé péči a sledování pacientů.

Po jedné aplikaci se specifický neurostimulační účinek projevuje přibližně 8 hodin (výsledky EEG).

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Biochemická kompozice cerebrolysinu neumožňuje studovat způsob pohybu aktivních složek drogy v lidském těle. Komplex peptidů s nízkou molekulovou hmotností obsahuje proteinové sloučeniny identické s těmi, které se produkují v lidském mozku. Farmakokinetické hodnoty nelze měřit. Neurotrofická aktivita léku je detekována po celý den po jediné aplikaci.

Dávkování a aplikace

Je povoleno používat mimořádně čirý roztok bez změn barvy a bez sedimentu.

Koncentrovaný cerebrolysin se může aplikovat v dávce 1 ml a až do 10 ml pro intramuskulární nebo intravenózní injekci. Počínaje objemem větší než 10 ml a maximálně 50 ml (maximální dávka) se lék užívá k pomalému kapajícímu infuzi. Před zahájením postupu se celkový objem léčiva upraví na 100 ml. Pro zředění se používají infuzní roztoky (izotonický roztok chloridu sodného). Doba infuze kapání trvá od 15 minut do 1 hodiny.

Připravený infuzní roztok by měl být použit okamžitě, jelikož sluneční světlo nepříznivě ovlivňuje aktivní složky, které vytvářejí cerebrolysin, což snižuje jejich účinnost.

Při standardním schématu injekcí cerebrolysinu trvá léčba 10-20 dní denně užívaného léku.

Je možná varianta terapie s jednorázovým podáním léku v dávce 50 ml, ale výhodné a účinné je menší množství cyklické léčby.

Doporučené denní dávky pro různé podmínky:

 • S organickými destruktivními změnami v mozku jsou neurodegenerativní poruchy - 5 ml - 30 ml denně.
 • Stojící po hemoragické mrtvice na typu cévní mozkové příhodě ischemické (akutní období), tranzitorní ischemická ataka používá 10 ml - 50 ml denně.
 • TBM - 10 ml - 50 ml denně.
 • Děti ve věku půl roku jsou doporučené dávkování v množství 0,1 ml na kilogram tělesné hmotnosti, avšak nejvýše 2 ml denně.
 • Při akutních neurologických poruchách dětí jsou standardně předepsány 1-2 ml léku.

Maximální přínos léčby cerebrolysinem je v případě cyklické aplikace. Příjem léku pokračuje až do doby, kdy nedojde k žádné pozitivní dynamice. Na konci prvního cyklu léčby může být frekvence podávání cerebrolyzinu snížena na udržovací dávku s frekvencí dvou až tříkrát za sedm dní. Mezi cykly léčby je nutné provést pauzu, jejíž trvání odpovídá průběhu léčby.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Používejte Cerebrolysin během těhotenství

Při podávání cerebrolysinu v prvním trimestru těhotenství je nutno dbát opatrnosti.

Negativní účinek léčiva na plod nebyl experimentálně zjištěn. V klinických podmínkách nebyly provedeny žádné studie.

Jmenování v gestačních a laktačních obdobích je oprávněné pouze tehdy, když přínos pro matku převyšuje možné negativní důsledky pro plod nebo novorozence.

Kontraindikace

Kontraindikace k použití cerebrolysinu jsou:

 • individuální intolerance ke složkám léčiva;
 • alergické stavy;
 • těžké poškození ledvin s porušením filtrační funkce;
 • těhotenství;
 • konvulzivní bdělost.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Vedlejší efekty Cerebrolysin

Nežádoucí účinky při zavádění cerebrolysinu se téměř nedodržují, mohou se však objevit následující znaky:

 • s rychlým podáním léku IV nebo m, někdy dochází k bolesti v oblasti injekce, pocitu tepla po celém těle, závratě, pocení, tachyarytmie. Droga je injektována pomalu a hladce!
 • trávicí systém - anorexie, nauzea, zvracení, projevy dyspeptických příznaků (nadýmání, zácpa, průjem).
 • CNS - psychomotorická agitace, které se projevují v agresivní chování, zmatenost, nespavost, třes, závratě, letargie, apatie, deprese, vzácných případech episindroma během léčby.
 • lokální reakce - svědění, zarudnutí a bolest v místě vpichu.
 • imunitní systém - zvýšená citlivost, alergické reakce, jako je bolest hlavy, parestézie krční páteře nebo nohou, bolesti zad, křeč povrchu (kůže), krevních cév, dušnost.
 • časté projevy arteriálního tlaku (hypo- nebo hypertenze).

Je však třeba vzít v úvahu, že výskyt nežádoucích účinků, které se projevují ve formě krevního tlaku nestability, letargie, slabost, nevolnost, zvracení, apatických-depresivní stavy et al., Byly nalezeny u skupiny injikované s cerebrolysin pacientů a ve skupině s placebem.

Cerebrolysin neovlivňuje schopnost kontrolovat jak vozidlo, tak složité mechanismy, v nichž je potřeba věnovat pozornost.

trusted-source[23]

Předávkovat

Nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky na zdraví z použití velkého množství cerebrolyzinu.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Interakce s jinými léky

Je třeba mít na paměti, že při kombinaci s použitím inhibitorů MAO (monoaminooxidázy) nebo antidepresiv může použití cerebrolysinu způsobit aditivní synergismus. V této kombinaci se dávka antidepresiv sníží.

Míchání roztoku cerebrolysinu a aminokyselin v jedné lahvičce je nepřípustné.

Možná společné jednostupňové užívání léku vitaminovými komplexy a kardiovaskulárními léky.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Podmínky skladování

Cerebrolysin se skladuje v původním obalu na suchém, temném místě, které není pro děti dostupné. Teplota v místnosti by neměla překročit 25 ° C. Neuchovávejte v mrazu. Konečný den povolené doby použití je uveden na obalu kartonu výrobní výroby, označení každé ampule a lahvičky. 

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Skladovatelnost

Cerebrolysin v ampulích přetrvává po dobu 5 let a v lahvičkách - 4 roky. Nedoporučuje se používat drogu po uplynutí doby použitelnosti.

trusted-source[45]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Cerebrolysin" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.