^

Zdraví

ORL lékař

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

ORL nebo otolaryngolog je specialistou, jehož povinnostmi je prevence a léčba onemocnění ucha, krku, nosu. Zkrácený název pochází ze slova laryngotorinologist, doslovný překlad zní jako "věda ucha, krku, nosu".

Otolaryngolog se zabývá léčbou několika orgánů ve stejnou dobu, protože všechny jsou v těsné fyziologické interakci. Ze stejného důvodu často vyžadují komplexní léčbu nemoci ucha, hrdla a nosu, zejména infekční povahy.

ORL-orgány nejprve bránit škodlivé účinky na životní prostředí a jejich řádného provozu má přímý vliv na celý organismus. Nemoci oragonů se často nacházejí jak u dětí, tak u dospělých. Obvykle se toto onemocnění se vyskytují na podzim a na jaře, ale může dojít také bez ohledu na roční období v důsledku snížené imunity, infekce, trauma. Nosu, uší a krku jsou úzce propojeny mezi sebou navzájem, takže nemoc jednoho orgánu, nemoc často vede k druhému. Onemocnění se může objevit jak v akutní, tak v chronické formě. Mezi nejčastější onemocnění nosní dutiny jsou ORL onemocnění (rýmy, zánětu vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin), onemocnění ušní (evstahiit, zánětu středního ucha, různá zranění), bolest v krku (laryngitida, faryngitida, angíny).

Nedávno se pacienti otolaryngologové stěžují na různé alergické reakce, zejména na alergickou rinitidu. Navíc takový nepříjemný stav, jako je chrápání, také zachází s ENT.

trusted-source[1], [2]

Kdo je ENT?

ENT - specialista, který provádí prevence a léčby onemocnění orgánů, jako je například uší a krku (hltanu, hrtanu, průdušnice), nos a části přilehlé k nim. To má konzervativní léčbu a operace v nosní dutině, v krku nebo ucha (praní s dutin, korekce nosní přepážky, excizi polypů, mandle, nosní mandle, odstranění hematom, absces a ušní bubínky pitvy). Také operace na středním uchu mohou zlepšit sluch.

Pro muže, je nutné, aby ORL orgány fungovat normálně, jak uší, nosu a krku jsou na rozvětvení dýchacího a trávicího systému, a jako první narazí viry, bakterie a různé alergeny.

Časté zánětlivé onemocnění (zánět ucha, mandle, adenoidy atd.), Zejména v dětství, často naznačují poruchu v imunitním systému. Jakákoli onemocnění orgánů ORL, pokud ne včas zahájit léčbu, vede k komplikacím (bronchitida, pneumonie, kardiovaskulární onemocnění, poruchy v činnosti centrálního nervového systému atd.).

Kdy mám kontaktovat společnost LOR?

Pokud máte následující příznaky a stavy, vyhledejte lékaře ENT:

 • rýma, nos nebo výtok z nosu (sliznice, purulentní, krvavé atd.);
 • brání nazálnímu dýchání v nepřítomnosti chladu nebo ucpanosti;
 • bolest, zarudnutí, otok v krku;
 • bolest (střelba, bolesti atd.), tinnitus, různé výtoky;
 • ztráta sluchu;
 • vzhled bílého povlaku na mandlích;
 • zvýšení mízních uzlin v krku, dolní čelisti, za uší;
 • časté záněty mandlí (bolest v krku);
 • hrap.

Poměrně častým důvodem snaží LORu, a to zejména v dětství, je stále řadu malých (a ne) objektů v oblasti nosu, uší a krku (mince, špendlíky, knoflíky, atd.). Často to vede ke zranění těla.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na LOR?

Po vizuální prohlídce může ORL předepsat jednu nebo více dalších studií:

 • obecný krevní test;
 • fibroendoskopické vyšetření nosní sliznice;
 • RTG;
 • somnologický výzkum;
 • polysomnografie (studie poruch spánku);
 • imunodiagnosti s zánětem alergické povahy orgánů ORL.

Zda se předepisuje studie a který (nebo jen málo) lékař rozhodne v každém jednotlivém případě.

Jaké diagnostické metody používá ENT?

Při prvním poučení pacienta lékař nejprve používá instrumentální diagnostiku, pro kterou je zapotřebí co nejlepší osvětlení. Pro pohodlí studie doktor může používat různé nálevky do uší, zrcadla pro vyšetření nosní sliznice a hrtanu, endoskopy.

Vyšetřit nosní sliznice, nosu a krku lékař používá nosní zrcátko (při pohledu malé děti používat specialista na ucho trychtýře výzkum). Takový způsob je nutné v případě, že odborník podezření nosohltanu onemocnění nebo nosní sliznice, nosní dýchání poškozenou v důsledku zakřivení nebo septa při krvácení z nosu. Při tomto způsobu diagnózy odborníka vyhodnocuje stav nosní přepážky, nosních dutin, nosní dutiny dolní části.

Je-li to nutné, předepíše se punkce z paranazálních dutin, obvykle je taková diagnóza pro podrobnější studium obsahu sinusů nezbytná, pokud je podezření na sinus nebo cyst.

Olfaktometrie je nutná, pokud existuje podezření na nesprávné fungování pocitu vůně. Tato diagnóza se provádí pomocí speciálního přístroje, kterým odborník vnáší do nosní dutiny určité vonné látky.

Pro studium ušní choroby použijte speciální nálevku, s níž lékař ENT zkoumá vnější průchod, tympanickou membránu, střední ucho. Lze použít také řadu zvětšovacích pomůcek (zvětšovací sklo, mikroskopy pro chirurgii, optické otoskopy). Při otoskopii bude lékař schopen provést některé operace, například extrakci cizího předmětu z ucha.

Audiometrie slouží ke zjištění citlivosti sluchu na zvuky uvnitř vnímané četnosti lidského ucha. Všechny indikace jsou zaznamenány jako graf na audiogramu. Tato metoda diagnózy je velmi důležitá pro včasné odhalení různých sluchových poruch.

Akumetrie umožňuje zjistit onemocnění ve vnitřním nebo středním uchu, které se provádí pomocí speciálních zařízení - ladičky. Tato diagnostická metoda navíc potvrzuje (nebo vyvrací) výsledky audiometrie.

Za účelem určení stavu sluchové trubice se používají různé metody:

 • foukání na Politzer;
 • Toynbeeova metoda (pacient polkne s upnutým nosem);
 • Valsalvovou metodou (pacient vdechuje uzavřený nos a ústa).

Řízení průniku do středního ucha vzduchu provádí otoskop. Tato diagnóza je předepsána pro podezření na onemocnění středního ucha.

Při vyšetření hrdla se používá faryngoskopie - vizuální vyšetření odborníka v ústní dutině a hltanu. Diagnostika se provádí pomocí speciálních zrcátek v dobrém světle. Tato metoda je povinná u pacientů se stížnostmi na bolesti hrdla, výtok z nosu a bolesti v uších.

Epiparyngoskopie je předepsána pro stížnosti na sluchové problémy, nazální dýchání, když je podezření na nosohltanu. Tato diagnóza umožňuje lékaři posoudit stav faryngálních dutin sluchové trubice, stěny a oblouk nosohltanu.

Hypofaryngoskopie posuzuje kořen jazyka, hruškovité dutiny a ztuhlou oblast. Danaeova diagnostika může být předepsána pro porušení funkce polykání, pro detekci cizích těl, s podezřením na různé neoplasmy. Diagnóza se provádí pomocí speciálního laryngoskopu nebo zrcadla pro vyšetření hrtanu.

Tracheobronchoskopie posuzuje stav lumenů průdušek, průdušnice a jejich sliznic. Metoda výzkumu je obvykle určena k detekci a odstraňování cizích objektů a je prováděna hlavně pulmonologisty.

Esofagoskopie je indikována použitím speciálních tuhých trubiček, pokud dochází ke zhoršení funkce spolknutí, cizí předměty, popálení jícnu. Tato diagnóza je obvykle prováděna gastroenterology.

Jako obecné diagnostické metody se používá následující:

 • Ultrazvuk pro vyšetření dutin v čelistní a čelní oblasti, detekce novotvarů v krku. Tato metoda umožňuje stanovit v sinusách purulentní nebo cystickou tekutinu, stejně jako zhrubnutí sliznice;
 • Radiografie se používá pro nastavení vrozené abnormality jícnu, dýchací orgány, lebka, detekci cizích těles, novotvary, trhliny (zlomeniny) v lebce;
 • fibroskopie zkoumá nosohltan, nosních dutin, průdušnice stěna, průduškového jícnu, stejně jako vnitřní část se odhaduje infraglottic dutiny a epiglottis (což je obtížné zjistit, zda jiné způsoby vyšetřování). Také tato metoda se používá pro biopsii a odstraňování cizích předmětů;
 • MRI (magnetická rezonance) pomáhá stanovit hranice struktur, hustotu různých tkání, což přispívá k přesnější definici novotvarů. Diagnostika může mít také úseky v odlišné rovině a je mimořádně důležité pro určení nádory, které vytvořené v tloušťce krku nebo pod lebeční základny, jakož i v různých patologických vývoj, cysty a polypy;
 • výpočetní tomografie je nejpřesnější metoda vyšetřování. Speciální tomogram umožňuje provádět studium poměrně rychle a s maximální přesností.

Co dělá ORL?

ENT se zabývá léčbou tak důležitých pro lidské orgány, jako je hrdlo, nos a uši. Zde však mluvíme nejen o jednotlivých orgánech, ale o celých systémech. Nos - poměrně složitý systém, jehož součástí je i dutiny, hrdla, aby zahrnovala průdušnice, hrtanu, hltanu, jícnu, ušních onemocnění zahrnují onemocnění boltce, vnitřní (průměrné) do ucha, sluchového nervu, které přenášejí zvukový signál v určité oblasti mozku.

Všechny tyto systémy jsou sjednoceny v jednom kvůli jejich neoddělitelnému spojení mezi sebou. Onemocnění nosní dutiny (nachlazení) může způsobit vážné onemocnění, jako je zánět ucha (zápal ucha). V případě, že otitida zůstane bez dozoru, může vést k hluchotě. Také, pokud je léčba zaměřena pouze na zánět středního ucha a výtok z nosu zůstává bez potřebné léčby, je účinek léčby otitis snížen na nulu.

Otolaryngolog se zabývá prevencí a léčbou onemocnění orgánů sluchu a respiračního traktu. Dobrý odborník má dovednosti terapeuta i chirurga. Lékař bude v případě potřeby schopen provést některé postupy potřebné pro účinnou léčbu určité nemoci (mytí postižených orgánů, ošetření sliznice protizánětlivým nebo antimikrobiálním roztokem). Otolaryngologové často provádějí operace týkající se patologických stavů štítné žlázy. Mnoho lidí trpí vrozenými nebo získanými patologiemi nosní přepážky. Často mimo takovou vadu je neviditelná, přináší pacientovi spoustu nepohodlí (dušnost, nedostatek kyslíku v těle, narušení pocitu vůně apod.). Operace k nápravě zakřivení je také v kompetenci otolaryngologa. Důvodem chrápání je často zakřivená nosní přepážka.

Problém hluchoty, jak částečné, tak úplné, je dnes v dnešní době rozšířen. Problém je často spojen s hlučným pracovním poměrem, zraněním atd. Dnes se moderní medicína dokáže zbavit takové nepříjemné nemoci jako je Meniereova nemoc (tinnitus). Sinusitida, otitis, sinusitida, tonzilitída atd. - dobře reagují na léčbu a bez komplikací s moderními metodami léčby a dobrým vybavením.

O jakých onemocněních se stará ENT?

Onemocnění, které jsou léčeny pomocí ORL, se staly obyčejnými pro většinu a názor, že taková onemocnění může být řešena samostatně, se stále častěji rozšiřuje mezi obyvatelstvo. Téměř každý člověk s bolestí v krku stojí za běžné oplachování nebo resorpční pilulky, s chladem kupuje dlouho osvědčené prostředky. Stává se však, že se situace začíná dostat mimo kontrolu, stav se zhoršuje a samoléčba nepomůže. V takovém případě musíte vyhledat kvalifikovanou pomoc otolaryngologa. Docela často samoléčba vede k chronické formě onemocnění nebo těžkým komplikacím.

Zvláštní péče by měla být věnována dětem, protože nejsou schopni správně popsat symptomy, uvést, kde a jak to bolí. Děti jsou zranitelnější než dospělí, mají již dýchací cesty. Například onemocnění, jako je laryngitida, s nesprávnou léčbou se může vyvinout do falešného drážky, kdy je hrtan blokován a dítě se začne tlumit.

Pro LOR je nutné se zaměřit na tyto nemoci:

 • se zánětem hltanu (faryngitida), zánětem hrtanu (laryngitida), chronickým zánětem mandlí (tonzilitida);
 • s poklesem sluchu, zánětem ucha (otitis);
 • rýma (včetně chronické), zvýšená nosohltanu mandle (nosní mandle), pozůstatkem sliznic (polypy), zánět nosních dutin (sinusitida), včetně čelní zánětu (zánět vedlejších nosních dutin) a dutin (sinusitida).

Poradenství lékaře ENT

ENT v období sezónních nemocí, doporučujeme, abyste vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi, je třeba poskytnout zvláštní ochranu pro malé děti ve věku do jednoho roku, protože se nevyvinuly dostatečnou imunitu a tělo nedokáže odolat virů a infekcí.

S příchodem podzimu se vlhkost v místnosti sníží, což je způsobeno začátkem topné sezóny. Suchý vzduch výrazně překrývá sliznice (nos, hrdlo), což usnadňuje pronikání infekcí do těla. Proto je nesmírně důležité zajistit, aby vlhkost v místnosti byla na dostatečné úrovni (přibližně 45%).

Kalení pomáhá tělu snadněji překonat negativní následky chladné sezóny, kromě silného a temperovaného organismu je mnohem snazší tolerovat téměř všechny nemoci. Odborníci doporučují provádět ranní gymnastiku a vodní procedury po ní (kontrastní sprcha nebo nalévání studené vody).

Chlazení může být pouze začátkem vážnějších onemocnění. Děti mají velkou životní hrozbu jako nemoc, jako je obilovina, což je komplikace běžného nachlazení. Sekundární onemocnění mohou také vyvolat například bronchitidu nebo pneumonii. Některé nemoci, jako je astma nebo senná rýma, se mohou objevit v důsledku alergických reakcí. Kouření, špinavý vzduch přispívají k různým nachlazením.

Lékaři doporučují každodenní vysouvání místnosti, nepřekračujte, vyhněte se průvanu a konzumujte více ovoce a zeleniny. Také dobrými preventivními opatřeními jsou mazání nosních průchodů pomocí oxolinové masti a oplachování úst a hrdla dezinfekčním roztokem. Nosní dutinu můžete umýt mýdlovým roztokem, který pomůže odstranit nejen prach a znečištění, ale i viry. Je také dobré pít kurs vitamínů s nástupem studené sezóny.

ENT se zabývá léčbou a prevencí různých onemocnění krku, nosu, ucha. Dobrý odborník musí mít dovednosti terapeuta i chirurga. Docela často lékař musí odstranit různé malé cizí předměty z dýchacího ústrojí a uší, zvláště u malých dětí.

Všechny orgány, které se zabývá léčba ORL, jsou v úzkém vztahu k sobě navzájem, a poměrně často onemocnění jednoho orgánu vede ke komplikacím v jiném orgánu, například tím, že může být příčinou zánětu ucha (otitis media), takže léčba musí být použita s výhodou integrovaný přístup k léčbě.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.