^

Zdraví

Cholinesteráza v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Cholinesteráza v krvi - jeden z mnoha důležitých a nezbytných enzymů, který pro léčebný svět označuje HE.

Je pravda, že skutečná cholinesteráza se vyskytuje hlavně ve svalových tkáních skeletu, v tkáních nervového systému, malé množství se nachází v červených krvinkách - červených krvinkách. Tato cholinesteráza se nazývá acetylcholinesteráza nebo AChE.

Další CE bylo nazýváno sérem nebo pseudocholinesterázou, ale ne kvůli jeho "falešnosti", ale spíše díky některým sekundárním funkcím. Cholinesteráza působí z velké části na hydrolýzu acetylcholinu, který jako důležitý neurotransmiter přenáší nervové impulsy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Co je cholinesteráza v krvi?

Úroveň a aktivita ChE pomáhá diagnostikovat stupeň intoxikace, objasňuje stav a hodnotí fungování jater. Také před závažným chirurgickým zákrokem je provedena analýza XE, aby se vyloučily všechny možné komplikace a rizika.

V séru je nutno zjistit úroveň cholinesterázy, která je nezbytná pro hodnocení stavu jater, ke stanovení stupně intoxikace. První reaguje na jakoukoliv otravu jen acetylcholinesterázy, pokles jeho úroveň 40% se považuje za vážnou hrozbu pro zdraví, když AChE pod 80% normálu, tam může přijít nervovou paralýzu a její nulová aktivita vyžaduje resuscitaci. Cholinesteráza je důležitá také pro hodnocení funkce jater. Pokud cholinesterázy snižuje aktivitu o 40-50%, je to signál o příznaky akutní hepatitidy forme.70% snížení Chea činnosti - důkaz cirhóza nebo konečného stádia jaterního onkoprotsessa. Aktivujte nad předepsanou hladinu cholinesterázy pro různé nemoci, je to známka CHD (chronická ischemická choroba srdeční), diabetes je také možný. Cholinesteráza je také zvýšena u genetické hepatózy s hyperpigmentací - Gilbertovým syndromem. Je třeba poznamenat, že cholinesteráza v krvi může být naprosto normální při latentní hepatitě, která se vyskytuje bez zjevných klinických příznaků. V takových případech je zapotřebí podrobnější a podrobnější diagnostiky.

Cholinesteráza v krvi, její normální hladina a změny

Normální hladina cholinesterázy se pohybuje od 5300 do 12900-13000 jednotek / litr.

Snížení cholinesterázy se vyskytuje u všech chronických onemocnění spojených s játry, s rozvojem cirhózy, po chirurgických operacích a předepisování určitých léků. Také prudký pokles cholinesterázy je možný při akutní intoxikaci, onkoprocesech a infarktu myokardu. Kromě toho u mnoha těhotných žen dochází k poklesu cholinesterázy v krvi, zejména ve třetím trimestru.

Zvýšení signálů cholinesterázy o hypertenzi, možné nefroze, diabetes všech typů, některé duševní choroby (MDP), onkologické procesy v mléčných žlázách, akutní forma závislosti na alkoholu. Navíc v prvním trimestru může být cholinesteráza zvýšena u těhotných žen, což se považuje za normu.

Cholinesteráza v krvi - důležitý biochemický indikátor, přímo příbuzný s jinými enzymy - transaminázami. Pokud je cholinesteráza snížena, aktivita transamináz se zvyšuje a naopak. Pokud je cholinesteráza v krvi normalizována vhodnými terapeutickými opatřeními, znamená to, že funkce jater je obnovena.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Jaká je role cholinesterázy v krvi?

V posledních letech se díky četným studiím cholinesterasové funkce staly srozumitelnějšími. Kromě toho, že tento enzym aktivně přenáší nervové impulsy, před více než dvaceti lety byla objevena další vlastnost CHE - hydrolýza přebytku acetylcholinu. Takže u Alzheimerovy choroby, kdy se aktivita snižuje a "vyčerpání" AChE, jejich funkce předpokládá pseudocholinesteráza.

Sérový enzym může být správně nazýván ochranným. Cholinesteráza úspěšně chrání organismus před různými toxickými látkami, zejména karbamáty, organofosfáty a dalšími látkami, které se bohužel v potravinách (pesticidy, dusičnany) nacházejí v obrovských množstvích. Také cholinesteráza v krvi dobře vyrovná s otravou se silnými éterickými jedy - sarinem a jinými podobnými, s předávkováním psychoaktivních látek. Intoxikace kokainu může být neutralizována přípravky obsahujícími syntetickou CHE. Státní regulace buněčných membrán, podílí na tvorbě peptidů (zbytek aminokyseliny molekulární sloučeniny), cholin metabolismus - to není úplný seznam funkcí, které nese krevní cholinesterázy.

Kde vzniká cholinesteráza?

Cholinesteráza druhého typu, tj. Syrovátka, se syntetizuje v játrech, částečně je produkována pankreasem a cholinesteráza vstupuje do krevního oběhu vylučováním játry.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.