^

Zdraví

Laserové odstraňování krtků

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pokud mateřská značka nevyvolává nepříjemnost, pak jí ani nevěnuje pozornost. Ale v případě zvýšení velikosti nebo lokalizace v oblastech, které jsou častěji zraněné, je nutné odstranění krtků laserem. Navíc se mohou stát kauzálně maligními entitami člověka.

Indikace

Ať už je třeba se uchýlit k takové metodě, jako je odstranění mateřských znamének laserem, je kvalifikovaný odborník. Po pocitu nepohodlí na místě, kde se nevus nachází, je nutné okamžitě konzultovat dermatologa. Největší nebezpečí, které pro každou osobu představuje znamení, je její degenerace do maligního nádoru - melanomu. Včasné vyloučení zabrání vzniku nebezpečného onemocnění. Existuje celá řada indikací pro odstranění krtků pomocí laseru:

 • neoplazie má lesklý odstín;
 • přirozený vzhled dermis zmizí, ulehčení značek je vyhlazeno;
 • hrany se stanou nerovnoměrně, asymetrie je pozorována;
 • nevus zvyšuje hlasitost na krátkou dobu;
 • pálení, svědění, peeling, tvorba suché kůry;
 • vypadají vlasy, které rostly na povrchu krtek;
 • tvorba uzlů, vlhký povrch, proliferace;
 • krvácení v důsledku poškození nebo spontánně;
 • smrt starého mateřského znamení, ale vznik nového na stejném místě.

Pokud je současně přítomno několik příznaků, nemůžete odložit návštěvu do zdravotnického zařízení, kde budou všechny změny zkoumány a bude vybrán účinný způsob jejich vyloučení.

Příprava

Zvláštní přípravek před postupem pro odstranění krtků pomocí laseru nebude nutný. V této fázi stačí podstoupit vyšetření u dermatologa, který bude studovat strukturu nevusu a určí jeho typ a onkologa. Konzultace s posledně uvedenou osobou jsou nezbytné, aby bylo možné zjistit, zda má výuka na kůži zhoubný charakter. A zda je to důsledkem pacienta s rakovinou. Chcete-li to provést, přidělí řadu testů, které vyloučí nebo potvrdí předpoklady.

Lékař také řekne pacientovi o vlastnostech a výhodách odstranění mateřského znamení pomocí laseru, poukazuje na nedostatky a pravděpodobné nežádoucí účinky. Provede test na identifikaci alergií na expozici laserem. Poskytuje poradenství ohledně péče o pleť po odstranění mateřské značky. Postupovat přímo k operativním postupům následuje až poté, co řádní specialisté zjistí povahu patologie a schválí operaci.

Technika

Odstranění molekul pomocí laseru je metoda přesného postupného odstraňování vrstev z pigmentované formace na kůži pomocí ablačního laseru. Postup trvá méně než deset minut. Nejprve se do oblasti kolem mateřského znamení zavede anestetická injekce, takzvaná lokální anestézie. Pacient má právo odmítnout, jestliže je nevus malý a osoba má nízkou prahovou hodnotu bolesti. Lékař pak nasměruje laserový paprsek na patologickou oblast pokožky. Veškerá síla vlivu bude směřována pouze na novotvar, ze kterého budou všechny vrstvy postupně odstraněny.

V případě, že je mateřská značka velká, bude muset být odstraněna v několika fázích. Ale, a to navzdory skutečnosti, že problém byl vyřešen okamžitě a trvalo dvě nebo tři postupy na pacientově těle nezůstane jizvy. Kromě toho je třeba poznamenat, že další kvalitativní charakteristikou Tato metoda je, že neexistuje žádné krvácení a proces obnovení probíhá v krátkém čase. Výrůstků laser neposkytuje kontaktu pokožky s přístrojovou sterility probíhá způsob eliminuje riziko infekce v ráně, vstup viru hepatitidy B jakéhokoliv typu, a infekce HIV.

trusted-source[1], [2]

Laserové odstranění mateřského znamení na obličeji

Jsou-li krtci malí, nevyvolávají nepohodlí a nacházejí se v těch částech těla, které mohou být snadno ukryty oděvem, ale mohou být s jejich přítomností stále tolerovány. Ale když je nevus na nejvýznamnějším místě - tváři a je důvodem pro nepohodlí člověka, měli byste tento problém řešit. Ženy jsou obzvláště citlivé na tuto skutečnost, protože jsou ideálem krásy. Pokud se tato funkce nestane přitažlivějšími, pokusí se je zbavit.

Nejúčinnější metodou je odstranění mateřských znamének pomocí laseru, který se také používá k odstranění patologie na přední straně hlavy. Nebojte se jizvy a dalších malých příjemných znamení. Je-li postup prováděn kvalifikovaným odborníkem, pak po určité době nebude z mini-operace žádné stopy. Hlavním úkolem je správné chování během rehabilitačního období, a to pokrytí oblasti působení z přímých UV paprsků. Zakryjte ji lepicí páskou a co nejméně, aby se objevila na slunci.

Odstranění červených krtků laserem

Většina pacientů se obává otázky: je možné odstranit červené krtci? Jejich lékařským jménem je angiom. Důvodem jejich výskytu je selhání cévního systému. Malé červené body rostou z krevních cév a vystupují na povrchu epitelu. Nezávisle na jejich zbavování je zakázáno. Odstranění červených krtků laserem je dnes jedním z nejúčinnějších metod. Nejlepší je bojovat s nimi v počáteční fázi vývoje. A k vyřešení problému potřebujete malý počet procedur.

Stává se, že po prvním ozáření zmizí angiom. Když se však kolem něj vytvoří síť kapilár, léčba se stává obtížnější. Odstranění pouze centrálního arteriolu nepovede k výsledku, jelikož nádoby, které ho opouštějí, dostávají krev také prostřednictvím rozsáhlých spojení. Proto k odstranění tohoto problému je zapotřebí řada postupů. Proces odstraňování se neliší od molů jiného typu. A jako výsledek získáte čistou pokožku, protože laserový paprsek působí pouze na nádobách.

Kontraindikace k odstranění mateřských znamének pomocí laseru

K odstranění krtků laserem není příliš mnoho kontraindikací, proto se tato metoda používá nejčastěji. A přesto by to mělo být odepřeno těm lidem, kteří mají alergii na laserové záření. V tomto případě je pozorováno zčervenání kůže v postižené oblasti. A při velmi citlivé pokožce existuje riziko puchýřů.

Stává se, že se pigmentace změní, ale brzy se všechno vrátí k normálu. Také nemůžete použít laser, jestliže jsou kožní onemocnění, existují vyrážky jakéhokoli stupně kolem molu, maligní névus, slabá imunita. Tento postup je také kontraindikován u pacientů s psychickými chorobami diagnostikovanými na onkologii, protože bude těžké předvídat následky s diabetem, protože kůže je špatně regenerována.

Odstranění krtků laserem se pro ženy během těhotenství přísně nedoporučuje, protože v tomto období jsou obzvláště zranitelné. Pokud se vám zbavit nevusu není možné tímto způsobem, doktor vás zvedne o nic méně efektivní, ale nesnažte se ho zbavit sami.

Důsledky po odstranění mateřského znamení pomocí laseru

Je třeba dbát na to, aby tato malá, ale důležitá operace pro pacienta byla prováděna výhradně v léčebném zařízení zkušenými specialisty. Mnoho chirurgických zákroků může mít nežádoucí důsledky, bez ohledu na to, jak jsou spolehlivé. Eliminace krtků laserem nebyla výjimkou. Samozřejmě, každá osoba se bude snažit vyhnout se negativním důsledkům. Abyste jim zabránili, měli byste přísně dodržovat pokyny lékaře týkající se používání léků, péče o rány a okamžitě kontaktovat nemocnici, pokud:

 • Po mini-operaci začal projevovat alokaci neznámého charakteru,
 • rozsáhlé zčervenání kůže,
 • závažné svědění,
 • teplota stoupá,
 • Kůra na ráně trvá déle než předepsaná doba,
 • Místo laserového paprsku bylo nabobtnalo.

Samozřejmě se to děje zřídka, protože odstraňování krtků s laserem končí velmi úspěšně. Malé zarudnutí a kůra jsou základními faktory laserové chirurgie a úzkost by neměla být způsobena. Negativní výsledek bude pouze pro ty lidi, kteří zanedbávají doporučení lékaře a provádějí je ve špatné víře.

trusted-source[3], [4], [5]

Černá skvrna po odstranění mateřského znamení pomocí laseru

O všech možných důsledcích, které nastanou po odstranění mateřských znamének laserem, stejně jako místa, lékař předem informuje pacienta. Po eradikaci nevusu může zůstat černá skvrna. Vzniká na konci postupu, bez ohledu na to, jaká metoda byla použita. Jedná se o druh kůry, který slouží jako ochranná bariéra proti ráně, brání vnikání virů a patogenů z prostředí. Po zničení poškozené oblasti zmizí a na jejím místě zůstane růžové místo, které zmizí po dobu šesti měsíců bez stopy. Tento vývoj událostí naznačuje, že kůže je normálně obnovena.

Černá, stejně jako růžová skvrna nevyžadují speciální ošetření, stačí dodržovat jednoduchá pravidla péče o tuto část těla. V ostatních případech by měl pacient konzultovat s odborníkem a být pod jeho dohledem. Takže úzkost by měla způsobit hnědou skvrnu, protože to je jisté znamení, že infekce zranila v ráně a začal se zánětlivý proces, který by mohl vést k rozvoji maligní formace.

trusted-source[6]

Komplikace po odstranění mateřských znamének pomocí laseru

Pokud během pooperačního období pacient nepřijal vhodná opatření k péči o ránu nebo laserové krtky byly odstraněny nekompetentním lékařem, pak existuje riziko komplikací. Na straně pokožky, kde byla provedena operace, se cítí pálení, bolest nebo svědění. Existuje také alergická reakce na léky proti bolesti používané během operace. Lékař, který je vedl, je povinen specifikovat takové nuance, jinak může malé opomenutí způsobit vážné komplikace. Ano, samotní pacienti by měli pochopit, že pro zajištění pozitivního výsledku může být pouze profesionál.

Stává se, že krtky velkých velikostí nelze úplně odstranit a zůstává malá část. Souhlasíte s tím, že výsledek je nepříjemný, takže po určité době je třeba postup opakovat. Ale především postihuje pacienty s přítomností velké keloidní jizvy po odstranění nevusu. Zvlášť pokud mu zůstane na tváři. Bohužel vzhled jizvy tohoto druhu je způsoben individuálními vlastnostmi lidského těla. V tomto ohledu je třeba před laserem podstoupit průzkum, aby se zjistila tendence vytvářet jizvy tohoto typu. Možné komplikace zahrnují zánět a vyčerpání postižené oblasti. Hlavní příčinou infekčních nezávislých pokusů o předčasné olupování.

trusted-source[7], [8]

Období rehabilitace

Doba rehabilitace po odstranění krtků laserem je velmi důležitá. Jeho trvání je často sedm až čtrnáct dní. Jeho trvání bude určeno řadou faktorů:

 • velikost a tvar nevusu, který byl odstraněn. Pokud je průměr léze větší než 1 cm, bude trvat téměř měsíc, než se zotaví.
 • z ochranných schopností těla. Pokud má pacient slabou imunitu, bude rehabilitace trvat déle.
 • dodržování lékařských doporučení.

Neexistují zde žádné zvláštní zákazy, lze vést plnohodnotný způsob života, aniž bychom se vzdali konvenčních povolání. A přesto musí pacient dodržovat všechny předepsané pokyny lékaře, aby se zabránilo možným komplikacím po ukončení procedury. Na místě odstraněného mateřského znamení se vytváří kůra, která se v žádném případě nedá odtrhnout, a také se vyhnout tomu, aby se na ni dostala vlhkost nebo ovlivnila jiná metoda, která povede k poškození. Snažte se přehřát a nepřehřívejte. Měla by být přestávka v používání kosmetiky. Bude nutné nějakou dobu zapomenout na sauny a solária, což může negativně ovlivnit rehabilitační proces.

Kolik mateřských znamének se po odstranění laserem dělá?

Pacienti, před rozhodnutím o odstranění mateřských znamének pomocí laseru, mají vždy zájem o lékaře, jak dlouho bude trvat, než obnoví pokožku. Tato otázka je zcela přirozená, protože mluvíme o lidském zdraví. Odborník by měl provádět úplné konzultace, vyprávět o procesu hojení a činnostech, které mu pomohou učinit to nejpohodlnější. Obvykle existuje několik etap.

 1. Po dokončení postupu se vytvoří kůra, při níž dojde k zjizvení. Na pokožce se objeví zarudnutí, které zmizí po 6-8 hodinách.
 2. Po sedmi nebo čtrnácti dnech je kůra odloupána. Nezapomeňte, že se musí bez vaší pomoci zbavit.
 3. Desátý den, kdy kůra přišla, na tomto místě se objevuje bod růžového odstínu. Je to mladá kůže. V této fázi byste měli dbát na to, aby nedocházelo k přímému slunečnímu záření, protože mohou poškodit.
 4. Výsledkem řádné péče bude postupné zmizení zarudnutí. A na dvacátý den, na místě bývalého mateřského znamení, bude místo bodověji barevnější.
 5. Během čtyř až pěti týdnů v oblasti, kde byla operace provedena, může dojít k pocitu nepohodlí. 
 6. Kůže po čtyřech měsících k úplnému zotavení, stopa zmizí po odstranění mateřského znamení pomocí laseru. Stává se, že existuje malá jizva, ale může být snadno odstraněna určitým množstvím léků.

Stojí za zmínku, že čím větší je krtek, tím pomalejší bude hojivý proces.

Jak se starat o zranění po odstranění mateřského znamení pomocí laseru?

Po odstranění mateřských znamének laserem je nutná odpovídající péče o postiženou oblast, protože tato opatření pomohou zabránit vzniku nežádoucí jizvy. Přírodní je vzhled kůry černé barvy namísto eradikovaného nevusu. Zmizí sama o sobě během několika týdnů, je přísně zakázáno ji smazat, jinak se mohou objevit komplikace. V prvních dnech by měly být považovány ránu antiseptické léky dostupné, které neobsahují alkohol, protože to může způsobit podráždění kůže, která v současné době není nutné (slabý roztok manganistanu draselného, brilantní zeleň, léčivé masti). Mimochodem, spotřeba alkoholu by měla být také vyřazena. Léky by měly jmenovat lékaře.

Nepoškozujte ani nepoškrábejte poškozenou oblast žádným způsobem. Po sprchování je nejlépe jemně potřít papírovým ručníkem nebo ubrouskem. Nejprve se musíte trochu postarat a sledovat skutečnost, že kůže nedostala přímé sluneční světlo. Samozřejmě můžete jít ven na ulici, ale dříve, použijte speciální ochranný krém s vysokou mírou ochrany pro problémovou oblast. Pokud budete postupovat podle doporučení lékaře, nedojde k žádným komplikacím.

Než po odstranění laseru natřete mateřskou značku?

Po odstranění mateřských znamének laserem pomocí rány je nutné ošetřit roztokem manganistanu draselného, který je jedním z účinných antimikrobiálních látek. Díky aktivním oxidačním procesům mangan ničí škodlivé mikroorganismy, které jsou příčinnými činiteli všech druhů infekčních onemocnění pokožky, stejně jako vnitřních orgánů. Pro ošetření rány se používá pouze čerstvě připravený roztok.

Je přijatelné použít Fucorcin, který má antifungální a antiseptický účinek. Aplikuje se na postiženou oblast 2-4krát denně.

Po pádu kůry se používá masti Kontraktubeks, která je účinným prostředkem proti jizvám a jizvám, přispívá k rychlé regeneraci kůže. Aplikuje se přímo na místo nové pleti dvakrát denně po dobu jednoho měsíce.

Gel Dermatix také pomáhá v boji proti jizvení, které se může objevit po odstranění krtků laserem. Zachovává přirozenou úroveň hydratace pokožky, usnadňuje svědění, a tím eliminuje nepohodlí. Stává se, že když se vytváří jizvení nebo jizvení, proces pigmentace je narušen, Dermatix snižuje stupeň takových projevů. Chcete-li odstranit mateřské znaménko po odstranění, je také možné použít Curiosine, Panthenol, Chondrolon, Depanthenol a další. Všechny léky jsou předepsány lékařem.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.