^

Zdraví

Odstranění mezků: přehled hlavních metod

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.03.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Velmi často mateřské znaménka na těle způsobují nepohodlí, například když nosí šaty nebo šperky. Ano, a esteticky, takové formace nejsou vždy vhodné. Před několika desetiletími bylo odstranění krtků prováděno pouze chirurgickou metodou - pomocí skalpelu. V současné době odstraňte nechtěný nevus mnoha různými způsoby po konzultaci s lékařem.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Je nebezpečné odstranit znaménko?

V mnoha případech může být samotná existence molu nebezpečnější než jeho odstranění. Navzdory skutečnosti, že mateřské znaménka jsou benigní formace, za určitých podmínek mohou být přeměněny na melanom, nádor nádoru.

Nicméně to neznamená, že je nutné odstranit absolutně všechna nevi na těle. Je žádoucí zbavit se pouze potenciálně nebezpečných útvarů:

 • trvale zraněné oblečením nebo příslušenstvím;
 • pravidelně znepokojující z jiných důvodů.

Nebojte se, že operace bude impulsem pro vznik nových mateřských znamének - není tomu tak. Některá místa mohou být navíc tak nepříznivá, že je nutné je odstranit.

Nebezpečnými se mohou zbavit krtků na vlastní pěst doma pomocí alternativních metod, stejně jako využívání služeb nespecializovaného - člověka, který nemá odpovídající vzdělání a dovednosti.

Jaké indikace se považují za dostačující k odstranění mateřské značky?

 • Pozoruhodný růst mateřské značky v relativně krátkém časovém horizontu.
 • Změna barvy skvrny (jak osvětlení, tak ztmavnutí).
 • Vývoj zánětlivého procesu (zarudnutí, otok).
 • Vzhled krve, vředů a dalších prvků na povrchu mateřského znamení.
 • Asymetrie místa.
 • Vzhled peelingu, krust, puchýře.
 • Změna konzistence nevusu (vytvrzování, změkčení).
 • Velikost mateřského znamení je příliš velká.
 • Umístění na místech třecího oblečení nebo jiných traumatických místech.

Každý z těchto příznaků se považuje za přímou indikaci k povinné eliminaci nádorů.

Je nutná speciální procedura pro odstranění?

Pokud je mateřská značka odstraněna z estetických důvodů, nemusí být vyžadováno speciální školení. Lékař přezkoumá formaci, posoudí její stav, hloubku a poté zvolí nejoptimálnější způsob odstranění.

Pokud je odstranění nevi prováděno na základě podezření na maligní formu, může příprava zahrnovat odevzdání určitých analýz a provádění výzkumu.

Jaké testy mám provést, abych odstranil svou mateřskou značku? Závisí to na konkrétním pacienta. Ve většině případů možná budete potřebovat následující diagnostické typy:

 • obecný krevní test;
 • koagulogram (vyšetření systému koagulace krve);
 • krevní test pro onkomarkery.

Je-li to nutné, je-li plánována lokální anestézie, může být proveden test lékové reakce, aby se zabránilo alergii na anestetika. Nejčastěji lékaři užívají drogy na bázi lidokainu.

Který doktor odstraňuje krtky?

Odstranění krtků může být prováděno všeobecným chirurgem v každé nemocnici nebo na klinice i úzkými odborníky:

Je mnohem bezpečnější provádět proceduru v lékařských zařízeních, kde je k dispozici veškeré potřebné vybavení, které podporuje většinu nejběžnějších metod, jak se zbavit krtků. V těchto lékařských centrech bude lékař schopen provést potřebnou diagnostiku a zvolit nejvhodnější typ léčby pro konkrétní pacienta.

Odstranění nádorů v pochybných salonech, důvěru v jejich zdraví na nekompetentní osoby bez odpovídajícího vzdělání a zkušeností je silně odrazováno - to může být nebezpečné.

Metody odstraňování mateřského znaména: Který z nich si vyberete?

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit krtek. Každá z těchto metod má vlastní svědectví, pozitivní a negativní stránky. Můžete se zbavit mateřského znamení pomocí skalpelu, laseru nebo "elektronového nože". Obvykle se volba metody provádí společně s lékařem, který provede postup.

 • Odstranění krtků laserem je rychlý a účinný způsob, jak se zbavit nežádoucích útvarů na kůži. Pro toto jedno zasedání stačí. Současně není ovlivněna zdravá kůže, takže po odstranění není jizvení a riziko krvácení je sníženo na nulu. Několik měsíců po tom, co laserová procedura z ní zůstala, zůstává jen malým místem.
 • Mol odstraňování dusíku (cryodestruction) - není to velmi oblíbená metoda, která se někdy neumožňuje odstranění nádoru v jednom postupu, protože neexistuje žádný způsob, jak přesně stanovit hloubku poškození tkáně s dusíkem. Kromě toho někdy po odstranění zůstává tepelné spálení, po kterém může zůstat stopa jizvy. Odstranění krtků je charakterizováno dlouhou dobou opravy kůže, ale nízká cena této metody je často hlavním kritériem pro výběr pacienta.
 • Chirurgické odstranění mateřského znamení je jedinou metodou, která umožňuje zbavit se hlubokých a velkých útvarů na kůži. Nejčastěji dochází k odstranění krtků skalpelem v oblastech pokožky skrytých pod oblečením, protože po operaci obvykle zůstává jizva. Velikost jizvy závisí na původní velikosti mateřské značky a na stupni záchvatu nejbližších zdravých tkání chirurgem. Obrovské výhody této metody jsou poměrně nízké náklady, zaručená kvalita likvidace a schopnost odeslat přijaté tkáňové prvky do histologické studie.
 • Odstranění radiačních vln je také nazýváno radiochirurgickou metodou - je to bezkontaktní procedura pro ošetření tkáně a odstraňování krtků pomocí rádiové vlny, tj. Odstranění pomocí radiových vln. Radiový nůž je speciální elektroda, na jejímž konci vzniká energie, která ohřívá a odpařuje tkáně. Odstranění radioaktivních vln je považováno za jemnou metodu, která nezanechává jizvy a jizvy a hojení probíhá rychle a bez komplikací.
 • Odstranění molu elektrokoagulací je tepelný účinek na požadovanou oblast pokožky za použití vysokofrekvenčního proudu. Podstatou metody je proudění proudů a ohřev speciální platinové smyčky až do 200 ° C. S touto smyčkou provádí lékař proceduru pomocí "řezání" a "koagulace" vln. Odstranění krtků proudem vám umožňuje "odříznout" zbytečné tkáně a vystavit malou ránu. Tato rána se uzdravuje primárním napětím a prakticky nezanechává jizvu.

Technika: jak se odstraní krtek?

Důležité: pouze odborníci s příslušnými zkušenostmi by se měli zabývat odstraněním mateřské značky. Samostatná likvidace od nevi může vést k vážným následkům.

Některé z vybraných postupů se provádějí při lokální anestezii - injekcí anestetika nebo zvláštním externím analgetickým gelem.

Odstranění krtků na obličeji se obvykle provádí pomocí laseru. Tato metoda umožňuje eliminovat nádor bez další tvorby jizev. Samotný postup trvá jen několik minut, takže doktor dokáže současně odstranit několik formací najednou. Pouze pět minut po relaci se pacient může vrátit domů.

Odstranění zavěšených krtků je obvykle prováděno pomocí elektrokoagulace. Celé zasedání trvá déle než 15-20 minut, což závisí na průměru a počtu odstraněných mateřských znamének. Před zahájením léčby provede lékař anestezie, aplikuje speciální anestetický gel nebo injekci. Dále, zahřátím wolframové elektrody elektrickým výbojem je závěsná sestava "jednorázově odříznuta". Zdravé tkáně, které se nacházejí v bezprostředním okolí, jsou jako takové kaučukové, což zabraňuje vzniku krvácení z rány. Materiál získaný po odstranění může být odeslán do histologie a samotná rána se obvykle zpožďuje do jednoho týdne. Podobně je možné provádět odstranění konvexních krtků, pokud jsou malé a nejsou příliš hluboké.

Odstranění velkých krtků se vyskytuje pouze chirurgicky. Taková operace se provádí za lokální anestézie a všechny odstraněné tkáňové elementy se posílají na histologii (k vyloučení nebo potvrzení nádorového nádoru). Celá oblast kolem formace je ošetřena antiseptikem. Během operace lékař odřízne částečně a zdravě tkáň, aby se zabránilo opakovanému růstu mateřské značky. Poté se aplikuje materiál pro šití, který se po asi týdnu odstraní. Operovaný pacient se může okamžitě vrátit domů, ale bude muset několikrát navštívit lékaře, aby se oblékl a odstranil stehy.

Odstranění krtků s histologickým vyšetřením je povinnou manipulací chirurga v případě podezření na maligní nádor. Pouze takový výzkum pomůže zjistit i počáteční stadium degenerace tkání, rakoviny a prekancerózního procesu. Aby bylo studie odesláno do tkáně, musí být tak neporušené, jak je to možné. Proto je histologie možná pouze tehdy, když se novotvary odstraní chirurgicky nebo elektrokoagulací.

Odstranění krtků u dětí se provádí stejnými metodami jako u dospělých. Výběr postupu je určen podle věku pacienta a jeho individuálního prahu citlivosti, stejně jako u některých psychologických momentů výchovy. Často, a to zejména při práci s malými dětmi, lékaři dávají přednost použití méně traumatické metody - je náplastí, připevnění keratolytická drogy atd Účinnost těchto postupů je mnohem nižší, a znamínko zmizelo může objevit .. Výběr techniky odstraňování však zůstává u lékaře, který se bude přímo zabývat určitým dítětem. Neoplazmy se snaží odstranit, když dítě dosáhne dospívání. Pokud však dítě způsobí nepříjemné potíže nebo nepřirozené "chování" krtků, jsou odstraněny v jakémkoli období života malého pacienta.

Existují nějaké kontraindikace k odstranění krtků?

Nedoporučuje se zahájení postupu:

 • ženy během menstruace;
 • jestliže na místě narození jsou infekční nemoci kůže;
 • u nemocí doprovázených zhoršením srážení krve;
 • s těžkým onemocněním srdce.

Nedoporučuje se odstraňovat nevhody u malých dětí bez odpovídající lékařské pomoci. V takových případech je lepší počkat, než dosáhnou dospívání.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Jaké jsou důsledky po odstranění krtků?

Důsledky po odstranění mohou záviset na charakteristikách mateřských znamének a také na zkušenostech a odbornosti lékaře, který tento postup provedl. Důležité a individuální charakteristiky pacienta: stav jeho imunity a tendence k pigmentaci.

Velkou důležitostí je správnost pooperační péče o ránu. Pokud pečlivě dodržujete doporučení lékaře, hojení bude mnohem rychlejší a pohodlnější.

A přesto, jaké by mohly být důsledky po odstranění nevusu?

 • Rána po odstranění krtek léčí rychleji, tím menší je velikost dálkové formace. Nesprávná péče o ránu může způsobit dlouhodobé uzdravení, hnisavost a zánět tkání, což zase vyvolává masivní a ošklivá jizva. Pokud je rána ošetřena správně, taková komplikace je prakticky snížena na nulu.
 • Kůra po odstranění mateřského znamení je normálním jevem, který zajišťuje ochranu povrchu rány před vniknutím mikrobů. Vlastní škrábání kůry je přísně zakázáno: zmizí samo, jakmile přijde další stupeň uzdravení. Pokud je kůra prudce roztrhaná, může to vést k expozici rány, krvácení, rozvoj infekčního procesu. Jizva se v tomto případě nutně tvoří a stává se obzvláště patrným.
 • Jizva po odstranění mateřského znaménka může být považována za normální důsledek, pokud je tvorba odstraněna vnějším poškozením tkáně (například chirurgickým zákrokem). Čím větší je név, tím delší je jizva. Výrazné jizvy mohou být méně znatelné, pokud používáte speciální léčbu, která je předepsána ošetřujícím lékařem. Obvykle spočívá v zpracování švů s resorpčními mastimi a injektovatelným podáváním látek, které přispívají k obnově poškozených tkání.

Kromě toho se mohou tvořit jizva na špatném vedení pooperačním období: pokud zanedbáme péče o vředy, nebo nuceně odpárat strup vytvořený, tvorba jizvy je nevyhnutelný.

 • Červená skvrna po odstranění mateřského znamení je známkou aktivní granulace povrchu rány - to znamená léčení. Zobáření prochází nezávisle, ve většině případů zanechává jen stěží znatelnou stopu. Pokud je zarudnutí doprovázeno otokem a bolestivostí - je to pravděpodobně známka vývoje zánětlivého procesu v raně.
 • Bolest po odstranění mateřského znaménka se považuje za normální volbu, pokud byla chirurgicky odstraněna. V tomto případě jsou bolesti způsobeny poškozením tkání a nervových zakončení: při konečném uzdravení rány se zcela vylučují. Pulzující bolest, stejně jako bolest, doprovázená zarudnutím a otokem oblasti zásahu, mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu. Tato situace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
 • Tuberkulóza po odstranění krtku je nejčastěji infiltrát. Infiltrát se vyvine kvůli těžkým trauma tkáně, kvůli špatné hemostáze v těle nebo kvůli infekci. Je to buněčná struktura impregnovaná lymfatickou tekutinou a krví. Výsledkem vzniku takového tuberkulu je hojení procesu rány úplně zastaveno nebo zastaveno.

Zánětlivý infiltrát se vyznačuje zčervenáním kůže a bolestivostí s tlakem.

Neinvazivní infiltrát vzniká po určité době po operaci a je tkáň nasycená lymfy nebo léčivými přípravky. V tomto případě nejsou žádné známky zánětu.

Typicky, nezápalové zhutnění po odstranění mola může pokračovat nezávisle několik týdnů a dokonce i měsíců. Pomoc v tomto může být fyzioprocedures, nebo použití speciálních regenerujících léků. Pokud dojde k zánětlivému procesu, intervence lékaře musí být povinná.

 • Fossa po odstranění molu je místem, ze kterého byla forma odstraněna. Většina vrtů zůstává po odstranění laseru. Časem se pokožka v oblasti rušení vyrovnává a fovea se vyrovnává. Obvykle se to stane po dobu šesti měsíců.

Dochází často ke komplikacím po odstranění krtků?

Stejně jako jakýkoli postup může odstranění mateřských znamének vést ke vzniku komplikací. Aby se tomu zabránilo, je důležité, aby zákrok prováděl kvalifikovaný odborník ve správném klinickém prostředí.

Samozřejmě, každý pacient se chce vyhnout komplikacím. Z tohoto důvodu se důrazně doporučuje dodržovat všechny pokyny a pokyny provozujícího lékaře.

 • Může teplota vzrůst po odstranění molu?

Někdy může dojít k mírnému zvýšení teploty. V některých případech jde o individuální reakci těla na stresující situaci a poškození tkáně - zatímco hypertermie je doprovázena pocením a zimnicí. Nicméně trvalé zvýšení teploty může znamenat vývoj komplikací, zánětlivého procesu spojeného se vstupem patogenních mikroorganismů do rány. Který z následujících příčin byl příčinou hypertermie, doktor bude schopen určit při vyšetřování.

 • Pokud se po operaci vytvoří ošklivá, nádorovitá jizva, je to normální?

Koloidní jizva po odstranění mateřského znamení je důsledkem prodloužených septických stavů nebo chronických zánětlivých procesů v těle. Tato jizva je jasně červená, má značnou velikost, někdy svědí nebo bolestivá.

Může se vytvořit koloidní jizva s nevhodným uzdravením pooperačního stehu, zvláště když rehabilitační období nastane na pozadí infekčního onemocnění nebo chronického stresu.

Aby se odstranila neestetická jizva, používá se chirurgická intervence v kombinaci s resorbovatelnými a regenerujícími léky.

 • Jak zjistit zánět po odstranění krtek?

Může se objevit zánětlivá reakce při vniknutí do infekce ran, nedostatečné ošetření kůže během a po operaci, s nedostatečnou péčí o ránu během léčebného období. Zánět je charakterizován zčervenáním a otokem povrchu rány, výskytem sekrecí pod kůrou, místním nebo obecným zvýšením teploty. Celkový krevní test také ukáže všechny známky zánětlivého procesu.

Pokud lékař potvrdí přítomnost infekčního zánětu, bude pacientovi předepsána protizánětlivá léčba. Pokud je absces, může být nutné chirurgicky otevřít ohnisko.

 • Svědění po odstranění krtek může znamenat vznik komplikace?

Ve většině případů je svědění indikací hojení ran a tvorby jizev. Pokud je svědění spojeno s horečkou nebo jinými známkami zánětu, je nutné a co nejdříve navštívit lékaře.

 • Co když hnis vyrazí z rány po odstranění mateřského znamení?

Zastavení rány je jednou z možných komplikací poškození tkáně, včetně operace. Objevuje se to, když bakterie zasáhnou povrch rány během nebo po postupu. Avšak infekce může být v ráně a hematogenní - s proudem krve z ohnisek chronického zánětu přítomného v těle. Nejčastějšími příčinami abscesu jsou stafylokoky a Pseudomonas aeruginosa.

Pokud nedodržíte předpisy pro pooperační období, bakterie se mohou dostat do rány ze špinavého oblečení nebo nejbližší pokožky, potu nebo kožního mazu. Charakteristické příznaky abscesu jsou nárůst zarudnutí a otoku v oblasti švů, výskyt purulentního výboje, zvýšení teploty. Léčba - chirurgická, následovaná protizánětlivou terapií.

Jakékoliv komplikace nebo podezření na ně - to je vážný důvod pro povinnou návštěvu lékaře. Včasná lékařská intervence může zabránit dalšímu vývoji nepříznivého patologického procesu.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Doba rehabilitace: co může nebo nemůže být provedeno po odstranění mateřského znamení

Dodržování určitých pravidel během rehabilitačního období vylučuje takové problémy, jako jsou zánětlivé reakce, ošklivé jizvy a hyperpigmentace kůže. Z tohoto důvodu je třeba přísně dodržovat doporučení lékaře. Abychom vysvětlili, jak se chovat po postupu při odstraňování mateřského znamení, zodpovíme nejčastější otázky pacientů.

 • Jak se krtek uzdraví po odstranění?

Po odstranění mateřského znamení laserem se hojení urychluje, protože celistvost pokožky během procedury není prakticky narušena. Povrch pokožky připomíná malé spáleniny, které mají vzhled červené skvrny, bez tvorby bublin a nekrotických vrstev. Tato vrstva se získává přirozenou barvou a léčí již po dobu 4-5 dní bez vzniku jizev.

Nejdelší doba hojení je pozorována po chirurgickém odstranění név, protože to způsobuje maximální poškození povrchových tkání a švy se překrývají. Léčení tohoto druhu se odehrává ve třech fázích:

 • pooperační edém, zarudnutí, bolest;
 • resorpce krevních sraženin, nekrotické tkáně, samočistění rány, granulace a růst epiteliálního tkáně;
 • konečná regenerace - tvorba jizev a epitelizace.

Doba úplného utažení a každý stupeň závisí na hloubce a velikosti rány, na imunitě pacienta a na přítomnosti komplikací. Zpracování pooperační rány a stupeň péče jsou často kritické.

Uzdravení rány po elektrokoagulační proceduře probíhá pod šupinou - tmavě hnědá kůra sestávající ze sušené směsi krve a lymfatické tekutiny. Po samovolném pádu kůry se otevře povrch pokrytý čerstvou epiteliální tkání.

 • Jak je péče po odstranění krtek?

Zvláštní ošetření oblasti kůže po odstranění mateřského znamení je nutné pouze po chirurgické operaci. Lékař předepisuje použití antiseptických roztoků a pravidelných obvazů. Tato léčba bude muset pokračovat několik dní po odstranění stehů.

Pokud se uzdravení zranění vyskytne pod chrupavkou, nemusí být nutné další zpracování: stačí dodržet hygienická pravidla, nevnášet zranění, vyhnout se vystavení ultrafialovému světlu a v žádném případě se pokusit o odstranění kůry.

 • Co nelze provést po odstranění mateřského znamení?

Po postupu pro odstranění mateřského znaménka nemůžete:

 1. zůstat na slunci;
 2. koupat se;
 3. použití krémů a jiných kosmetických přípravků v oblasti odstraňování;
 4. poškrábání, poškrábání místa rušení;
 5. aby bylo možné tření rány proti oděvu.
 • Mohu po opuštění mé mateřské značky opalovat?

Slunění po postupu odstranění krtků se nedoporučuje, protože to může způsobit vzhled pigmentovaného místa. Vyhýbejte se slunečním paprskům, dokud se oblast odstraněné pokožky nezhojí a nezískají přirozené barvy. Tento zákaz platí jak pro vystavení slunci, tak i pro solárium.

 • Mohu po odstranění mateřského znamení vzít alkohol?

Zákaz příjmu alkoholu může být způsoben následujícími důvody:

 1. Není žádoucí pít alkohol, pokud lékař po jmenování předepsal antibiotika nebo jiné léky uvnitř;
 2. Některé typy anestezie (včetně lokální anestézie) nejsou kombinovány s příjmem alkoholu);
 3. odstranění mateřského znamení může představovat určitý stres pro osobu, takže alkohol se může stát dodatečným zatížením oslabeného organismu;
 4. Předpokládá se, že některé alkoholy (například pivo, likéry, šampaňské, dezertní vína) zpomalují obnovu tkání.

Mimo jiné může nadměrná konzumace alkoholu vést k náhodnému poškození ševu nebo šupin, což může vyvolat krvácení, vznik zánětu atd.

 • Mohu se umýt po odstranění mé mateřské značky?

Po odstranění molu se můžete umýt, když polepíte poškozenou kůži vodotěsnou omítkou. Mokrá rána je nemožná až do úplné epitelizace procesu.

 • Mohu jít do lázně po odstranění mateřského znamení?

Návštěva sauny nebo sauny po odstranění krtků se nedoporučuje, protože to může vést k infekci procesu a způsobit obtíže při hojení ran.

 • Než zpracováváte kůži po excizi ženského znamení?

Nejčastěji po odstranění se doporučuje používat takové antiseptické roztoky, jako je peroxid vodíku, brilantně zelený roztok, roztok furacilinu, fukocin apod. Tato otázka by měla být vyjasněna u svého lékaře.

 • Postaví se mangan po odstranění krtek?

Pro čištění rány lze také použít roztok manganistanu draselného. K tomu je nutné prášek zředit vodou, dokud se nedosáhne růžové kapaliny. Tmavě nasycené roztoky by neměly být používány, aby nedošlo k chemickému spálení a aby situaci nezhoršily.

 • Mohu použít baneocin po odstranění mé mateřské značky?

Chcete-li urychlit hojení rány, můžete použít lék baneocin, ale ne jako masti, ale ve formě prášku. Prášek je po předběžném ošetření peroxidem vodíku posypán rány. Tato léčba se může opakovat několikrát denně, ale ne více než jeden týden po sobě.

 • Používá se maska po odstranění molu?

Léčivé masti mohou být použity jen několik dní po zákroku a až po schválení lékařem. Mnoho masti brání vnikání kyslíku do rány, čímž se zhoršuje hojení a prodlužuje se regenerační proces.

 • Mohu po odstranění mé mateřské značky použít solkoseryl?

Masťový solkoseril stimuluje metabolické procesy v tkáních a přispívá k jejich rychlému zotavení. Léčbu lze aplikovat pouze na suchý povrch rany několik dní po odstranění nevše, když je již povrchová epiteliální vrstva vytvořena.

 • Co je to pomůcka po odstranění mateřského znamení?

Ve skutečnosti existují speciální omítky, které zabraňují kontaminaci rány a její infekci. Náplast se aplikuje na oblast švů nebo přímo na ránu. Při výběru tohoto nástroje byste měli zvážit následující body:

 1. náplast by měla "dýchat" a nechat kyslík přejít na povrch rány;
 2. neměla způsobovat alergie;
 3. Měl by být snadno odstraněn z kůže bez zanechání stop lepidla a bez podráždění.

Nejpopulárnějšími typy léčivých náplastí jsou Cosmopor, Fixopor S, Hudrofilm.

Obvykle je doba hojení kůže na místech odstranění 2-3 týdny, ale celkový estetický vzhled bude obnoven přibližně za 1-2 měsíce. Pokud bylo odstranění krtků provedeno kvůli podezření na maligní degeneraci, je třeba po podání materiálu podat materiál k histologickému vyšetření, na kterém závisí další léčba.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.