^

Zdraví

CPAP - spontánní dýchání s neustále pozitivním tlakem dýchacích cest

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V současné době existují různé přístroje a zařízení, s nimiž můžete vytvářet nadměrný tlak v dýchacích cestách jak během celého dýchacího cyklu, tak v jeho jednotlivých fázích. Při spontánním dýchání s neustálým pozitivním tlakem (CPAP) se nevyhnutelně vyskytují kolísání tlaku, ale vždy zůstávají nad atmosférickým tlakem. Tato metoda je široce používána v neonatologii, protože nevyžaduje tracheální intubaci, je dobře snášena novorozenci a nejenom zlepšuje výměnu plic, ale také stimuluje respirační centrum.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Indikace pro použití CPAP

Indikace pro použití CPAP je považován za arteriální hypoxemie (PaO2 <50 mm Hg, frakční koncentrace kyslíku (FiO2> 0,5), spojené s narušenou vztahy ventilace-perfuze a intrapulmonální bočníku, stejně jako centrální nebo obstruktivní apnoe U kojenců Předpoklad - uspokojivé alveolární ventilaci (PaCO2 <60-65 mm Hg a pH> 7,25) Proto CPAP se obecně provádí za následujících podmínek .:

 • lehké a mírné formy ARDS novorozenců,
 • přechodná tachypnea novorozenců,
 • centrální a obstrukční apnoe novorozenců,
 • ablace z mechanické ventilace, 
 • prevenci a léčbu respiračního selhání po extubaci.

Metoda provádění svvtvnogo respirace s konstantním pozitivním tlakem v dýchacích cestách

CPAP lze provést připojením zařízení pro regulaci tlaku do endotracheální trubice, nosních nebo nazofaryngálních katétrů.

U CPAP novorozence obvykle používají dvojitou nosní kanylu. Jsou snadno fixovatelné, nezabíjejí dítě a poskytují dostatečnou těsnost. Vzhledem k tomu, že dítě dýchá přírodními dýchacími cestami, obvykle není nutná klimatizace respirační směsi. Hlavní nevýhodou této metody je poškození nosní sliznice. Přibližně každých 2 hodin je nutné kanylu vyčistit a sanitovat nosní dutiny. Aby se zabránilo nahromadění vzduchu v žaludku, je zapotřebí zavedení žaludeční sondy.

Jako jediný nosofaryngeální katétr lze použít běžnou trubici pro intubaci. Stabilita při udržování tlaku touto metodou je dokonce nižší než při použití kanyly. Když do katetru vstoupí sputa, aerodynamický odpor a dýchací práce se prudce zvyšují.

Prostřednictvím endotracheální trubice se CPAP zpravidla provádí, když je pacient odstaven z ventilace. Jedná se o nejspolehlivější způsob udržování tlaku, kondicionování respirační směsi a sledování monitorování ventilace, protože se jedná o všechny funkce respirátoru. Možná kombinace CPAP a asistované ventilace nebo jiné metody respirační podpory Nevýhody této metody jsou spojeny s potřebou endotracheální intubace.

Když se provádí CPAP, děti obvykle používají tlak 3 až 8 cm vody. Art. Tento tlak ve většině případů zajišťuje stabilitu objemu plic, aniž by způsoboval výraznou hyperinflaci normálně fungujících alveol. Počáteční hodnoty tlaku:

 • 4-5 cm vody při léčbě novorozenců o hmotnosti <1500 g,
 • 5-6 cm vody při léčbě ARDS u novorozenců o hmotnosti> 1500 g,
 • 3-4 cm vody během odstavení z ventilace nebo po extubaci.

Koncentrace kyslíku v respirační směsi je obvykle nastavena na 40-50%. V případě nepohodlí je přijatelné užití sedativ, s výjimkou případů, kdy je tato metoda používána k boji proti centrální apnoe.

Po 20-30 minutách po zahájení léčby CPAP a stabilizaci stavu pacienta je nutné zkontrolovat složení plynu v krvi. Pokud hypoxémie přetrvává při uspokojivém větrání, zvyšte tlak v dýchacích cestách o 2 cm vody. Art. Nepoužívejte však běžně tlak nad +8 cm vody. Protože to obvykle nedává hmatatelné zvýšení p0O2, ale může vést k významnému poklesu CB.

Je považováno za přijatelné Tlak, při kterém normalizovaný rytmus a dechové frekvence snižuje v souladu zatažení umístí hrudník a ra02 stabilizován v rozmezí 50-70 mm Hg (PAO 2 - 90 - 95%) v nepřítomnosti respirační acidózy.

Dále se zlepšením stavu dítěte postupně (o 5%) snižuje koncentrace kyslíku, což vede k netoxické úrovni (40%). Pak, příliš pomalu (1-2 cm vody), pod kontrolou složení plynu v krvi, snížit tlak v dýchacích cestách. Když je možné přinést tlak na 3 cm vody. Článek CPAP je ukončen. Oxygenace pokračuje ve stanu a nastavení koncentrace kyslíku o 10% vyšší než u CPAP.

Pokud přes drží tlak CPAP 8 cm vodního sloupce a koncentraci kyslíku vyšší než 60% je zachován hypoxemie (PaO2 <50 mm Hg) se zvyšuje hypoventilace a acidóza (PaCO2> 60 mm Hg a při pH <7,25) nebo kardiovaskulární nedostatečnost je zvýšena, je nutné dítě převést na mechanickou ventilaci.

Kontraindikace použití CPAP

 • vrozené malformace (bránicová kýla, tracheoezofageální píštěl, atrézie hoanu),
 • Respirační acidóza (paco2> 60 mm Hg a pH <7,25),
 • těžké kardiovaskulární selhání,
 • Útoky apnoe, doprovázené bradykardií a ne-léčitelnými methylxantiny.

trusted-source[9], [10], [11]

Nebezpečí a komplikace

 • Aplikace CPAP zvyšuje riziko úniku vzduchu a progresi plicních syndromů (intersticiální emfyzém, pneumotorax) Kromě toho, nadměrné tlak může vyvolat plicní hyperinflaci a snížení roztažitelnost.
 • Zvýšení intratrachiálního tlaku může vést k výraznému poklesu venózní návratnosti a CB. Tyto účinky jsou nejvýraznější u pacientů s hypovolemií.
 • Většina metod provádění CPAP vytváří předpoklady pro ingresi a akumulaci vzduchu v žaludku. Při absenci dekomprese je možné nejen zvracení a aspiraci, ale také prasknutí dutého orgánu.
 • Kolísání MC u novorozenců v důsledku změn v hemodynamice a složení krve v plynu může vytvořit předpoklady pro vznik periventrikulárního krvácení.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Fyziologické účinky vysokého krevního tlaku 

 • zabraňuje předčasnému exspiračnímu uzavření dýchacích cest a podporuje expanzi hypoventilovaných alveol, což vede ke zvýšení funkční zbytkové kapacity plic, 
 • zlepšuje poměr větrání a perfúze, snižuje intrapulmonární žilní arteriální výtok a v důsledku toho zvyšuje pao2, 
 • zvyšuje počáteční nízké objemy plic, zvyšuje roztažnost plicní tkáně, a proto se správným tlakem v dýchacím traktu sníží činnost dýchání, 
 • stimuluje dýchací centrum přes baroreceptory plic, v důsledku čehož se dýchání stává rytmickým a hlubším, jeho frekvence se snižuje.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.