^

Zdraví

D dimer

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Když se fibrinové vlákna štěpí, vytvoří se fragmenty-D-dimery. Při stanovení obsahu D-dimerů pomocí specifických antisér lze posoudit, do jaké míry je v testované krvi exprimována fibrinolýza, ale ne fibrogenolýza.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace D-dimeru v krevní plazmě jsou menší než 0,25 μg / ml (250 μg / l) nebo 0,5 μg ekvivalentů fibrinogenu / ml (500 μg ekvivalentů fibrinogenu / litr).

Stanovení D-dimeru v plazmě se používá k vyloučení trombózy jakékoli lokalizace a diagnózy syndromu DIC. Při plicní embolii obsah D-dimeru v plazmě obvykle překračuje 0,5 μg / ml (500 μg / l).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kdo kontaktovat?

Důvody pro zvýšení D-dimeru

Zvýšený obsah D-dimerů - je jedním z hlavních markerů aktivace hemostatického systému, jak se odráží jak tvorbu fibrinu o studium krve a jeho lýze. Doba odstraňování D-dimerů z oběhu je 6 hodin, což je výrazně lepší než jiné markery aktivace koagulační kaskády (fragment 1 + 2 - produkt proteolýzy protrombinu, trombin-antitrombin komplexu, fibrinopeptidu A). V souvislosti s tím nelze vzorky krevní plazmy uchovávat déle než 6 hodin.

Zvýšené hladiny D-dimeru v krevní plazmě může být v ischemické choroby srdeční, infarkt myokardu, rakovinu, onemocnění jater, aktivním zánětlivým procesem, infekčních chorob, rozsáhlých hematomů, s trombolytickou terapií, těhotenství, pacienti starší než 80 let.

Zavedení heparinu způsobuje ostrý a okamžitý pokles koncentrace D-dimeru v plazmě, který pokračuje pomaleji a později v léčbě přímých antikoagulancií. Vymezení nepřímých antikoagulancií je také doprovázeno snížením obsahu D-dimeru, ale je hladší. Obvykle se v souvislosti s léčbou nepřímými antikoagulancii dosáhne koncentrace D-dimeru pod 500 μg / l po 3 měsících.

U pacientů s deficitem tkáňový aktivátor plazminogenu, nebo vysoká aktivita inhibitoru aktivátoru plasminogenu (což snižuje fibrinolytickou aktivitu krevní plazmy) koncentrace D-dimerů nemůže být zvýšena i v přítomnosti hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie.

U pacientů s infarktem myokardu a záměnou aterosklerózy cév dolních končetin je zvýšená koncentrace D-dimeru v krevní plazmě spojena se zvýšením pravděpodobnosti komplikací. Zvýšení hladiny D-dimeru a fibrinogenu u pacientů s konstantní formou atriální fibrilace je považováno za předzvěst tromboembolických komplikací.

Infekce, zánětlivé procesy, hemoragické komplikace, přítomnost revmatoidního faktoru v krvi, tvorba fibrinu při hojení pooperačních ran může být doprovázena zvýšením koncentrace D-dimeru.

Diagnostická citlivost detekce D-dimeru pro diagnostiku plicní embolii, je 90%, specificita - méně než 50% pro diagnózu hluboké žilní trombózy - 60 až 100% a 29 až 91%, resp.

Koncentrace D-dimeru v krevní plazmě se zvyšuje v počátečních stádiích těhotenství a dosahuje 3 až 4krát vyšší než původní. Významně vyšší koncentrace D-dimeru jsou zjištěny u žen s komplikací těhotenství (gestóza, preeklampsie), stejně jako u těhotných žen s diabetes mellitus a onemocněním ledvin.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.