Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

D dimer

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Když se fibrinové vlákna štěpí, vytvoří se fragmenty-D-dimery. Při stanovení obsahu D-dimerů pomocí specifických antisér lze posoudit, do jaké míry je v testované krvi exprimována fibrinolýza, ale ne fibrogenolýza.

Referenční hodnoty (norma) koncentrace D-dimeru v krevní plazmě jsou menší než 0,25 μg / ml (250 μg / l) nebo 0,5 μg ekvivalentů fibrinogenu / ml (500 μg ekvivalentů fibrinogenu / litr).

Stanovení D-dimeru v plazmě se používá k vyloučení trombózy jakékoli lokalizace a diagnózy syndromu DIC. Při plicní embolii obsah D-dimeru v plazmě obvykle překračuje 0,5 μg / ml (500 μg / l).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Kdo kontaktovat?

Důvody pro zvýšení D-dimeru

Zvýšený obsah D-dimerů - je jedním z hlavních markerů aktivace hemostatického systému, jak se odráží jak tvorbu fibrinu o studium krve a jeho lýze. Doba odstraňování D-dimerů z oběhu je 6 hodin, což je výrazně lepší než jiné markery aktivace koagulační kaskády (fragment 1 + 2 - produkt proteolýzy protrombinu, trombin-antitrombin komplexu, fibrinopeptidu A). V souvislosti s tím nelze vzorky krevní plazmy uchovávat déle než 6 hodin.

Zvýšené hladiny D-dimeru v krevní plazmě může být v ischemické choroby srdeční, infarkt myokardu, rakovinu, onemocnění jater, aktivním zánětlivým procesem, infekčních chorob, rozsáhlých hematomů, s trombolytickou terapií, těhotenství, pacienti starší než 80 let.

Zavedení heparinu způsobuje ostrý a okamžitý pokles koncentrace D-dimeru v plazmě, který pokračuje pomaleji a později v léčbě přímých antikoagulancií. Vymezení nepřímých antikoagulancií je také doprovázeno snížením obsahu D-dimeru, ale je hladší. Obvykle se v souvislosti s léčbou nepřímými antikoagulancii dosáhne koncentrace D-dimeru pod 500 μg / l po 3 měsících.

U pacientů s deficitem tkáňový aktivátor plazminogenu, nebo vysoká aktivita inhibitoru aktivátoru plasminogenu (což snižuje fibrinolytickou aktivitu krevní plazmy) koncentrace D-dimerů nemůže být zvýšena i v přítomnosti hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie.

U pacientů s infarktem myokardu a záměnou aterosklerózy cév dolních končetin je zvýšená koncentrace D-dimeru v krevní plazmě spojena se zvýšením pravděpodobnosti komplikací. Zvýšení hladiny D-dimeru a fibrinogenu u pacientů s konstantní formou atriální fibrilace je považováno za předzvěst tromboembolických komplikací.

Infekce, zánětlivé procesy, hemoragické komplikace, přítomnost revmatoidního faktoru v krvi, tvorba fibrinu při hojení pooperačních ran může být doprovázena zvýšením koncentrace D-dimeru.

Diagnostická citlivost detekce D-dimeru pro diagnostiku plicní embolii, je 90%, specificita - méně než 50% pro diagnózu hluboké žilní trombózy - 60 až 100% a 29 až 91%, resp.

Koncentrace D-dimeru v krevní plazmě se zvyšuje v počátečních stádiích těhotenství a dosahuje 3 až 4krát vyšší než původní. Významně vyšší koncentrace D-dimeru jsou zjištěny u žen s komplikací těhotenství (gestóza, preeklampsie), stejně jako u těhotných žen s diabetes mellitus a onemocněním ledvin.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.