^

Zdraví

Laboratoř

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Laboratorní asistentka je poměrně široká profese. Všichni jsme museli vzít testy alespoň jednou v našem životě. Bez nich nebudou schopni poskytnout přesnou diagnózu, dát do nemocnice a předepsat správnou odpovídající léčbu. Ať už je to krev z prstu nebo žíly, výtěru z nosu nebo krku, moči nebo stolici, kousky tkáně nebo tekutiny z dutiny všech použitých materiálů dostat se do laboratoře, kde se pečlivě vyšetří na přítomnost abnormalit, infekcí nebo jiných rysů průzkumu. To je prováděno speciálně vyškolenými pracovníky, kteří se nazývají laboratorní asistenti nebo laboratorní technici.

Prostřednictvím své práce přímo na ošetřujících lékařů lze s jistotou říci, jak by měl antibiotikum zacházet pyelonefritidu, jakou dávku inzulinu podáván pacientům s cukrovkou, některé infekce urogenitálního systému týče, benigní nebo maligní nádor u pacienta, a další. Nyní tedy budeme podrobně informovat o těchto odborných pracovnících, o tom, co dělají a v jakých případech by se měli řešit.

trusted-source[1]

Kdo je laboratorní technik?

Technik může kontrolovat kvalitu potravin, oktanové číslo benzinu, přítomnost škodlivých chemických látek v pitné vody, vzduchu, zemi, jas osvětlení, vlhkosti vzduchu v místnosti, dělat rentgeny být pomocný pracovník na Katedře univerzity, stejně jako mnoho dalších. Ale řekneme o laboratorním asistentovi v klasickém slova smyslu, jmenovitě asistenta klinického laboratoře.

Při prezentaci tohoto specialisty stojí přímo před očima dívka v bílém kabátu, rukavicích a bezpodmínečně s rukavicemi v jedné ruce a bavlněným tamponem. Ve skutečnosti jsou laboratorní technici různí a nemohou být vždy ženská. Většina lidí nenávidí manipulaci s odběrem vzorků krve a porovná technik laboratoře s "krveprolitím".

Kdy mám jít do laboratoře?

Seznam testů bývá zpravidla přiřazen lékařem a také poskytuje pokyny pro výzkum. Ale můžete sami analyzovat. Pro takovou službu můžete kontaktovat soukromou laboratoř nebo jakoukoli soukromou kliniku. Laboratorní testy jsou potřebné téměř pro všechny nemoci. Proto jestliže jsou ledviny nebo záda nemocné, bude vám nejpravděpodobněji podáván obecný test moči. Pokud máte bledou pokožku a máte pocit letargie, pak budete mít krevní test. Pokud jste byli vyšetřeni pomocí rozšířené štítné žlázy, pak v každém případě provedete analýzu hormonů.

Jaké diagnostické metody používá laboratorní pracovník?

V závislosti na typu analýzy mohou laboratorní technici použít diagnostické metody, jako jsou:

  • mikroskopická metoda;
  • bakteriologická metoda;
  • SEROLOGICKÁ METODA (RIP, RHG, IFA);
  • biologická metoda;
  • metoda polymerázové řetězové reakce (PCR).

Mikroskopická metoda se používá v cytologii, histologii, mikrobiologii a dalších oborech laboratorní diagnostiky. Díky této metodě můžete identifikovat některé patogeny (gonokoky, chlamydy atd.), Identifikovat vejce parazitů a diferencovat maligní buňky od normálních. Jeho princip spočívá v aplikaci na skleněný materiál, v předbarvení se speciálními barvivy a následném vyšetření pod mikroskopem.

Způsob Bakteriologické diagnostika se používá pro určení typu činidla, pokud bakteriologické infekce (cystitida, pyelonefritidy, vaginitida, zánět spojivek, bolesti v krku a další nemoci) a jako antibiotika vnímavost k infekčním agens. Jeho princip spočívá v pěstování mikroorganismů obsažených v materiálu, na speciálních živných médiích, určování jejich typů a další citlivost na antibiotika.

Sérologické metody vyšetření zahrnují různé sérologické reakce (aglutinace, srážení, neutralizace a další). Sérologická diagnostické techniky technik používá k určení, krevní skupinu a Rh faktor, přítomnost určitých typů imunoglobulinů v krvi, a definice některých virových infekcí, stejně jako mnoho dalších.

Metoda polymerázové řetězové reakce je založena na stanovení částí DNA patogenu v biologické tekutině (krev, moč, vaginální výtok, sputa, sperma). Metoda PCR je relativně nová, ale je již aktivně používána k diagnostice většiny patogenů infekčních onemocnění, stejně jako virů.

Co dělá laboratoř?

Je zřejmé, že laboratorní technici se zabývají analýzou. Ale co a jak to vůbec není jasné. Proto o tom mluvíme nyní. V první řadě chceme poznamenat, že existují prostě laboratorní asistenti (specialisté se středním speciálním vzděláním) a laboratorní lékaři (odborníci s vysokoškolským vzděláním). Asistenti laboratoře mohou mít jinou kategorii (od prvních po vyšší), kterou dostávají ve zvláštních třídách, označovaných jako opakovací kurzy. Tito specialisté mohou také pracovat v různých strukturách, a to v polyklinikách, klinických nemocnicích, mateřských nemocnicích, morgách a jednotlivých laboratořích. Je to místo práce a úroveň vzdělání, která určuje typ práce laboratoře.

Laboratorní asistenti polyklinik

Každý velký polyklinik má své vlastní laboratoř, kde se provádí odběr vzorků testů a jejich výzkum. Pracují tam jako pomocní laboratoři se středním vzděláním a laboranty. Analýzy jsou obvykle uvedeny na předpis ošetřujícího lékaře, který vystavuje poukázku na studium. Hlavními analýzami v polyklinice jsou obecné klinické studie krve a moče a biochemické krevní testy. V prenatálních klinikách také směr na analýzách pro stanovení urogenitálních infekcí, krční cytologické a bakteriologickou výzkumné studie výtok z rodidel, jakož i speciální genetické testy (projekce těhotných žen). Všechny tyto studie jsou zaměřeny na včasné odhalování problémů, diferenciální diagnostice onemocnění a jmenování adekvátní správnou léčbu pacienta.

Laboratorní asistenti klinických nemocnic

V klinických nemocnicích (nedůležité, děti nebo dospělí) je spektrum možných analýz mnohem širší. Existuje však několik laboratoří. Obvykle ve velkých institucích je mimořádná laboratoř, centrální laboratoř, bakteriologická laboratoř a resuscitační laboratoř. Laboratorní naléhavé laboratoř, který je obvykle umístěn na recepci, aby plot nouzová testy, jako je krevní obraz, analýza moči, krevní cukr, test moči na aceton a některé další rychlé vyhodnocení stavu pacienta a potvrzení diagnózy . Laboratoř přijímacího oddělení pracuje nepřetržitě. Centrální laboratoř se zabývá plánovanou každodenní sbírkou analýz od ambulancí všech oddělení podle pokynů lékaře. Tam jsou již dělají, a ne jen klinické testy, ale úžeji zaměřený, jako je hlenu cytologie, mozkomíšního moku a dalších biologických tekutin, krevní chemie a další. Bakteriologické laboratoře provádějí analýzu testů mikrobiologické flóry. Příklady takových testů mohou být krev a moč a jiné biologické tekutiny na sterilitu, bakteriální kultury z krku, nosu, pochvy, fekální bakterie přerůstání a ostatní. Jen bakteriologické Hospital Laboratory Ústav provádí interní kontrolu sterility areálu nemocnice, chirurgické obvazy a nástrojů. Bakteriologická laboratoř se obvykle nachází odděleně a vstup do ní je přísně zakázán. Resuscitační laboratoř je samostatné laboratoř, ve kterém je povinný lékař provést nouzové testy. Pak laboratorní vyrábí obecné klinické a biochemické vyšetření krve a moči, jakož i analýzu krevní skupinu a Rh faktor, zkontrolujte, zda darované krve pro kompatibilitu. Laboratoř resuscitace také pracuje nepřetržitě.

Asistenti laboratoře v mateřských nemocnicích

V mateřských nemocnicích je organizace laboratoří podobná klinickým nemocnicím. Jediným rozdílem je odběr vzorků testů nejen u těhotných žen a těhotných, ale také u novorozenců. U novorozenců se kromě obecných klinických testů a stanovení skupiny a faktoru Rh provádí analýza vrozených genetických onemocnění. Laboratoř mateřské nemocnice pracuje v práci. Zde působí také lékaři a asistenti laborantů se středním odborným vzděláním.

Laboratoř morgov

Laboratorní technici morgů, jinak histologové produkují a studují kadaverický materiál, aby objasnili nebo objasnili příčinu smrti osoby. Druhým úkolem histologů je studium chirurgicky odstraněných nádorů (pro určení dobročinnosti nebo malignity), části odebraných orgánů a rovněž abortní materiál. Histologické analýzy jsou složité při přípravě a výzkumu, takže linie této analýzy mohou být až měsíc.

Asistenti laboratoře pro jednotlivé laboratoře

Takové laboratoře zahrnují soukromé struktury, laboratoře pod různými vědeckovýzkumnými ústavy, stejně jako vysoce specializované laboratoře. V soukromých laboratořích probíhají prakticky všechny typy testů. V laboratořích zde pracují jak laboranté, tak laborant. Vědecké výzkumné ústavy provádějí úzce zaměřené studie (např. Analýzy všech typů hormonů u Ústavu endokrinologie, podrobný krevní test u Ústavu hematologie). Úzkorozchodné laboratoře se zabývají výzkumem analýz určitého typu. Takové laboratoře mohou zahrnovat úřady pro HIV a AIDS, tuberkulózu a další.

Jaké onemocnění ošetřuje laborant?

Asistenti laboratoře a laboratorní technici nemají léky a nemají ani diagnózy. Pomáhají jen s výsledky analýz určujících přítomnost onemocnění, identifikaci patogenu a rozlišení jedné choroby s jinou. Například díky analýze mohou být odlišeny od cystitida, pyelonefritidy, hyperglykemické někdo z hypoglykemického, odlišit maligní od benigní nádor, zánět slepého střeva z ledvinové koliky, společný SARS angínou, a další.

Doktorská rada

Pro získání spolehlivého výsledku analýzy je nejdůležitější správná příprava a odebrání materiálu. Pro každou studii existují některá pravidla, z nichž hlavní uvádíme níže.

To, že by laboratoř mohl správně interpretovat krevní test, by měl být podán ráno, přísně na prázdný žaludek. V takovém případě by měl být jeden den vyloučen z pití alkoholu, mastných a kořeněných potravin, léků. Pokud nemůžete zrušit užívání léků, určitě byste o tom měli o této skutečnosti upozornit. Také byste neměli test po aktivní fyzické aktivitě.

Aby laboratorní technik správně interpretoval test moči, měl by být pečlivě proveden záchod vnějších genitálií a materiál by měl být shromážděn přísně v sterilních pokojích. Přednostně použijte ranní moč.

Po dodání urogenitálního tamponů je třeba připomenout, že pro řádné provádění analýzy vyloučit 3 dny pohlavní styk v týdnu užívání antibiotik, ženy by neměly sprcha, ale muži alespoň 2 hodiny chodit na toaletu.

Sběr spermií by měl být prováděn pouze v laboratoři. Chcete-li se připravit na tuto analýzu, měli byste se zdržovat sexuálního styku po dobu nejméně pěti dnů, stejně jako vyloučit použití antibiotik.

Když propustíte výkaly, musíte si uvědomit, že je to čerstvý ranní materiál pro výzkum, který je žádoucí, je nutné ho shromáždit v čisté sterilní nádobě. Je také nutné vyloučit použití antibakteriálních léků.

Při bakteriologické analýze jakéhokoli materiálu je velmi důležitá dostupnost nejčerstvějšího materiálu, který musí být shromážděn přísně v sterilních pokojích. Před provedením testu musíte antibakteriální léky vyloučit po dobu nejméně jednoho týdne.

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel, laboratorní technik provádí analýzu kvalitativně a včas.

trusted-source[2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.