^

Zdraví

Doktor první pomoci

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Lékař na ambulanci je téměř nejtěžší a zodpovědnější profesí na seznamu všech dostupných lékařských specialit. Jeho výsadou je dokonale se orientovat v teoretických lékařských znalostech, stejně jako mít mnoho praktických dovedností v provozu.

Převládající jsou situace, kdy by měl co nejdříve lékař diagnostikovat, což často ovlivňuje život pacienta.

Současně lékaře pro ambulance nemá po ruce potřebné laboratorní nebo přístrojové diagnostické metody a v případě pochybností neexistuje možnost poradit se s kolegy. Měl by být dokonale obeznámen s terapií, neurologií, chirurgií, gynekologií, porodnictví, revmatologií, patologií orgánů ORL a zrakových orgánů.

Kdo je sanitka?

Lékařka pro ambulance poskytuje nouzovou a kvalifikovanou lékařskou péči, pokud se u pacientů objeví náhlá onemocnění nebo stavy, stejně jako nehody na místě. Pracovník ambulance prakticky využívá moderní diagnostické metody a také léčí.

Kdy mám jít na sanitku?

Lékař na ambulanci opustí volání v následujících případech:

 • pacient je ve stavu, který přímo ohrožuje jeho život, když potřebuje okamžitou lékařskou pomoc;
 • neexistuje žádná ohrožení života pacienta, ale pokud není poskytnuta naléhavá pomoc, jsou možné komplikace ohrožující život a zdraví.
 • žena měla porod nebo prenatální stav, když žena, která se narodila, měla být naléhavě odvedena do nemocnice;
 • zmírnit utrpení pacienta, který je definitivně nemocný, když potřebuje podávání léků proti bolesti (například pacientů s rakovinou);
 • v situacích exacerbací u duševně nemocných lidí, kteří se chovají nedostatečně a potenciálně mohou poškodit lidi kolem nich a představovat nebezpečí pro jejich životy.

Jaké diagnostické metody používá lékař ambulance?

Možnosti provádění důkladných opatření pro diagnostiku sanitkou jsou omezené. Jeho hlavními způsoby jsou:

 • palpace břicha (když cítí žaludek pro bolestivé pocity);
 • auskultace (srdeční a plicní) pomocí stetoskopu;
 • také ambulantní lékař měří krevní tlak a tělesnou teplotu;
 • odstraní elektrokardiogram.

Jaké druhy onemocnění sanuje sanitka?

Lékařka pro ambulance poskytuje zdravotní péči všem vážným, život ohrožujícím pacientům nebo jejich zdravotním patologiím. Za účelem poskytnutí co nejefektivnější pomoci je lékařský tým pro pomoc při záchraně (brigády) rozdělen podle typů péče. Není-li v brigádě žádná ambulance, pak se nazývá záchranář. Když je lékař ambulantní - jedná se o lineární brigádu. Specializovaný tým pro ambulance je ten, který pracuje s určitou patologií a je schopen pomoci při onemocněních nebo úrazech určité povahy.

Jaké orgány a nemoci provádí sanitka?

Typy specializovaných brigád (podle povahy onemocnění nebo zranění, s nimiž pracují):

 • resuscitativní, specializující se na resuscitaci;
 • Pediatrická, specializovaná na poskytování nouzové a nouzové péče pacientům v dětství;
 • Kardiologické, specializované na péči o kardiovaskulární patologie;
 • traumatologické, specializující se na poskytování pomoci a provádění přepravy obětí, které mají trauma a polytrauma;
 • Psychiatrie - pracuje s pacienty s psychiatrickými patologiemi.

Jaký druh léčby používá sanitka?

Když do nemocnice dorazí sanitka nebo dorazí na scénu, jejím prvním krokem je posoudit stav pacienta nebo zraněných. Pokud zjistí klinickou smrt, jeho úkolem je provádět resuscitaci - defibrilaci, poskytnout umělé dýchání, srdeční činnost čerpací určit asistenta dávky nezbytná pro zavedení tohoto okamžiku.

Ve vědomém stavu pacienta se primárně diagnostikuje ambulantní lékař. Pokud je pacient poškozen, poškozené části těla musí být imobilizovány. Poté zdravotní sestra zavede potřebné zdravotnické vybavení, po které sanitka dopraví oběť do nemocnice za účelem léčení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.