^

Zdraví

A
A
A

Dresslerův syndrom

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dresslerův syndrom je také známý v medicíně jako post-infarktový syndrom. Tento stav je autoimunní komplikace po přenosu infarktu myokardu. Rozvíjí se obvykle po dvou až šesti týdnech po nástupu akutního období infarktu myokardu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemiologie

Předtím lékaři věřili, že pouze 4% pacientů trpí Dresslerovým syndromem po infarktu myokardu. Ale pokud vezmeme v úvahu všechny nízko-symptomatické a atypické formy, můžeme říci, že se vyvíjí v 23% případů. Někteří odborníci dokonce poukazují na vyšší míru prevalence 30%. Během posledních několika let došlo ke snížení frekvence syndromu po infarktu. To lze vysvětlit rozšířením užívání nesteroidních protizánětlivých léků a reperfuzní metodou infarktové léčby, které pomáhají snížit hladinu poškození myokardu.

Jedním z důvodů snížení počtu pacientů s tímto onemocněním je použití různých moderních léků, které jsou součástí komplexní terapie (statiny, antagonisté aldosteronu, inhibitory některých enzymů).

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny syndromu Dressler

Nejdůležitějším důvodem, proč se tento syndrom vyvine, je nekróza nebo poškození buněk ve svalových vláknech srdce, ke kterým dochází u pacientů po infarktu. Produkty rozkladu (infarkt a perikardiální antigeny), zároveň do krve, pacient si vytvoří autoserotherapy na proteiny z rozrušených buněk, to znamená, že rozvoj autoimunitní agresi.

Imunitní buňky (srdeční reaktivní protilátky), které rozpoznávají cizí těleso, nebo tak zvané antigeny vzhledem identity ve struktuře, kdo útočí na proteiny, které jsou umístěny v membránových struktur vlastní orgány (plíce, srdce, kloubů). To znamená, že tělo považuje své vlastní buňky za cizince a začne je bojovat. Společné shell velmi zanícené, ale bez zapojení patogenních bakterií nebo virů (tzv aseptické zánět). To způsobuje poměrně silnou bolest.

Dresslerův syndrom se objevuje nejen po transmurálním nebo velkoplošném srdečním záchvatu, ale i po srdeční operaci. Pokud pacient již trpí autoimunitní poruchou, zvyšuje se riziko komplikací.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Patogeneze

Ve vzácných případech se tento syndrom může vyvinout po některých traumatických lézích srdeční oblasti (otřes, rány, silná rána do oblasti hrudníku).

Dosavadní odborníci považují Dresslerův syndrom za autoimunní onemocnění, které je způsobeno perikardiálními a myokardiálními antigeny a autosenzibilizací. Velkou důležitost přikládá antigenní vlastnosti krve, která se dostala do perikardu. U pacientů s tímto syndromem je zjištěna zvýšená hladina frakce C3d. To může vést k poškození tkáně zprostředkovanému komplementem.

Pacienti také zaznamenávají určité změny v buněčné imunitě. Podle posledních údajů se u Dresslerovy syndromu zvyšuje hladina T buněk.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Symptomy syndromu Dressler

První příznaky se mohou objevit od dvou týdnů do jednoho měsíce po epizodě infarktu myokardu. Hlavní příznaky této nemoci jsou:

 1. Pacient má pocit stálé únavy a slabosti.
 2. Pacient zvyšuje tělesnou teplotu (až o 39 stupňů), což může mezi jednotlivými útoky mírně klesat.
 3. Obvyklým příznakem Dresslerova syndromu je perikardiální onemocnění. V oblasti hrudníku jsou naléhavé a akutní bolesti, které se mohou během inspirace nebo kašlání zintenzívnit. Bolestné pocity mohou vyzařovat do ramene a krku.
 4. Bolesti v plicích (pneumonitida), které mohou být doprovázeny suchým kašlem, dušností, výskytem krve během kašle.
 5. Bolestivé pocity především na levé straně hrudníku (pleurisy), které jsou doprovázeny suchým kašlem.
 6. Kardiovaskulární syndrom - znecitlivenost levé paže, pocit "husích hrbolů" v oblasti štětce, mramoru a bledé kůže.
 7. Podráždění na pokožce - vyrážky, které se na vnější straně podobají alergickým.
 8. Oblast klíční kosti a hrudní kosti na levé straně bobtná a může ublížit.

Dresserův časný syndrom

Vyvíjí se v období až dvou týdnů od nástupu infarktu myokardu a je charakterizován vývojem suché perikarditidy, která je v 70% případů asymptomatická.

Teprve poté, co byl zakotvený první epizody infarktu myokardu, může se objevit malé procento pacientů (15%), tupá a kontinuální bolest v srdci, která má rostoucí charakter.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Kde to bolí?

Etapy

Existuje několik forem Dresslerova syndromu:

 1. Rozšířená nebo typická forma - obvykle charakterizovaná těmito poruchami: pleurisy, perikardu, polyartritidy.
 2. Atypická forma - liší se následující příznaky: kardiovaskulární syndrom, astmatický a peritoneální syndrom, podráždění kůže, artritida.
 3. Malosymptomná nebo asymptomatická forma - změna složení krve, horečka, artralgie.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35]

Komplikace a důsledky

U pacientů s postinfarkčním syndromem se mohou objevit patologické změny ledvin, včetně autoimunní glomerulonefritidy. Rovněž mohou být ovlivněny plazmy s vývojem hemoragické vaskulitidy.

Pokud nechcete provádět léčbu hormonálními léky, pak perikardiální výpotek může jít na adhezivní perikarditidu. To může vést k rozvoji restrikčního srdečního selhání.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Diagnostika syndromu Dressler

Odborný kardiolog může provést diagnózu na základě stížností pacientů s častými příznaky, které se projeví během prvních dvou měsíců po epizodě infarktu myokardu. K potvrzení diagnózy je provedena kontrola - auskultace oblasti hrudníku, aby se poslechl možný šum z tření perikardu s pleurou. Může se také objevit mokré sípání v plicích. Pro objasnění diagnózy lze použít také následující metody:

 1. Provedení rozsáhlého vyšetření krve.
 2. Vykonávání imunologického výzkumu, biochemické analýzy krevních a revmatologických testů. Při postinfarkčním syndromu se zvýší hladina C-reaktivního proteinu, což je zlomek troponinů a kreatinfosfokinázy.
 3. Echokardiografie - pomáhá identifikovat zhrubnutí perikardu, tekutiny v dutině a zhoršení jeho pohyblivosti.
 4. Rentgenové záření hrudní oblasti - můžete diagnostikovat pleurismus a pneumonitidu.
 5. V některých případech je předepsáno MRI hrudního oddělení.

trusted-source[43], [44]

Analýzy

Při provedení krevní zkoušky se u pacienta objeví následující změny:

 1. Leukocytóza.
 2. Často zvýšení ESR.
 3. Eosinofilie.
 4. Prudké zvýšení C-reaktivního proteinu.

Dresslerův syndrom musí být diferencován s následujícími chorobami:

 • Opakovaný nebo opakovaný infarkt myokardu;
 • Pneumonie infekční etiologie;
 • plicní embolie;
 • perikarditidy a pleurisy.

trusted-source[45], [46], [47], [48]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba syndromu Dressler

K léčbě Dresslerova syndromu, který vznikl poprvé, je nutná hospitalizace. Pokud dojde k recidivě, můžete léčit ambulantně, pokud není pacientův stav závažný.

Nejčastěji se používají nesteroidní protizánětlivé léky. Pokud léčba nesteroidními protizánětlivými léčivými přípravky nepřinesla pozitivní výsledek, může kardiolog doporučit průměrné dávky některých hormonálních léků. Léčba antikoagulancií se neprovádí, ale pokud je potřeba jejich jmenování, použijí se nízké dávky.

Léky

Glukokortikosteroidní hormony:

 1. Dexamethason je dostupný ve formě injekčního roztoku. Přípravek obsahuje léčivou látku dexamethason fosfát sodný. V antialergickém, protizánětlivém, imunosupresivním účinku se liší. Dávkování a délka trvání kurzu předepisuje ošetřující lékař. Léčivo je zakázáno pro použití u pacientů s gastrointestinálních onemocnění, virové a infekčních onemocnění, imunodeficience, kardiovaskulárních onemocnění, systémová osteoporóza, jater a ledvin. Také nepoužívejte k léčbě těhotných žen. Při dexamethason léčba, následující příznaky: zvracení, hirsutismus, steroidní diabetes, bolesti hlavy, euforie, halucinace, hypokalcemie, petechie, alergie.
 2. Prednisolon - je k dispozici ve formě tablet a injekčních roztoků. Přípravek obsahuje léčivou látku prednisolon-fosfát sodný. V antialergickém, protizánětlivém a imunosupresivním účinku se liší. Dávkování je stanoveno podle stavu pacienta, takže je individuální. Nepoužívejte pacienty s virovými a infekčními chorobami, gastrointestinálními chorobami, stavy imunodeficience, hypoalbuminemií. Také je droga zakázána během těhotenství. Mohou se objevit následující příznaky: arytmie, zvracení, bolesti hlavy, hirsutismus, euforie, dezorientace, hypernatrémie, akné, alergie.

Z nesteroidních protizánětlivých léků jsou pro léčbu Dresslerova syndromu nejúčinnější:

 1. Diklofenak - léčivo obsahuje aktivní sodnou sůl diklofenaku. To se liší v analgetickém, protizánětlivém a antipyretickém účinku. Trvá jedna nebo dvě tablety jednou denně. Doba trvání kurzu určuje ošetřující lékař. Pacienti s krvácením do gastrointestinálního traktu, gastrointestinální vředy, hemofilie, nesnášenlivost komponentů užívajících lék je zakázána. Nepoužívejte během těhotenství. Na recepci možné: bolest břicha, zvracení, bolesti hlavy, tinnitus, diplom, alergie, nefrotický syndrom.
 2. Indomethacin je derivát kyseliny indoleoctové. To se liší v analgetickém, protizánětlivém, antipyretickém účinku. Dávkování stanovuje ošetřující lékař jednotlivě. Neužívejte indomethacin s intolerancí, pankreatitidou, proctitidou, chronickým srdečním selháním, hypertenzí, během těhotenství. Mohou se objevit následující příznaky: nevolnost, bolest hlavy, tachykardie, anafylaktické reakce, alergie, duševní poruchy, vaginální krvácení.

V některých případech se používá kyselina acetylsalicylová:

 1. Aspirin - přípravek obsahuje léčivou látku kyselinu acetylsalicylovou. To se liší antipyretickým, analgetickým, protizánětlivým účinkem. Dávkování je individuální a je předepsáno ošetřujícím lékařem. Pacienti s gastrointestinálními vředy, bronchiálním astmatem, hemoragickou diatézí, nesnášenlivostí komponentů užívajících drogu jsou zakázáni. Nepoužívejte během těhotenství. Na recepci jsou možné: alergické reakce, bolesti hlavy, závratě, zvracení, bolest v břiše.

Prevence

V současnosti nejsou vyvinuty účinné opatření k prevenci tohoto syndromu. Mírně snižuje možnost vzniku hlavních příznaků syndromu v rané terapii infarktu myokardu.

trusted-source[49], [50], [51], [52], [53]

Předpověď

Při včasné a správné léčbě je prognóza příznivá. Mělo by být zřejmé, že pacienti s postinfarkčním syndromem musí vést správný životní styl:

 1. Správně jíst dodržování doporučení dietologů - jíst čerstvé ovoce a zeleninu, džusy, ovocné nápoje, obiloviny, nahradit živočišné tuky se zeleninou. Vylučte ze stravy tučné maso, kávu, sýtené nápoje, slané, smažené, pikantní a kořeněné pokrmy. Použijte co nejméně soli.
 2. Odmítněte špatné návyky.
 3. Zapojte se do mírné fyzické aktivity a cvičení (vždy pod dohledem ošetřujícího lékaře).

trusted-source[54], [55], [56]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.