^

Zdraví

A
A
A

Dermatobiózy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dermatobiáza (nebo jihoamerická miasa) je povinná miasa, jejíž vývoj je vyvolán larvou Dermatobia hominis. Charakteristickým znakem onemocnění je výskyt purulentního uzlu kolem larvy, která se rozvíjí pod kůží, v kůži.

trusted-source[1]

Příčiny dermatobiózy

Vývoj jámy v Jižní Americe je vyvolán vniknutím larvů lidské gadliny na kůži. Samice připojí vejce do těl hmyzu (jako komáři, klíšťata, ovády), a když si sednout na muže, larvy jsou odpojena od nosiče, a spadají pod kůži. Dermatobióza je nejčastější v zemích s tropickým klimatem.

trusted-source[2], [3], [4]

Patogeneze

Je-li dermatobiaze zánět kůže pozorována ve formě tvorby nádorů a podkožní abscesy, které mají na povrchu fistuloznye otvoru. Onemocnění se projevuje ve formě podkožního uzlu připomínajícího karbunku, který má průměr 2-3 cm.

Symptomy dermatobiózy

Na místě, kde larva pronikla pod kůži, se objevuje absces, který se později otevře a tvoří otvor v kůži, kterým vzduch vstupuje do larvy. Po otevření se z abscesu uvolní purulentní serózní tekutina.

Tato larva dozrává po dobu 2,5 měsíců, rostoucí v procesu na délku 2,5 cm. Pupace se obvykle vyskytuje mimo lidské tělo. V procesu "gestace" člověk cítí nepatrnou bolest v místě larvy.

trusted-source[5]

Komplikace a důsledky

Komplikací této nemoci může být rozvoj sekundární infekce. V případě vývoje hnisavých komplikací se používají systémová antibiotika nebo antimikrobiální masti pro léčbu.

Diagnostika dermatobiózy

Diagnóza dermatobiózy se provádí studiem epidemiologické anamnézy pacienta. Kromě toho se také ukazuje, zda byl nedávno na místech, kde je onemocnění časté. Dermatobiáza je diagnostikována na základě klinického obrazu - po detekci purulentního abscesu, který má otvor. Léze je pomocí bočního osvětlení pečlivě vyšetřována lupou. To umožňuje detekovat pohyb larv v ráně, které jsou umístěny ve formě kolonií.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika onemocnění se provádí s furunkulózou.

Kdo kontaktovat?

Léčba dermatobiózy

Dermatobióza je léčena odstraněním larv z kůže. Za tímto účelem je léze nejprve promyta dezinfekčním roztokem (může to být furatsilin, manganistan draselný atd.).

Aby se larva snadněji odstranila, měla by do něj vkapávat několik kapek sterilního oleje, což zablokuje vzduch parazitu, který ho přiměje k povrchu. V tomto případě bude snadno zachycena svorkou nebo pinzetou a vytažena. Dutina, uvolněná z larvy, je ošetřena dezinfekčními prostředky a pokrytá aseptickým obvazem.

Léky

Moderní lékařství doporučuje provést léčbu pomocí antiparazitického přípravku ivermectin před zahájením postupu pro odstranění larv. To je zvláště nutné, pokud má pacient souběžnou infekci HIV.

Ivermectin by měl být konzumován před jídlem a pitím velkého množství léků vodou. Dostatečný dvojnásobný příjem 1-2 dávek léku s 1-2-týdenním intervalem mezi užíváním. Po dokončení kurzu musíte absolvovat povinnou následnou prohlídku. Mezi nežádoucí účinky léku: závratě a ospalost, zhoršující se koncentrace, těžké mozkové poruchy, mdloby a celkové zhoršení zdraví. Mezi kontraindikace drogy patří období plánování těhotenství, porodu dítěte a také laktace; terapie s použitím léčivých bylin, léčivých přípravků nebo doplňků stravy; alergické reakce, slabá imunita nebo přítomnost astmatu; při návštěvě regionů s vysokým rizikem infekce jinými než helminthickými nemocemi.

Alternativní léčba

V případě dermatobiózy lze použít alternativní léčbu. Například je recept s březovým dechem a sírou. Je třeba vzít 4 krabice. Dehtu a smísí je se sírou (6 g) a vazelínou (3 lodges). Výsledná masť na rozmazání léze na kůži.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Prevence

Preventivní péče o choroby spočívá v dodržování hygienických a hygienických norem. Být v tropických zemích, musíte včas ošetřit vředy vznikající na těle, hnisavé rány a abscesy, pravidelně měnit obvazy a sanitovat zranění pomocí antiseptických roztoků. Rovněž je třeba mít na paměti, že vektory infekčních onemocnění aktivně přitahují vůně hnisu. Během svého pobytu v Jižní a Střední Americe byste měli používat repelenty a nosit oblečení, které pomáhají předcházet kousnutí klíšťat nebo komárů.

Předpověď

Dermatobióza, pokud je potřebná léčba zahájena včas, je rychle eliminována a bez život ohrožujících následků.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.