^

Zdraví

Chirurgické odstranění mateřského znamení

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Existuje mnoho metod odstraňování mateřských znamének, nejčastější je chirurgický zákrok. Zvažte vlastnosti procedury, důkazy o jejím chování a možné důsledky.

Krtek je kožní léze. Jeho barva (od světle hnědé až černé) závisí na množství melanocytů. Nevus je dědičná povaha a může se objevit po celý život. Pokud jsou pigmentové buňky v hlubokých vrstvách pokožky, vzniknou konvexní mateřské znaménka, jsou-li melanocyty na povrchu, pak ploché.

Je třeba sledovat tyto kožní výrůstky. Pokud mají velkou velikost nebo neobvyklý tvar, pak stojí za to kontaktovat dermatologa. Neupusuje až 5 mm s hladkými obrysy a jednotné barvy nepředstavují nebezpečí a zpravidla nevyžadují odstranění. Ale jejich hlavním nebezpečím je, že se mohou zvrhnout do maligních formací - melanomu. Takové útvary podléhají naléhavému odstranění - excizi.

Chirurgické odstranění mateřského znamení je nejčastějším a poměrně levným způsobem léčby. Je vhodný pro zničení velkých a hlubokých kožních útvarů, ale má řadu vlastností.

Výhody:

 • Vysoká účinnost - umožňuje odstranit krtek v jednom postupu.
 • Minimální počet kontraindikací a nízké náklady na operaci jej činí k dispozici mnoha pacientům.
 • Nízké riziko recidivy - jelikož je nevus úplně odstraněn, není nutný opakovaný postup.
 • Bezpečnost - postup je prováděn v nemocničním prostředí pod přísným dohledem lékaře.

Nevýhody:

 • Prodloužení hojení ran a zotavení - po dlouhém chirurgickém zákroku se bude muset opustit slunění a solárium.
 • Jizvy - čím více je povrch rány, tím větší je riziko jizvení. V obzvláště těžkých případech je možný vývoj keloidních jizev.

Operace může být nutná, pokud je krtek větší než 5 mm, má nerovnoměrné barvy, nerovné hrany a nepravidelný tvar. Pod skalpelem nevi, které jsou neustále zraněné, způsobují nepohodlí nebo kosmetické nepohodlí. Pokud jsou k dispozici, musíte kontaktovat dermatologa, který určí druh kožního růstu a způsob jeho odstranění.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace

Každá operace, bez ohledu na složitost, má své vlastní svědectví. Excizie se nejčastěji provádí s podezřeními na maligní degeneraci. Chirurgické odstranění mateřského znamení je nezbytné, pokud:

 • Zvýšená velikost.
 • Má hluboké proniknutí do pokožky.
 • Rozpadl jsem se na několik lobulů.
 • Začal krvácet.
 • Přináší bolesti a je často traumatizována.
 • Způsobuje estetické nepohodlí.

Navzdory přijatelným nákladům je excizie poměrně traumatická a může zanechat jizvy. Tato metoda však má své výhody oproti modernějším technologiím: odstranění laserem a kryodestrukce. Po operaci mohou být získané materiály vyšetřeny na histologii.

Excizie zabraňuje opakování kožního růstu, protože jsou zachyceny oblasti zdravé tkáně. Postup by měl být prováděn pouze ve specializovaných lékařských zařízeních a nikoli v kosmetických salonech.

Příprava

Bez ohledu na lékařské pokyny se před operací provede příprava. Lékař nejprve vysvětluje podstatu postupu, možné komplikace a nuance zotavovacího období. Poté pacient zaujme místo na gauči. Nová formace a kůže kolem ní jsou ošetřeny dezinfekčním roztokem.

Povinná anestezie se provádí tak, aby během excize nedošlo k nepohodlí. Nejčastěji se jedná o tyto léky s lidokainem (Anestakon, Xylokain, Bactin, Zalaktin-L). Netrvá to dlouho, ale snižuje tok krve na provozované místo. Pokud existuje riziko krvácení, je přípravek Epinifreen přidán do lokálního anestetika.

Poté se skalpelem vyřízne krtek a část zdravých tkání. Výsledná rána je ošetřena speciálním roztokem a jsou aplikovány stehy. Tkáně získané během operace jsou odeslány k histologickému vyšetření. Na konci celého lékaře poskytuje rady o péči o pleť.

Technika pro chirurgické odstranění mateřského znamení

Odstranění nevi na obličeji a těle je nejen kosmetickým procesem, ale také účinnou metodou prevence onkologie. K chirurgickému odstranění dochází v případě boje s hlubokými a rozsáhlými výrůstky nebo krtky, které mají několik segmentů. Jedná se o jediný účinný způsob, jak eliminovat velké novotvary.

Technika odstraňování mateřského znamení chirurgicky závisí na jeho umístění a velikosti. Postup je prováděn za lokálního anestetika a trvá 40-60 minut.

 • Metoda řezání bez šití - pomocí skalpelu je zabudovaná hrana mírně pod úrovní pokožky. Pokud dojde k krvácení, pak zastavte kauterizu rány a použijte antibiotikum na místní úrovni. Aplikujte obvaz a poskytněte rady ohledně další péče o pleť.
 • Odstranění stehů - používá se k léčbě plochých nebo tmavých krtků. Doktor očistí kůži novotvaru a anestetizuje pracovní plochu. Skalpel vylučuje nejen mol, ale i okolní tkáně. Zaměřením na hloubku operace se překrývají horní nebo hluboké vrstvy pokožky. K tomu použijte samoabsorpční materiály, které nevyžadují odstranění.

Hojivá rychlost obvykle trvá 1-2 týdny. Během tohoto období je nutné chránit provozované místo před vnějším vlivem.

Kontraindikace

Chirurgické odstranění mateřského znamení je kosmetický postup, jehož výhodou je absence absolutních kontraindikací. To je způsobeno skutečností, že operace se provádí na samostatné části těla. Existuje však řada relativních kontraindikací, uvažte je:

 • Přítomnost infekčních onemocnění.
 • Akutní zánětlivé procesy.
 • Exacerbace chronických onemocnění.
 • Těhotenství a kojení.
 • Exacerbace herpes.

Za přítomnosti chronických onemocnění a po jejich zadržení jsou povinné další analýzy. Tím se zabrání komplikacím a urychlí proces obnovy.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Důsledky

Každá operace může způsobit vážné následky. Když skalpel působí na névy a stehy, jsou takové patologické stavy možné:

 • Skarifikace - během chirurgického zákroku je odstraněno nejen nevus, ale jsou ovlivněny i zdravé tkáně. Vycházíme z toho, že velikost jizvy závisí na velikosti kožního růstu a na profesionalitě chirurga. Během času se jizvy zesvětlí, což je méně viditelné.
 • Keloidní jizvy - nejčastěji se vyskytují u pacientů, kteří mají tendenci k jejich tvorbě. Objeví se po šití velkých ran.
 • Opakování - opakovaná kožní defekt je možný v případě, že doktor úplně neodstranil krtek. Znovuzrození není vyloučeno s melanomem nebezpečnými formacemi.

Pravděpodobnost výše popsaných důsledků je významně snížena při léčbě krtků bezpečnějšími metodami.

trusted-source[8], [9], [10]

Komplikace

Chirurgické metody odstraňování krtků, na rozdíl od alternativy, mají vysoké riziko komplikací. Typicky je to bolestivý pocit na místě operace, vzhled jizev a jizev. Tento postup se nedoporučuje používat na obličeji nebo v jiných citlivých oblastech pokožky.

Nejčastěji po operaci zůstávají jizvy. Tato komplikace je nevyhnutelná, protože na kůži jsou aplikovány kosmetické stehy. Chirurgie se používá v případě, že mateřský znak je na nenápadné části těla a jizva může být skrytá.

Další komplikace je podkožní krvácení. Mírné zčervenání kolem odstraněných tkání trvá 7-10 dní. Protože po vyříznutí zůstává rána otevřená, to znamená pravděpodobnost infekce. Všichni pacienti jsou o tom varováni a tento faktor je důvodem pro volbu méně traumatických metod.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Období rehabilitace

Po odstranění molu, stejně jako po chirurgickém zákroku, pacient čeká na rehabilitační období. To znamená zvláštní péči o povrch rány. V místě nevše se vytváří rána, její rozměry závisí na průměru odstraněného materiálu. Postupně se utahuje kůrou, která zmizí po 1-2 týdnech. Na místě rány se objevuje mladá růžová kůže, která potřebuje řádnou údržbu.

Vlastnosti péče o pleť:

 • Nenanášejte ranu po dobu 4-5 dní, ale udržujte hygienu kolem oblasti, která podstupuje operaci.
 • Nedotýkejte se nebo odtrhněte kůru, která kryje ránu, protože pod ním probíhá proces hojení, což může způsobit rozsáhlou jizvu.
 • Jakmile kůra spadne a pod ní se objeví růžová kůže, zakryjte ji ze slunce.

Asi o měsíc později, na místě, kde byl krtek, kůže převezme normální pigmentaci. Během měsíce nebo dvou se mohou objevit bolestivé pocity. Konečné léčení závisí na individuálních charakteristikách těla, avšak v průměru trvá 2-6 měsíců.

Péče o jizvu

Léčba kůže po zbavení se mateřského znamení trvá 2-4 týdny. Během tohoto období je nutné ošetřit ránu a v budoucnosti bude potřebná péče o jizvu. Po operaci může být pacientovi předepsáno léčení hojivých virem antibiotiky a povinné ošetření pleti zeleným nebo manganovým. Pokud je operace úspěšná a lékařské doporučení jsou plně implementovány, nevzniknou nežádoucí důsledky, tj. Komplikace v podobě infekce a podlitin.

Během 5-10 dnů se na kůži objevuje kůra, která dává přednost mladé růžové kůži. Tyto oblasti by měly být chráněny před dopady negativních faktorů, a to zejména ze slunce. Pokud nemůžete skrýt ránu, pak před odchodem použijte opalovací krém s vysokou úrovní ochrany. Pokud necháte pokožku bez ochrany, může se objevit pigmentovaná místa.

Chirurgické odstranění mateřského znamení velmi často zanechává jizvy a jizvení. Ve většině případů se vyřeší sami, ale pokud se tak nestane, pokožka potřebuje pomoc. K tomuto účelu lze použít přírodní kakaové máslo nebo silikonové lepidlo (vhodné pouze pro lékařské účely). Pokud to neposkytuje očekávaný výsledek, pak stojí za to kontaktovat kosmetický chirurg. Po léčbě pečlivě zkontrolujte své mateřské znaménka, zejména pokud je odstranění způsobeno trvalým traumatem névusu. Dávejte pozor, abyste nezměnili.

trusted-source[15]

Nemocnice po chirurgickém odstranění mateřského znamení

Zbavit se nevi zahrnuje operaci a dlouhé období zotavení. Nemocnice po chirurgickém odstranění mateřského znamení závisí na umístění jeho umístění a velikosti, objemu práce. Pacienti jsou zpravidla propuštěni z práce po dobu 1-2 týdnů.

Pokud byl můra velká a byly aplikovány stehy, měl by pacient jít do obvazů rány a po hojení a odstranit stehy. Tkáně získané během operace jsou odeslány pro histologii. Lékař se tak během období hospitalizace seznámí s výsledky této studie. Pokud existují údaje o degeneraci kožní tvorby, je pacient registrován, aby monitoroval dynamiku krtků a jejich léčbu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.