^

Zdraví

Resuscitační

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Resuscitátor je zodpovědný za vyřešení nejsložitějšího úkolu obnovení respiračních a srdečních funkcí, které jsou narušeny nebo dočasně ztraceny, a také je udržuje "v provozním stavu" za pomoci speciálního vybavení.

Resuscitace se týká nouzového léku nebo léku pro kritické podmínky. Zabývá se tím, že další klinické obory nejsou pod silou - na pohotovost s hrozbou životně důležitých tělesných funkcí, záchranu lidského života sám a velmi často, ve skutečnosti jeho využití při klinické smrti.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je resuscitátor?

Když se dýchací systém zastaví a konce srdečního svalu přestanou, lidské tělo nedává vnější známky života, lékaři uvádějí první fázi procesu umírání - klinickou smrt. Tento stav je reverzibilní, protože po několik minut - navzdory zastavení krevního oběhu a zastavení dodávky kyslíku - pokračují metabolické procesy v těle.

Bylo to během těchto několika málo okamžicích zachránit pacient brát intenzivistů - lékař, který dobře ví, jak lidské tělo, a studoval všechny terminální stav organismu, který je abnormální funkční změny, ke kterým dochází v důsledku rostoucí mozkové hypoxie, a všechny tkáně acidóza (kyselina abnormální alkalická nerovnováha těla) a intoxikace.

Kdy mám jít na jednotku intenzivní péče?

Nejčastější případy, kdy byste měli kontaktovat dýchací vak, spojený s šoku, který je typický pro mnoho úrazů a některých nemocí a má několik odrůd. V závislosti na příčině šoku může být traumatické, kardiogenní, hypovolemický (když velká ztráta krve), infekční, toxické (při bakteriálně-virové léze), septický (v sepsi a těžkých hnisavých zánětech), neurogenní (po poranění míchy), anafylaktický ( pro alergie) nebo kombinované.

A reanimatolog bude schopen správně pomoci v případě kardiogenního šoku v případě infarktu myokardu as bolestivým šokem doprovázeným perforací žaludečního vředu.

Ale, jak si to samotní resuscitátoři všimnou, traumatický šok je nejběžnějším případem.

Jaké testy mám vzít, když jedu na jednotku intenzivní péče?

Pacienti, kteří vstupují do nemocnice - na jednotce intenzivní péče - odebírají krev, aby zjistili krevní skupinu a faktor Rh, obecné a biochemické krevní testy. Byl proveden také test koagulace krve (hemostasogram), celkový protein, kreatinin, močovina, alkalické fosfatázy, bilirubin a další.

Resuscitační

Jaké testy je třeba řešit při kontaktu s resuscitátorem, závisí na konkrétním onemocnění nebo poranění, při kterých je třeba učinit opatření proti život ohrožujícím patologickým symptomům a podmínkám.

Jaké diagnostické metody používá resuscitátor?

Resuscitátory používají různé diagnostické metody, počínaje laboratorními vyšetřeními krve a moči, elektrokardiografií, ultrazvukem, počítačovou tomografií a MRI.

Řízení hlavních funkčních parametrů - impuls, tlak, rychlost dýchání, teplota, kyselé a plynové složení krve - se provádí nepřetržitě a výsledky všech měření vidí reanimatologové na monitorech.

Pacient může být navíc připojen k resuscitačnímu přístroji podporujícímu život (umělá ventilační zařízení pro plic, kyslíkový koncentrátor, kardiostimulátor, systém kapky). Všechny procesy jsou také neustále sledovány.

Co dělá resuscitátor?

Ve své klinice se vám resuscitátor nevidí, protože jeho práce není na léčbu konkrétních onemocnění. Jeho záměrem je včas identifikovat a zabránit takovým stavům pacientů, u nichž dochází k porušení nejdůležitějších funkcí těla, což může mít za následek smrtelné následky.

Pracuje na jednotce intenzivní péče v klinické nemocnici a resuscitátor ví, co má v takových situacích dělat. Lékař začne provádět všechna nezbytná opatření pro resuscitaci - použitím defibrilačního výboje (elektrický výboj v oblasti srdce), léky a pomocí umělé srdce plic stroje a které poskytují oběhovou podporu a mechanickou ventilaci.

Kromě toho lékaři této specializace pracují v ambulancích intenzivní péče.

Profesionalita dýchací vak, na účinnosti a správnosti jeho akcí závisí na život člověka. Vzhledem k tomu, v nepřítomnosti resuscitace po třech, maximálně pět nebo šest minut přijde biologickou smrt: mozek nejen zastavit, ale také nenávratně ztrácí schopnost plnit své funkce, a všechny fyziologické procesy v buňkách a tkáních zastávky těla ...

Jaké druhy onemocnění je ošetřováno resuscitátorem?

Existuje mnoho onemocnění, stejně jako jejich komplikace (především po operacích), u kterých existuje vysoké riziko úmrtí pacientů a potřeba provést určitá resuscitační opatření.

Resuscitátoři pomáhají lidem přežít v klinické smrti, stejně jako při těžkých traumách doprovázeným ohrožením života. Patří mezi ně poškození lebky a mozku, tepelné a chemické popáleniny (doprovázené bolestivým šokem), pronikavé rány elektrickým proudem, plicní edém nebo průniku vody v důsledku utonutí, anafylaxe (anafylaktický šok), těžká intoxikace (domácí a průmyslové otravy) .

Jaké druhy onemocnění je ošetřováno resuscitátorem? Seznam onemocnění, v nichž odborník na resuscitaci často vyžaduje zákrok, zahrnuje infarkt myokardu a závažné případy srdeční arytmie; koma (diabetická, hypoglykemická, jaterní, atd.); embolie různých etiologií a trombózy tepen; infekce krve (sepse), stejně jako některé zvláště nebezpečné infekční nemoci, jako je tetanus, besnota apod.

Poradenství resuscitátoru

Někdy se stává, že pro osobu právě na ulici je nutná nouzová resuscitace. První věc - bez prodlení - musíte zavolat sanitku na číslo 103.

Pokud se oběť nehýbe - zkontrolujte puls (na karotidě). Za přítomnosti pulsu a nezávislého dýchání by člověk měl položit na jeho bok a čekat na příjezd sanitky, přičemž neustále monitoruje přítomnost pulsu.

V případě, že impulz není k dispozici, než je nutné, aby celosvětově uznávaných základních podpůrných činností lidského života příjezd zdravotníků - střídání umělé plicní ventilace (respirátor) a komprese hrudníku (stlačování hrudníku).

Poradenství resuscitátoru pro kardiopulmonální resuscitaci:

 • dát oběť na záda, narovnat hlavu, zvedněte bradu znovu zkontrolovat dech - puls krční tepny, pohyb hrudníku, hluk při výdechu, barva rtů (ale rychle!);
 • klečet vedle oběti, aby otevřel ústa, špetka palec a ukazováček na nose, ohnout, aby se normálně nadechněte a vydechněte vzduch do úst oběti (opakuje dvakrát);
 • přítomnost tzv. "pasivní exspirace" svědčí o průchodnosti dýchacích cest dané osoby.

Potom pokračujte v obnovení kontrakce srdce prostřednictvím jeho nepřímé masáže:

 • dlaně oběma rukama (jedna nad druhou, zastávka - na spodní straně ruky) uprostřed hrudní kosti oběti, narovnané paže v loktech;
 • vyvíjet rytmický tlak na hrudní kosti oběti a posilovat je horní částí těla;
 • Hrudní kloub by měl být snížen o 4 nebo 5 cm, po každém stisknutí hrudníku musí nutně převzít původní polohu;
 • počet startů je 30, pak musíte znovu provést umělé dýchání dvakrát.

V případě neúspěšné pokusy obnovit činnost srdce pomocí technik kardiopulmonální resuscitace (a je-li lékařská pohotovost ještě nedorazila) uchýlil se k prekordiální šoku, jehož účelem - „běh“ nerozbitné srdce silných otřesů hrudník.

Technika nárazu je následující:

 • ujistěte se, že na karotidové tepně není žádný puls;
 • xiphoidní proces hrudní kosti je pokryt dvěma prsty;
 • na zadní straně pevně pěsti (loketní ruce by měl být umístěn podél hrudi oběti buňky) ze vzdálenosti 20-25 cm způsobit krátké ostrou ránu do spodní části hrudní kosti - shora zakrýt xiphoid prstů;
 • znovu zkontrolujte puls (na karotidě) a v případě jeho nepřítomnosti opakujte zdvih 1-2 krát.

Je třeba si uvědomit, že za přítomnosti impulzu není prekordiální zdvih v žádném případě aplikován. Resuscitators tvrdí, že nouzové první pomoc při klinické smrti (zejména na nebezpečí úrazu elektrickým proudem) - jedná se o úder do hrudní kosti, který je zvláště účinný ihned po srdeční zástavě.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.