^

Zdraví

Odstranění molu elektrokoagulací

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Krtci - jeden z nejzáhadnějších staveb v lidském těle, která vede mnoho pověstí - někdo věří, že jsou prostě jednotlivé fyziologické funkce, pro astrology a psychotroniků krtků je další způsob, jak určit povahu člověka, a předpovědět svou budoucnost. Nicméně, konvexní mateřské znaménko může výrazně zkazit vzhled, stejně jako způsobit nepříjemnosti, které způsobí, že hledají způsoby, jak se je zbavit. A nejoblíbenějším způsobem operativního účinku je odstranění molu elektrokoagulací. Tento postup umožňuje zbavit se krtků, stejně jako jiných kožních nádorů, během několika minut bez bolesti.

Odpověď na otázku „zda k odstranění mateřských znamének, je nebezpečný?“ To záleží na mnoha faktorech - indikace k operaci, závěr onkolog, způsob likvidace, profesionalita. Po špatné kvalitě odstranění nebo nedbalé péče mohou nastat infekční komplikace. Nicméně, pokud je doba neodstraní podezřelé (zánět, ke změně ve velikosti, barvy, zraněné, což způsobuje svědění nebo nepřiměřenou bolest, spadl z vlasů) nebo způsobit nepříjemnost pro krtka, existuje riziko přeměny na zhoubný nádor.

trusted-source[1], [2], [3]

Indikace pro odstranění molu s elektrokoagulací

Aby se zabránilo nebezpečným degeneracím do maligních melanomů, mnoho odborníků doporučuje pečlivě sledovat jejich změny, nejlépe pomocí pravidelných fotografií. A pokud existuje příležitost - a vůbec se je zbavit.

Metoda elektrokoagulace se doporučuje používat při mateřských znaménkách s malým průměrem a hloubkou v kůži. Rovněž elektrokoagulace je indikována k odstranění bradavic, rubínů, cév a vaskulárních hvězdiček (kupperózy) a dalších benigních novotvarů na kůži.

Před odstraněním prvků na kůži je však nutné konzultovat s lékaři (dermatolog a onkolog) a získat stanovisko umožňující provádění takových elektrických operací. Při odstraňování cévních sítí nebo rubínových bodů, pokud je menší než 1 milimetr v průměru, se rada onkologů nevyžaduje, pokud se liší barvou nebo průměrem.

I přes externí jednoduchost operace se elektrokoagulace provádí pouze ve specializovaných zdravotnických zařízeních nebo v odborných kosmetologických pracovištích, kde je možné zkontrolovat odstraněný materiál na přítomnost maligních buněk.

Nezávisle na tom, že krtk nemůže být striktně odstraněn, následky mohou být extrémně nebezpečné pro zdraví, protože krtek může přejít z benigního nádoru na zhoubný novotvar.

Technika pro odstranění molu elektrokoagulací

Není nutná příprava pro postup pacientovi, jediná věc, kterou potřebujeme - je poradit se s lékařem. Při provádění elektrokauterizaci se používá lokální anestezii, takže tam je obvykle žádná bolest během elektrochirurgického provozu, ale poté, co možná nepohodlně nebo trochu bolestivé, ale ne tolik, aby Je třeba brát léky proti bolesti. Během elektro-chirurgie je lepší nezanedbávat anestezii. 

Pro odstranění je použita speciální lékařská pomůcka - elektrokoagulátor. Umožňuje řídit frekvenci a intenzitu proudu pro provádění operace na různých částech těla. Na konci přístroje je ocelová smyčka, která se pomocí elektrického proudu ohřívá až na požadovanou teplotu (obvykle 80 stupňů) a pak zaparkuje místo narození. Postup trvá v průměru 15-20 minut. Po moxibusci se vytvoří hustá kůra v místě odstraňování molu, který je pokryt manganem, čímž se posiluje tvorba kůry. Pod ním je proces rychlé a rovnoměrné epitelizace. Kůra chrání spodní vrstvu epitelu před infekcí, takže nemůžete předčasně odtrhnout. Po 4-5 dnech kůra zmizí a na jejím místě jsou růžové skvrny, které úplně zmizí během 2 týdnů. Všechny období, aby se zabránilo hnisání kůru je nutné mazání antiseptikum, které je předepsáno lékařem, například 5% roztok v ethanolu manganistanu draselného.

Kontraindikace

Stejně jako jakékoli elektrochirurgické zákroky má odstranění mateřského znaménka elektrokoagulace několik kontraindikací. Tento postup by neměl být prováděn v následujících případech:

  • onemocnění srdce;
  • herpes jakékoli formy v aktivní fázi;
  • záněty v oblasti narození;
  • krevní onemocnění, nízká koagulace;
  • individuální alergie na anestetika nebo intolerance k elektroprocesům;
  • keloidní onemocnění;
  • akutní infekční onemocnění;

Elektrokauterizace postup je zakázáno v případě zhoubných novotvarů, takové případy se používají chirurgické odstranění techniky, které umožňují vyřezávání dostatečně velkou plochu kůže v okolí nádoru, aby se zabránilo opakování. Elektrokoagulace v maligních nádorech může vyvolat šíření metastáz. Také velké krtky (od 10 mm) jsou nejlépe odstraněny pomocí skalpelu a rána se šitím pomocí chirurgických nití, aby se zabránilo hnilobě a rychlému hojení rány. Nicméně, po zjizvení zůstává jizva.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Komplikace po odstranění molu elektrokoagulací

Pokud je mateřská značka často zraněná nebo pokud je nesprávně odstraněna, může být způsobena melanom. Jedná se o velmi nebezpečný maligní nádor, který degeneruje z pigmentových buněk a velmi rychle metastazuje do jiných částí pokožky a orgánů. Zákeřnost melanomu spočívá v tom, že zvenčí se může objevit malá porucha pigmentu a uvnitř se metastázy mohou rozšířit do nejdůležitějších orgánů. Pokud tedy dojde k jakýmkoli změnám v barvě, velikosti mateřského znaménka nebo citlivosti místa pro odstranění, obraťte se na svého lékaře. Kvalitní elektrokoagulace je považována za nejlepší způsob, jak zabránit vzniku melanomu.

Možné komplikace po proceduře:

  • infekce - kvůli špatnému výkonu operace nebo pooperační péči v ráně může být infikováno, což povede k rozvoji zánětlivého procesu. Proto odstraňte elektrokoagulaci krtků pouze na specializovaných klinikách nebo v profesionálních kosmetologických pracovištích a jednoznačně dodržujte pokyny lékaře.
  • jizvy - lidé, kteří mají tendenci k tvorbě keloidních jizev, nemají zaručenou permanentní odstranění krtků. Po ukončení procedury, zejména pokud byly odstraněny velké plochy kůže, mohou zůstat stopy.

Také, čím hloubka byla hlouběji v kůži, tím větší pravděpodobnost, že na místě operace zůstane bělavé skvrny.

Stav nádorů a místa po jejich odstranění je třeba neustále sledovat.

trusted-source[9], [10], [11]

Období rehabilitace

Během několika prvních dnů po zákroku bude moxibusční místo bolestivé, zčervenání a opuchnuté, je důležité, aby nebylo vystaveno slunečnímu záření a ultrafialovému záření. Pokud se s tímto projevujete nedbalostí a přivodíte infekci, vytváří se pod kůrou nebezpečné vyčerpání. Pokud po několik dní bolest nezmizí nebo se ještě zhorší, stojí za to okamžitě ukázat doktorovi.

Při úspěšné elektrokoagulaci mělkého molu na místě bývalé kůry by měla zůstat bledě růžová skvrna, která brzy projde a pokožka najde svou přirozenou barvu. Kvalitativní odstranění mateřského znaménka pomocí elektrokoagulace a řádně provedené pooperační péče zajišťují, že na místě zákroku nejsou žádné komplikace a jizvy.

Péče

Jakmile již není zapotřebí kůra, pro prevenci zánětlivých procesů, by neměl být užíván během 2 týdnů používání kosmetických krémů, pleťových vod, tvrdé houbičky, křoviny, jít do veřejných lázní, sauny. Rovněž s opalovacími a opalovacími lůžky, aby se zabránilo vzniku pigmentačních bodů a relapsů. Je-li instrukce lékaře, odstraňte molu umístit před odchodem ven mohou být mazány s opalovacím krémem (nejméně 60 SPF) nebo smetany, bez přísad, ale bez vlastního léčit, může to být nebezpečné. Nejlepší je vyjednat s lékařem nebo kosmetologem, který operaci provedl, o jeho kompetentním pozorování procesu hojení ran do dvou týdnů po operaci.

Rány hojí rychleji v těch místech, kde je kůže tenčí, takže pokud máte krtka odstranit současně na různých místech, je třeba odložit aktivní sporty, slunce nebo úpravy vody tak dlouho, dokud se rána hojí druhý.

trusted-source[12], [13]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.