^

Zdraví

A
A
A

Chvění dětského hlasu: proč a co dělat?

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chraplavý hlas dítěte je alarmujícím znakem, který může naznačovat jak dočasný, přechodný fyziologický stav, tak závažné onemocnění.

V lékařské terminologii je stav označovaný jako "chraplavý hlas" definován jako jeden z typů dysfonie. Dysfonie je kvalitativní změna, když dítě mluví, dítě zní, ale tempo, hlasitost a zvukové spektrum hlasu se mění. Hořnost není choroba, ale symptom, proto čím dřív rodiče věnují pozornost, tím rychleji a jednodušší bude odstranění příčin. To je obzvláště důležité, když pískáním hlas dítěte ve věku 2-3 let.

Epidemiologie

Epidemiologie nemocí, které vyvolávají symptomy "chraplavého hlasu u dítěte", přímo závisí na konkrétní diagnóze. Častěji chvění je způsobeno laryngitidou, jejími různými formami. Zánětlivý proces se rozvíjí v hrtanu dítěte, pozadí zánětu může být primární infekční, studené onemocnění. Méně časté je laryngitida způsobená přetížením hlasu, fyzickým faktorem. Obecně platí, že v pediatrické praxi se předpokládá, že téměř veškerý zánět vokální zóny je laryngitida jako specifický typ akutních respiračních virových infekcí (ARVI). Nejnebezpečnější forma laryngitida, když slizniční tkáň hrtanu bobtná a smluv, s výjimkou, že rodiče si všimnout - chraplavý hlas dítěte, dítě sotva dýchal, polykání jídla, a někdy tekutina. Taková světelná forma zánětu vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Epidemiologie příčin, se kterými je spojena dysfonie, chrapot:

 1. Nositel infekce je zpravidla nemocný. Není žádnou náhodou, že ARVI jsou v dětských zařízeních tak časté, že jedno dítě může infikovat desítky dalších, zejména pokud je infekce katarální (katarální-respirační syndrom).
 2. Příčinný faktor infekčního zánětu je přidělen od 7 do 10 dnů, případně recidivou a reinfekcí, ve které je izolace infekčního agens (viru) snížena na 3-4 dny.
 3. Pokud nosič infekce trpí akutní respirační virovou infekcí bez katarálních příznaků, je relativně epidemiologicky bezpečný pro ostatní.
 4. Přenos viru se provádí metodou standardní - vzdušné.
 5. Děti ve věku od jednoho do pěti let jsou nejzranitelnější. Kojené děti mají specifickou imunitní ochranu za stavu kojení. Děti, které užívají umělé potraviny, jsou ohroženy infekcí. Třpyty až 4-5 měsíců trpí akutními respiračními virovými infekcemi velmi zřídka.
 6. Převládání příznaku "chraplavý hlas u dítěte" je způsobeno sezónností. Většina dětí je v chladné sezóně nemocná, avšak vypuknutí masové infekce může být sporadické (náhlé, bez zřejmých důvodů).
 7. Případy parainfluenza diagnostiky na podzim jsou spojeny s viry typu 1 a 2, "jarní" ARVI se vyznačuje detekcí viru typu 3.
 8. Dysfonie, drzost hlasu, nesouvisející s etiologií virové přírody, jsou statisticky "vázány" na předškolní a školní instituce. Fyzické přetržení vazů u "domácích" dětí je méně časté než u předškolních dětí navštěvujících mateřské školy.
 9. Jednou z příčin chrapot symptomů předních akutní zánět hrtanu, a poté se laryngotracheitidě se známkami stenózou, na třetím místě - funkční přetížení vazů a mutace hlasů v pubertě (chlapci), dokončí seznam - chronický zánět hrtanu a vrozené poruchy hlasového aparátu, včetně papilomatóza, paréza, stenóza jícnu.
 10. Prakticky všechna porušení hlasového procesu, onemocnění v krku, jsou léčeny lékařem úzkého profilu - otorinolaryngologist.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny chraptivost hlasu dítěte

Chcete-li zjistit, proč dítě chrapot, je třeba poradit se s lékařem, jak je pravidlem, že tyto problémy nejprve zabývá pediatr, který může v dané dítě ORL lékaře (ORL).

V otorinolaryngologii je klasifikace dysfonie podle etiologických znaků podle typu:

 • Funkční faktory. Přepětí hlasového přístroje, když dítě hlučně a hlasitě hovoří, křičí
 • Nemoci virové, zánětlivé etiologie
 • Psychogenní příčiny - stres, strach, silný šok
 • Zranění hrtanu
 • Věk, fyziologická slabost hlasivky
 • Onemocnění spojená se zhoršenou endokrinní funkcí
 • Vrozené patologie

Proč dítě s chraplavým hlasem zjistí pouze odborníka, doktor, stejně jako žádný jiný, neví, že příčiny dysfonie mohou být způsobeny věkem, situační příčinou nebo chorobou. Zvažme důvody podrobněji, budeme se snažit odpovědět na otázku - proč má dítě chraplavý hlas.

 1. Chraplavý hlas u velmi malých dětí, novorozenců. Vrozené, funkční a získané abnormality hlasového přístroje:
  • Syndrom "kočičí výkřik", vrozená chromozomová porucha, která je naštěstí vzácná. Diagnostikována pouze v komplexu - klasické příznaky onemocnění a genetického výzkumu
  • Syndromy spojené s dědičnými chromozomálními poruchami - Downův syndrom, Williams, Pfeiffer. Chraplavý hlas dítěte je jen jedním z příznaků, s genetickými deformacemi jsou charakteristické znaky zmíněných syndromů
  • Získaná meningitida nebo encefalitida, když je chraptivost hlasu dítěte způsobena jak chorobou, tak přetížením hlasivky před plačem, plačem
  • Funkční přetížení vokálních šňůry dítěte, když pláče, protože je hladný, je nepohodlný, chladný, vlhký
  • Vrozená atonie nebo jednostranná paralýza vokálního aparátu, takové stavy mají tendenci spontánně hojit, s největší pravděpodobností spojené s vývojem věku všech systémů a orgánů dítěte
  • GERD, fyziologický gastroesofageální reflux u dětí, doprovázený chraplavým hlasem, lze vysvětlit abnormální strukturou a vývojem hrtanu - laryngomalacie
 2. U starších dětí může být chraplavý tón hlasu spojen s dvěma kategoriemi příčin: funkční a organické. Funkční stavy jsou samozřejmě rychlejší a téměř nevyžadují léčbu, zatímco onemocnění spojená s viry, záněty potřebují terapii včetně léků.
 3. Proč má dítě drsný hlas? Možná proto, že je to dlouhá doba a je neustále v mlhavé atmosféře. Žíravý dým nepříznivě ovlivňuje slizniční tkáň hrtanu, dýchací přístroj. To vše vede k otupě, podporuje vzhled uzlů na hlasivkách a vyvolává chraplavost
 4. Psycho-emocionální důvody. Dítě se nejen bojí, ale šokuje, je zdůrazněno. Pokud dojde k spasmu svalové tkáně hrtanu, je dočasné chvění hlasu téměř nevyhnutelné
 5. Nadměrné napětí hlasu, které je možné v případě, že je dítě zapojeno do vokálu, často a dlouho vykonává zpěv. Tento stav je typický pro mnoho zpěváků
 6. Silný výkřik, prodloužený plak, ve kterém je hlasový přístroj přetížen, vazy se dotýkají a zraní, poškozují se navzájem
 7. Nemoci virové nebo zánětlivé etiologie, všechny typy SARS. Záhyby hlasového přístroje se nacházejí mezi chrupavkou tkáně hrtanu. Jakýkoli zánět dýchacích cest nevyhnutelně vyvolává patologický proces v hlasivkách. Mohou to být tracheitida, laryngitida, faryngitida, a také tonzilitída, bronchitida, chřipka a další nemoci, které považujeme za nízké.

Rizikové faktory

Hlas pro dítě není jen způsob komunikace, ale nástroj pro vyjádření emocí. Chraplavý hlas dítěte - tento příznak znamená, že dítě je ohroženo. Rizikové faktory mohou být různé, než budou uvedeny, mělo by být pochopeno, jak má dítě vazky, hrtan a jak se vyvíjejí.

Hrtan v raném věku je zcela specifický - nachází se mírněji než u dospělých. To platí zejména u kojenců, kteří s pomocí hrtanu dýchají a spolknou současně. Na druhou stranu hrdlo dítěte má zpočátku tvar kužele, který postupně získává tvar válce s věkem. Stejně jako hrtan, hltan, vazba dítěte je specifická. U novorozenců jsou velmi malé - až 8 milimetrů, vazky rostou spolu s tělem a dosáhnou puberty ve věku 17-22 milimetrů. Všechny tyto faktory ovlivňují fonetické charakteristiky dítěte, jeho čas, objem a další parametry. Jakákoli nadměrná, bakteriální, virové infekce může ovlivnit hlasové zařízení a způsobit příznak, který je definován jako "chraplavý hlas u dítěte".

Rizikové faktory, které by měly upozornit pozorné rodiče:

 • Hlas změní svůj čas, stane se hrubý, nízký
 • Kašel získává "štěkání"
 • Dýchání dítěte se stává těžkým, slyší se písknutí jako písknutí
 • Při dýchání se hrudník zřetelně zvedne a spadne
 • Dítě je těžké spolknout, ztrácí chuť k jídlu
 • Při dýchání dítěte se zvyšuje slinění

Všechny výše uvedené funkce mohou být přechodné, by však měla vzít v úvahu omezenost krku batolete fyziologické charakteristiky hlasivek a riziko, že oteklé hrdlo může zcela potlačit možnost dýchání. Dokonce i chronická laryngitida, která je často hlavní příčinou chraplavosti, se také považuje za onemocnění, které vyžaduje lékařskou radu, vyšetření a odpovídající léčbu.

Zvláště nebezpečné rizikové faktory pro zúžení (stenózu) hrtanu, které se mohou rozvinout s laryngitidou doprovázené horečkou. Slizniční tkáň hrtanu se zapálí, bobtná, dýchání se stává těžké, přerušované. Silná forma stenózy je velmi nebezpečná, což může vést k zastavení dýchání. V kategorii rizika nejdříve novorozence nemají dýchací a hlasové přístroje, tkáň záhybů je velmi volná a velmi citlivá na jakýkoli negativní proces. Je-li hlas dítěte mladšího jednoho roku chraplavý, rodiče by měli okamžitě kontaktovat pediatra, který ošetřuje lékaře.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Patogeneze

Patogeneze se spíše týká popisu základních příčin základní nemoci, která vyvolává symptom - chraplavý hlas u dítěte. Nejčastěji chrapot jako znamení naznačuje respirační virovou infekci nebo laryngitidu. Statistiky ukazují, že každý rok mají děti stále větší počet různých typů poruch hlasu. To je typické zejména pro školáky, které jsou podmíněny komunikačními procesy (dítě se stále častěji setká s vrstevníky, odpovědi na hodiny, emocionálně reaguje na negativní nebo pozitivní jevy školního života).

Obecně platí, že porušení funkce hlasu, včetně chraposti, lze rozdělit do následujících skupin:

 • Změny hlasu, sytosti a hlasitosti hlasu
 • Kvalitativní změny - chrapot (dysfonie)
 • Změny v rezonanci hlasu (dítě mluví jako "v nosu" - hyper nebo hyponasalita)

Patogeneze a etiologie chrapotů (dysfonie) jsou zpravidla spojeny s těmito příčinami:

 • Psychogenní faktory
 • Endokrinní poruchy
 • Traumatické faktory
 • Infekce

Případy, kdy lékaři diagnostikována u dětí takzvaný „zpěv“ uzly ve střední zóně vazů - polypů, jako příznak „chraplavým hlasem dítěte“, může být příčinou spojené s GERD (refluxní choroba) - tzv refluxní laryngitida. Uzly, což způsobuje chrapot, charakterizované emocionální děti, které se rychle a rychle reagovat na události ve formátu výkřikem. Takové dítě může být v psychoemotické sféře labilní, někdy agresivní, vzrušující. Tvárné faktorem u malých dětí je často sebedestrukce s nástupem puberty fázi, ale to neznamená, že to není nutné ošetřit dysfonii. Vyžaduje opravu léků a konzultaci dětského neurologa, psychologa.

Jednou ze vzácných příčin, které stojí za zmínku, je laryngeální papillomatóza rekurentní povahy. Pokud si rodiče všimnou, že v mladém dítěti dochází k chraplavému hlasu a chraplavost postupuje, nemusíte váhat, ale obrátit se na pediatra, lékaře ORL. Progresivní dynamika příznaku naznačuje rozvoj stenózy hrtanu, zejména je to nebezpečné v případech, kdy dítě začne "zahřívat" krk. To zvyšuje otok a zrychluje růst benigních malých nádorů. Někdy lékaři musí uchýlit k operaci k odstranění bradavice, jako důsledek - příznakem „chraplavým hlasem dítěte“ nezmizí, protože provoz - to jizvy a jizvy - to je místní zúžení hlasivek.

Také chraptivost hlasu může způsobit tracheitidu, jako její akutní nebo chronickou formu, zejména je charakteristická pro laryngotracheitidu. Patogeneticky chrapot v tracheitidě je vysvětlen rozšiřováním cév a otokem slizniční tkáně, který nemůže ovlivnit hlasovou funkci.

Patogeneze onemocnění, která vyvolávají známky chraposti, je přímo spojena se základní příčinou, která může být funkční i patologická. „Vedoucí v tomto smyslu je stále virový zánět hrtanu a mírně za laryngitida SARS, akutní respirační infekce, následovaný epiglotitidy, vyvolané virem typu B (Haemophilus chřipky), série krátkých - psychogenní a fyziologických faktorů. Jiné nemoci jsou naštěstí diagnostikovány mnohem méně často.

trusted-source[12], [13]

Symptomy chraptivost hlasu dítěte

Známky, že dítě je nezdravé, si všimne každý pozorný rodič. Symptomy dětského chraptivého hlasu jsou zcela charakteristické:

 • Dítě si může stěžovat na pocit pronásledování, podráždění v krku.
 • Hlas zpočátku oslabuje, zticha.
 • Dítě začíná kašlat.
 • Může dojít k potížím s polykáním jídla.
 • Dítě si stěžuje na bolest v krku.
 • Často příznak "chraplavého hlasu u dítěte" je doprovázen nárůstem tělesné teploty.
 • Dítě může dostat bolesti hlavy, stane se netečný, apatická.
 • Vizuálně mohou rodiče zaznamenat zarudnutí v krku.

Symptom - chraplavý hlas u dítěte je ve skutečnosti jedním z prvních příznaků onemocnění, kterým je nejčastěji laryngitida. Klinické projevy laryngitidy jsou charakterizovány skutečností, že dítě se stává pomalé, rychle unavuje, ztrácí aktivitu. Často dochází k dočasnému zvýšení tělesné teploty. Pokud se rodiče obrátí na lékaře a dítě je vyšetřováno podle všech pravidel, krevní test jasně ukazuje zánětlivý proces: - zvýšená hladina leukocytů a zrychlení ESR.

Symptomy chraplavého hlasu u dítěte závisí na lokalizaci zánětlivého procesu. Nejčastěji postihuje oblast nad hrtanem, mírně méně často - zadní oblast krku, tyto záněty ovlivňují proces polykání jídla, vyvolávají bolest při jídle. Kromě bolesti a příznaku "chraplavého hlasu" se dítě může stěžovat na tíhu v hrudi, dušnost, neklidný spánek. Problémy s dýcháním jsou způsobeny otokem sliznice krku, konstrikcí a spazmem plica vocalis (hlasové záhyby). Akutní forma laryngitidy může být doprovázena suchostí v ústní dutině, chrapot, častý kašel a dokonce absces v oblasti glottis, tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci dítěte. Pro chronickou laryngitidu je dlouhé období chraposti, celkové únavy, malátnosti.

Symptomy chraplavého hlasu u dítěte jsou přímo způsobeny klinikou základního onemocnění, pokud je diagnostikována laryngitida, příznaky mohou být podmíněně rozděleny do následujících kategorií:

 • Chronická laryngitida, katarální forma - neustálé podráždění, pocení v krku, dysfonie (změna vzhledu, chraplavý hlas). Dítě může mít rovněž známky pomalého zánětlivého procesu - teplota podsprcholu, ospalost, bolest hlavy. Bolestivé stavy trvají déle než 7-10 dní, pak dítě jde na pozměňovací návrh pod podmínkou odpovídající léčby a dodržování všech lékařských rad.
 • Akutní zánět hrtanu jako výsledek procesu zahájeného SARS: Dostihy horečkou, kašlem periodické bez hlen, nepříjemné pocity v krku, pocit pálení, potíže při polykání jídla, uvolněné funění. Léčba je delší, často s použitím fyzioterapeutických postupů. Tato forma onemocnění trvá od 7 do 15 dnů nebo více, včetně doby zotavení.
 • Atrofická forma laryngitidy u dětí je méně častá, příznaky jsou trvalý neproduktivní kašel, trpělivý chraplavý hlas. Tento druh laryngitidy je vyvolán především funkčními faktory - podrážděním hlasivky, jejich přetížením (intenzivní vokál, hlas, výkřik). Je zacházeno dlouhodobě, trvale s dodržováním jemného hlasového režimu, který je pro děti považován za poměrně obtížnou úlohu vzhledem k jejich motorické a psycho-emocionální činnosti související s věkem.

trusted-source[14], [15]

První znaky

První příznaky neklidu jsou to, co rodiče nazývají "chraplavým hlasem u dítěte". Děti jsou zpravidla aktivní a nemají okamžitou stížnost na špatné zdraví, ale symptomy se projevují v řeči. Předtím, než se hrdlo začne snášet, pocítí pocit bolesti a bolesti při polknutí jídla, hlas dítěte ztrácí obvyklý vzorek a hlasitost se zhoršuje. V medicíně se změny hlasových charakteristik obvykle nazývají dysfonie. Celková ztráta schopnosti mluvit je afonie. Kromě tohoto chraplavého hlasu začne dítě začínat mírný kašel, který se změní v oslabující suchý kašel. Mnoho dětí si stěžuje na bolesti hlavy, rychle se unaví a stává se letargickým. Nejvíce znepokojující jsou první známky u velmi malých dětí. U nich působí zánětlivé procesy aktivně, často v akutní formě, která je plná otoku sliznice hrtanu a problémů s dechem. Silný a rychlý otok může vyvolat narušení inspirace, respirační proces se stává občasným, hlučným. Kid nepokojný spí, často křičí, což dále zhoršuje příznaky onemocnění. Skutečnost, že se v pediatrii nazývá falešná obilovina, je považována za zcela nebezpečnou, krizový stav a vyžaduje hospitalizaci malého pacienta.

První známky velkých, provokujících chrapotů, chorob:

 1. Laryngitida (zánětlivý proces hrtanu), laryngotracheitida:
 • Falešná krupice (od krupice) - akutní proces, který vyvolává ARVI, ARD. Symptomy - štěkání, charakteristika, chraplavý kašel, specifické sípání na inspiraci, horečka, chrapot, obecný nepohodlný zdravotní stav, malátnost. Falešná krupice by měla být odlišována od závažnějšího, zdravotně ohrožujícího onemocnění - záškrt, opravdový krup. Proto první příznaky onemocnění by měly přimět rodiče, aby dítě ukázali lékaři a přijali všechna opatření k léčbě onemocnění.
 • Chronická laryngitida na pozadí prodlouženého průběhu akutní respirační virové infekce (parainfluenza). Známky - polechtat krku, ztráta chuti k jídlu, špatné jídlo požití, dítě ztrácí aktivitu, mluvit s charakteristickým chraplavým, často kašle jako „vymaže“ hrdlo. Následně se suché kašel stává produktivní a uvolňuje se sputa.
 1. Faryngitida (zánětlivý proces v sliznici hltanu). První známky závisí na typu faryngitidy:
 • Akutní, chronická forma a jejich typy:
  • virové,
  • alergický,
  • houbový,
  • bakteriální,
  • faryngitida spojená s úrazem v krku,
  • funkční,
  • atrofické,
  • katarální,
  • granulární,
  • smíšený druh.
 • Nejběžnější smíšená forma, který se vyznačuje následujícími časných klinických příznaků - bolest v krku, přechodné chrapot, podráždění, skřípavý, časté kašel bez sputa, přechodné zvýšení tělesné teploty může být zvýšena lymfatických uzlin na krku.

Kromě tohoto chraplavým hlasem, bolest dítěte může dojít v rukou a nohou (myalgie), přítomné ve všech symptomů charakteristických pro akutní virové zánětu, dokud rýmy, zvýšení tělesné teploty na 38-39 stupňů, zvracení, vyrážky. Chronické formy se základním onemocněním, jsou méně jasné, ale také nevyhnutelně vyjádřené v hlasu chrapot a bolest v krku nebo hrtanu.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Chraplavý hlas jednoho roku starého dítěte

Ohrilový hlas, u jednoho roku dítěte, může být tento symptom považován za jasný klinický projev onemocnění. U dětí do 2,5-3 let je tkáň hrtanu velmi zranitelná, je volná, neformovaná. Navíc hrtan ještě není anatomicky vyvinutý a spíše úzký. Jakýkoli zánětlivý proces způsobuje zhutnění a otoky sliznice a způsobuje chrapot, dyspnoe, až do úplného zablokování přístupu vzduchu. Stenózní forma laryngitidy, falešná krupice pro kojence je vážným testem. Pokud má hlas dítěte jednoho roku rosnatý, rodiče musí naléhavě zavolat pediatra a přijmout všechna opatření k léčbě dítěte. Kdo je ohrožen akutní obstrukční laryngitidou?

 • Děti od 6 měsíců do 2-3 let.
 • Děti, které mají v minulosti riziko alergických onemocnění (rodiče jsou nemocní, jeden z rodičů).
 • Děti s nedostatečnými nebo nadměrnými zprávami o těle.
 • Děti s thymomegalií (nárůst v brzlíku, brzlíku).
 • Děti trpící intestinální dysbiózou (dysbakterióza).

Jaké příznaky, jiné než znamení "chraplavý hlas u dítěte", mohou naznačovat rozvoj laryngitidy? Symptomy mohou být různé a závisí na typu, druhu viru:

 • ARVI je provokován paraviry a je doprovázen přechodným zvýšením tělesné teploty.
 • Katarální forma laryngitidy se může projevit chraptivostí, bolestmi v krku, ale bez horečky.
 • Jedním z klinických projevů může být kašel, v prvních dnech je suchý, častý, pak se stává hlubší a je doprovázen vyprázdněním sputa.
 • Kašel je typický pro kašel během spánku, často v noci.
 • Dýchání dítěte se vždy mění, může to být s charakteristickými pískáními zvuky, dech je delší než výdech.
 • Jednoroční dítě je úzkostné, ztrácí chuť k jídlu.
 • Příznaky mohou být falešné záď - hlučné dušnost, kašel, specifické zvedání a spouštění hrudníku při nádechu a výdechu, namodralé zbarvení kůže v nasolabiálních trojúhelníkové plochy.

Je-li hlas v jednom roce staré dítě chraplavý, a kromě chraposti jsou pozorovány výše uvedené známky, dítě musí být předvedeno lékaři a ošetřeno. Akutní forma onemocnění, znepokojující symptomatologie obtížného dýchání vyžaduje okamžitou hospitalizaci. S včasnou pomocí, samotný příznak "chraplavý hlas u dítěte" neohrozí, stav dítěte se poměrně rychle vylepšuje.

Chcete-li odstranit úzkost rodičů, je třeba zmínit, že chrapot dítěte do jednoho roku může být způsoben zcela "mírovým" důvodem - častým křikem, plačem. A dítě křičí ne proto, že je nemocný, ale kvůli určitému psycho-emocionálnímu stavu. "Screamers" jsou obvykle velmi aktivní, jasně reagují na každou událost, nové lidi, neznámé okolnosti. Impresivita, labilita nervového systému a emocionalita mohou hrát zvláštní úlohu v utváření dětského hlasu, který ještě nevytvořil hrtan nebo vazbu. Vystrašená funkční chvění však nestojí za to. Děti rostou dostatečně rychle, hlasové přístroje se rozvíjejí a chvění úplně prochází.

Dítě má horečku a chraplavý hlas

Když má dítě horečku a chraplavý hlas, mnozí rodiče si myslí, že se jedná o známky běžného nachlazení, ale takové příznaky nejsou standardní pro ARVI nebo ARI. Častěji se jedná o chrapot - to je první klinický projev laryngitidy, který naopak má různé etiologické základy a je rozdělen na druhy.

Ohrivý hlas, teplota těla dítěte stoupá, co mám dělat?

Samozřejmě, zavolejte lékaře. Pro zkušeného pediatra, sycení, dýchavičnost, hypertermie, charakteristický zvuk hlasu (dysfonie) jsou informace o klinice zánětlivého procesu v hrtanu. Laryngitida může probíhat v akutní formě, ale může být také chronická, prodloužená. Pro dítě je druhá možnost nejvíce znepokojující, protože chronický proces narušuje normální dýchání, vypouští celé tělo.

Jaký může být důvod, proč má dítě horečku a chraplavý hlas?

 • Infekce virem (parainfluenza) - sezónní, mimo sezóny ARVI způsobují mnoho potíží jak pro dítě, tak pro rodiče. ARVI je nejčastěji postižena dětmi s nedostatečně aktivní imunitou, ti, kteří mají anginu pravidelně diagnostikovanou, zkrátka děti, jejichž pediatři jsou zařazeni do kategorie BCD (často nemocné děti).
 • Alergie. Pokud historie dítěte naznačuje alergický stav rodičů, laryngitida může být způsobena alergeny. Ve své roli nejčastěji pocházejí z pachů z domácích chemikálií, chloupků, zvířecích chlupů, peří, polštářů, přikrývek, hraček, prachu nebo některých složek výživy. Zvýšená teplota při alergiích se stává zřídka, nicméně akutní útok může být doprovázen nárůstem teploty.
 • Nedostatečnost sliznice hrtanu, vazy. Děti mají anatomickou specifičnost ve struktuře hrtanu - až do určitého věku jsou úzké, sliznice volné, náchylné k otoku. Taková příčina je často "základem" relapsu tonzilitidy, laryngitidy. Časté kašlání, neustálé podráždění hrtanu často způsobuje subfebrilní teplotu.
 • Psychoemotional stres. Nervový systém dítěte je poměrně labilní, nestabilní, událost, kterou dospělý reaguje klidně, dítě reaguje frustrací, pláčem. Jak přetržení hlasivky, tak nervové křeče laryngeální svalové tkáně mohou vyvolat chrapot hlasu a dokonce i nárůst tělesné teploty.

Známky vývoje laryngitidy, při nichž má dítě horečku a chraplavý hlas:

 • Plazivý časopis hlasu neprojde během 2-3 dnů.
 • Hlas se může "třást", rozpadnout se.
 • Teplota těla obvykle nepřesahuje 37-37,5 stupňů, ale teplotní skoky mohou být náhlé až do 39 stupňů.
 • Často na třetí den se objevuje charakteristický kašel a pak jakýsi štěkot. Při inhalaci dochází k kašli, výdech je doprovázen pískáním.
 • Dýchání dítěte je atypické, pro něj je obtížné vdechnout a vydechnout, hrudník vizuálně stoupá a klesá během procesu dýchání.
 • Špička kašle je v noci, nejčastěji je to třetí nebo čtvrtá hodina noci.
 • Přiložíte-li na hrudi dítěte ruku nebo ucho, zazní chrastítka.
 • Dítě má horečku, chraplavý hlas a stálý kašel - všechny tyto příznaky mohou vést k primární nedostatečnosti dýchání. Příznakem nedostatečnosti je kyanotický odstín kůže kolem nosu a rtů (cyanóza).

Laryngitida může být nakažlivá, pokud je provokována virovou infekcí. Jak je známo, způsob přenosu viru je ve vzduchu, proto je v době onemocnění dítěte nutné dodržovat režim ventilace. Léčba nemoci je přímo důsledkem diagnózy a formy procesu. Terapeutická opatření označují ošetřujícího lékaře, rodiče si musí pamatovat, že nezávislé pokusy zastavit laryngitidu jsou plné uškrcených útoků na dítě. Obecně platí, že horečka, chraplavost hlasu nelze považovat za známku zdravotního rizika, lehké formy laryngitidy jsou léčeny během 10-14 dnů a nevyžadují terapii v nemocnici.

Dítě má rozcuchaný nos a chraplavý hlas

Pokud má dítě malý nos a chraplavý hlas, je s těmito příznaky spojen suchý kašel, řeč je pravděpodobně o laryngitidě. Vzácné a průsvitné výtoky z výtoku dítěte jsou často doprovázeny bolestí v krku, obecnou malátností. Tyto příznaky však nejsou homogenní a mohou poukazovat na takové příčiny:

 • Zánětlivý proces v hrtanu.
 • GERD (gastro-ezofageální reflux), sípání předchází nevolnost, u batolat v dětství - časté regurgitace.
 • SARS bez zánětu laryngitidy, chrapot a runny nos jsou příchozí, dočasné příznaky.

Podle statistik nejčastěji příznaky jsou chraplavý hlas u dítěte, je výtok z nosu a kašel, indikují laryngitidu. Zánět jedné nebo druhé zóny hrtanu není neobvyklý kvůli sezónním výskytům virových onemocnění. Nazofarynx malých dětí nemá aktivní lokální imunitní obranu, a proto u kojenců, kromě standardních "setů" ve formě kašle a chrapotů, se často pozoruje nazální výtok. Klinický obraz onemocnění závisí na typu zánětu hrtanu, typy laryngitidy jsou následující:

 • Kataru. Jedná se o nejvíce snadno tolerované onemocnění, při kterém rodiče zaznamenávají, že dítě má rozcuchaný nos a chraplavý hlas, ale tělesná teplota se nezvyšuje a celkový zdravotní stav se nemění.
 • Hypertrofická (nodulární) forma zánětu je charakterizována přetrvávajícím kašlem, těžkým nepohodlí v krku. Dítě si stěžuje na malátnost, chuť k jídlu je koláče. Tento proces je typický pro děti v období dospívání, zvláště chlapci často trpí dysfonií.
 • Funkční laryngitida nikdy není doprovázena závratným nosem, proto se o tom zmiňuje v článku pro srovnání a diferenciaci příčiny. Je pravděpodobné, že v průběhu zpěvů bude nadměrně vázat vazky, chrapot může vyvolat plak, dlouhý pláč, ale v tomto případě ne virovou ani bakteriální infekci.

Klasické příznaky zánětu laryngitidy jsou v první řadě nazální kongesce a výtok z nosu, následované kašlem a kašláním, které společně vedou ke změně hlasu - chvění. Vlhká sekrece může být nejen nazální, ale i při kašli, produktivita kašle začíná po 3-4 dnech. Obecně platí, že jednoduchá forma laryngitidy trvá déle než 10 dní, pokud je včasná diagnóza a dodržování doporučení ošetřujícího lékaře.

Dítě má chraplavý hlas a štěkání kaše

Známky nemoci - dětský chraplavý hlas a štěkající kašel, by měli upozornit pozorné rodiče. Sama o sobě, chrapot nemusí být spojeny s onemocněním, ale charakteristický kašel, přetrvávající kašel, pískání zvuky při dýchání - to vše ukazuje na riziko vzniku takzvaného „falešného zádi.“

Abychom rozlišili příznaky chrupu od známky typických virových infekcí, podívejme se blíže na příčiny, vývoj onemocnění a charakteristické "markery".

Drsnost dítěte, proč se to děje?

Děti mají specifické anatomické rozdíly, struktura orgánů, struktura tkání je zvláštní. Takže hrtan dětí a dětí do 3-4 let je spíše úzký, slizniční vokální záhyby nejsou dostatečně tvořeny, lymfadenoidní tkáň je volná, zranitelná a náchylná k rychlému otoku. Jakýkoli virus, bakteriální infekce nebo expozice alergenu vyvolávají reakci ve formě otoku, křeče, plica vocalis (vokální šňůry) a brání dýchání. Kromě toho je tento stav hrtanu, který vede ke změně v hlavě hlasu - chvění.

Pediatři obvykle rozhovory s rodiči dětí s vysvětlením, že jakýkoli netypický zvuk přicházející z podřízené, kašel, podobná „štěkat“ - je příležitost, aby okamžitě přivolat lékaře. Jedním slovem je třeba si uvědomit:

 • Langerospasm nebezpečný.
 • Onemocnění může vyvolat rychlý tok slizní tkáně.
 • Spastickým procesem je riziko blokování příjmu vzduchu, nebezpečí udušení.
 • Známky falešných slabin - příležitost k okamžité hospitalizaci dítěte.

Hlavní příznaky laryngospasmu:

 1. Dítě má chraplavý hlas a štěkající kašel.
 2. Dítě může těžko dýchat.
 3. Dýchání dítěte je doprovázeno zvláštními zvuky, které se podobají pískání.
 4. Barva kůže na obličeji se může změnit u dítěte, zejména v oblasti nasolabiálního trojúhelníku (cyanóza, modrostřice).
 5. Obtížný proces dýchání je viditelný z první ruky - žaludek v epigastrické oblasti je stažena.
 6. Útoky z falešné krupice se často vyskytují v noci, zastavují se a opakují se s frekvencí po 25-30 minutách.

Dítě má chraplavý hlas, je to štěkající kašel, co mám dělat?

 • Zavolejte lékaře, záchrannou ambulanci.
 • Zeptejte se lékaře rady, jaká opatření mají být přijata před jeho příchodem.
 • Před příchodem lékaře pravidelně dáváte dítě teplému nápoji, často v malých porcích (s lžící).
 • Zvedněte tělo dítěte a dáte mu vertikální polohu (v ruce).
 • Zkuste ventilaci místnosti, navlhčete vzduch.
 • Neposkytujte sirupy proti kašli, jiné léky bez doporučení lékaře.

Zpravidla vše prochází během 3-4 dnů, prognóza je úspěšná, za předpokladu, že jste včas kontaktovali specialisty a implementovali jejich doporučení.

Dítě má bolest v krku a chraplavý hlas

Bolest v krku, která je spojena s pocením a chvění, může být příznakem různých onemocnění. Uveďte seznam těch, kteří nejčastěji vyvolávají příznak "dítě má bolest v krku a chraplavý hlas":

 • ARVI.
 • Laryngitida, která se vyvíjí na pozadí akutních respiračních infekcí.
 • Faryngitida.
 • Laryngotracheitida.
 • Epiglottit.
 • Tonsillite
 • Přepětí hlasových záhybů (funkční stav).

Vedoucí v tomto seznamu je laryngitida, jako nejčastěji diagnostikovaná nosologie. Nicméně symptom bolesti v krku naznačuje, že dítě má s největší pravděpodobností faryngitidu. Přesnější diagnózu samozřejmě může učinit pouze lékař, uvažujeme pouze o možnostech rozvoje tohoto procesu.

Jak rozlišovat mezi tonzilitidou, faryngitidou a laryngitidou, pokud má dítě bolest v krku a chraplavý hlas?

Za prvé, rozdíl mezi výše uvedenými nemocemi v anatomické zóně zánětu:

 1. Tonsillitida je zánětlivý proces faryngálních mandlí.
 2. Laryngitida je zánět jedné nebo druhé zóny hrtanu.
 3. Faryngitida je zánětlivé onemocnění hltanu.
 4. Epiglottitida - zánět v oblasti epiglottis chrupavky (epiglottis).

Existují podobnosti těchto chorob, téměř všechny z nich jsou vyvolané stejnými faktory - virové infekce (parainfluenza, chřipka, adenovirus) nebo bakteriální kontaminace (stafylokoky, streptokoky). Epiglotitida u dětí do 7-9 let „kapky“ etiological komunity, to vyvolává určitý bacillus Haemophilus influenzae typu B. Žáci zánět epiglottis je také spuštěna virovými nebo bakteriálními infekcemi.

Nejcharakterističtější příznaky faryngitidy jsou bolestné pocity při jídle, při požití, chronická forma faryngitidy je plná specifického hlasového stromu - chrapot.

Jaké jsou faktory vyvolávající příznaky - "chraplavý hlas u dítěte", "bolest v krku"?

 1. Faryngitida v chronické variantě. Příčiny:
  • Slabá imunitní ochrana.
  • Konstantní účinek dráždivých faktorů - znečištění ovzduší, spór hub, prach.
  • Chronická sinusitida, rýma.
  • Tonsillite
  • Časté ARVI.
  • Alergie.
 2. Laryngitida. Vyvolání důvodů:
 • Akutní forma může být nezávislá kvůli silné hypotermii, funkčnímu napětí vazů (křik, pláč). Také akutní zánět vyvolává parainfluenza, spalničky, bakteriální infekce.
 • Chronický průběh zánětlivého procesu se vyvíjí na pozadí rinitidy, sinusitidy nebo pomalého ARD.
 1. Epiglotitida je způsobena virovými, bakteriálními infekcemi, hemofilní tyčinkou a také kvůli srdečním onemocněním.

Pokud má dítě bolest v krku a chraplavý hlas, musíte dítě sledovat několik hodin. Znepokojivé příznaky, které vyžadují lékaře, jsou:

 • Intenzivní slinění.
 • Opuch hrdla, lymfatických uzlin.
 • Pokud dítě nemůže spolknout ani tekuté potraviny.
 • Dýchavičnost, dýchavičnost.
 • Symptom bolesti v krku, který nezmizí, ale roste.
 • Teplota těla se neustále zvyšuje a blíží se k 38 stupňům.
 • Dítě má typický "štěkot" kašel.

Přesná diagnóza a identifikace příčiny spočívá ve sféře činnosti specialistů, obvykle je nemoc určena dostatečně rychle z klinických důvodů a včasná léčba končí úplným zotavením dítěte.

Chraplavý hlas v hltanu dítěte v krku

Hlen v krku a chrapot - klinická manifestace nebo akutní forma kataru v hrtanu (katarální laryngitida), nebo alergická reakce, ale také příznak „chraplavým hlasem dítěte, a hlenu v krku,“ by mohla být příznakem jiného onemocnění způsobeného virem nebo bakteriální infekce. Přesná diagnóza je lékař, často počáteční zkouška se koná na recepci u pediatra, otolaryngologist pak souvisí. Hyperemická slizniční tkáň, přítomnost hlenu - viditelný procesní parametry. Konverzace, rodiče otázky, měření teploty těla, krátký, anamnéza podporovat základní verzi diagnózy. Objasnění, v případě potřeby, se provádí v laboratoři formátu menší dítě, aby laryngoskopie.

Za normálních okolností, hlen - je projevem akutní respirační virové infekce, laryngitida, ORL onemocnění, ale také nelze vyloučit a LFR (laringofaringealny reflux), která se v posledních letech u dětí není neobvyklé.

Seznam etiologických faktorů, které mohou vyvolat příznaky "chraplavého hlasu u dítěte, hlenu v krku":

 1. Faryngitida.
 2. Alergie.
 3. Bakteriální, virové nebo houbové infekce.
 4. Adenoidit.
 5. Sinusit.
 6. Laryngit.
 7. LFR (laryngopharyngeal reflux).

Vzhledem k tomu, že viskózní nebo zředěné sputa v přítomnosti chraplavosti je primárně "společníkem" laryngitidy, zvažte některé z jejích druhů.

 • Akutní zánět hrtanu nastává v důsledku akutního respiračního onemocnění, akutní respirační virové infekce nebo v důsledku nadměrného zatížení vazů.
 • Chronický průběh laryngitidy je charakterizován postižením submukózních tkání v procesu, které dítě není zcela tvořeno.

Měli byste věnovat pozornost možnostem zánětu hrtanu:

 1. Laryngitida způsobená infekční chorobou může být plná abscesů. To je typické zejména u streptokokové infekce.
 2. Croup je gurální pravda (záškrt). Onemocnění je poměrně vzácné, avšak riziko jeho výskytu zůstává. Nejčastěji záškrtu postihuje děti do 4-5 let. Bacillus Corynebacterium diphtheriae vyvolává vážné poškození sliznice, výskyt specifického hlenu, film. Onemocnění začíná obvyklými příznaky podobnými ARVI, což značně komplikuje včasnou diagnózu a představuje riziko ohrožení života.
 3. Laryngitida jako důsledek spalniček, šarla nebo černého kašle. Navíc ten chraplavý hlas a hlen v krku s osýpky okamžitě vidí výbuchy na těle dítěte. Pokud má dítě špatnou erupci a specificky jasný "karmínový" jazyk, výtok sliznice a chrapot, může mít smrtelnou horečku. Pertus je charakterizován křečovitými křečemi, vedou ke změně hlasu, k aktivaci sekrece hlenu.

Nejvíce snadno tolerovány dítě katarální laryngitida, přičemž výraznější příznaků - chraplavý hlas a hlen v hrdle, ale adekvátní opatření k nápravě rychle vést k normálnímu stavu dítěte.

trusted-source[20], [21], [22]

Co tě trápí?

Komplikace a důsledky

Důsledky příznaku "chraplavý hlas u dítěte", komplikace přímo závisí na etiologickém provokujícím faktoru. Jedním z nejzávažnějších důsledků je laryngospasmus, bronchospazmus. Nejčastěji jsou udušení, spastické stavy známkami tzv. Falešných obilovin.

Uveďme jeho "signály":

 • Suchý přetrvávající kašel, útoky, které se zesílí v noci.
 • Modrá kolem rtů, v nasolabiálním trojúhelníku.
 • Dýchavičnost, pískání specifických zvuků při dýchání.
 • Nespecifické pohyby hrudníku dítěte během dýchání.
 • Chraplavý hlas, chraptivost.
 • Pravidelné zvyšování tělesné teploty.
 • Obecná letargie, špatné zdraví.

Dětský hlas je chraplavý. Jaké následky a komplikace mohou existovat?

 • Akutní fáze onemocnění, která způsobuje chrapot, může dojít k chronické, prodloužené formě s vývojem infekčního zánětu v blízkých sektorech (průdušnice, bronchus).
 • Nepřijatelné odvolání na lékařskou péči v případě falešného roztržení je ohroženo vážným ohrožením života dítěte. Suffokace, která končí naposledy fatální, je naštěstí velmi vzácná. Nicméně pouhá skutečnost, že dítě bylo nalezeno ve stavu nedostatku vzduchu, negativně ovlivňuje mnoho jeho orgánů a systémů.
 • Je třeba poznamenat, že chraplavý hlas u dítěte - to může být také známka záškrtu. Onemocnění se vyvíjí velmi rychle, rychle, při zániku křeče, každá minuta je doslova v doslovném smyslu těchto slov. Specifické filmy mohou zcela zablokovat přístup vzduchu, což je plné smrtelného rizika pro dítě, zejména pro děti.
 • Stenóza hrtanu, která nebyla diagnostikována a léčena včas, může být přeměněna na chronický proces, který vyžaduje již operační zásah. Všechny operace jsou prováděny moderními metodami, téměř bezbolestnými, nicméně, i po nejdokonalejší manipulaci na stěnách hrtanu, může dojít k zjizvení.

Důsledky a komplikace nemusí dítě ani jeho rodiče vůbec otravovat. Je možné, že v případě, že nějaký úzkostný signál o nechutenství je pod dohledem ošetřujícího lékaře a léčba je prováděna přesně, pečlivě podle všech doporučení.

trusted-source[23], [24], [25]

Diagnostika chraptivost hlasu dítěte

Diagnóza jakékoli nemoci je komplexní činností lékaře. Diagnóza chraplavého hlasu dítěte není výjimkou. Chraplavý hlas dítěte je jen jedním z příznaků, který může být mnohem více, když se podrobně zkoumáme.

Správná a včasná diagnóza je klíčem k úspěšnému zotavení dítěte. Co doktor dělá, aby zjistil příčinu onemocnění?

Diagnóza chraplavého hlasu dítěte zahrnuje takové položky:

 1. Vyšetřování rodičů, sběr informací (epidemiologická historie), analýza přijatých informací.
 2. Primární vyšetření ústa, krku, nosu.
 3. Palpace krku, hrudníku, cervikálních lymfatických uzlin.
 4. Určení tónu svalů krku.
 5. Stetoskopie (doktor naslouchá dýchání dítěte pomocí stetoskopu).
 6. Poraďte se s dítětem, abyste zjistili změnu charakteristiky hlasu.
 7. Měření tělesné teploty.
 8. Je-li to nutné, lze předepisovat laryngoskopii a laryngostroboskopie (testování vibračních vibrací) je méně častá.
 9. Pokud je chraptivost spojena s psychoemotional šokem, je možné otestovat psychologa, konzultovat neurologa.
 10. V případě nutnosti může pediatr řídit dítě pedikonistovi, řečníkovi.

Pokud byl lékař zavřen včas, identifikace onemocnění nastane rychle, často je první průzkum bez dalších postupů a testů postačující.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Analýzy

Příznak "chraplavého hlasu u dítěte" zpravidla nevyžaduje analýzu. Analýzy mohou být potřebné v případě diferenciace diagnózy, jejího objasnění pro volbu optimální cesty léčby.

Diagnostika se skládá ze standardních akcí:

 • Anamnestické informace.
 • Vizuální vyšetření těla dítěte, vyšetření ústy, nosu, krku.
 • Palpace lymfatických uzlin.
 • Určete úroveň hlasových změn.
 • Poslouchat dýchací hluk, hrudní palpation.

To vše pomáhá zkušenému lékaři provést první závěr a předepsat nebo vyloučit potřebu dalšího vyšetření včetně analýz.

Obvykle jsou v takových případech nutné testy chrapotů:

 • Podezření na bakteriální infekci hrdla, hrtanu. Předepisuje se bakteriální výsev, z hrdla se odebere tampon. K vyloučení záškrtu se provádí kultivace na BL (difterie bacilus).
 • Imunogram lze doporučit, pokud je dítě zařazeno do kategorie FBD - často nemocné děti nebo v jejím stavu již byla zjištěna alergie. Výsledek komplexní analýzy pomáhá lékaři zvolit optimální vektor léčby, včetně aktivace imunitní obrany.
 • Pokud se zánět vyskytne v akutní formě, je nezbytné projít UAC (obecný krevní test), aby se zjistila přítomnost nebo absence leukocytózy. Zvýšená hladina leukocytů je přímou indikací zánětlivého procesu, ESR se také mění, objeví se lymfocytóza.
 • Pro podezření epiglotitida lékař předepsal bakteriologickou setí (test), hltanu, jakož i určité plodiny na anaerobní, aerobní tyče na základě krevního materiálu. Kromě toho, v průběhu léčby epiglotitta by měl průběžně sledovat zdraví dítěte, a to i prostřednictvím CBS - stanovení pH krve, aby se zjistilo arteriální krevní plyny (tlak a zájem hladinu kyslíku, tlak oxidu uhličitého, úroveň HCO3 - anionty).

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Instrumentální diagnostika

Instrukční diagnóza za přítomnosti příznaku "chraplavý hlas u dítěte" je předepsána v případě kombinovaných příznaků onemocnění. Doktor pro diferenciální diagnózu někdy vyžaduje další vyšetření, například endoskopii, laryngoskopii.

Co je to jednoduchá laryngoskopie?

Larynx, hrdlo se vyšetřuje pomocí specifické sondy - endoskopu, vyšetření pomáhá určit úroveň deformace sliznice hrtanu, vokální záhyby. Navíc, během laryngoskopie, lékař má možnost vzít tkáňový materiál pro biopsii, je-li to nutné. Postup je velmi účinný jako diagnostická část, nicméně není vhodný pro děti od narození do 7-10 let. Proto se endoskopické vyšetření často používá v diagnostické praxi. Moderní zdravotnické vybavení vám umožňuje provádět proceduru s malou nebo žádnou bolestí a nepohodlí dokonce i kojenců. Jedním z "vůdců" v této endoskopické sérii je fibroendoskopie. Postup může pomoci vidět stav hrtanu, hltanu, nosu.

Jaké druhy instrumentální diagnostiky se používají v praxi ORL?

 • Zrcadlová laryngoskopie (pro děti nad 10 let a dospělé).
 • Stroboskopie, videostroboskopie - posouzení flexibility, mobility hlasového záhybu (nevhodné pro malé děti).
 • Fibroendoskopiya - vizuální prohlídka všech oblastí hrtanu, nazofaryngu.
 • Mikrolaringoskopie - ve výjimečných případech. Postup je prováděn za pomoci anestezie. Potřebujeme tento postup pro nouzovou diagnostiku dětí, které nemohou odolat tomuto "opatření" kvůli pohyblivosti, emocionalitě, strachu. Také mikrolaringoskopiya potřeba pečlivou kontrolu anatomickou strukturu hrtanu (struktury a tvaru rázů státních vazů uzavírání), nebo pro terapeutické manipulace v této zóně.
 • X-ray hrtanu je předepsán extrémně vzácně a většinou dospělým pacientům, aby se zabránilo vážným patologickým změnám v hrtanu.

Diagnostika pomáhá zhmotnit sektor zánětlivého procesu, vyloučit vážné patologie (papilomatóza, kongenitální laryngeální strukturu) a jmenovat efektivní průběh léčby příznaku „chraplavým hlasem dítěte.“

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza je potřebná k přijetí včasných opatření k léčbě dítěte.

Dítě je hlas chraplavý, kašel, celkový stav se zhoršuje. Jak můžete nezávisle určit, co se stalo? Samozřejmě, že přesná diagnóza může být provedena pouze specialistou na základě souboru vyšetření. Nicméně, k léčbě úzkosti, rodiče by měli být vědomi rozdílů mezi hltanu, zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, zánět mandlí, hrtanu a dalších nemocí, které se vyskytují v oblasti hrdla hrdla. Je pravidlem, že mnozí z SARS udeřil pravou sektor 2-3 dýchacích cest, která je proti pozadí angíny může být například k rozvoji nebo faryngitida průdušnice, hrtanu virus triggery a tak dále. Kombinované zánětlivé procesy ovlivňují zdraví dítěte a projevují se v těchto příznacích:

 • Zjevná všeobecná slabost, únava.
 • Dítě má často bolest v krku a chraplavý hlas.
 • Bolest se vyskytuje při polykání jídla nebo mezi jídly.
 • Vzhledem k obecné intoxikaci infekce se může vyvinout hypertermie (zvýšená tělesná teplota).
 • Dítě začíná kašlat, kašle suché, často jde do dolních cest dýchacích.
 • Dýchání se stává nerovnoměrné, těžké.

Většina respiračních patologií neovlivňuje více než dvě oblasti, například hrtan a průdušnici. Často existuje kombinace laryngitidy a tracheitidy - laryngotracheitidy. Pokud infekce pronikne dole, lékař provede diagnózu - tracheobronchitidu. Šíření infekčního patogenu je od horní části dolů - od nosohltanu k průduškám. Je důležité stanovit příčinu včas a zastavit proces.

Ohrijte hlas dítěte, rozlišujte symptomatologii a snažte se zjistit - co se stalo.

Symptom

Laryngit

Bronchitida

Tracheitida

Faryngitida

Je zvýšená tělesná teplota?

Možná teplota těla v dolní části těla

Teplota těla stoupá v akutní formě

Růst teploty je možný až do 28 stupňů, ale to se děje zřídka

Bodová teplota těla, akutní forma - až 38-39 stupňů

Bolení v krku

Pershit hrdlo, žádná bolest

Prakticky nebyl nalezen

Senzace podráždění, horší při kašli

Téměř vždy, zvláště při polykání

Hlas změní vlastnosti

Chraplavý hlas u dítěte je typickým příznakem laryngitidy

Zřídka

Velmi zřídka

Zřídka. Možná chrapot, mírný chrapot s kašláním

Existuje kašel

Suché, specifické kašel - štěkání. Útoky kašle v noci

Suchý kašel se postupně změní v kašel se sputem

Časté, neproduktivní, suché, v noci a ráno

Velmi suchý, vzácný kašel

Dýchání

Spastická dušnost

Dyspnoe s bronchospasmem

Respirační křeče při kašli

Dýchání se zřídka mění

Diferenciální diagnóza by měla také zahrnovat řadu průzkumů, vyloučení nebo potvrzení - alergie, záškrt, vrozené anomálie anatomické struktury hrtanu, gastroesofageální refluxní choroby, ve kterých může být také chrapot. Pro objasnění diagnózy napomáhají další laboratorní testy, instrumentální metody vyšetření.

Kdo kontaktovat?

Léčba chraptivost hlasu dítěte

Po vyšetřeních, sadu diagnostických opatření, lékař předepisuje léčbu chraplavého hlasu u dítěte. Na rozdíl od názorů mnoha rodičů, symptom "chraplavý hlas u dítěte" obvykle nevyžaduje antibiotickou léčbu. Taková terapie je předepsána pouze po studiích na bakteriální flóře a po identifikaci specifického původu infekce. Je třeba si uvědomit, že samoléčba, zejména pokud jde o dítě, je extrémně riskantní a nebezpečná. Nejoptimálnější možností je volat lékaře, vyšetřit dítě a získat jasná doporučení pro léčbu od odborníka.

Standardní léčba chraplavého hlasu u dítěte může být následující:

 • Symptomatická léčba - neutralizace zvýšená tělesná teplota (nad 38 stupňů), vitamínové přípravky udržovat celkový stav, v kombinaci s křeče znakem (bronchospasmus) - bronchodilatátory pro snížení aktivní otok hrtanu.
 • Jemný hlasový režim (tichý režim).
 • Větrání a zvlhčování vzduchu v místnosti.
 • Výjimky z rizika alergických účinků.
 • Jemná strava s výjimkou teplých, teplých jídel.
 • Častý, částečný nápoj.
 • Inhalace s minerálními vodami, bylinné infuze, specifické léky, které odstraňují otoky hlenu hrtanu.
 • Výplachy, zavlažování hrdlem.
 • Pokud se v důsledku alergické reakce na dítě dýchá, jsou předepsány antihistaminiky.
 • Imunomodulátory mohou být předepsány pro aktivaci odolnosti těla, imunitní ochranu, zlepšení celkového stavu.
 • Expektoranty jsou potřebné pouze v případě určení zánětlivého procesu v průdušnici nebo průduškách.
 • Antibiotika pouze podle indikací v závislosti na zjištěném infekčním agens, věku a stavu dítěte.
 • K fixaci terapeutického účinku a snížení závažnosti příznaků jsou zapotřebí fyzioterapeutické postupy.

Léčba zahrnuje chrapot specifické parametry - věk dítěte, přítomnost nebo nepřítomnost jiných onemocnění v historii anatomické rysy jak těla a struktury hrtanu, alergická stavu, závažnosti zánětlivého procesu a jeho lokalizace. Pokud je to nutné, lékař předepisuje léčbu chraplavého hlasu v kombinaci s terapií souběžných patologií, například u diagnostikovaného refluxního gastroezofágu. Dobrým výsledkem je dodatečné sanace nazofaryngu, protože častější chrapot, kašel je důsledkem chronické ARI. Mikrochirurgická intervence při detekci nodulární patologie vazů, papilomatózy, polypů při léčbě dětí je extrémně vzácná. Chirurgie může být účinná pouze v případech, kdy se stenóza hrtanu rychle rozvíjí a ohrožuje život dítěte. Standardem léčby chraplavého hlasu u dítěte je konzervativní terapie.

Co když dítě má chraplavý hlas?

Co mohou dělat rodiče, co když má dítě chraplavý hlas?

Nejvíce znepokojující příznak chraptivosti u dětí ve věku od narození do 5-6 let. Hrtan se ještě nevytváří, existuje nebezpečí spasmu dýchacího traktu, takže pozorná maminka a otec by měli okamžitě zavolat lékaře, když se objeví první příznaky - chraplavý hlas, dušnost, kašel.

Často chraplavý hlas u dítěte je klinickým projevem jednoho z typů laryngitidy, s výjimkou hlasu mohou být takové známky:

 • Nejprve je všeobecná malátnost, obvykle se nazývá chlad.
 • Laryngitida se zřídka rozvíjí jako nezávislá nemoc, je to důsledek ARVI.
 • Pokud se podíváte do úst vašeho dítěte, můžete zřetelně vidět otok, zčervenání sliznicového hrdla, hrtanu.
 • Dítě má těžké dýchání, dušnost.
 • Při požití je bolet v krku.
 • Dítě kašle, kašel suchý, neproduktivní, časté.
 • Kašel paroxysmální, horší v noci.

Co když dítě má chraplavý hlas?

 • Za prvé, abyste uklidili dítě, abyste zajistili nejjemnější hlasový režim, tichý režim.
 • Vylučte z jídla horké nádobí, které dráždí produkty sliznic.
 • Poskytněte bohatý částečný nápoj (teplou, vyčištěnou vodu, odvarky, vodu z lžíce v malých porcích, často každých 15-20 minut).
 • Odvzdušněte pokoj a snažte se zajistit normální vlhkost.
 • Odstraňte vše, co může vyvolat kašel, udušení, odstranění alergenů (květiny, domácí mazlíčky, péřové polštáře, přikrývky, měkké hračky).
 • Pokud nejsou žádné vysoké teploty a nebezpečné příznaky, proveďte vdechnutí minerální vodou, odvar z heřmánku.
 • Časem zahájená opatření, vyšetření lékaře a provádění doporučení lékaře přispívají ke zlepšení stavu dítěte doslova během 2-3 dnů. Samoléčení, používání neprokázaných receptů, podle doporučení "babiček", přítelkyně - představuje riziko vzniku onemocnění, které se může dostat do chronické formy s komplikacemi.

Dbejte na následující informace:

 • Pokud dojde k těžkému dýchání, hvízdavé zvuky během dýchání, měli byste okamžitě zavolat lékaře, nejčastěji - pomoc v nouzi. Je lepší být v bezpečí a vyloučit z dítěte falešnou obilovinu.
 • Před příchodem lékaře můžete ohřát nohy dítěte, což zajistí odliv krve z horních cest dýchacích a uklidní stav.
 • Předtím, než vás lékař navštíví, musíte dát svému dítěti nápoj z lžičky - zlomený teplý nápoj po 15-20 minutách.

Léky

Léky v tabletové formě při léčbě symptomů "chraplavý hlas u dítěte" se nejčastěji nepoužívají. Léky mohou být léky, které se používají k inhalaci nebo opláchnutí krku.

 1. Takže nejjednodušší oplach je roztok furacilinu. Antimikrobiální léčivo pro topickou aplikaci je již dlouho známo a dobře prokázáno. Používá se k opláchnutí hrdla, a to i pro děti, od okamžiku, kdy má dítě v zásadě způsob provádění oplachování. S pravidelně prováděnými opatřeními pro hygienu hrdla je furacilin schopen v podstatě nahradit antibiotikum a neutralizovat mnoho patogenních mikroorganismů. Výplachy se provádějí 4-5 dní v řadě 2-3x denně. Recept - sklenice vařené teplé vody je 0,02 furatsiliny. Tableta je prášková a důkladně promíchána ve vodě.
 2. Jako lešticí prostředek se používá chlorofylipt. Tento způsob přírodního původu dokonale bojuje proti bakteriím, které mohou vyvolat ARVI a laryngitidu. Antiseptický účinek chlorofyliptu je pediatrům dobře znám a často označují tento léčivý přípravek jako bezpečný a účinný prostředek pro oplachování batolat
 3. Miramistin je považován za vynikající lék. Lék má širokou škálu účinků na viry, mikroorganismy a dokonce i na houbové infekce. Navíc Miramistin pomáhá zvyšovat aktivitu lokální imunitní obrany, což je důležité v chrapotě hlasu, zhoršení celkového stavu dítěte. Miramistin může neutralizovat podráždění v krku, s léčbou, samozřejmě, odstranit příznak "chraplavého hlasu u dítěte, snížit intenzitu kašle, vyčistit žlázy a ústa
 4. Neméně účinné jsou přípravky postřikové, například Bioparox. Aktivní účinná látka fusafungin má antimikrobiální účinek, je velmi účinná proti streptokokům, stafylokokům, houbovým infekcím.

Zde je seznam léků, které účinně snižují intenzitu chraplavosti, ale před použitím je třeba poradit se svým lékařem:

Antiseptikum:

 • Rotokan.
 • Faringosept.
 • Lizobakt.
 • Bioparox.
 • Hexaspree.
 • Cvičení.
 • Chlorofyllipt.
 • Desetiletí.

Kontraindikace k určení zavlažování léky, k použití sprejů, může být věk dítěte nebo alergické reakce na složky léku. Nejbezpečnějšími jsou Bioparox, Lisobakt, Chlorophyllipt. Všechny antimikrobiální antivirové léky vyžadují volbu a přítomnost lékaře.

Ke specifikaci můžete přidat:

 • Léčivý chrapot - konzervativní.
 • Častěji v terapii dětí jsou používány phytopreparace, léky přírodního původu, homeopatie.
 • Antibiotika nejnovější generace, široké spektrum účinku může předepisovat pouze pediatr, lékař ORL dle pokynů. Zpravidla jsou léky ve formě aerosolu dostatečné, včetně složení antimikrobiálních, antibakteriálních složek.
 • Perorální podávání antibiotik je extrémním opatřením, když všechna výše uvedená opatření nevedou k pozitivní dynamice.
 • Při suchém přetrvávajícím kašli lze doporučit antitusivní sirupy - Broncholitin, Doctor MOM, Lazolvan. Bronchodilatátory jsou opatrně předepisovány s ohledem na anamnézu a klinický obraz onemocnění, jinak mohou vyvolat závažné komplikace, až po laryngospasmus, bronchospazmus.
 • Pokud trpí dětským hlasem v důsledku alergií, průběh léčby zahrnuje antihistaminika - Zirtek, Claritin. Dávkování a způsob příjmu určuje lékař ORL nebo alergik.

Vitamíny

Vitamíny jsou potřebné při léčbě ne tak jako příznak - chraplavý hlas, dítě, zpravidla je to důsledek ARVI a dalších patologií ORL. Vitaminová terapie pomáhá aktivovat ochranné funkce těla, zlepšuje celkový stav dítěte. Laryngitida jako nejčastější příčina chraplavosti hlasu je dobrá a poměrně rychlá léčba, zejména její katarální varianta. Pediatři mohou jmenovat komplexy vitamínů, vitamínů ve formě tablet, kapslí v kapalné formě, méně často - jako injekce, to vše závisí na klinickém obrazu onemocnění a věku dítěte. Nejúčinnější vitamíny C, A, E, skupina B, vitamín D a vápník.

Zvažte seznam vitaminů, které pomáhají vyrovnat se s laryngitidou:

 1. Retinol nebo vitamin A. Pomáhá životně důležitou aktivitu téměř všech buněk jak vnitřních tkání, tak vnějších kůží. Zvyšuje odolnost proti imunity při invazi patogenních infekcí.
 2. Thiamin, vitamin B1. Regulace výměny aminokyselin, uhlohydrátová rovnováha, ovlivňuje nervový systém a stabilizuje ho.
 3. Riboflavin, vitamin B2. Podílí se na enzymatických procesech, pomáhá regenerovat slizniční tkáně, využívá použité látky, včetně "vyčerpaných" aminokyselin. Tento vitamin je zvláště důležitý pro normalizaci nasofaryngeální sliznice, ústní dutiny, hrtanu.
 4. Pyridoxin hydrochlorid, vitamin B6. Normalizuje proteinovou rovnováhu, zlepšuje enzymové reakce, stabilizuje centrální nervový systém, aktivuje proces hematopoézy
 5. Kobalamin, vitamin B12. Normalizuje enzymatické procesy, podílí se na procesu hematopoézy, zlepšuje stav nervového systému, normalizuje trávicí procesy.
 6. Kyselina askorbová, vitamin C. Vedoucí v seznamu vitamínů, to možná zná i ty, kteří nerozumí lékařským nuancům. Velkolepý imunomodulátor, antioxidant. Pomáhá tělu odolávat mnoha infekcím, pomáhá aktivovat imunitní systém.

Vitamíny v léčbě chrapotů jsou pomocné činnosti. Chcete-li zvolit formu a typ vitamínových přípravků, pomůže ošetřujícímu lékaři. Takové vitamíny pro děti jsou oblíbené:

 • Džungle děti.
 • Abeceda "Naše dítě".
 • Špička.
 • Vitrum
 • Kinder Biovital.
 • Oligovit.
 • Více záložek
 • Unicap

Fyzioterapeutická léčba

Chvění dítěte je jedním z klinických projevů primární nemoci, která je nejčastěji laryngitida, katarální forma. Fyzioterapeutická léčba chraptivosti je zaměřena primárně na eliminování rizika laryngospasmu. Úkolem fyzioterapie může být také stabilizace a konsolidace terapeutických účinků konzervativní léčby.

Inhalace, oplachování lze provést doma, ale závažnější postupy vyžadují ambulantní návštěvu zvláštních místností. Léčbou laryngitidy je odstranění příčiny a symptomatologie je dokonale léčena pomocí fyzioterapie a domácími postupy.

Vypočítame typy fyzioterapeutické léčby:

 • Vdechnutí - doma i v kanceláři lékaře.
 • Zavlažování hrdla speciálními prostředky.
 • UHF - odstraňuje otoky, snižuje intenzitu zánětu, podporuje rychlejší zotavení sliznice hrtanu.
 • Elektroforéza, často je předepisována jako anestetikum s nepohodlí, bolesti v krku (elektroforéza s novokainem).
 • Mikrovlnná terapie, zlepšující buněčné metabolické procesy, aktivace lokální imunitní obrany.

Komplexní aplikace fyzioterapeutické léčby má vždy prospěšný účinek na hojivý proces. Hardwarové metody urychlují regeneraci larynxových tkání, uvolňují podráždění. To je způsobeno specifickou povahou reflexní odpovědi těla na podnět, který se používá ve fyzioterapii. Transformace jednoho nebo druhého typu tepelného působení (elektrický impuls, tepelný nebo mechanický podnět) pozitivně ovlivňuje prakticky všechny biologické funkce těla dítěte.

Fyzioterapeutická léčba je stanovena s přihlédnutím k těmto parametrům:

 • Obecný stav dítěte, anamnéza a diagnóza.
 • Charakteristiky onemocnění, která vyvolává symptom - chraplavý hlas u dítěte.
 • Pohlaví a věk dítěte.
 • Specificita psychoemotického stavu.
 • Fyzioterapie je kontraindikována v období exacerbace onemocnění, se všemi patologiemi, které se vyskytují v akutní formě.

Alternativní léčba

Lidová, domácí léčba příznaků - chraplavý hlas u dítěte, kašel, možná za předpokladu, že používáte osvědčené, bezpečné recepty.

Nabízíme Vám několik z nich:

 1. Máchání - vývar fialové a heřmánek (čajová lžička květenství, vařící voda vařit - 200 ml vody po dobu 10 minut, ochladí se na teplé druhů). Opláchněte 3krát denně po dobu jednoho týdne.
 2. Inhalace s šalvějí. (1 polévková lžíce bylinků nalije 250 ml vody, vaří se 5 minut, zfiltruje se). Inhalace by měla být podána dětem starším 2, 5 až 3 let, obvykle s parní procedurou.
 3. Teplá a častá konzumace bylinných odvarů. !! Čajová lžička anýzových semen míchaná s lžičkou heřmánek. Naplněné 500 ml vody, vařené nejvýše 5 minut. Vývar by měl být dovoleno vařit po dobu 30 minut, vypusťte a napojte dítě z lžičky na 1-2 dny každé 3 hodiny (2 lžičky bujónu).
 4. Vápno čaj. Lipa je správně považována za "královnu" flegmatických supresorů kašle. Děti se jí líbí díky své příjemné chuti a vůni. Sušené květy lípy (2 polévkové lžíce) se nalije 400 ml vody, zahřívá k varu, nechá se ochladit do teplého stavu, se přidá 4 lžíce medu (s tím, že dítě nemá alergenní). Tento čaj můžete vypít podle libosti, pokud dítě chce, ale alespoň 2-3 dny.

Nenechte se unášet zahříváním hrudníku, včetně alternativních prostředků - hořčičných omítek, kompresí. To může zhoršit stav dítěte. Typickým, bezpečným opatřením je opláchnutí bylinnými odvarkami, zavlažováním hrdla nebo vdechováním bylinnými léky.

Všimněte si, že příznak "chraplavého hlasu u dítěte" může být jen dočasným znakem přetížení vazů, takže začátek domácí léčby je lepší s pravidelným klonováním. Pokud se příznaky zhorší, další léčba pomůže zvolit pediatra.

trusted-source[35]

Homeopatie

Homeopatie při léčbě příčiny příznaku - chraplavý hlas u dítěte je používána docela široce. Zvláště pokud jde o terapii dětí ve věku 3-4 let.

Dysfonie (chrapot hlasu) vyžaduje komplexní terapeutická opatření, která zahrnují homeopatii. Výborný účinek poskytují homeopatické léky při dozoru nad funkční dysfonií, pokud neexistuje zjevná patologická příčina chraptivosti, ale je způsobena přetížením vazů nebo nervovým stresem.

Homeopatie při léčbě jak laryngitidy, tak funkčních poruch je prostředkem, který se nazývá léky volby. Pouze doktor se zvláštním vzděláním a zkušenostmi v této oblasti může předepsat.

Uvádíme některé přípravky z kategorie homeopatické, je však třeba si uvědomit, že nezávislé jejich použití se nedoporučuje.

 1. Homeowax. Složení léku v procházkách aconite, fosfát železa, arizema, beladona, spálená houba, topol, nealkohol. Ve skutečnosti není v medicíně nic nepřirozeného, kromě toho, že aconit a belladonna jsou jedovaté rostliny. Proto vymezte homeopatického lékaře. Dávkování a způsoby podávání jsou také jeho výsadou. Veškerá dysfonie spojená s přetížením vokálního záhybu, funkční laryngitidou je dobře léčitelná. Doba trvání léčby trvá nejméně jeden měsíc.
 2. Calcarea iodate. Pomáhá při chronické laryngitidě, přetrvávajícím kašli. Používá se v kombinaci s heparovou sírou po dobu 7 až 10 dní, dávka je předepsána homeopatem.
 3. Gepar síra - účinná při nízkých teplotách, chrapot, snížená chuť k jídlu.
 4. Silicea - je účinná při léčbě všech chronických forem ARVI. Je kombinován s heparovou sírou, léčba trvá 7 až 10 dní, dávka závisí na věku dítěte.

Homeopatie může být buď ve formě dražé, nebo ve formě kapaliny. Pro malé děti je vhodnější kapalná forma, zrna, pelety mohou být také rozpuštěny v čisté vařené vodě v poměru doporučeném lékařem.

Prevence

Prevence příznaků zánětu laryngitidy, znamení - chraplavý hlas u dítěte, je to všechno činnost udržovat zdravou imunitu dítěte, zajistit normální výživu, fyzickou aktivitu.

Vzhledem k tomu, že řada důvodů vyvolávajících chrapot je spojena s virovými infekcemi, prevence onemocnění spočívá v pečlivém a pravidelném větrání prostor, ve kterém je dítě. Důležité je také mokré čištění, suchý vzduch často zhoršuje klinické projevy nemoci. Vitamíny hrají neméně důležitou roli. Potraviny dítěte by měly být bohaté na komplex přírodních vitamínů, které jsou nezbytné pro rostoucí organismus mikroelementů.

I když dítě má chraplavý lesk, dítě je nemocné a diagnostikováno s laryngitidou, onemocnění zřídka trvá déle než 10 dní. Po 3-4 dnech se jeho stav zlepšuje, dýchání a hlas se obnoví. Prevence je nezbytná, aby se zabránilo relapsu, opakování onemocnění.

Základní pravidla prevence:

 • Tvrzení odpovídající věkovým indexům.
 • Pravidelné vyšetření u pediatra, sanace hrdla, v případě potřeby nasofaryngu.
 • Posilování ochranných funkcí těla dítěte.
 • Mokré čištění a větrání prostor.
 • Fyzická pohyblivost, aktivita. Nechte dítě hrát, běžet, nezajímat ho před normálními, starými zvyky.
 • Normální spánek a jídlo.
 • Pozitivní atmosféra v rodině, jakékoliv nervové poruchy, šoky mohou vyvolat příznak - chraplavý hlas u dítěte.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Předpověď

Pokud dítě má chraplavý hlas, prognóza je obvykle příznivá, léčba netrvá déle než týden a dítě se rychle uzdraví. Závažnější následky mohou mít - falešná krupa, prodloužené chronické zánětlivé procesy, které vyvolávají chrapot a prognóza je méně příznivá pro vrozené anatomické vady hrtanu. Prognóza po chirurgických manipulacích je také pozitivní, moderní medicína umožňuje provádět operace šetřící cestu bez zjevných a složitých poškození tkáně laryngu.

Obecně je drsný hlas dítěte jen znamením, které může být způsobeno běžnými důvody. Například, batole je úzkostné, nervózní a křičí po dlouhou dobu, starší děti trpí zvláštním chrapnutím v předškolním věku nebo ve škole. Emocionálnost, aktivita, mobilita dětí je základem pro násilné reakce, které jsou často vyjádřeny v hlasu. Pokud dítě žádá radostně, směje se chraptivě, snad tento jev je nejpříznivější v seznamu příčin chraplavosti. Žádáme vaše děti o zdraví a dobrý, zvukový hlas, vhodný pro věk a temperament.

trusted-source[40]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.