Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dysmenorea dospívajícího období

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.06.2018

S moderní neurofyziologické polohách termínu „dysmenorey“ označují širokou škálu neurovegetativní, metabolických a endokrinních, psychiatrických a emocionální odchylky vedou manifestaci, která vyčnívá bolesti způsobené patologickou akumulaci endometria den před degradace menstruace kyselina arachidonová produktů (prostaglandiny, tromboxany, leukotrieny a monoaminokislot) zesilování aferentace impulsy dráždivé center bolesti v CNS.

Dysmenorea - bolestivé období. Primární dysmenorea začíná v pubertálním období a není spojena s anatomickými poruchami panvových orgánů. Obvykle sekundární dysmenorea začíná ve starším věku a vzniká v důsledku onemocnění panvových orgánů. Diagnóza primární dysmenorey je stanovena na základě klinických údajů s použitím ultrasonografie v pánevních skupinách, aby se vyloučily anatomické změny, stejně jako další klinické příčiny. Bolest je zastavena s nesteroidními protizánětlivými léky a někdy s nízkou dávkou estrogen-progestinové antikoncepce. Se sekundární dysmenoreou se zachází s hlavní patologií.

Kódy ICD-10

  • N94.4 Primární dysmenorea.
  • N94.5 Sekundární dysmenorea.
  • N94.6 Dismenorhea nespecifikováno.

Epidemiologie

Frekvence dysmenorey se pohybuje od 43 do 90%. 45% dívek trpí závažnou formou dysmenorey, 35% má příznaky mírné závažnosti a pouze 20% pacientů má mírný stupeň onemocnění.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Co způsobuje dysmenorea?

Nejběžnější primární dysmenorea. Tento stav začíná v období puberty a má tendenci k poklesu s věkem a po porodu. Bolest má být výsledkem kontrakcí dělohy a ischémie spojených s produkcí prostaglandinů v sekrečním endometriu. Kombinace faktorů může vést k narušení odtoku menstruační krve přes děložní čípku, úzký děložní kanál, přes nesprávně umístěnou dělohu.

Běžné příčiny sekundární dysmenorea - endometrióza, adenomyóza, myomy, a u některých žen neperforovaná kanálu děložního krčku (což konizace nebo cryocautery termokauterizatsii), které vedou k bolestivé menstruaci. Bolest je někdy výsledek se rodí vláknité submukózní uzel nebo endometriální polyp přes děložního čípku.

Patogeneze puberty dysmenorey

Primární dysmenorea je proces cyklický onemocnění, vyplývající z první menstruace nebo po 1,5-2 let po stanovení ovulační cyklus. Povinné atributem funkční dysmenorrhea je absence organické patologie pohlavních orgánů. Sekundární dysmenorea - jeden z nejjasnějších klinické příznaky organického onemocnění pánevních orgánů. Možné příčiny sekundární dysmenorea - vnější a vnitřní endometrióza, malformace dělohy a pochvy, salpingitidy a endometritidy, myomu dělohy, přívěsky nádorové srůstů v oblasti pánve, cervikální stenózy, endometria patologie (polypy, submukózní myomu synechií), cizí těleso v děloha, abnormální vaskulární vývoj a vaječníků okruží.

Symptomy puberty dysmenorey

Panická bolest se může objevit po začátku menstruace nebo 1-3 dny před menstruací. Bolest může vrcholovat 24 hodin po nástupu menstruace a zastavit po 2-3 dnech. Bolest je obvykle akutní, ale může být bolestivá, může vyzařovat do dolní části zad a nohou. Mohou to být bolesti hlavy, nevolnost, někdy zvracení, zácpa nebo průjem, poruchy močení. Symptomy premenstruačního syndromu se mohou objevit na začátku nebo po celou dobu. Primární dysmenorea je podezření, pokud se příznaky objeví brzy po menarche nebo během puberty. Přítomnost sekundární dysmenorey je podezření, pokud se objeví příznaky po pubertě.

Diagnostická doba puberty dysmenorey

Diagnostika je založena na anamnéze a klinických příznacích onemocnění. Pro diferenciální diagnostiku primární a sekundární dysmenorey jsou anatomické změny v pánevních orgánech vyloučeny klinickými studiemi, ultrasonografií pánevního vyšetření a vyšetřením dalších poruch.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba dysmenorey u puberty

Symptomatická léčba dysmenorey začíná dostatečným odpočinkem, spánkem a pravidelnou gymnastikou. Ženy s primární dysmenoreou se vyšetřují, aby se vyloučily anatomické změny v panvových orgánech. Trvalá bolest v důsledku primární nebo sekundární dysmenorey vyžaduje farmakoterapii; jmenování nesteroidních protizánětlivých léčiv začíná 24 až 48 hodin před menstruací a trvá 12 dní po nástupu menstruace. Pokud je tato léčba neúčinná, doporučuje se potlačení ovulace použitím nízkodávkových perorálních kontraceptivních přípravků obsahujících pouze estrogen-progestin. Někdy je hypnóza užitečná. Při silné bolesti neznámého původu může pomoci přerušení inervace dělohy pomocí presakrální neovrektomie a disekce sacokultivních vazy.

Jaká prognóza je dysmenorea?

Při určování etiologie dysmenorey a včasné léčby poruch dysmenorey s ohledem na další reprodukční funkce byla provedena příznivá prognóza.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.